Sprawdź nas też tutaj

Felieton

5 powodów, dla których czekamy na nowego Sokoła

„Wojtek Sokół” to jedna z najbardziej wyczekiwanych płyt roku.

Sokół

Opublikowany

 

Za pasem nie tylko jedna z najbardziej atrakcyjnych premier lutego czy 2019 roku. To premiera, na którą wytrawni słuchacze ZIP Składu, WWO, czy TPWC czekają od wielu lat. My również wypatrujemy jej z rumieńcami na twarzy, dlaczego?

Pierwsza solowa płyta

Przede wszystkim dlatego, że to jego pierwsze w pełni solowe wydawnictwo. Przy postaci takiej rangi jak Sokół brzmi to zabawnie, ale takie są fakty. Wcześniejsze produkcje – nawet te na pozór solowe – etykietowane były logiem WWO albo TPWC. Albumów nagrywanych z Marysią Starostą również nie możemy podciągnąć pod solowe wydawnictwa. Tak więc po niemal 20 latach od wydania „Chleba powszedniego” jego współtwórca powraca z materiałem sygnowanym swoją ksywką.Doświadczenie i otwarta głowa

Dlatego, że są przesłanki do tego aby wierzyć, że forma Sokoła jest zwyżkowa. Reinterpretacja „Chcemy być wyżej” utwierdziła mnie w przekonaniu, że Wojtek jako jeden z nielicznych „dinozaurów” sceny nie jest oderwany od rzeczywistości, czuje obecne trendy, a przy tym nie brzmi karykaturalnie. Z drugiej strony dostaliśmy „Życie Warszawy 2” w mocno ulicznej obsadzie, w którym bohater naszego artykułu nadal czuje podwórkowy klimat i bez problemu odnajduje się w takiej konwencji. Połączenie doświadczenia, otwartej głowy i miejskiego sznytu? Bardzo proszę.

Sokół. Pseudonim Narrator

Dlatego, że nikt w Polsce nie opowiada tak jak Sokół i to jest jedyny konstant. Nie ważne czy 2002, 2007, 2012, 2015, czy 2019 poziom jego narracji jest wysoko ponad poziomem polskiego rapu i wiem, że połączenie slow-flow, chłodnej barwy głosu i bardzo dokładnych obserwacji, kolejny raz zrobi na mnie ogromne wrażenie. Nawet jeżeli się mylę to i tak będzie to bardziej interesujące niż nowy numer twojego ulubionego rapera (śmiech).Odpowiedni ludzie

Dlatego, że Sokół potrafi otoczyć się odpowiednimi ludźmi. Mówiąc odpowiednimi mam na myśli takimi, którzy potrafią wnieść do jego wizji wartość dodaną. Nikt mi nie wmówi, że Taco Hemingway, Dawid Podsiadło, Andrzej Zaucha, albo Lena Osińska nie pasują do Sokoła. Kuriozum. To są osoby, które potrafią zrobić różnice. W kwestii producentów jest bardzo podobnie. W końcu nie dostajemy miksu Kubi, 2K, Michał Graczyk, Deemz. Współpraca z Magierą, DJem B, czy Dryskullem na pewno zrobi dobrze słuchaczom i scenie.

Prosto w końcu odżyje

W końcu dlatego, że taka premiera może być dobrym momentem zapalnym do tego, żeby Prosto wystartowało z kopyta. Wytwórnia, która w latach swoich świetności miała zakontraktowanych takich graczy jak VNM, KęKę, PMM, HI-Fi Banda, nagle straciła swoją wartość rynkową i została wyparta przez labele pokroju QueQuality, albo sub-labele. Miejmy nadzieję, że Prosto wróci ze zdwojoną siłą i dzięki nim światło dzienne ujrzą kolejne nietuzinkowe produkcje.

Szczegóły płyty są dostępne tu: „Wojtek Sokół”.

 
32 komentarze
32 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Jastrząb
3 lat temu

Jeszcze nie pezet już nie małolat

Bolek Fałęsa
3 lat temu
Reply to  Jastrząb

Glamrapowe, redaktorskie kurwy usunęły mój komentarz, ale ja się nie poddam. Wolne media! Znów go napiszę.
Sokuy mówi PROSTO. z mostu: rapuje, więc jestem i zniknął.

więcej wytwórni niż słuchaczy
3 lat temu

I niby kogo miałoby wydawać prosto, skoro znaczna większość wydaje się samodzielnie? Może wezmą jednego albo dwóch młodzianów, ale po jednej czy dwóch płytach pójdą na swoje, więc ta firma już nie wróci do dawnego poziomu wydawniczego. Czasy się zmieniły. Więcej wytwórni niż słuchaczy. Benc.

Dixd
3 lat temu

i spójrz gdzie jest np. VNM odkąd poszedł na swoje – nic o nim nie słychać. Przepadł. Kękę jeszcze ta płyta i hype spadnie tak samo – coraz gorzej rapuje, nie da się tego słuchać ostatnio

00:12 i 17
3 lat temu
Reply to  Dixd

Jakoś małach rufuz i diox sobie radzą

14:56
3 lat temu
Reply to  00:12 i 17

diox xddddd

więcej wytwórni niż słuchaczy
3 lat temu
Reply to  Dixd

Myślisz, że gdyby dalej byli w Prosto to utrzymywaliby ten sam poziom popularności, wyświetleń oraz sprzedaży płyt? Moim zdaniem nie, ponieważ każdego dnia konkurencja się zwiększa, co chwila ktoś nowy wypływa na szerokie wody, na wielu rośnie hajp, więc o kimś mniej się mówi lub ktoś odchodzi w „zapomnienie” do wydania kolejnej płyty. Taka kolej rzeczy. Zmienia się słuchacz i zmieniają się jego potrzeby. Średnia wieku coraz bardziej się obniża, przez co rośnie popyt na emo disco polo z domieszką ciepłości.
Poza tym posługując się przykładem VNM-a i Kękę, sam zobacz. Goście już dawno się zapętlili i topią się w szambie wtórności. Zero świeżości, zero jakiegoś nowego spojrzenia w podejściu do tekstów czy coś. Widzisz tytuł i już wiesz o czym będzie numer, a nawet jesteś w stanie przewidzieć jakie słowa klucze się w nim pojawią. Wytrawny słuchacz, który nie słucha rapu od wczoraj, może wybaczyć jedną wtórną płytę, ale na kolejne już się nie nabierze, bo coś może tylko raz człowieka zaskoczyć i zrobić na nim wrażenie. Ostatnią płytą takiego kękę to mogą się jarać osoby dla których to była pierwsza rapowa przesłuchana płyta, dopiero od niedawna zaczęli słuchać tego gatunku albo była to pierwsza płyta kękę jaką sprawdzili, ale z perspektywy słuchacza, który słucha kękę od lat nie zrobi ona większego wrażenia, bo nie ma na niej nic czego wcześniej kękę, by nie powiedział.

prawda
3 lat temu

Trudno się nie zgodzić, kiedyś jak słuchałem VNMa to bylem w szoku, 'wow, jak on to zajebiście złożył’ itp a teraz on zaczyna wers i ja wiem już jak skończy, straszne nudy, w kółko to samo. Do tego poszedł w pseudoartystyczne pieprzenie w stylu Tego Typa Mesa – 'Ja robię super ambitną sztukę a jak nie rozumiesz to jestes głupi’ albo 'wcisne tu jeszcze pierdnięcie a tam wypadnę z rytmu bo nikt tak jeszcze nie zrobił’ co tam, że nie da się słuchać już tego. Tak bardzo skupił się na swoich jazdach, że zapomniał o słuchaczach

więcej wytwórni niż słuchaczy
3 lat temu
Reply to  Dixd

A co do sprzedaży to w kielni zostaje im więcej, bo nie muszą dzielić się z wytwórnią. Więc to plus, ale z drugiej strony minus, ale może dla nich nawet lepiej, że mniej się mówi skoro w miarę regularnie wydają te wtórne płyty. Z większym natężeniem newsów, wywiadów itp. pewnie większej ilości osób przejadaliby się i wpływałoby to ujemnie na statystyki sprzedaży, a jako biznesmeni nie są wcale tacy głupi. Jednak nie da się ukryć, że taki kękę jest już w punkcie granicznym, bo jeśli dalej będzie walił taką chałę to ludzie powoli będą się wykruszać i jakoś może wpłynie to na ogólne statystyki, bo sezonowcy załatają ujemny bilans na jakiś czas, ale nie będzie to stałe. Konkurencja rośnie, więc jakikolwiek raper będzie chciał się utrzymać, powinien postarać się o nagranie dobrej płyty, a nie wydawać wtórne albumy. Szkoda, że większość słuchaczy to naiwniacy i lubią łykać marne powtórki, które czuć z odległości kilometra, że raper zrobił na odpierdol lub są odrzutami z poprzedniej płyty czy pisane na kwadrans przed wejściem do kabiny. Za dużo pozerstwa, za dużo opierdalania się, za dużo przewózki, a za mało starań, by nagrać dobry album i rozpierdolić.

Sraluch
3 lat temu

Bo to są jebane janusze, zakładają swoje januszexy-studia, żeby piniondze były.

kredensik
3 lat temu

5 punkt „Prosto w końcu odżyje” mi najbardziej odpowiada i dlatego sprawdze album! Wkurwia mnie, ze gejlejbele jak QueQuality, SB czy NewBadLine sa na topie… a klasyczne stare dobre prosto umiera. Wojtek jedziesz z wackami!

Dorian
3 lat temu

żebyście się nie zdzwili z tym czekaniem. wyświetlenia ostatniego singla nabiły mu reklamy EB które włączały się do zrzygania przed kazdym filmen na yt i w trakcie jako reklama.
znów bedzie półwierszem recytował te smętne plugastwa o wiadrze kondonów itp itd.
jebać tego cwaniaczka!

Wasz ziom
3 lat temu

Jak mu Mezo zabierał fanbase to pierdolił hiphopolo. Jak cwelar z balasem przynosili hajs Prosto to już było ok. Gdzie te zasady o których nawijał ?

Poza tym sprzedaje szmaty, a sam się buja w supreme itp…

Nie czekam na jego album

Dixd
3 lat temu
Reply to  Wasz ziom

pokaż mi 1 topowego rapera, który według zjebów nie jest hipokrytą – mówię o zjebach, bo każdy ma prawo na zmianę zdania, ale tylko zjeby uważają, że jak ktoś nie zmienia zdania tzn. że tylko wtedy jest prawilny xd jak się wchodzi na newsy, to zawsze się jakaś życiowa niedorajda znajdzie, która hejtuje topowych za zmianę zdania po 10 czy 15 latach 🙂 chuj, że większość tych psich zwisów za małolata, jak mieli pryszczate mordy to mieli zupełnie inny światopogląd – im wolno zmienić zdanie, ale raperowi, który 10 lat temu coś wydał a teraz temu zaprzecza to już nie można

Ghrtg
3 lat temu

Żeby nie było jak z Marysia Starosta , że płyta po okaże się niewypałem , nie przeglądałem faktur ze sprzedaży wówczas

Jedker onanista
3 lat temu

Jedker jest lepszy

promocja na znicze
3 lat temu

Nauczył się w końcu rapować czy dalej duka?
Teraz Populizm W Cenie.
Nawet jeśli okaże się to obesranym gównem to i tak znajdą się pokraki, które będą to na siłę chwalić, bo trudno będzie się niektórym pogodzić z faktem, że nawet jaszczomb potrafi wydać coś słabego.

Muki
3 lat temu

I huj ci do tego.nie podoba sie to wypad. Po huj tu swoje gowno piszesz? Idz se sluchaj swoich ulubiencow a rap zostaw profesionalistom.

Jaskrawy tadeusz
3 lat temu

Nie kurwa nie czekamy na żadnego bociana pierdolonego beztalencia nudnego

rado rdw
3 lat temu

Ja na to nie czekam. Jedyne na co czekam to wypłata żeby znowu wydać wszystko na ćpanie a potem leżeć nieprzytomnym i zaszczanym ale szczęśliwym. A zarabiam dobrze bo jako nurek przy wywiertach.

Naśladowca Odb
3 lat temu

5 Sokołów, dla których czekamy na nowe powody

Gremlin
3 lat temu

Jak można czekać na kolejny zmasowany atak częstochowskich rymów, i brak flow.

Mid
3 lat temu

Glamrap prowadzi banda pedałów

WIESŁAWA_MAGNUSZEWSKA
3 lat temu

5 POWODÓW DLA KTÓRYCH MAM DZISIAJ ŚMIERDZĄCO SRAKĘ [CLICK]

Rexona
3 lat temu

Julja Wieniawa wydała ostatnio ładną piosenke, mam nadzieje ze jej cała płyta bedzie taka fajna.

WWO
3 lat temu
Odb
3 lat temu

Öt oka annak, hogy mi várunk egy új Falconra

Jędker Realista
3 lat temu

PO PIERWSZE, BO TO TRZECIA PŁYTA SOKOŁA (RZECIEŻ MARYSIA TYLKO ŚPIEWAŁA REFRENY, WIĘC IDŹ PAN FCHUJ). ŻADEN DEBIUT… POZA TYM JAK TEDE WYDAJE JAKO „TEDE I SIR MICH” TO JUŻ NIE SĄ SOLOWE PŁYTY JACKA? CO TO KURWA ZA CHWYT MARKETINGOWY?!!!

PO DRUGIE GOŚCIU NIE MA ANI OTWARTEJ GŁOWY I DOŚWIADCZENIA SKORO OD WWO NAWIJA TAK SAMO TYLKO, ŻE POD INNE BITY. WIECZNIE SZTYWNA GADKA JAK TERMINATOR A LUDZIE TO KUPUJĄ – ŻENADA

PO TRZECIE NARRATOR? JEST WIELU INNYCH I LEPSZYCH GOŚCI OD STORY-TELLINGÓW, POZA „KAŻDY PONAD KAŻDYM” NIC CIEKAWEGO NIE OPOWIEDZIAŁ… A SORRY „SZTRUKS” O JĘDKERZE.

PO CZWARTE CHORĄGIEWKA JAK CHUJ, CO RUSZ ZMIENIA LUDZI I PRZYLEPIA SIĘ DO TYCH NA KTÓRYCH JEST HAJP, BY TYLKO SIĘ HAJSU NACHAPAĆ, NIE WSPOMINAJĄC O WSZYSTKICH INNYCH AKCJACH MARKETINGOWYCH #EB

PO PIĄTE PROSTO SIĘ ODKUJE, BO WOJTKOWI ZALEGAJĄ JUŻ PIWNICE TE WSZYSTKIE STARE ŁACHMANY, MOŻE KTOŚ BĘDZIE NA TYLE GŁUPI I TO KUPI, JAK DLA MNIE PRZEREKLAMOWANY MATERIAŁ I CZUĆ NA KILOMETR WYMUSZONE POD PUBLICZKĘ GÓWNO.

Bolek Fałęsa
3 lat temu

Sokuy mówi: rapuje, więc jestem i zniknął.

Abdul AL-Kozyeb
3 lat temu

BUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAHAHHABUAHAHHAH

pasek_rapfitbit
3 lat temu

NA BITACH PET SHOP BOYS NOWA SOKOŁA PEWNIE PŁYTA NO BO CO JA TAM MOGE NIBY WIEDZIEC
JESTEŚ KURWA ZWYKŁYM ATENCYJNYM ŁAKIEM https://youtu.be/Z0tDsXG34Gc

pasek_rapfitbit
3 lat temu

Popularne