Sprawdź nas też tutaj

ranking

PODSUMOWANIE 2013: Postać Roku

Opublikowany

 

Kilka postaci znanych słuchaczom polskiego rapu wyróżnia się na tle reszty swoją charyzmą i twórczością, przy czym nawet posiadając liczne grono przeciwników, ma równie zatwardziałych fanów. Są to postaci bardzo barwne, wzbudzające olbrzymie emocje, a przy tym utalentowane i pozwalające po sobie obiecywać wiele dobrego. Intrygują. Prowokują do myślenia. Są zasłużone dla naszej rodzimej, rapowej sceny i/lub stanowią dla niej nadzieję. Oto trzy najbardziej charyzmatyczne postaci roku 2013.

 

**********

 

Miejsce 1 – Eripe.
Do tej pory największy wkład w rozwój Polskiego rapu miały trzy sceny – Łódzka, Warszawska, oraz Poznańska. Kraków nie kojarzył się właściwie z żadnym wyjątkowo utalentowanym raperem, co zaczęło zmieniać się przed dwoma laty, w 2012 roku, kiedy Eripe uraczył odbiorców muzyki rap nielegalem pt. ''Chamskie Rzeczy''. Jego przepełniona skrajnymi emocjami, mroczna twórczość, przy braku promocji ze strony jakichkolwiek wielkich wytwórni płytowych szybko zyskała zainteresowanie i szacunek słuchaczy. ''Chamskie Rzeczy'' stanowiło uderzający w rodzimą scenę hip-hopową grom z jasnego nieba, w blasku którego Eripe objawił się śledzącym z uwagą jej los odbiorcom jako czarny charakter – wolny strzelec, którego poglądy i działania wolne były od czyichkolwiek wpływów. Wkrótce potem raper zaprezentował Polsce mini album ''Odium EP'' – materiał, który utwierdził większość słuchaczy w przekonaniu, że raper ten dopiero rozwija skrzydła.

 

Poza muzyką Eripe, z wielkim uznaniem odbiorców spotkała się także odmowa, jakiej udzielił on wytwórni Step Records proponującej mu wsparcie w promocji jego muzyki na szerszą skalę i pomoc w wydaniu krążka. Powodem podjęcia takiej decyzji przez rapera miała być niechęć bycia kojarzonym z niektórymi postaciami, których twórczość wytwórnia ta rozpowszechnia, oraz pragnienie zachowania pełnej niezależności artystycznej – działalności w drugim obiegu, pozbawionej bratania się z popularnymi, ale emanującymi hipokryzją twórcami muzyki rap.

 

W czym dokładnie tkwi fenomen tego Krakowskiego MC? Jego twórczość treściowo odstaje zupełnie od tej prezentowanej przez jego kolegów po fachu – brak w niej taniego moralizatorstwa, filozoficznego rozwodzenia się nad tematami egzystencjalnymi, jaskrawego epatowania hipokryzją, lansowania wygodnych, populistycznych poglądów. Siła wersów serwowanych przez Eripe tkwi w ich totalnej bezkompromisowości. Raper w tekstach swoich utworów nie liczy się z nikim i niczym, mówi szczerze o tym, co go boli, piętnuje zepsucie świata objawiające się bezmyślną pogonią za modą, promowaniem patologii pod postacią tolerancji, gloryfikacją słabości charakteru pod przykrywką górnolotnej wrażliwości. Eripe nie rapuje o radości – doświadcza jej jednak w sposób praktyczny, uwalniając się od negatywnych emocji poprzez wyrażenie w swojej muzyce wszystkiego tego, co leży mu na sercu. Teksty autorstwa Eripe to istne liryczne kaskaderstwo pod względem treści oraz formy. Zawierają błyskotliwe punche o monstrualnej wręcz sile wyrazu, serwowane ze stosownym umiarem celne porównania, przerażająco makabryczne, zupełnie pozbawione groteskowości imaginacje przemocy, śmierci i cierpienia, rozpalające wyobraźnie słuchaczy niczym innym, jak tylko samym ogniem piekła 21 wieku, w jakim przyszło nam żyć. Eripe w pewnym sensie popełnia na słuchaczu brutalny mord celem szlachetnego wskrzeszenia go – szokuje, żeby budzić trzeźwość myślenia ludzi pogrążonych w letargu umysłowym, słuchaczy ślepych i głuchych na niebezpieczne absurdy otaczającej nas rzeczywistości. Chociaż tak hardcore'owego tekściarza Polska ziemia nie nosiła jeszcze nigdy dotąd, biorąc pod uwagę powyższe, trudno uznać jego twórczość za inną, niż za w jak najwyższy sposób pozytywną, a jemu samemu nie sposób odmówić bycia obecnie największą nadzieją Polskiego rapu – rzetelnie nienawidzącego rapowej szmiry i hipokryzji ich twórców, utalentowanego, lirycznego dewastatora, antybohatera, który rozliczając się ze sceną tylko i wyłącznie dla własnej przyjemności czyni zupełnie od niechcenia wiekopomną przysługę wszystkim obecnym i przyszłym generacjom słuchaczy rapu.

 

**********

 
Miejsce 2 – Tede.
Można odnieść wrażenie, że za każdym razem, kiedy Tede chwyta za mikrofon – czy to aby udzielić wywiadu, czy aby zarapować nowy kawałek – a potem odkłada go, to wkłada go przy tym prosto w mrowisko. Wśród odbiorców muzyki rap, oraz artystów uprawiających tenże gatunek muzyczny, z miejsca wywołuje bowiem poruszenie jego niezmienna szczerość i cięty język, na których przez bardzo długi czas tracił znacznie więcej, niż zyskiwał. Kropla drąży jednak skałę – jego konsekwentna postawa zaowocowała w końcu szacunkiem znacznej części i jednych, i drugich, na co niewątpliwie niebagatelny wpływ miało też wydanie przez niego w marcu rewelacyjnego, dwupłytowego albumu ''Elliminati''.

 

Pomimo kilku lat od zakończenia beefu Tedego z Rychem Peją, nawet po ukazaniu się albumu tak znakomitego jak ''Elliminati'', widać jak na dłoni, że konflikt ten na stałe podzielił wielu odbiorców muzyki rap na dwa obozy. Niewielu jest ludzi będących jednocześnie fanami obu tych MC's – zdecydowana większość trzyma stronę tylko jednego z nich, przy każdej możliwej okazji nie szczędząc krytyki pod adresem drugiego. Wpływ na to ma z całą pewnością także fakt, że raperzy Ci wywodzą się z zupełnie odmiennych środowisk, i w związku z tym przyciągają do siebie całkowicie inną publikę. Między nimi jest po prostu przepaść. Myślę, ze trzeba jeszcze bardzo wiele czasu, żeby konflikt w jaki Ci znakomici MC's popadli w 2009 roku przestał w ogóle rzutować na odbiór ich twórczości, na czym oboje tylko tracą.

 

Tede jest posiadaczem jednym z najbardziej trzeźwych (a przy tym często mocno niepopularnych) poglądów ze wszystkich Polskich MC's. Nigdy nie krył się z tym, że nie uważa się za artystę, a zajawkowicza, robiącego rap z pasji, a wydającego go dla pieniędzy. Jego postawa była długo piętnowana przez jego kolegów z branży, zgarniających dużo większe pieniądze za swoją twórczość, a zgrywających się przy tym na twórców niekomercyjnych. Podchodzi do muzyki z dystansem, bawi się nią, eksperymentuje z brzmieniem, co wynika ze zdrowego pragnienia rozwoju, podczas czego słuchacze posądzają go o tworzenie muzyki będącej akurat w łaskach mody celem podniesienia swojej popularności. Jest opiniotwórczy, wygłasza z odwagą niemodne poglądy, stając się głosem wielu słuchaczy, a większość i tak uznaje takie działanie za wyjątkowo tani sposób promowania siebie i swojej muzyki. Nie da się ukryć, że Polska nie do końca jest jeszcze gotowa na Tedego.

 

Nikt z weteranów rapowej sceny w naszym kraju nie zaliczył w ciągu minionego roku tak dużego progresu muzycznego, równie korzystnej zmiany wizerunkowej, i nagłego sukcesu komercyjnego, co Tede. To obecnie najlepiej rokujący na przyszłość weteran naszej rodzimej rapowej sceny. Istnieje olbrzymia szansa na to, że 2014 rok należeć będzie właśnie do niego, za sprawa wydania zapowiadanej płyty ''#Kurt_Rolson''. ''Elliminati'' pokazał bowiem dobitnie: Tede znajduje się w swojej życiowej formie. Punkt, w którym znalazł się obecnie ten Warszawski MC, stanowi konsekwencję niezmordowanego, wieloletniego brnięcia przez niego z otwartym umysłem przez tłumy MC's o sztywnych poglądach na muzykę i rzeczywistość. Tede dotarł w miejsce, w którym aktualnie się znajduje, brnąc pod prąd, na przekór wszystkiemu i wszystkim. Nie ma już dla niego odwrotu. I bardzo dobrze.

 

**********

 

Miejsce 3 – Tau.
Nie da się ukryć, że Tau (niegdyś Medium) jest obecnie jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci działających na polskiej scenie muzyki rap. Przez lata działalności muzycznej zdążył wypracować sobie rzeszę wiernych słuchaczy, a potem zmienił diametralnie tematykę swoich utworów – po przejściu duchowej przemiany jakiś czas temu, coraz mocniej akcentował w ich tekstach temat wiary, aż w końcu poświęcił się jej doszczętnie. Dla jednych jest hochsztaplerem wykorzystującym szerzenie wiary w celu dorobienia się, dla jeszcze innych – natchnionym artystą, lub też szaleńcem, ogarniętym ekstazą religijną. Niezależnie od tego, czy ceni się jego twórczość, jej część, czy też nie jest się w ogóle jej zwolennikiem, nie sposób będąc świadomym jego poczynań jest nie oddać się refleksji nad swoim własnym podejściem do rzeczywistości, spraw duchowości, itd. Bo Tau, jako człowiek, który odnalazł już swoje szczęście, emanujący wewnętrznym, błogim spokojem, jest niezwykle inspirujący. ma w sobie coś, czego pierwiastek udziela się człowiekowi po styczności z jego wypowiedziami lub muzyką – udziela się, i ewoluuje powoli, ale konsekwentnie. Chociaż na przestrzeni minionego roku wielokrotnie wprawił słuchaczy w osłupienie chociażby porzucając starą ksywę na rzecz nowej, zabraniając na swoim profilu facebook m. in używania przekleństw i propagowania ezoteryki pod groźbą zbanowania, to z pewnością jeszcze nie wszystko, czym jest w stanie zaskoczyć. Jego duchowej przemianie potrzeba jeszcze wiele czasu, żeby nabrała wiarygodności w oczach wszystkich wątpiących w jego szczerość – czasu, podczas którego postawa Tau może ewoluować dalej, przybierając coraz to bardziej intrygującą formę. Radykalizacja jego poglądów postępuje z wolna, aczkolwiek nieustannie, tak, jakby MC ten przygotowywał swoich słuchaczy duchowo na jakieś wielkie wydarzenie o charakterze mistycznym (jego kolejny album?). Osobiście w postawie Tau dotychczas widziałem coś niepokojącego, co chwilami kazało mi wróżyć mu albo gigantyczny krach, skutkujący rozregulowaniem psychicznym, będącym czasami następstwem osiągnięcia krótkotrwałego, duchowego oświecenia na drodze medytacji lub modlitwy, albo osiągnięcie poziomu rozwoju duchowego nieznośnego dla innych, skazującego go na brak zrozumienia i samotność. Czas udowodnił jednak, że wywiera jednak jak najbardziej pozytywny wpływ na ludzi, i można mniemać, że tak kreatywny człowiek nie poprzestanie w swojej działalności na tworzeniu muzyki – zdaje się być ona już zaledwie wstępem do czegoś większego.

 

Niezależnie od swoich poglądów, Tau jest raperem i producentem niezwykle zdolnym. Znakomicie włada językiem, dźwiękiem oraz wokalem, jest kreatywny, wrażliwy i inteligentny. Jego muzyka sprawiać jednak zaczyna wrażenie ''nawiedzonej'' – epatującej wiarą w sposób pozostawiający wiele do życzenia słuchaczowi, któremu nie dane było zaznać duchowej transformacji jakiej doświadczył Tau, a która to transformacja ma dopiero szansę zostać zainicjowana u niego jego twórczością. W przypadku rapu Księdza Jakuba Bartczaka, który wydał w tym roku swój album pt. ''Powołanie'' traktujący wyłącznie o Bogu i ludzkiej z nim relacji, sytuacja przedstawia się inaczej – jako osoba duchowna, która odebrała stosowne wykształcenie w seminarium, posiada kredyt zaufania odbiorców, pewnych, że jego wiara ma podłoże jak najbardziej intelektualne. Medium ze swoim wprawdzie nie nagłym, ale skrajnym nawróceniem, dla wielu odbiorców stanowi przypadek kwalifikujący się do leczenia psychiatrycznego. A przecież w rzeczywistości jest tylko konsekwentnym Katolikiem!

 
99 komentarzy

99
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
aDAFASF

PIERWSZY GIMBY!

ck

Pierwszy.Eripe propsy

kulty1

rip wacek, tede ok, tau aka medium dobra beka z wywiadow

12313

hhaha anwet beka eripe król „dorosłych” gimbó

alibaba

[img]https://2.bp.blogspot.com/-EMoYfDlr7QE/UQ0t_mdk75I/AAAAAAAADJI/gkbmVtZbZx4/s1600/oprawa.jpg[/img]

PAMIĘTAJ PASIASTA NIEWIASTO KRAKÓW TO NASZE MIASTO!

kosi

TEDE HAHH JAK TO KURWA JEST

BUUUU

[img]https://s.afterparty.pl/i/piotr-kukulski-pikej-na-fashion-show-w-hotelu-mariott-NEWS_MAIN-51060.jpg[/img]

NIE ZAPOMNIALES O KIMS KOLESZKO?

Kutenzi

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=00iii4rvLbA[/youtube]
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=00iii4rvLbA[/youtube]

hihihi mama

śpio?

kraków

„Kraków nie kojarzył się właściwie z żadnym wyjątkowo utalentowanym raperem”
WY KURWY!!!! A PEERZET?!?!?!

Hugokopter

Drzewo się kołysze aż się kładzie prawie[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=I0ZuMhQRYwg[/youtube]
Ołrajt men did is łest kost to jest gość

Pszczółka ruda kita

d0men

kto to wybrał takich łaków w morde jebane sie pytam ?
[img]https://2.bp.blogspot.com/-tc6pSK8YZKE/UikUzLTaMAI/AAAAAAAAADo/Fufdg91sFNw/s1600/katy-perry-55th-annual-grammy-awards-01.jpg[/img]

Lenachan.eu

[quote name=”d0men”]kto to wybrał takich łaków w morde jebane sie pytam ?
[img]https://2.bp.blogspot.com/-tc6pSK8YZKE/UikUzLTaMAI/AAAAAAAAADo/Fufdg91sFNw/s1600/katy-perry-55th-annual-grammy-awards-01.jpg[/img][/quote]
Pierdol się i pierdol się,
Aureliusz i lachociągu,
myśli mnie, moje wiersze,
, że są delikatne, nie całkiem przyzwoite.
Na to, aby być poetą
znaki powinny być;
które następnie mają smak i urok,
Jeśli są one delikatne i sexy
i że może podniecać,
Nie mam na myśli chłopców, ale w tych, owłosione
On rozsiane.
Ci tysiąc pocałunków
przeczytałeś moją męskość?
Pierdol się i pierdol się.

Lenachan.eu

[quote name=”d0men”]kto to wybrał takich łaków w morde jebane sie pytam ?
[img]https://2.bp.blogspot.com/-tc6pSK8YZKE/UikUzLTaMAI/AAAAAAAAADo/Fufdg91sFNw/s1600/katy-perry-55th-annual-grammy-awards-01.jpg[/img][/quote]
Będę sodomize cię i twarzą kurwa ty,
Dno Aureliusz i catamite Furius,
Ci, którzy myślą, bo moje wiersze
są wrażliwe, że nie mam wstydu.
Na to jest właściwe dla oddanego poety być moralna
Sam, ale w żaden sposób nie jest to konieczne dla jego wiersze.
W rzeczywistości, to ma dowcip i urok,
jeśli są one wrażliwe i trochę bezczelny,
i może wzbudzić swędzenie,
i nie mam na myśli chłopaków, ale w tych starych mnie owłosione
którzy nie mogą dostać się.
Ponieważ czytałeś moje niezliczone pocałunki,
myślisz, że mniej mnie jako człowieka?
Będę sodomize cię i twarzy-Pierdol się.

mike87

[img]https://i.ytimg.com/vi/bmYP3urBx0c/0.jpg[/img]

d0men

[quote name=”Lenachan.eu”]Pierdol się i pierdol się,
Aureliusz i lachociągu,
myśli mnie, moje wiersze,
, że są delikatne, nie całkiem przyzwoite.
Na to, aby być poetą
znaki powinny być;
które następnie mają smak i urok,
Jeśli są one delikatne i sexy
i że może podniecać,
Nie mam na myśli chłopców, ale w tych, owłosione
On rozsiane.
Ci tysiąc pocałunków
przeczytałeś moją męskość?
Pierdol się i pierdol się.[/quote]

lachoCiag.eu co ty pierdolisz ?
chcesz komus zaimponowac tekstem na poziomie wczesnogimnazjalnym?

Lenachan.eu

[quote name=”d0men”]lachoCiag.eu co ty pierdolisz ?
chcesz komus zaimponowac tekstem na poziomie wczesnogimnazjalnym?[/quote]
https://en.wikipedia.org/wiki/Catullus_16#Latin_text_and_translation

W I wieku p.n.e. rzymski poeta Katullus napisał poemat, który został zaadresowany do dwóch krytyków jego twórczości: innego poety Marka Furiusza Bibaculusa i senatora Aureliusza. Utwór był tak wulgarny i obsceniczny, że nie przetłumaczono go z łaciny aż do XX wieku.

porum

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CJi0swfwvgg[/youtube]

janekganek

haha Co za debil to pisał?
jaki kurwa Eripe jaki kurwa Tede?
wepchnijcie sobie w odbyt to podsumowanie

JAN PALONY

#N1 W 2013
POZDRAWIAM
[img]https://get-2.wpapi.wp.pl/a,61764431,f,upload/3/d/9/3d902a83f9656391eaf5b097409471ec/tede.jpg[/img]

Serdel

„Do tej pory największy wkład w rozwój Polskiego rapu miały trzy sceny – Łódzka, Warszawska, oraz Poznańska.”

KURWA NIE SONDZE. Piszecie o jakiejś łódzkiej, a nie uwzględniacie Śląska. BEKAAAAAA

[img]https://razcompany.pl/gal/38906slaskiraptopewniak_color2.jpg[/img]

GandalfSzary

EJ POLAKI CEBULAKI, CO SIĘ Z RĘKĄ W GACIACH GAPICIE NA MURZYNÓW ZE STANÓW: Co jest teraz najświeższe za wielką wodą? Dawać coś, bo nie ma czego słuchać

A$4P muszyn

[quote name=”d0men”]kto to wybrał takich łaków w morde jebane sie pytam ?
[img]https://2.bp.blogspot.com/-tc6pSK8YZKE/UikUzLTaMAI/AAAAAAAAADo/Fufdg91sFNw/s1600/katy-perry-55th-annual-grammy-awards-01.jpg[/img][/quote]
dawajcie wiecej jej zdjec

Look

Kurwa ja się pytam gdzie jest Skor?

Lenachan.eu

[quote name=”Serdel”]”Do tej pory największy wkład w rozwój Polskiego rapu miały trzy sceny – Łódzka, Warszawska, oraz Poznańska.”

KURWA NIE SONDZE. Piszecie o jakiejś łódzkiej, a nie uwzględniacie Śląska. BEKAAAAAA

[img]https://razcompany.pl/gal/38906slaskiraptopewniak_color2.jpg[/img][/quote]
No właśnie, co masz w Łodzi? Zeusa, Ostrego i Wuwunia na deser.

mys

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=0KnMbdMiLNg[/youtube]

Kruszak

POSTAC ROKU? WIADOMO, ZE TEDE. JACEK NA PROPSIE, CZY TEGO CHCECIE CZY NIE!!!
[img]https://d.wpimg.pl/1892189826-493178805/ewa-kasprzyk.jpg[/img]

Stan-O

[img]https://us.cdn291.fansshare.com/pictures/katyperry/katy-perry-prism-cover-story-prism-1162257693.jpg[/img]

[img]https://4.bp.blogspot.com/-HcFgwNJDlv0/T4NbKIbWScI/AAAAAAAAEVw/OoZIgIm80bs/s1600/Katy_Perry_breast.jpg[/img]

[img]https://healthyceleb.com/wp-content/uploads/2012/06/katy-Perry-hot-cleavage-photo.jpg[/img]

[img]https://i.imgur.com/RIApI5I.gif[/img]

KałenŁach

O co chodzi z „Sokol pali jana”? Tylko pewne info.

asd
Serdel

[quote name=”Lenachan.eu”]No właśnie, co masz w Łodzi? Zeusa, Ostrego i Wuwunia na deser.[/quote]
No i poza nimi nikt się praktycznie nie liczy

Kruszak

[quote name=”KałenŁach”]O co chodzi z „Sokol pali jana”? Tylko pewne info.[/quote]
To taki uzytkownik ktory rozpruł sie na psiarni(administracji)

zwrotka

[quote name=”Stan-O”][img]https://us.cdn291.fansshare.com/pictures/katyperry/katy-perry-prism-cover-story-prism-1162257693.jpg[/img]

[img]https://4.bp.blogspot.com/-HcFgwNJDlv0/T4NbKIbWScI/AAAAAAAAEVw/OoZIgIm80bs/s1600/Katy_Perry_breast.jpg[/img]

[img]https://healthyceleb.com/wp-content/uploads/2012/06/katy-Perry-hot-cleavage-photo.jpg[/img]

[img]https://i.imgur.com/RIApI5I.gif[/img][/quote]
katy perry dobra dupera jest propsy!!! chociaż zaznaczam że nie lubie takich wielkich cycków ale dla katy zrobie wyjątek

Norweski Druid

[quote name=”KałenŁach”]O co chodzi z „Sokol pali jana”? Tylko pewne info.[/quote]
Kiedyś był taki użytkownik, ostatnio udzielał się chyba w lipcu. To znaczy pod nickiem Sokół Pali Jana, bo potem prawie na pewno dalej siedział na multikontach. Parę lat temu była afera, z donoszeniem przez niego na użytkowników łamiących regulamin. Wszyscy go wyzywali, tworzyli obrazki, podobno nawet spamowali mu na maila. Jest znany z posiadania kilkunastu-kilkudziesięciu kont na Glamrapie, z których trolluje i wkurwia gimbusów.

QUEBO 2014
kamilos

[quote name=”d0men”]kto to wybrał takich łaków w morde jebane sie pytam ?
[img]https://2.bp.blogspot.com/-tc6pSK8YZKE/UikUzLTaMAI/AAAAAAAAADo/Fufdg91sFNw/s1600/katy-perry-55th-annual-grammy-awards-01.jpg[/img][/quote]

ERIPE HAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHA, KTO KURWA TO PISAL

Glemon

[img]https://data1.whicdn.com/images/85204971/large.jpg[/img]

Gm4l

A Kali to niby skąd pochodzi jak nie z Krakowa, po za tym wydaje mi się że jeśli chodzi o rap to Katowice mają bardziej utalentowanych artystów niż Łódź .

krzychuuu

Props. Mi osobiście brakuje Kę, ale jak wiadomo- kwestia gustu. Niemniej, o ile nie zgadzam się z klasyfikacją, to uargumentowaniem jak najbardziej.

Pozdro Mordo!

bumbap

[img]https://rapstory.eu/wp-content/uploads/quebo-460×229.jpg[/img]
GDZIE TEN PAN DO CHUJA?

Kruszak

[quote name=”bumbap”][img]https://rapstory.eu/wp-content/uploads/quebo-460×229.jpg[/img]
GDZIE TEN PAN DO CHUJA?[/quote]
TRUDNO SIE NIE ZGODZIĆ. PROPSUJĘ TEDEGO, ALE ROWNIEZ PROPSUJE ERIPE I QUEBONAFIDE. ALE POWIEM WAM, ZE PO KILKUKROTNYM PRZESLUCHANIU „PŁYTY ROKU” STWIERDZAM, ZE QUEBO JEST NA WYZSZYM LEVELU NIZ RIP.

W KURWE

HAHAHAH
WIEKSZYCH BZDET W ZYCIU NIE CZYTALEM. AHAHAHHA
KTO TO PISAL? KURWA ZE SLIZGU(CZYT. KAABAAN)?
TEDE TYLE ZNACZY CO BORIXON, TYLE ZE TEN MU WYJEBAL PANNE I LEPSZY POZIOM RAPSOW I NUMER RAZ – TAKIE SAME WIELKIE LEGEDY KURWA; PUCUJCIE DALEJ WIEPRZOWI
ERIPE – POZA TYM ZE COS TAM CHCIAL UDOWODNIC JAKI TO ON PRAWDZIWY I SRAL NA RAPERKOW DO JAKIEGOS WYWIADU (BEKA) TO RAPSY HUJOWE – TAKZE KLASYFILKUJE GO NA POZIOMIE PIKEJA I BONUSA BGC – TAK SAMOOBIL WAM HUJA Z MOZGU
CO DO MEDIUMA TO SIE NIE WYPOWIADAM – INNI ZROBILI TO JUZ ZA MNIE

ja

gdzie jest queba kurwy

W KURWE

A I JESZCZE JENDO – ŁÓDZKA SCENA KURWA? HAHAHH
MOGLIBYŚCIE PODAĆ OGÓLNIE ŚLĄSK – TO BY BYLO MNIEJSZE KOMPRO PEDAŁY.
POZDRO 599

chujgh

[quote name=”kulty1″]rip wacek, tede ok, tau aka medium dobra beka z wywiadow[/quote]
eripe ok, tede wacek, tau aka medium props dozywotni

W KURWE

DO TEGO NIEDOJEBA WYZEJ GDFZIES TAM – CYTOWAC MI SIE NIE CHCE
PEERZET – STALOWA WOLA KURWO – A I TAK HUJOWY RAP

VCXV

[quote name=”alibaba”][img]https://2.bp.blogspot.com/-EMoYfDlr7QE/UQ0t_mdk75I/AAAAAAAADJI/gkbmVtZbZx4/s1600/oprawa.jpg[/img]

PAMIĘTAJ PASIASTA NIEWIASTO KRAKÓW TO NASZE MIASTO![/quote]

DOZYWOTNIA BEKA Z NOZOWNIKOW
JAK DERBY TO TYLKO BELGRADU
[img]https://s.tf.rs/2012/11/18/Crvena-Zvezda-Partizan-143-Derbi-13.jpg[/img]

sztos
kal

[img]https://www.awesomestories.com/images/user/dae22f93d1.jpg[/img]
ELDO

xcxkzk

HAHAH gimby sie pospinaly bo rip przed Jackiem

Popularne