Sprawdź nas też tutaj

Felieton

BARDZIEJ I MNIEJ ZNANE KOOPERACJE POLSKA – USA (CZ.2/2)

Opublikowany

 


Na YouTube można znaleźć bardzo wymowny filmik, w którym kilku przypadkowo spotkanych na ulicy Amerykanów odpowiada na pytania dotyczące Polski. Koleżka przeprowadzający sondę porusza tematy odnośnie wciąż obecnego problemu konieczności posiadania wiz przez Polaków, gdy chcą oni dostać się do Stanów, pyta też co o Polsce wiedzą,  z czym się im kojarzy i najważniejsze – gdzie ta Polska się w ogóle znajduje. Okazuje się, że żadna z przepytanych osób nie za bardzo miała pomysł którą część Europy wskazać, a co dopiero konkretne granice naszego kraju. Nie wiadomo oczywiście, czy Ci obywatele USA nie mieliby podobnego problemu z pokazaniem na mapie Czech czy Finlandii, ale widzimy, że w świadomości ludzi stanowiących o sile czołoweg państwa świata, Polacy nie są kojarzeni ani znani tak naprawdę z czegokolwiek. Potęgą gospodarczą nie jesteśmy, międzynarodowych przedsiębiorstw nie posiadamy (no chyba, że coś mi umknęło), a i muzycznie także nie jesteśmy raczej najlepszym rynkiem zbytu.

Artyści zza Oceanu cały czas nie do końca chyba mają świadomość, że można rapować w jakimś innym języku niż angielski, a z drugiej strony Polacy konsekwentnie twierdzą, że muzycznie jesteśmy dobrą dekadę za Stanami, a międzynarodowe kolaboracje – mimo, że obecnie jest ich coraz więcej – to ciągle nie są na porządku dziennym i wzbudzają masę emocji i dyskusji. W związku z tym postanowiłem prześledzić numery, które powstały pomiędzy artystami na linii PolskaUSA i które, jak sami zresztą zobaczycie, nie do końca wzbudziły odpowiednie zainteresowanie i uznanie słuchaczy, ale znajdą się też takie, które spora część z Was będzie znała. Sprawdźcie drugą pierwszą naszego zestawienia. 

Familia HP i WC, Emilio Rojas.

W poprzedniej części skupiłem się na polskich producentach, więc w tym wypadałoby wspomnieć co nieco o raperach, bo nasi rodzimi liryczni wandale także mają na koncie parę mocnych kolaboracji z kolegami po fachu z USA. Na pierwszy ogień idzie łódzka grupa Familia HP, o której ciężko powiedzieć, że jest popularna, więc tym bardziej należy docenić featuringi, które udało się im ogarnąć. W 2009 roku Emilio Rojas był młodym, szerzej nieznanym artystą, chcącym przebić się do większego grona odbiorców raperem, jednak już wtedy trzymał poziom i wydawał się być obiecującym artystą. Dzisiaj ma już sporo fanów i wciąż czeka na swoją szansę i podpisanie kontraktu z dużą wytwórnią, jednak nie zmienia to faktu, że może pozwolić sobie na zaproszenie do numeru Joe Buddena czyStyles P. Kto wie, czy w takim wypadku w 2015 rokuEmilio zgodziłby się dograćchłopakom z Familii HP, jednak w 2009 było o to z pewnością łatwiej i sprawnie to wykorzystali, przez co powstał numer "Za Zamkniętymi Drzwiami". Co ciekawe nie jest to jedyna polska kolaboracja z Rojasem, ponieważ wspólny utwór mają z nim chociażbyRap Addix czyRaca, a o wspólnej nagrywcejakiś czas temu wspominał VNM. Dużo głośniejszą ksywką (przynajmniej dla mnie przez mój ogromny sentyment do dobrego rapu z zachodniego wybrzeża) z którą mieli przyjemność współpracować łódzcy raperzy jest jednak WC. Masa świetnych numerów, bardzo równa dyskografia, nagrywki ze Snoop Doggiem,The Game'em,Scarface'em płyty zIce Cube'em. Dla ludzi szanujących klasycznywest coast z pewnością jest to prawdziwa ikona tego rapowego nurtu, więc fakt, że raper ten nagrał z Polakami jest dość sporym wyróżnieniem. Szkoda, że nie było wokół tego wydarzenia zbyt dużegoszumu, bo niecałe 20 tysięcy wyświetleń numeru "To Właśnie Jest Rap" należy rozpatrywać raczej w kategorii rozczarowania.

 

Malik Montana i Fat Trel, Jadakiss, Capone.

Dla ludzi słyszących pierwszy raz ksywkę "Malik Montana" w pierwszej kolejności przed oczyma staje zapewne jakiś nowy raper ze Stanów, więc część pewnie będzie nieco zaskoczona, że mamy jednak do czynienia z… Polakiem. A konkretniej z raperem o polskich korzeniach, bowiem ojciec Malika pochodzi z Afganistanu, natomiast mama jest Polką, ale w jej żyłach płynie także grecka krew. Jak doszło do tego, że "nasz" człowiek dotarł do tak uznanych i szanowanych ludzi jak Capone, Jadakiss czy członek Maybach Music Group, Fat Trel? Pomocne okazało się doświadczenie nabyte przy organizacji koncertów i wydarzeń hiphopowych, a także nawiązanie współpracy z zagranicznymi producentami, co przełożyło się na zdobycie sporej ilości kontaktów. Malik sprawia wrażenie bardzo ambitnego, głodnego artysty i wydaje się, że dotychczasowe głośne kolaboracje wcale nie są dla niego szczytem, a jedynie przepustką do dalszych sukcesów. Wynikiem tego jest fakt, że rapuje często w języku angielskim, co tłumaczył chęcią docierania dużo szerzej niż tylko do polskich słuchaczy, co miałoby miejsce, gdyby postawił jednak na nasz ojczysty język.

 

Kaczor i Paul Wall.

Podczas gdy Gural nie ograniczył się do tworzenia jedynie pod szyldem Killaz Group i wydawał projekty czy to z Kastą, czy solowo, dzięki temu budując swoją markę, tak na materiał Kaczora czekać musieliśmy aż do 2010 roku, kiedy to raper zaprezentował nam "Przyjaźń, Dumę, Godność". Po tylu, bądź co bądź, nieco straconych latach wypadało promocyjnie zaakcentować premierę albumu. Oprócz dość oczywistego niepisanego sloganu "członek legendarnego składu Killaz Group wydaje pierwszą płytę", a także wykręcającego sporą oglądalność klipu"Ile Dni",Kaczorowiudało sięzaprosić na projekt naprawdę poważnego gościa z USA. Co tu dużo mówić – jedna z najważniejszych postaci rapowej sceny Houston, dla wielu nawet jej legenda. Na koncie platynowe "The Peoples Champ", wspólne krążki zChamillionaire, masa nagrywek ze światową, rapową czołówką (chybawystarczy wymienić Three 6 Mafię czy Kanye Westa) i gdzieś wśród tego wszystkiego pojawił się Kaczor.Dogranie sięPaula na"Przyjaźń, Duma, Godność" wyszło bardzo spontanicznie- Panowieprzecięli się podczas jednego koncertu organizowanego w Poznaniu, spotkali się na backstage'u, pogadali i jak się okazało raper z USA nie widział żadnych przeciwwskazań, by położyć zwrotkę na album kolegi po fachu zza Oceanu. Dzień po koncercie Panowie spotkali się w studio u DJ-a Decksa, napisali wersy, nagrali i w taki sposób powstało "H-Town To Poznań". Temat numeru raczej nie powalał kreatywnością, no ale poranny kac z pewnością nie sprzyjał wenie, co także sam Kaczor potwierdził. Co ciekawe, współpraca z Wallem nie była jednorazowym strzałem, ponieważ 4 lata później, "Most Na Rzece Odkupienia" także zawierał zwrotkę gościa ze Stanów.

 

Roach i Kokane, Knoc-Turn'al, King T.

Roach, czyli trójmiejski (były?) raper wziął sięw zasadzie nie wiadomo skąd i jużna debiutanckimalbumie nie bawił się w żadne półśrodki atakując numerami, w których udzielili się bynajmniej nie jacyś topowi gracze z Polski, a raperzy będący niemal fundamentem klasycznego, westcoastowego brzmienia. Ciężko nie przyznać, że okres największej popularności Kokane'a, Knoc-Turn'ala i King T minął wiele lat temu i być może dla młodszych słuchaczy, będą to niestety anonimowe ksywki, jednak ludzie śledzący od wielu lat nie tylko zachodnią część sceny USA, ale także i całe muzyczne Stany powinni pokiwać głową z uznaniem. Do współpracy doszło chyba w najbardziej prosty sposób na jaki można było wpaść, czyli przez… wysłanie maili do każdego z artystów. Zarówno Roach jak i producent "Trójmiejskiego Funku", znany wszem i wobec,Sherlock, doceniali profesjonalne podejście donagrywki z kompletnie nieznanym dla nich wcześniej raperem z Polski. Oczywiście zachodnie legendy nie dograły się do numerów "LA 2 Tricity" i "Gangsta Funk" z czystej zajawki, bo przecież studio i transport do niego trzeba w jakiś sposób opłacić. Roach po premierze płyty chwalił się w wywiadach, że nadal ma kontakt z Kokane i współpraca najprawdopodobniej się rozwinie, jednak po puszczeniu singla "Ogień" z drugiego albumu w Boże Narodzenie 2012 roku i chwilowym uaktywnieniu się na jedną z minionych akcji Młodych Wilków Popkillera, raper przepadł jak kamień w wodę.

 

Projekt W.E.S.T. i Dr. Dre.

Jeśli chodzi o zdobytą popularność to mamy tutaj dwa zupełnie przeciwległe bieguny. Nie wydaje mi się, żebym miał bliżej pochylać się nad postacią Dr. Dre. Wystarczy przypomnieć, że z jednej strony jest to człowiek rozpoznawalny prawdopodobnie niemal w każdym zakątku świata, mający ogromną ilość klasyków na koncie, odkrywca talentów takich jak Eminem, The Game, 50 Cent, Snoop Dogg, czy Kendrick Lamar, będący obrzydliwie bogaty. A z drugiej strony grupa rapowa z kraju, który Dre miałby problem wskazać na mapie, łącząca ludzi, którzy niby puścili swój album w legalnym obiegu, jednak mimo tego jest totalnie anonimowa. Jak więc doszło do tego, że muzyczny gigant użyczył swoich produkcji na płycie nieznanych gości z Projektu W.E.S.T.? Kluczową rolę odegrała tutaj postać Mietka, czyli Pawła Miedzielca – inicjatora całej koncepcji płyty, który od wielu lat jest pasjonatem iekspertem od brzmień z zachodniego wybrzeża. Jego znajomości, które nawiązał z ludźmi z zachodniego wybrzeża USA pozwoliły mu na zdobycie dwóch produkcji Dr. Dre, z czego na albumie pojawiła się jedna, w numerze "Jestem". Bity nie trafiły jednak do chłopaków z Poznania oficjalną drogą – Mietek otrzymał je od "osoby trzeciej". Muzyka pierwotnie brzmiała nieco inaczej niż na albumie – nieco ją zmodyfikowano, by uniknąć ewentualnych problemów, gdyby numer miał jakimś cudem zatoczyć koło i trafić z powrotem do Dre (jednak na klasyczne "what's up this is Dr. Dre" miejsce się znalazło). Ciekawostką jest też fakt, że na albumie miał udzielić się syn wielkiego producenta – Curtis Young – jednak do nagrywki finalnie nie doszło.

 

Szejku i V Don.

Jak się okazuje nie tylko nasi raperzy i producenci mogą pochwalić się współpracą ze znanymi w wielu miejscach na świecie artystami. Ilu z Was spojrzało usłyszało kiedyś zwrotkę nieznanego rapera i stwierdziło, że sprawdzi coś jeszcze z jego twórczości? Pewnie sporo, a tylu samo spojrzało na okładkę singla czy nawet albumu i zapytało kto za tym stoi i gdzie można znaleźć inne rzeczy tego gościa? Tu pewnie nie będzie zbyt wielu rąk w górze, a jak się okazuje zwykle marginalizowani i nie wymieniani w pierwszych rzędach razem z raperami i ich producentami graficy są szalenie ważnymi postaciami w muzycznym świecie. Nasi rodacy zajmujący się plastyczną stroną albumów doceniani są nie tylko przez rodzime "gwiazdy" rapu, ale także te zza wielkiej wody. Szejku, czyli Tomasz Mielec od jakiegoś czasu buduje swoją markę w Stanach i coraz wyraźniej akcentuje swoją obecność współpracą z takimi ludźmi jak Trae Tha Truth, Smoke DZA, czy A$AP Mob (natomiast w Polsce z jego usług korzystali chociażby Braddu, Żabson czy Kuban). A już wkrótce jego kariera może pójść naprzód, bowiem 6 listopada na rynku ukazać się ma producencki album V Dona, czyli człowieka, bez którego nie byłoby "Ghetto Symphony" A$AP-a Rocky'ego, "Live And Learn (It Will)" 2 Chainza, a także "Life Is But A Dream" The Game'a. Udział Szejka w pracach nad "The Opiate" nie ograniczył się do rzucenia jakiegoś coveru singla, a wręcz przeciwnie – Polak stanął przed wymagającym zadaniem dopełnienia całości projektu "The Opiate" pełną szatą graficzną. Poczynając od wspomnianych obrazków zdobiących single, wędrując przez wnętrze płyty, a na okładce albumu kończąc – za to wszystko odpowiada właśnie Tomasz. Okej, może nadchodzący materiał V Dona nie będzie miał takiego przebicia, jak wiele wydanych w tym roku krążków, może nie zalicza się do nawet pierwszej dziesiątki najbardziej oczekiwanych tytułów w ostatnich 12 miesiącach, jednak to w ogóle nie odbiera wyróżnienia jakie spotkało Szejka. A kto wie, czy właśnie to wyróżnienie nie otworzy Tomkowi jeszcze szerzej furtki do dalszego promowania swojej twórczości na wielkim, o globalnym zasięgu, amerykańskim rynku.

 
25 komentarzy
25 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
WTF?
7 lat temu

A gdzie kolabo Eminem Kaen?
[img]https://i39.tinypic.com/4kz1wy.jpg[/img]

PACHNĄCY RUMUNEK
7 lat temu
Reply to  WTF?

HOODZIE PRZEJMUJE TEN TEREN BO:

1. PUBLICZNOŚĆ NA JEGO KONCERTACH SKACZE POD SUFIT I ZRYWA DACH!

2. JEGO PŁYT NAJLEPIEJ SIĘ SŁUCHA NA GRAMOFONIE I NIE JEDEN SKRECZ I FOLLOW UP POWSTANIE!

3. JEGO NOWA JAKOUĆ ROZPYCHA SIĘ ŁOKCIAMI WŚRÓD TAKICH GRACZY JAK DRE, JAY-Z CZY EMINEM!

4. HOODIE STAJE SIĘ JUŻ GWIAZDĄ POKROJU BEATLESÓW CZY PRESLEYA!

5. CAŁA AMERYKA I EUROPA ZACZYNA ŚMIGAĆ W CIUCHACH SYGNOWANYCH KSYWĄ TEGO KOTA, A MAŁO TEGO WSZYSCY RUSZAJĄ SIĘ JAK ON NA TELEDYSKACH HA!

Vinnie_Paz
7 lat temu
Reply to  WTF?

VINNIE PAZ, JMT, AMOTP Z TYCH MNIEJ ZNANYCH.

OFFICAL PISTOL GANG

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=BsK-OxJQJP8https://www.youtube.com/watch?v=BsK-OxJQJP8[/youtube]

REAL RAP

Vinnie_Paz
7 lat temu
Reply to  Vinnie_Paz

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=BsK-OxJQJP8[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=rrN7PzsJUmQ[/youtube]

Al Bandit
7 lat temu
Reply to  Vinnie_Paz

Propsy za dobre rapy

Hasllla
7 lat temu
Reply to  WTF?

To eminem kopiuje kaena!!!!!

Cake-Boy
7 lat temu

WIECIE CO BY BYLO FAJOWE KOLABO HOODIE ALLEN, MAŁE MIASTA I TACO I POLSKA SCENA BYLA BY ROZWALONA NA MAXA
KTO SIE ZGADZA ŁAPA W GÓRE
[img]https://oi58.tinypic.com/v7e5hc.jpg[/img]
[img]https://oi60.tinypic.com/dptsw9.jpg[/img]
[img]https://www.uptodate.pl/wp-content/uploads/2015/08/Opener-Filip-Blank-3-582×387.jpg[/img]

pejkapenerka
7 lat temu
Reply to  Cake-Boy

fajnie by bylo jakbys przeszedl z lizania im 3em jaj na to zeby zruchali cie w dupe jebany pedale jarajacy sie innymi pedalami

knapczyk
7 lat temu
Reply to  Cake-Boy

sluchasz guwna
potwierdzone info

SLIM JESUS
7 lat temu
Reply to  Cake-Boy

MOŻE I HOODIE MA SKILLSY,ALE TYCH 3 PATAŁACHÓW PONIŻEJ TO DO RAPU NIE ZALICZE

LEON
7 lat temu

Dla mnie to jedna z najlepszych kolaboracji miedzy Stanami a Europa
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=lA2zoE_Yww8[/youtube]

chasinbitches
7 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=NGWbluLsvVI[/youtube]

kau
7 lat temu

Bardzo dobra kolaboracja Erdo i Premiera
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=sqUy8jVbQ4Q[/youtube]

WU-TANG
7 lat temu

hahaha beka z wiekszosci takich kurwa kolaboracji
[img]https://i.ytimg.com/vi/6vzerelU6D8/maxresdefault.jpg[/img]

morda pedale
7 lat temu
Reply to  WU-TANG

BEKA TO JEST Z CB PEDALE

WU-TANG
7 lat temu
Reply to  morda pedale

takie kurwy jak ty moga mi co najwyzej buty pucowac

TomClean
7 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=92cRcoUztTg[/youtube]

KrolMacius1Bitche$
7 lat temu

Myslalem,ze niczego nowego sie nie dowiem a tu prosze….Za okladke nowej plyty „V Don ” odpowiedzialny jest Polak.Najs.V Don to jeden z moich ulubionych Producentow.good job.

Gubo
7 lat temu

A gdzie Popek i The Game ? Najgrubsze kolabo polsko-amerykańskie ?

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=oxwdgSPXvmc[/youtube]

MATEK SIĘ SPRZEDAŁ
7 lat temu

[img]https://s2.ifotos.pl/img/ksionsonj_sreapah.jpg[/img]

MATKOWI znudziło się chodzenie w klipach za Bąsę, sprzedał się do Ksionsona. POTWIERDZONE SUKI!

Kurs na Kursk
7 lat temu

Przecież nie ma się co spinać typ nie wymienił nawet połowy polskich kolaboracji. Z czołowymi amerykańskimi raperami nagrywali : OSTR, WWO, Peja, Kaczor, Familia HP, Roach, eMCeeM, JWP, Red, Popek i Liroy.Ktoś tam z podziemia chyba też coś nagrał. Do tego dochodzą jeszcze producenci

Brzeczysław
7 lat temu

NIUSKULOWA KOLABORACJA POLSKO AMERYKAŃSKA KURWA !!!! https://www.youtube.com/watch?v=0IE96FsCBv8

propsik
7 lat temu

Roach ma sie dobrze;)

bns
7 lat temu

ej, ej!

A to?

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=atpTlA4YzFg[/youtube]

Glam rap gowno wie
7 lat temu

Kolobracje? To sa wasze kolobracje USA Polska ?! Hahahahhahahahahhahaa jesteście najbardziej pusta strona w necie w sensie administracja jest pewnie na studiach i dlatego myślą ze za kozakami i wszystko wiedza pierdolac przy tym głupoty , te grupy co zostały wymienione sa chyba jakimś pośmiewiskiem i robieniem z czytelników co większość nie jest w liceum lub normalna to czyta i myśli ze pl hh to gowno . Kim sa te kurwa Zespoły?! Kaczor…ok ale reszta ?! Co wy kurwa wiecie o kolobracjach kurwy Hejtowe nie bd nawet tu mędrkował i wymieniał kolobracji bo przeczytajac to mogę sie jedynie nawet zesrac adminy glamrapu ale głupim przykładem jest Rysiek z którego ciągniecie bekę na tym jebanym studenckim świeżym bez znania życia glamrapie kurwy i nie mowie o hejterach tylko o pustych adminach

Popularne