Sprawdź nas też tutaj

News

Peja nie chce być kojarzony z ESKA TV. Sąd wydał wyrok

Raper nie otrzymał 30 tys. zł, których się domagał od stacji, ale sąd przyznał mu rację.

Opublikowany

 

Peja

W 2013 roku Peja świętował 20-lecie pracy scenicznej nagrywając przy okazji numer „Evergreen”, który dzisiaj ma blisko 10 milionów odsłon. Raper nie chciał promować klipu w telewizji skupiając się na premierze tylko na własnym kanale na Youtube. Teledysk pojawił się jednak bez wiedzy rapera w jednej z muzycznych stacji. Raper wkroczył na drogę sądową. Jak informuje Gazeta Wyborcza, w środę odbyła się ostateczna rozprawa.

ESKA udostępnia klip Peji bez jego wiedzy

W 2014 roku informowaliśmy, że stacja muzyczna ESKA TV złamała prawo autorskie publikując na swoich łamach jeden z klipów Peji. – Mecenas Zbigniew Krüger, reprezentujący Peję wyjaśnia, że stacja najzwyczajniej pobrała klip z Internetu i opublikowała go na swoich łamach pisaliśmy w 2014 roku.

Powodem pozwu było nie tylko złamanie praw autorskich, ale także to, że założyciel zespołu Slums Attack nie chce być kojarzony ze stacją, która w swojej ramówce ma disco polo i pop. Peja i jego adwokat wnioskowali o przeprosiny i odszkodowanie w wysokości 30 tys. zł.

„Powodowi zależało na promocji”

Peja wyjaśniał przed poznańskim sądem, że chciał, aby klip był dostępny tylko na jego kanale, bo wtedy ma więcej wyświetleń, a co za tym idzie większe dochody z reklam. W kwietniu 2018 roku sąd przyznał rację raperowi, nakazując stacji, by za bezprawne wykorzystanie teledysku przez trzy kolejne niedziele emitowała planszę z przeprosinami. ESKA zaskarżyła ten wyrok argumentując, że Peja sam zachęcał swoich fanów na Facebooku, aby „udostępniali teledysk gdzie się da”. Według Magdaleny Głowackiej reprezentującej telewizję było to równoznaczne z wyrażeniem zgody na emisję na antenie. – Powodowi zależało na promocji, i to w różnych środkach przekazu. Większość artystów z branży muzycznej korzysta z takiej promocji, przekazując swoje utwory do telewizji muzycznych czy stacji radiowych – argumentowała.

Peja wywalczył przeprosiny

W środę sąd oddalił apelację stacji. Oznacza to, że ubiegłoroczny wyrok jest prawomocny, a stacja ma przeprosić rapera. – Trudno przyjąć, by w interesie takiego twórcy hiphopowego jak Peja było popularyzowanie twórczości w kanale na przykład disco polo. Wręcz przeciwnie – jego słuchacze mogliby podejrzewać, że ich zdradził – mówił sędzia Bogdan Wysocki.

Oświadczenie z przeprosinami ma być wyświetlane przez trzy niedziele na antenie stacji oraz przez 30 dni na ich stronie internetowej. Warto odnotować, że Peja domagał się również 30 tys. zł zadośćuczynienia, ale sąd okręgowy oddalił pozew w tym zakresie twierdząc, że nie da się wyliczyć jaką szkodę poniósł w tym zakresie raper.

Paluch miał podobne problemy z mediami

Kilka lat temu, inny poznański raper Paluch również wspominał o podobnym problemie ze stacją ESKA TV. – Dowiaduję się, że lecą moje kawałki na Eska TV, gdzie wiele wersów na mojej płycie ciśnie takim mediom jak Eska TV. I on mi mówi, że nie wiedział, że to jest na rotacji, ale później się dowiedział, że Ci goście to ściągają z Youtube i wrzucają to co jest popularne. Oni mają nawet ten klip z Guralem [Paluch ft. Gural – „Wokół mnie”], którego ja nie mam i podobno on gdzieś tam leci. Oni ukradli te klipy z Internetu i wrzucili do telewizji, to jest jakaś kurwa masakra. – mówił raper w rozmowie z poznanskirap.com.

37 komentarzy
37 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Belmondo
3 lat temu

TVN płacił więcej rysiu?

Pan Jaweł z Wadadowic
3 lat temu
Reply to  Belmondo

Choćby nawet to ściąganie klipu z neta, wrzucenie go do swojej telewizji bez zapłaty i wiedzy autora to zwykłe kurestwo

kredyt na słupa
3 lat temu

a gdzie belmondo? NA vivie i mtv polska: https://www.youtube.com/watch?v=GQBunS8-VoM

Tajger z tej stony
3 lat temu
Reply to  Belmondo

Rysiu z TVN wiadomo hipokryzja poziom 1000, ale tutaj akurat ma racje.
ESKA TV telewizja dla Marcinow przed dyskoteka weekendowa, ich postepowanie to zwykla kradziez. Pluje totalnie.

Analny
3 lat temu
Reply to  Belmondo

Peja nie chce być kojarzony z ESKA TV. Sąd wydał analny wyrok

major
3 lat temu
Reply to  Analny

Kare wykona dj kleks

Real HH
3 lat temu
Reply to  Analny

Orginalny chłoptaś z ciebie jest aż śmiechu Warty jesteś.

peja
3 lat temu
Reply to  Belmondo

No nie narzekam, tvn posmarowało mi dobrze

Odb
3 lat temu
Reply to  Belmondo

Peja wydał wyrok na Sąd TV i skojarzył się z ESKĄ.

Andżej
3 lat temu

„Trudno przyjąć, by w interesie takiego twórcy hiphopowego jak Peja było popularyzowanie twórczości w kanale na przykład disco polo. Wręcz przeciwnie – jego słuchacze mogliby podejrzewać, że ich zdradził – mówił sędzia Bogdan Wysocki.”

Zabawnie to brzmi w świetle ostatnich posunięć „artystycznych” penera.

Wiesiu
3 lat temu
Reply to  Andżej

Czyli jakich głąbie oszukany przez tedego?

CREON
3 lat temu

Zalosna fleja squrwil sie w TVN i nagrywajac z jang pigi i jang multi kulti, wez sie schowaj penerze razem ze swoim kolega z gazety wyborczej EL Lewako!

pier
3 lat temu
Reply to  CREON

Sklej pizdę nastolatku z zależnej.pl

rychupejasurówka
3 lat temu

Nigdy go nie zrozumiem. Koleś nagrał z Young Multim, poszedł do reality show, czym po raz kolejny obnażył swoją hipokryzję, a teraz ma problem do eski?

Dixd
3 lat temu

„teraz ma problem do eski”? Chłopie, naucz się czytać ze zrozumieniem. Sprawa ciągnie się od 2014 roku, a z tym lamusem nagrał rok temu, to samo zresztą z jakimś zaplutym reality show – było później, niż rozpoczęła się rozprawa. Pojebała Ci się chronologia.

Roztropny
3 lat temu

Peja malik coprobo wszyscy tak samo emitowani w esce beka

Tuptup
3 lat temu

To Peja teraz do sądu chodzi? Przecież to zwykłe…

stefan
3 lat temu
Reply to  Tuptup

Mądrość etapu w 2019 jest taka, że można być prawilnym i chodzić do sądu albo brać udział w programach TVN. Co prawda jeszcze w 2010 było to kurestwo, ale jesteśmy już na innym etapie i teraz można tak robić. W 2025 wejdzie etap, że policja jest fajna, to Rysiu pierwszy nagra klip w KWP Poznań.

Polak_kawal_nienawistnego_skurwysyna_i_antysemity
3 lat temu
Reply to  stefan

Michalkiewicz zawsze na propsie. Pan Stanislaw to najlepszy nauczyciel narodu polskiego po przepoczwarzeniu sie PRL’u w 3RP. Jebac polskojezyczna wspolnote rozbojnicza maczetami.

Tego typu
3 lat temu

Poszedłby do koleżanki w TVNie, tzn Wellmanowej, i powiedziałaby mu jak wyrwać 500 tys PLNów, a tak to nawet złotówki nie zarobił…

sebix
3 lat temu

farmazoniarz z agenta

Benghazzzi
3 lat temu

Peja rozjebał sie na psach bo zeznawał w sądzie na eske, prosta sprawa, jebana konfitura

TDF breja
3 lat temu

Taki prawilniak a do Sądu lata i zakłada sprawy. Już nie rozumiem. Jebać konfiturę.

Prawdziwy raper kłamca
3 lat temu

Pojebane trochę, a w tvn są programy typu trudne sprawy itp i to mu kurwa nie przeszkadza, że na tym samym kanale też leciał zjebany agent.. Cały kurwa rysiu

Ruspect
3 lat temu

Co ma piernik do wiatraka parówo.

Luki
3 lat temu

Woli być kojarzony z tvn-em

Belmondo Informator
3 lat temu

Peja zgnijesz w pierdlu

Jebać Tede kurwe grubą
3 lat temu

Debil

0000
3 lat temu

tsssaa

Strefa Gazy
3 lat temu

„ESKA zaskarżyła ten wyrok argumentując, że Peja sam zachęcał swoich fanów na Facebooku, aby „udostępniali teledysk gdzie się da”. Według Magdaleny Głowackiej reprezentującej telewizję było to równoznaczne z wyrażeniem zgody na emisję na antenie. ” co za upośledzona argumentacja. Udostępniać to nie kopiować i nielegalnie publikować tylko w tym wypadku przekazywać link. Swoją drogą Jan klip był w tv to musi dostać tantiemy.

Żabsonwdarkroomie
3 lat temu

https://youtu.be/RORv9yTf7mA. Na tym nagraniu ty skończona hipokrytko zachwalasz discopolo. Pazerota 30 koła chce, bo puścili jego „arcydzieło”. Książe ulicy i złodziei oskarża o kradzież haha. Czyli bezprawne rozpowszechnianie z art. 116 to kradzież, a te dobre chłopaki z kryminału dla których rapujesz to nie złodzieje. TVN to generalnie inna stacja niż eska. A nie..oni dobrze płacą. HRR TFUUUUUU

Jebać Tede kurwe grubą
3 lat temu

Chciałem coś powiedzieć ale takiego Downa jak ty nie pszegadasz

Ruspect
3 lat temu

Ma Rychu w 100% rację(bez wzgledu na to czy sie go lubi czy nie).A Ci co po nim jadą.Mają smutne,życie i muszą wyrzyć się przed kompem bo tylko tyle z życia im zostało.

Jebać Tede kurwe grubą
3 lat temu
Reply to  Ruspect

Racja

Jurekj
3 lat temu

mał 30 tys. zł, których się domagał od stacji, ale sąd przyznał mu rację.
Opublikowany 1 dzień temu Przez Mariusz Jop

22:50 7

P P PP P PP P PP P PP P PP P PP P PP P P
3 lat temu

Popularne