News
Fryderyk 2020: Nominacje do Albumu Roku Hip-Hop
O statuetkę powalczy pięciu hip-hopowców.

ZPAV podał nominowanych do tegorocznych Fryderyków. W najbardziej interesującej nas kategorii Album Roku Hip-Hop pojawiły się wydawnictwa O.S.T.R.-a, Pezeta, PRO8L3M-u, Sokoła i Taco Hemingwaya.
Ogłoszone dziś nominacje do Fryderyków 2020 w dziewiętnastu kategoriach muzyki rozrywkowej i trzech kategoriach jazzowych to wynik głosowania Akademii Fonograficznej – grona ponad 1400 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy muzycznych i przedstawicieli branży fonograficznej. Laureatów nagród poznamy 14 marca podczas otwartej dla publiczności Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, która odbędzie się już po raz drugi w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Następnego dnia, 15 marca, odbędzie się druga edycja FRYDERYK Festiwal. Na scenie w MCK-u zagrają artyści reprezentujący różne konwencje i style, m.in. Ørganek, Daria Zawiałow, Król, Natalia Przybysz (nominowana w kategorii Album roku pop z płytą Jak malować ogień oraz Najlepsze nowe wykonanie za piosenkę Krakowski spleen), KęKę i Baranovski (nominacja w kategoriach: Autor roku, Album roku pop za płytę Zbiór oraz Utwór roku za Czułe miejsce). W Katowicach zadebiutuje również Scena Nowego Rapu, na której wystąpią: OKI, Koza, Trill Pem, Miętha i Gverilla.
– Cieszymy się, że w tym roku publiczność po raz kolejny będzie mogła uczestniczyć w ceremonii wręczenia najważniejszych nagród muzycznych w Polsce. – mówi Marek Staszewski, szef Związku Producentów Audio Video, organizatora FRYDERYK Festiwal.
– Otwarcie formuły wydarzenia pozwoliło artystom przeżywać ten wyjątkowy wieczór wspólnie z fanami, których wsparcie jest przecież tak ważne dla muzyków. – dodaje.
Album roku hip-hop
O.S.T.R. – „Instrukcja obsługi świrów”
Pezet – „Muzyka współczesna”
PRO8L3M – Widmo
Sokół – „Wojtek Sokół”
Taco Hemingway – „Pocztówka z WWA, lato ’19”
Fonograficzny debiut roku
Ania Karwan
Hania Rani
sanah
schafter
Viki Gabor
Teledysk roku
Daria Zawiałow – „Szarówka”
Dawid Podsiadło – „Trofea”
Ero – „Przerwa techniczna”
Syny – „Nag Champa”
Viki Gabor – „Superhero”
Utwór roku
Baranovski – „Czułe miejsce”
Daria Zawiałow – „Hej, hej”
Król – „Te smaki i zapachy”
Muniek – „Pola”
Viki Gabor – Superhero
Najlepsze nowe wykonanie
Karaś/Rogucki – „1996”
Mela Koteluk – „Odprowadź” (piano version)
Męskie Granie Orkiestra 2019 – „Zazdrość” (wersja live)
Natalia Przybysz – „Krakowski spleen”
sanah – „projekt nieznajomy nie kłamie”
Producent muzyczny roku
Bartosz Dziedzic
Dominic Buczkowski-Wojtaszek / Patryk Kumór
Hania Rani
Michał Kush
Ralph Kaminski
Autor roku
Baranovski
Błażej Król
Daria Zawiałow
Dominic Buczkowski-Wojtaszek / Patryk Kumór
Zygmunt Staszczyk
Kompozytor roku
Błażej Król
Daria Zawiałow / Michał Kush
Dawid Podsiadło / Olek Świerkot
Dominic Buczkowski-Wojtaszek / Patryk Kumór / Małgorzata Uściłowska
Hania Rani
Artysta roku
Adam Bałdych
Jazz Band Młynarski-Masecki
Marek Napiórkowski
Maciej Obara
Kuba Więcek
Fonograficzny debiut roku
Andrzej Kowalski Quartet
Kamila Drabek
Michał Zaborski Music
Natalia Kordiak Music
Szymon Sutor
Album roku rock
Lion Shepherd – „III”
Mazolewski / Porter – „Philosophia”
Muniek – „Syn miasta”
Sonbird – „Głodny”
Voo Voo – „Za niebawem”
Album roku metal
Batushka – „Hospodi”
Black River – „Humanoid”
Hunter – „Arachne”
Jelonek – „Classical Massacre”
Nocny Kochanek – „Randka w ciemność”
Album roku alternatywa
Hania Rani – „Esja”
Łąki Łan – „Raut”
Mary Komasa – „Disarm”
Piernikowski – „The best of moje getto”
Ralph Kaminski – „Młodość”
Album roku pop alternatywny
Daria Zawiałow – „Helsinki”
Fisz Emade Tworzywo – „Radar”
Król – „Nieumiarkowania”
sanah – „ja na imię niewidzialna mam”
Stanisław Soyka – „Muzyka i słowa”
Album roku pop
Baranovski – „Zbiór”
Margaret – „Gaja Hornby”
Mrozu- „Aura”
Natalia Przybysz – „Jak malować ogień”
Roksana Węgiel – „Roksana Węgiel Deluxe”
Album roku elektronika
Mery Spolsky – „Dekalog Spolsky”
Natalia Nykiel – „Origo”
Novika – „Bez cukru”
Stachursky – „2K19”
Zamilska „Uncovered”
Album roku blues
Agata Karczewska – „I’m Not Good At Having Fun”
Jamal – „Czarny motyl”
Natalia Sikora – „Ailatan”
Różni wykonawcy – „Chce się śpiewać (artyści niewidomi śpiewają utwory Sławka Wierzcholskiego)”
Sosnowski – The Hand Luggage Studio
Album roku muzyka dziecięca i młodzieżowa
4Dreamers – „nb.”
Czesłąw Mozil i Grajkowie Przyszłości – „Kiedyś to były Święta”
Joanna Dark, Małgorzata Kożuchowska, Szymon Majewski – „Wyspa dzieci. Piosenki babci i dziadka”
Karimski Club Dla Dzieci – „Kolory Świąt”
Małe TGD – „Wyspa skarbów”
Album roku muzyka ilustracyjna
Daniel Bloom feat. Leszek Możdżer „Dolce Fine Giornata”
Daniel Spaleniak – „Burning Sea”
Leszek Możdżer – „Ikar”
Miro Kępiński – „In This Gray Place”
Teatr Muzyczny ROMA / Jakub Lubowicz – „Przypadki Robinsona Crusoe”
Album roku muzyka poetycka
Janerka / Świetlicki / Nika / Pablopavo / Szubrycht / Waglewski / Nosowska – „Janerka na basy i głosy”
Maja Kleszcz – „Osiecka De Luxe”
Marek Dyjak – „Piękny instalator”
Mikromusic – „Mikromusic z dolnej półki”
Piotr Machalica – „Mój ulubiony Młynarski”
Album roku muzyka świata
Eleni – „Statek do Pireusu”
Hańba! – „1939”
Laboratorium Pieśni – „Rasti”
Provinz Posen – „Provinz Posen”
Żywiołak – „Wendzki sznyt”
Muzyka jazzowa
Album roku:
Adam Bałdych Quartet – „Sacrum Profanum”
Agnieszka Wilczyńska & Andrzej Jagodziński – „Wilcze jagody”
Algorhythm – „Termomix”
Maciej Obara Quartet – „Three Crowns”
Marek Napiórkowski – „Hipokamp”
Fryderyki to nagrody przyznawane przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1400 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.
W tegorocznej edycji Fryderyków zarejestrowano rekordową w historii konkursu liczbę ponad 1800 zgłoszeń, w tym 356 albumów z muzyką rozrywkową, 108 albumów jazzowych, 411 utworów i 362 teledyski. O nominację w kategorii Fonograficzny Debiut Roku ubiegało się łącznie 118 artystów.
– Rekordowa w tym roku i rosnąca z każdą edycją liczba zgłoszeń potwierdza dobrą kondycję polskiego rynku fonograficznego i pokazuje, że nagroda Fryderyk ma dla branży muzyczne bardzo duże znaczenie. – podkreśla Marek Staszewski.
Na ceremonii 14 marca wręczone zostaną także nagrody specjalne Akademii Fonograficznej za całokształt osiągnięć artystycznych – ZŁOTE FRYDERYKI. Wiemy już, że te szczególne wyróżnienia trafią do ogłoszonych wcześniej laureatów: zespołu Perfect (muzyka rozrywkowa), Tomka Lipińskiego (muzyka rozrywkowa) i Czesława Bartkowskiego (jazz).
Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

News
Koncert dla Bonusa BGC: kolacja z gangsterem i licytacja koszulki Najmana
Na scenie pojawili się m.in. Bodychrist, Wuwunio, Sowa, Psychotrop, Marek Western, Pan Pawłowski, Arab, Bonez & Gix.

W piątek, 18 kwietnia w poznańskim klubie 2 Progi odbył się charytatywny koncert dla Bonusa BGC. Inicjatorem i organizatorem imprezy był Bodychrist. Klub udało się zapełnić niemal po brzegi. Na wydarzenie sprzedano 317 biletów – ujawnił organizator w rozmowie z GlamRap.pl.
Arab, Wuwunio i Sowa na scenie
Podczas imprezy swoje koncerty zagrali m.in. Sowa, Bonez & Gix, Arab, Wuwunio oraz Bodychrist. Na koncercie była obecna ekipa Pal Hajs TV, która zarejestrowała materiał na jeden z kolejnych odcinków. Także w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się relacji wideo z tego wydarzenia.


Bonusa swoją obecnością wsparł także Psychotrop, który wraz z Bodychristem wykonał na scenie cover Ich Troje „Zawsze z Tobą chciałbym być”.

Koszulka Marcina Najmana na licytacji
Między koncertami odbyły się liczne licytacje, które poprowadził Arkadiusz Pan Pawłowski. Wylicytować można było m.in. koszulkę Marcina Najmana z autografem z ostatniej walki na Fame 25, rękawice i książkę z podpisem Borysa Mańkowskiego, a także stroje z walk od samego Bonusa BGC.


Kolacja z gangsterem
Mimo licznych kontrowersji i słów oburzenia najdroższą licytacją tego wieczoru okazała się prywatna kolacja z Markiem Westernem, który zainicjował ten pomysł spontanicznie na chwilę przed wejściem na scenę. Kolacja z Markiem sprzedana została za okrągłą kwotę 2000 zł.
Marek Western wsparł akcje i dołączył się do jej promocji na chwilę przed wydarzeniem, co wywołało gorącą dyskusję wśród internautów. Ostatecznie szczytna inicjatywa byłego gangstera wyszła zdecydowanie na plus.

Bonus nie pojawił się w klubie
Bonus BGC niestety przez wzgląd na stan zdrowia, który uniemożliwia mu przebywanie w mocno zaludnionych miejscach, nie był obecny na wydarzeniu. Podziękował zgromadzonej publiczności z telebimu na scenie.
Cały dochód z koncertu przeznaczony został dla Bonusa BGC, który krótko po imprezie za pośrednictwem Instagrama poinformowal, że zysk z imprezy zamierza przeznaczyć na leczenie w prywatnym ośrodku leczenia depresji i stanów lękowych.

News
Bęsiu schudł 30kg i rusza z preorderem (m.in. feat. Cassidy)
Na LP gościnki od: Lady Leshurr, Krizz Kaliko, Tomb, VNM, Peja.

Kilka dni temu, po wielu miesiącach przerwy, Bęsiu wstawił na social media swoje nowe zdjęcia. Okazało się, że się trochę u niego pozmieniało… Od listopada schudł 30kg.
Oprócz nowych zdjęć, przekazał nowe wieści – nadchodzi jego nowy album “Niech chronią ich te anioły”. Premiera odbędzie się 30 czerwca 2025.
7 maja odbędzie się premiera pierwszego singla „Ghetto” z udziałem Tomba i Cassidiego, którego produkcją zajął się DJ 600V.
Poniżej prezentujemy link do preorderu i tracklistę. A na niej goście z US i UK: Cassidy, Krizz Kaliko, Lady Leshurr i Holy Gabbana. Oprócz tego mocni zawodnicy z PL: VNM, Peja i Tomb. Produkcją zajęli się m.in.: PSR, Culten, Dj 600V, NewLight$ i 6L4NK.
Zamów preorder albumu Bęsiu “Niech chronią ich te anioły”: antidotumrecords.pl
Tracklista
- NIECH CHRONIĄ ICH TE ANIOŁY (PROD. PSR)
- GONIĄ (PROD. PSR)
- RUSZ GŁOWĄ (PROD. SECRETRANK)
- GHETTO FEAT. TOMB, CASSIDY (PROD. DJ600V)
- DZIUPLA FEAT. DJ FLIP (PROD. SECRETRANK)
- BAD GUY FEAT. KRIZZ KALIKO, PEJA (PROD. 6L4NK)
- SUKCES (PROD. SWIZZY)
- RAGE FEAT. LADY LESHURR (PROD. 6L4NK)
- ZA ŻYCIA FEAT. HOLY GABBANA (PROD. 6L4NK)
- SŁYSZYSZ MIASTO, TO JGA (FEAT. PABLO NOVACCI, EMENZINO, DAS RZP) (PROD. CULTEN X PIOTR LEMAŃSKI)
- SUPERMAX (PROD. CULTEN X PIOTR LEMAŃSKI)
- Z DYCHY NA GŁOWĘ FEAT. VNM (PROD. NEWLIGHT$)
- KOSZ (PROD. CULTEN)
- PAMIĘTAJ, ŻE OSIEDLA NIGDY NIE ZAPOMINAJĄ (PROD. CULTEN)

News
Bonus RPK odwołał koncert, bo klub należy do funkcjonariusza CBŚP
„Kłóci się z moimi wartościami”.

W piątek Bonus RPK miał zagrać koncert w klubie „Długi Weekend” w Białej Podlaskiej. Kilka godzin przed występem doszło do jego odwołania.
– Siemanko Ludzie! Z przykrością informuję, że dzisiejszy koncert w Białej Podlaskiej musimy odwołać! Przyczynę stanowią powody osobiste. Koncert w klubie Długi Weekend kłóci się z moimi wartościami oraz przekazem, jaki serwuję Wam ze sceny. KMWTW. Wszystkich, którzy czekali na mój koncert, z góry przepraszam! Na pewno się spotkamy w innym klubie i w innym terminie. Jestem w trakcie ustalania szczegółów – poinformował raper.
Jak dowiedział się serwis GlamRap.pl, klub należy do byłego funkcjonariusza CBŚP. To dlatego BGU postanowił odwołać występ.


Charakterny i uliczny Dawid Obserwator zaczął robić disco-polo. Co o tym sądzi jego kolega ze sceny Kafar Dixon37? Nie jest z tego zadowolony, ale też poniekąd usprawiedliwia kolegę.
Bajorson i Dawid Obserwator wydali disco-polowy numer, który okazał się strzałem w dziesiątkę i wielkim hitem. Po trzech tygodniach ma 5 mln wyświetleń na Youtube.
– Mega mi żal, że Dawid poszedł w tę stronę, ale musimy pamiętać o jednym. Mało który raper został tak zgnojony i zajechany przez publikę i media jak on. Po prostu miał dosyć. Ciężko mi się z tym pogodzić, bo np. w „Moi ludzie” miał pancze, które ja propsowałem – mówi Kafar w rozmowie z Mateuszem Kaniowskim.
– Zdziwili mnie. To nie moja bajka. Serce mnie boli, bo robiliśmy zupełnie inny rap i o co innego walczyliśmy – dodaje.
News
Zaskakujący DJ SET Tymka w Mediolanie. Tak było na Milan Design Week 2025
Tymek m.in. zaśpiewał na lotnisku Chopina.

Za nami jedno z największych wydarzeń poświęconych sztuce użytkowej! Kilka dni temu razem z Tymkiem i Bartoszem Pniewskim (HighBart) odwiedziliśmy Milan Desing Week 2025. W ciągu zaledwie kilku godzin Tymek zdążył wystąpić, aż dwukrotnie!
Tegoroczna odsłona mediolańskiego wydarzenia o światowej renomie, pod hasłem „Connected Worlds” skupiona była wokół fuzji technologii, natury i kultury w projektowaniu. Wśród niezliczonej ilości wystaw i instalacji przeważały te mówiące o zrównoważonym rozwoju, nieoczywistych połączeniach czy sztucznej inteligencji która coraz śmielej wkracza w świat designu.
Dzięki ogromnej różnorodności Milan Design Week stał się również świetną platformą dla marek, które w swoich projektach stawiają na kreatywność i aspirują do eksperymentów na pograniczu wielu dziedzin kultury. Jedną z nich jest marka Ploom, której strefę udało nam się odwiedzić w towarzystwie gospodarzy projektu “Unique. IRL by Ploom”.

Jedyny taki występ! Tymek zaśpiewał na lotnisku Chopina
W skład wspomnianego kolektywu wchodzą: Bartosz Pniewski znany w sieci, jako HighBart, stylistka Małgorzata Mordarska oraz jedna z najciekawszych postaci polskiej sceny muzycznej – Tymek.
Ten ostatni zaskoczył nas jeszcze przed odlotem. Tymek ustawił się obok stojącego na jednym z terminali lotniska fortepianu i zaprezentował kilka utworów ze swojego repertuaru. Nagranie z tego wydarzenia mogliście zobaczyć na profilu CGM na Instagramie.

Tymek: szanuję artystów, którzy mają stworzony cały koncept swoich projektów
Udział Tymka w wydarzeniu nakręconym przez markę Ploom był o tyle wyjątkowy, że jako jeden z zaledwie sześciu twórców z całego świata zaprezentował swoją wizję i projekt elementu urządzenia z kategorii produktów użytkowych – panelu Ploom.
Jego oficjalna premiera odbyła się w pawilonie marki pod nazwą CONNECTED SENSATIONS, w którym na własne oczy mogliśmy przekonać się jak sztuka cyfrowa łączy się z efektami wideo i niezwykłym designem.

„Sam jako odbiorca najbardziej szanuję artystów, którzy mają stworzony cały koncept swoich projektów” – mówił Tymek w naszej rozmowie. „Fani z pewnością nie chcieliby dostawać nowej muzyki od artysty, który robi ją na siłę” – dodał w materiale, który możecie obejrzeć na naszych kanałach w SM.
Tymek uświetnił również wieczór w Mediolanie. W pawilonie Connected Sensations by Ploom zagrał ponad godzinny DJ set, w którym po raz kolejny dał popis swojej kreatywności.
Mediolan inspiracją dla HighBarta
W designerskim pawilonie marki pojawił się również Bartosz Pniewski znany szerzej, jako HighBart.
Podczas pobytu w Mediolanie wystartował z ankietą uliczną i sprawdzał co inspiruje ludzi w modzie. „Jestem gościem, który inspiruje się wszystkim, co tylko możliwe, a przede wszystkim podróżami i obcymi kulturami” – mówił podczas naszej rozmowy. „Jaram się, jak ludzie patrzą na mnie jak na dziwaka” — dodał.
-
News5 dni temu
Wujek o sprzedaży książek na ulicy: „Dowiedziałem się, że to totalny upadek”
-
News3 dni temu
Szpaku odbiera Popkillera za Young Multiego i mówi o Fagacie
-
News2 dni temu
Bonus RPK odwołał koncert, bo klub należy do funkcjonariusza CBŚP
-
News2 dni temu
Kafara boli serce jak widzi, co robi jego kolega ze sceny
-
News4 dni temu
Mata ujawnił, dlaczego McDonald’s się od niego odciął
-
News4 dni temu
Mata chce iść do wojska
-
Wywiad3 dni temu
Tymek: „Jestem podekscytowany faktem, że w końcu mam coś do powiedzenia”
-
News3 dni temu
Oki głównym zwycięzcą Popkillerów 2025. Pełne wyniki gali