Sprawdź nas też tutaj

News

Metalowe sample w rapie, które warto znać

Hołd dla kozackich artystów.

Opublikowany

 

Mieszanie metalu z rapem ma długoletnią historię, jednak trudno nie oprzeć się wrażeniu (niestety!), że w obecnych czasach można traktować to głównie w kategoriach przeszłych.

Niezależnie, czy miałyby być to żywe instrumenty czy sample, nie bardzo komukolwiek chce się w to bawić, a szkoda. Mija już bardzo wiele lat od momentu, kiedy takie nagrywki pojawiały się regularnie i robiły zamieszanie, ale to nie zmienia faktu, iż warto przypomnieć o początkach. Ten tekst będzie swego rodzaju hołdem dla wielu kozackich artystów, a na potrzeby tytułu do jednego kotła zostały wrzucone różne gitarowe gatunki – od protoplastów, po death metal, po prostu wszelkiego rodzaju ciężkie brzmienia.

Ice-T „Shut Up, Be Happy” (Jello Biafra „Message From Our Sponsor” / Black Sabbath „Black Sabbath”)

Zaczniemy od numeru, który można traktować bardziej jako intro i niech tak będzie. Ice-T, czyli raper, który obok Necro i Ill Billa ma najwięcej do czynienia z metalem, chodzi oczywiście o Body Count. Jego w tym kawałku nie słychać, ale za to jest były wokalista Dead Kennedys, który dał proroczy wykład. Zawieszenie praw konstytucyjnych, zakaz wychodzenia z mieszkań poza wyznaczoną strefę i akcje w stylu „zostań w domu” brzmią dziwnie znajomo, nie? Jest tu też Black Sabbath, a w nim bez dwóch zdań najbardziej inspirujący dla niezliczonej liczby zespołów gitarzysta w historii – Tony Iommi.

Public Enemy „She Watch Channel Zero?!” (Slayer „Angel Of Death”)

Kawałek z geograficznie polskim akcentem i sporą dawką kontrowersji. Slayer ma wyjątkową zdolność do łączenia metalu z chwytliwymi melodiami, a ten riff po prostu wbija w ziemię. I trzeba nieprzeciętnej kreatywności, żeby pod koniec lat 80-tych wpaść na pomysł połączenia sampli Slayera i Jamesa Browna w całość. Sam bazowy numer dotyczy „Anioła śmierci”, czyli doktora Niedziele.. znaczy Mengele i jego eksperymentów medycznych, przeprowadzanych w Oświęcimiu. Zespół miał przez to później sporo problemów wizerunkowych, długie lata ciągnęła się za nim łatka sympatyków nazizmu i rasizmu. Tych oskarżeń nie potraktowali poważnie czarnoskórzy raperzy, bo Slayera samplowali jeszcze m.in. M.O.P. („Raise Hell”) i Lil Jon wraz z East Side Boyz („Stop Fucking Wit Me”).

Obituary

Coś z innej beczki i absolutna perełka. Obituary to żywa legenda death metalu, stawiana w rzędzie razem z największymi. Jeśli chcecie spróbować się przekonać do tego gatunku (osobiście mam z tym problem) to dużo sztosowych riffów usłyszycie na płycie „Cause of Death” (jeśli to Wam nie przypasuje, może być ciężko). Obituary to prawdopodobnie pierwsza i jedyna death metalowa kapela, która wykorzystała rapowy sampel na swojej płycie („Come Baby Come” K7 w „Redefine” z 1994 roku). Byli też inicjalnymi reprezentantami death metalu, na albumie których zarapowano. Stało się to 3 lata później w remixie „Bullituary”. Na ich nieszczęście nie spotkało się z tolerancyjnym przyjęciem twardogłowych fanów. Muzycy nie przejęli się zbytnio feedbackiem, bo w 2004 roku dograli się do 2 kawałków z „The Pre-Fix For Death” u Necro. Generalnie duże słowa uznania dla nich za chęć eksperymentowania i mieszania tak skrajnie odmiennych styli.

Suicidal Tendencies „Institutionalized”

Wymieniony wyżej kawałek i podchodząca z niego kultowa fraza: „all I wanted was a Pepsi” były wielokrotnie samplowane przez raperów. M.in. możecie to usłyszeć w „How I Could Just Kill a Man?” u Cyperss Hill czy „Slow Down Gandhi” Sage Francisa. Wokalista i autor wyjątkowo szyderczych tekstów, Mike Muir, jest też prawdopodobnie jedną z pierwszych fejmowych osób, która robiła sobie niewybredne podśmiechujki z Jana Pawła 2, grubo ponad 20 lat wcześniej, zanim zaczęły się pojawiać memy w stylu „21:37”. Muir zaczepił papieża, odnosząc się do zamachu na jego życie („I Shot Reagan” zmieniony na „I Shot the Devil” po interwencji F.B.I.). „Institutionalized” zostało też przerobione przez wspomniane wcześniej Body Count, choć Ice-T zachował jedynie trudny do powtórzenia refren. Niemniej przekaz płynący ze zwrotek jest taki sam – frustracja, niezrozumienie, przeradzające się w klasyczny obłęd i paranoję.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

 

News

Tłumy fanów na koncercie Mezo w Słupsku

Poznaniak supportował Kubańczyka.

Opublikowany

 

Wydawać by się mogło, że Mezo swoje najlepsze lata muzyczne ma już dawno za sobą, jednak nie jest to do końca prawda. Raper z Poznania ciągle koncertuje po Polsce i jest w stanie zgromadzić całkiem pokaźną publiczność podczas występów. Tak było właśnie w Słupsku, gdzie zaprezentował się obok Kubańczyka.

Mezo może być dla wielu młodszych fanów postacią anonimową, ale nikt mu nie zabierze doświadczeń, które zebrał, zwłaszcza na początku kariery. Nikt inny tylko on dogrywał się do Slums Attack, czy beefował z Mesem. W późniejszym czasie głośniej na jego temat było ze względu na kwestie pozamuzyczne, jak chociażby prezentację w srebrnych legginsach w studiu TVP. Jednak fani Lajnera mają powody do radości, bo ich idola ciągle można podziwiać na scenie i nie zawiesił mikrofonu na kołku.

Takie wydarzenie miało właśnie miejsce w Słupsku, gdzie Mezo wystąpił jako support Kubańczyka. Poznaniakowi udało się przyciągnąć sporą rzeszę słuchaczy, którzy doskonale bawili się pod sceną. Co prawda wstęp był darmowy, jednak nie umniejsza to całości. Patrząc na feedback wśród widzów, Lajner może być zadowolony. „Było zajeb**cie”, „Julia przepięknie śpiewała, ty też” – na jego profilu FB można przeczytać sporo komentarzy w tym stylu.

Mezo w Słupsku


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Mata chce nagrać z Sanah płytę z kolędami. „To byłby hit”

Zaskakująca odpowiedź rapera na pytanie w programie TVN’u.

Opublikowany

 

mata sanah kolędy

W najbliższą niedzielę Mata będzie gościem programu „Autentyczni”, w którym opowie o spektrum autyzmu. Raper zaskoczył odpowiedzią na pytanie odnośnie płyty z kolędami, którą miałby nagrać z Sanah.

Mata, Sanah i płyta z kolędami?

25 lutego na antenie TVN odbędzie się premiera odcinka „Autentycznych” z udziałem Maty. Kilka dni temu zdradził on, że także jest w spektrum autyzmu. Dziennikarze Wirtualnej Polski ujawnili, że raper odpowiedział m.in. na pytanie odnośnie płyty z kolędami. Pytanie rozbawiło wszystkich w studiu, ale Młody Matczak zaskoczył odpowiedzią.

– O! Fajne pytanie! Akurat wczoraj wymyśliłem, że chcę to zrobić. Wracałem samolotem z Barcelony i nagle mnie naszła taka myśl, że co by było, gdybym zrobił płytę z kolędami z Sanah. Przecież to by był jakiś hit! Sanah, jeśli to oglądasz, zróbmy płytę z kolędami! – powiedział.

Mata: „Chodziłem codziennie do kościoła”

Były członek SBM Label ujawnił w programie także, że był kiedyś bardzo wierzący. – Chodziłem codziennie praktycznie do kościoła. Czułem, że moja wiara jest najsilniejsza i każdego dnia czułem obecność Boga, byłem tego pewien na 1000 procent, że Bóg jest i jest ze mną. Ale z czasem zacząłem gdzieś gubić tę wiarę – przyznał.

Dlaczego tak się stało? – Wydaje mi się, że zacząłem dostrzegać bardziej zło w świecie, zacząłem widzieć to zło również w instytucjach kościelnych, z którymi byłem powiązany. To osłabiło moją wiarę – dodał.

Odcinek „Autentycznych” z udziałem repra zostanie wyemitowany w niedzielę 25 lutego o 20:00 na antenie TVN.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Solar: „Z trudem przychodziło mi wyjście z domu i odebranie telefonu”

Raper o problemach, z którymi się zmaga.

Opublikowany

 

Przez

Rok temu Solar opublikował osobisty singiel „Nigdy więcej 2022”, w którym poinformował, że sukcesy SBM Label okupił rozpadem własnej rodziny. Z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją raper podzielił się ze słuchaczami pewną refleksją.

– Minął rok od premiery. Kiedy zaczynałem pisać ten numer, byłem w najmroczniejszym miejscu kiedykolwiek. Z trudem przychodziło mi wyjście z domu, odebranie telefonu czy odpisanie na wiadomość. Czułem się, jakby świat o mnie zapomniał, a jak już sobie przypomniał, to miał jak najgorsze zadanie – napisał Solar.

– Proces pisania i nagrywania był równie bolesny jak leczący, bo pomógł mi wyzwolić się ze wstydu, smutku, żalu, lęku i trudnych emocji, które mnie wtedy paraliżowały. Po premierze dostałem mnóstwo słów wsparcia zewsząd, od najbliższych i znajomych, przez słuchaczy, po ludzi, z którymi przeciąłem się gdzieś, kiedyś. Bardzo wam wszystkim dziękuję, dzięki wam poczułem, że jest tu znowu dla mnie miejsce. Ostatnie 365 dni było trudne, ale zdrowieję i jestem dobrej myśli. Jeśli masz blisko kogoś, kto przechodzi teraz przez trudne chwile, napisz mu coś wspierającego, weź na kawę, zrób coś miłego. Jeśli jesteś artystą – twórz, wyrzucaj z siebie trudne emocje. Jeżeli sam jesteś w trudnym momencie, nie bój się prosić o pomoc otoczenia, bliskich i specjalistów – zakończył.

Solar rok temu: „To my zabiliśmy hip-hop”.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Załęcki twierdzi, że Małolat K2 jest słabym kochankiem

„Dlatego pojechałeś do Turcji i powiększyłeś sobie k*tasa”.

Opublikowany

 

małolat k2 więzienie

Medialny konflikt pomiędzy Denisem Załęckim i K2 nabiera rumieńców. Ten pierwszy nie pozostał bierny na wcześniejsze zaczepki i postanowił odbić piłeczkę. Freak-fighter uderzył w czuły punkt i podzielił się relacjami kobiet, z którymi miał uprawiać s*ks Małolat. Według jego wersji jest to płaszczyzna życia, nad którą K2 będzie musiał jeszcze popracować.

Ile jest prawdy w tym, co twierdzi Załęcki, i skąd zdobył te informacje – wiedzą jedynie sami zainteresowani. Jednak Małolatowi na pewno musiało podnieść się ciśnienie, gdy zobaczył niedawne nagranie swojego oponenta. Pojawia się tam kilka zarzutów i prześmiewczych opinii, jedna z nich jest dość unikalna, nawet jak na skrajnie patologiczne standardy środowiska, z którego obaj się wywodzą. Freak-fighter twierdzi, że K2 przeszedł operację powiększenia p*nisa w Turcji, jednak nie przełożyło się to na umiejętność sprawiania przyjemności kobietom w łóżku.

– Słuchaj Małolat, to że chuj*wo ruch*sz w Polsce, to już chyba każda dziewczyna powie. Nar*chałeś się trochę, ale żadnej nie zaspokoiłeś. Dlatego pojechałeś do Turcji i powiększyłeś sobie k*tasa. Chociaż i tak od kilku kobiet już się dowiedziałem, że mimo dużego k*tasa, powiększonego zaznaczam, ch*jowo ruch*sz– przekazał Załęcki.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Największa fanka 2115 zrobiła sobie na ustach tatuaż „Fagata”

Spadła na nią potężna krytyka.

Opublikowany

 

Przez

ola holata

Ola Holata, TikTokerka z milionowymi zasięgami i zadeklarowana największa fanka ekipy 2115 pochwaliła się tatuażem na ustach, na których wydziarała sobie ksywkę Fagaty.

Pochodząca z Głogowa influencerka przedstawia się w sieci jako „white2115_girl”. Sama o sobie mówi, że jest największą fanką White’a 2115. Na jej profilach możemy znaleźć mnóstwo zdjęc i nagrań ze wszystkimi reprezentantami 2115, których jest wielką fanką. Dziewczyna ma od jakiegoś czasu jeszcze jedną idolkę – Fagatę.

Aleksandra postanowiła wytatuować sobie ksywkę Fagaty na wewnętrznej stronie ust. Oczywiście całym zabiegiem pochwaliła się w sieci. Z pewnością też domyślała się, że tego typu dziara spotka się z ogromną krytyką, ale wychodzi ona chyba z zasady, że co by nie mówili ważne, że mówią, a im gorzej mówią, tym korzystniej dla ciebie.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Kanał Zero i Sony Music Poland nawiązują współpracę

Pierwsze efekty współpracy poznaliśmy dzisiaj rano.

Opublikowany

 

Przez

Zwyczajowo przyjęło się, że piątek to najważniejszy dzień na światowych rynkach muzycznych. To właśnie wtedy artyści prezentują słuchaczom swoje nowe utwory w postaci singli lub albumów lub kompilacji, które trafiają do sieci i na sklepowe półki. Nie ma więc lepszej daty w kalendarzu na ogłoszenie współpracy, którą Sony Music Entertainment Poland nawiązało z Kanałem Zero – jednym z największych projektów w historii polskiego internetu.

Kanał Zero jest autorskim projektem medialnym dziennikarza Krzysztofa Stanowskiego, prowadzonym w całości w internecie z udziałem licznych ekspertów, dziennikarzy i twórców internetowych, wśród których znajdują się m.in. Robert Mazurek, Tede, Tomasz Rożek, czy były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych RP – generał rezerwy Rajmund Andrzejczak. Do tej pory w programach emitowanych na Kanale Zero gościnnie pojawili się politycy, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą, ale także związany ze SpaceX Tomasz Czajka czy bestsellerowy pisarz Jakub Żulczyk.

Współpraca pomiędzy Kanałem Zero i Sony Music Entertainment Poland ma na celu poszerzenie oferty platformy o treści związane z muzyką. Działania będą koncentrowały się przede wszystkim wokół promocji artystów związanych z Sony Music Entertainment Poland i ich wydawnictw. Okazją ku temu będą właśnie wspomniane piątki, kiedy to część pasma Kanału Zero zostanie poświęcona premierom muzycznym – nowym singlom i albumom. W miarę możliwości wśród gości w programach emitowanych na Kanale Zero będą się pojawiali również sami artyści. Pierwszym artystą zaproszonym w ramach tej współpracy do programu jest Tribbs, z którym wywiad przeprowadziła dziś o poranku Iza Krzan I Tede.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

Popularne

Copyright © Łukasz Kazek dla GlamRap.pl 2011-2024.
(Ta strona może używać Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie.)