Sprawdź nas też tutaj

Premiery Płyt

Sokół – „Wojtek Sokół”

Jeden z najbardziej oczekiwanych krążków ostatnich lat.

Opublikowany

 

Okładka płyty "Wojtek Sokół"

Data premiery: 15.02.2019

Nowa płyta Sokoła określana jest mianem „solowego debiutu” i tak właściwie jest, ale tylko formalnie. Raper znany z takich składów jak WWO, ZIP Skład, TPWC i duetu z Marysią Starostą wydał już tak naprawdę solowy krążek, ale pod banderą WWO. W 2015 roku równoległe ukazały się albumy „Witam was w rzeczywistości” (solówka Sokoła) oraz „Życie na kredycie” (solówka Jędkera). Oba zostały wydane nakładem Prosto jako WWO i stąd możemy się spotkać z określeniem, że to pierwsza solowa płyta Sokoła.


O płycie

Warszawski raper zaczął mówić o albumie na kilka lat przed jego premierą. W 2016 roku dowiedzieliśmy się, że zorganizował on sobie specjalne studio w opuszczonym strip-klubie „Libido” przy klubie „Miłość” w Warszawie. Jak wyjaśniał „musiało to być miejsce z historią”, bo powstający materiał ma być zróżnicowany, a czasami nawet bardzo osobisty.

Do tej pory podczas prac nad wydawnictwami artysta miał koncept i tytuł albumu jeszcze przed zrealizowaniem piątego numeru. W przypadku tego krążka było zupełnie inaczej i nie chciał on iść znaną ścieżką. – Teraz nie chciałem stworzyć żadnego klimatu, chciałem nagrywać utwory – mówił Sokół w rozmowie z Newonce na trzy miesiące przed wydaniem płyty przyznając także, że być może pozwoli komputerowi ułożyć je w pełną tracklistę zamiast ustawiać je po kolei samemu. – Uwierz mi, że ja nic nie mówię na tej płycie tak naprawdę; to są jakieś namiastki, bo to też… nie ma żadnego sensu. Jak myślę o tym, że miałbym kiedyś podjąć próbę przeprowadzenia kogoś przez moje życie – a przynajmniej jakiś jego zarys czy szkic, bo przez życie się nie da – to nie ma chyba innej opcji niż napisanie książki, nie da się, jak to – kurwa – w ogóle zamknąć – tłumaczył artysta.Sokół przyznał, że nie ma pojęcia z jakim odbiorem spotka się jego nowy materiał. Jeżeli kawałki, które się na nim znajdą będą chociaż w połowie dobre do tego, co ostatnio prezentuje raper np. w „Chcemy być wyżej” lub gościnnie w numerze „Życie Warszawy 2” to możemy być spokojni o odbiór nowej płyty. – Jestem ciekaw opinii, do którego wcześniejszego Sokoła jest ona najbardziej podobna, bo ja nie wiem. Jestem hybrydą różnych cech i doświadczeń, czasami bardzo odległych – i to chyba na tej płycie będzie słychać. To – broń Boże! – nie ma być żadne podsumowanie, bo ja się nie wybieram na razie do trumny, ale chciałem, żeby ten album nie był jednolity – wyjaśniał.

Narrator stara się nie dzielić już muzyki na gatunki. Ponadto po raz pierwszy skorzystał on z funkcji producenta wykonawczego.

Oczekiwania słuchaczy

Jakiś czas temu Warszawiak ujawnił, że do prac nad albumem woli podchodzić z pozycji wiecznego debiutanta. Wmawia on sobie, że na jego płytę nikt nie czeka. – To uruchamia niezbędną skromność – mówił w rozmowie z Interią. Po czasie przyznaje on jednak, że czuje presję słuchaczy na jego solowy album. – Ludzie mnie po prostu wk*rwiają. Pytanie o to, kiedy wychodzi moja płyta bardzo chętnie nagradzałbym liściem, od razu, z miejsca. Natomiast wiadomo, że jestem znanym dyplomatą, więc uśmiecham się pod nosem i mówię, że jestem w trakcie pracy – tłumaczy.

Jeszcze kilka lat temu, kiedy Prosto było wydawniczym liderem na rynku hip-hopowym Sokół twierdził, że nie jest to wcale dogodna pozycja. Dzisiaj podtrzymuje te słowa. – Jak jesteś w pierwszej trójce – nieważne w czym, w czymkolwiek, choćby w biegach – ale nie jesteś pierwszy, jesteś drugi bądź trzeci, to zawsze możesz podążać za liderem. Jesteś cały czas w czołówce – to jest bardzo ważna rzecz, nie jesteś byle frajer – ale masz przed sobą lidera, którego cały czas gonisz. Możesz go nawet na sekundkę wyprzedzić, ale nie, jednak on cię weźmie, bo jest po prostu lepszy. Cała odpowiedzialność – mimo wszystko – spoczywa na nim, to on wytycza trasę, a ty za nim biegniesz. Świetnie biegasz, jesteś zajebistym biegaczem, ale nie jesteś liderem. A problem zaczyna się wtedy, kiedy jesteś liderem, bo nie masz kogo, k*rwa, gonić i to ty sam musisz wymyślić trasę, którą bardzo prawdopodobnie pobiegną za tobą inni. Nie lubię tego uczucia i staram się o tym nie myśleć – mówi.

Sokół przyznaje, że kilkukrotnie przeżył uczucie, kiedy cała uwaga skupiona jest na nim i nie jest tego fanem. Podobnie nie przepada, kiedy się go chwali, bo to odbiera mu kreatywność i głód rozwoju. – Nie można uwierzyć w to, że się zrobiło coś takiego naprawdę wyjątkowego, bo wtedy już nigdy nie zrobi się nic wyjątkowego. Trzeba mieć w sobie tę pokorę; ludzie, którzy nie mają w sobie pokory nigdy w życiu nic nie osiągną. Im się może wydawać, że coś osiągnęli, ba, oni wręcz będą przekonani, że osiągnęli wszystko, ale oni będą dla reszty z boku tylko głupimi chujami. I oczywiście są wyjątki – Donald Trump dużo osiągnął, tylko pytanie komu na tym zależało i dlaczego to się wydarzyło, bo przypuszczam, że ten debil sam by tam nie dotarł – uważa raper.

Promocja

11 grudnia 2018 roku (na dwa miesiące przed premierą płyty) wytwórnia Prosto Label uruchomiła preorder albumu o nieznanym jeszcze tytule. Wraz ze startem przedsprzedaży poznaliśmy tylko datę premiery. Tracklista, okładka, a nawet pierwszy singiel były nieznane. Mimo to słuchacze rzucili się na album, a serwery Prosto odmówiły na chwilę posłuszeństwa. – Po chwilowym zatkaniu serwerów na stronie z preorderem już wszystko działa pięknie. Rzucacie się jak rekiny – skomentował na Instagramie Sokół.

Kupując płytę bezpośrednio u artysty zazwyczaj otrzymujemy bogatszy pakiet niż standardowa wersja sklepowa. Nie inaczej jest w przypadku krążka warszawskiego rapera. – No dobra, kupiliście tyle preorderów, że chyba muszę zacząć nagrywać faktycznie tę płytę. Żartowałem. Kończę. Będzie rozpi*rdol. Kupujcie preorder bo dostaniecie fajniejszą wersję płyty – informował Sokół chwilę po zatkaniu serwerów.

Jednocześnie w różnych rejonach Warszawy zaczęły pojawiać się plakaty informujące o solowej płycie artysty: „Sokół – Pierwszy solowy album”.

fot. Jakub Suwiński

Limitowany zin

Preorderowa wersja albumu, która w przedsprzedaży zdobyła złotą płytę (15 tys. sprzedanych egzemplarzy) została wzbogacona o dodatkowe kawałki i zin. – Wszyscy którzy kupili limitowaną wersję Deluxe mojej płyty ze strony Prosto w przedsprzedaży, oprócz dodatkowych kawałków na krążku dostaną wyjątkowy zin, który zabierze ich w podróż w czasie – poinformował raper.

Tracklista

 1. Hybryda (prod. WOWO, cuty: Steez83)
 2. Lepiej jak jest lepiej feat. Mateusz Krautwurst (prod. Magiera)
 3. Pluszowy (prod. Lutosław Granat)
 4. Pomyłka feat. Andrzej Zaucha (prod. Pejzaż, cuty DJ Kebs)
 5. Sprytny Eskimos feat. Igo (prod. Magiera)
 6. I Tak I Nie feat. Hewra (prod. ₪)
 7. Za Ręce (prod. Duit)
 8. Nie Da Na Da feat. Marcin Pyszora (prod. Broke Boys)
 9. Napad Na Bankiet feat. PRO8L3M, Taco Hemingway (prod. Steez83)
 10. Z Tobą (prod. DJ B)
 11. Skażony (prod. Emowski)
 12. MC Hasselblad (prod. Dryskull)
 13. Koniec Gatunku feat. Lena Osińska (prod. WOWO)
  Bonus track:
 14. Chcemy Być Wyżej (prod. Zeppy Zep, cuty Steez83)

Biografia Sokoła

Sokół, a dokładnie Wojtek Sokół, to prawdopodobnie jedyny artysta na polskiej scenie muzycznej, który po przeszło 20 latach aktywnej obecności w wielu projektach, potrafi żyć tym, czym żyje ulica i alternatywa jednocześnie bezbłędnie poruszając się po świecie muzyki mainstreamowej. Pierwsze formacje, które współtworzył już pod koniec lat dziewięćdziesiątych – TPWC, ZIP Skład i WWO – oraz ich ówczesne produkcje, raz na zawsze określiły kanon polskiego hip-hopu. Na koncie ma cztery złote i dwie platynowe płyty, a pierwszy solowy album wydaje dopiero… w tym roku. Nie ujawnił jeszcze jego tytułu i okładki, a już sprzedał ponad 10 000 egzemplarzy w preorderze. Trudno się dziwić zaufaniu słuchaczy. W minionym roku wypuścił tylko jeden singiel – „Chcemy być wyżej”, który na YouTube odtworzono ponad 30 milionów razy, a cytaty z utworu na długo zdominowały internet.

Sokół to postać kultowa nie tylko w świecie muzyki. Jest właścicielem PROSTO Wear – największej polskiej marki streetwearowej prowadzonej przez rapera oraz PROSTO Label – jednej z pierwszych niezależnych oficyn wydawniczych na polskiej scenie hip-hopowej. Z jego inicjatywy powstało też MOST Records – wytwórnia prezentująca niezależną, rodzimą muzykę elektroniczną i alternatywną. Jaki będzie kolejny ruch Sokoła? Pewnym można być tylko tego, że znów będzie zaskakujący

Szczegóły

Artysta: Sokół
Tytuł: TBA (nieznany)
Goście: Andrzej Zaucha
Producenci: WOWO, Steez83, Pejzaż, DJ Kebs
Wydawca: Prosto Label
Preorder: Edycja limitowana na Prosto.pl, cena: 55 zł

Utwory

Sokół ft. Lena Osińska – „Koniec gatunku”

Artykuły

Sokół ujawnia szczegóły solowej płyty
Sokół tłumaczy, dlaczego Prosto odeszło od hip-hopu
Sokół opowiada o nowej płycie
Sokół ujawnił datę premiery solowej płyty
Sokół ruszył z preorderem – padły serwery
Wojtek Sokół na okładce czasopisma dla mężczyzn
Sokół: „Kupiliście bardzo dużo czegoś, o czym nikt nic nie wie”
Sokół zaczął ujawniać tracklistę

Popularne