Sprawdź nas też tutaj

Felieton

Polski rap, a „polski” tylko z nazwy. W rzeczywistości to taki z niego Snapchat – felieton

Opublikowany

 

Niekiedy tęsknię za czasami, gdy hip-hop był synonimem łysych dresów.

Kiedy już spotkam się z Cokiem i zaczniemy rozmawiać o muzyce, jesteśmy rozpędzeni jak – miejmy nadzieję – Lewandowski z Milikiem na przyszłych Mistrzostwach Świata. Zwykle te rozmowy są pasjonujące i wyczerpujące, ale z każdej – zupełnie tak jakby to były „promocje” w Biedronce – zawsze coś wynoszę. Bardzo mnie one motywują i inspirują. Zazwyczaj miejscem akcji są ulice Zagórza, po których łazimy, a mijani znajomi mogą jedynie się dziwić, że jak to tak dwóch chłopów tyle czasu może się szwendać i rozmawiać bez browara. Ostatnio do jednej z tych rozmów dołączył kaeesy kaeesy. Z browarem. Przyznaję, że była to chyba jedna z najciekawszych rozmów, jakie w życiu wspólnie przeprowadziliśmy. Powiedzmy, że jej wiodącym tematem było – w dużym uproszczeniu – dziedzictwo. Muzyki? Polskość muzyki? Zwykłe, niezobowiązujące pierdolenie o czymś? Tak czy inaczej, spotkało się trzech chłopaków z bloków i rozważali bez końca.

 Jasne, odnosiliśmy sukcesy na arenie międzynarodowej. Miles Davis fascynował się Michałem Urbaniakiem. Tomasz Stańko w takim Londynie był kiedyś bardziej popularny od Wojciecha Szczęsnego. Płyty Jerzego Miliana, Big Bandu Katowice czy kogokolwiek innego z plakietką Polish Jazz są bardziej dostępne (i tańsze) w Stanach Zjednoczonych niż w Polsce. Krzysztof Komeda, Roman Polański*, Urszula Dudziak, jazz, Grażyna Łobaszewska. Ponoć Japończycy w swoich upodobaniach stawiają polski jazz wyżej niż ten korzenny, amerykański. Autentycznie. Widziałem fragment jakiejś ichniejszej telenoweli typu N Jak Nienawiść, w której rozmawiały sobie dwie sympatyczne Azjatki, przeżywały rozstanie jednej z nich z jakimś Yakuzą, a w tle leciał nasz rodzimy jazz. Chuj w to. Ogromnym uznaniem na zachodzie cieszył się również Breakout czy SBB. I kiedy tak sobie o tym pomyślę, jeszcze bardziej niż zwykle cieszę się z tego, że jestem Polakiem! Odczuwam dumę! Tak, naprężam swoją zapadniętą klatę z przekonaniem, że nikt mi nie podskoczy. Niech podchodzą pojedynczo, żeby nikt przypadkiem dwa razy nie dostał! Problem w tym, że tego dnia na będzińskim rejonie zaczęliśmy się zastanawiać skąd taka popularność polskiej muzyki w Stanach? Dlaczego liczni cudzoziemscy diggerzy, w każdym krakowskim sklepie z winylami, swoje poszukiwania zaczynają od nadwiślańskiego jazzu? I odwrotnie. Czemu udając się do pierwszego lepszego sklepu na zadupiu w Północnej Dakocie, sprzedawca zagai Cię o Tadeusza Nalepę jak tylko się dowie, żeś Polak?

 Rozmawialiśmy dalej, a nasza dyskusja co rusz przeskakiwała po różnych płaszczyznach. W żadnym wypadku nie chciałbym teraz zabrzmieć jak jebany ignorant. Wolałbym nie palnąć czegoś deprecjonującego dorobek powyższych artystów, ponieważ każdego z nich szanuję i namiętnie słucham. Zmierzam jednak do tego, że w zdecydowanej większości tworzyli oni muzykę zachodnią. Nie była ona zaadoptowana na polskie podwórko i często nie zawierała ona w sobie tego pożądanego polskiego pierwiastka. Pierwiastka polskości. Teksty były napisane i zaśpiewane w języku polskim, nie przeczę, ale warstwa muzyczna była zachowana w zachodniej stylistyce. Najwidoczniej to musiało urzec Amerykanów i powodować, że zakochiwali się w tych płytach bez opamiętania. W końcu uwielbiali muzykę. Swoją muzykę, jak to Jankesi. A w tym konkretnym przypadku tak się wsłuchiwali w wymyślne improwizacje, że nie zwracali uwagi na śpiewanie po jakiemuś tam. Odbierali ją jak swoją, zapominając, że pochodzi z najodleglejszych rejonów Europy.

 

W ten sposób nasza dyskusja dotarła do etapu, w którym skupiliśmy się głównie na adaptacji zachodnich dóbr muzycznych na naszym podwórku. A uściślając, mieliśmy na myśli rap. Najpierw szukaliśmy kogoś, o kim naprawdę można powiedzieć, że tworzył stricte polską muzykę, a nie tylko przenosił zachodnie brzmienia na rodzimy grunt. Po kilku próbach znaleźliśmy. Padło na Grzegorza Ciechowskiego. Już pod pseudonimem Grzegorz Z Ciechowa tworzył wspaniałe rzeczy, bazując na polskim folkloru. Zresztą jego twórczość mogłaby idealnie wzbogacić polski rap, bo pod muzykę z takich Umarłych Słów mogłyby dziś na spokojnie nawinąć Dwa Sławy, a nie odstawałoby to pod kątem spójności od żadnego utworu z Dandys Flow. No więc, drodzy beatmakerzy, jak produkować muzykę dla polskich raperów, aby w końcu zerwać z łatką kalki? Aby nareszcie zaprzestano powtarzać wyświechtane już prawidło, że polski rap to nic innego jak Ameryka? Mówią tak teraz, gdy króluje nowoczesność. Mówiono tak niegdyś, gdy każdy domorosły producent chciał być jak Pete Rock. Z drugiej strony jak nie mówić? Wyrywkowo oglądam polskie wideoklipy, a pewnego razu włączyłem jakiś szlagier, ubóstwianego przez Childisha Gambino wszystkich zespołu Migos. Oniemiałem, bo zobaczyłem identyczne ruchy jak w polskich teledyskach i posłuchałem tych samych podkładów. Zauważyłem te same fryzury, trendy. Z tą różnicą, że to nie Amerykanie naśladują Polaków. I nigdy nie naśladowali. Tak więc może zamiast pozwalać dalej na wtórność, nastał czas na stworzenie swojego, swojskiego, unikatowego brzmienia?

 

Spójrzcie na Francuzów – bez ich smutnego pianinka świat wydawałby się mimo wszystko… smutniejszy? Spójrzcie na Niemców i ich syntetyczne brzmienia, tak samo dokuczające uszom jak język. Wielka Brytania stworzyła swój gatunek – grime, który ma swoją niemal romantyczną (nie mylić z cukierkową) genezę. A co my moglibyśmy wprowadzić do tej muzyki poza klapkami Kuboty w klipach? Jako pierwsze nasuwa się disco-polo. Nigdy nie interesowałem się historią tej muzyki, ale podejrzewam, że wywodzi się z jakiejś włoskiej listy przebojów. W świadomości Polaka jednak od zawsze tkwi jako polskie. Ale czy wyobrażacie sobie Quebonafide, który nawija pod muzykę Ona Tańczy Dla Mnie? Nie liczę różnego rodzaju jajcarskich mash-upów. Coś chyba eksperymentował Sobota, ale nie oszukujmy się – to niedopuszczalne. Niestety coraz więcej moich znajomych bez żadnej krępacji słucha disco-polo, nuci teksty piosenek na pamięć i zetknąłem się z przemycaniem tam rapu. Zdarzali się jacyś rapujący wannabe Funky Filona, ale wiadomo – wszystko zostało w kręgach odbiorcy tego nurtu, który słuchał tych rymowanek bez zażenowania. A może folklor, pieśni ludowe? Według mnie wydawałoby się to najbardziej na miejscu. Tylko że zrobił to już Matheo i Donatan, więc pozostali wystraszyliby się zabierać za folk. Choćby w obawie przed ostracyzmem. Bo przecież to rżnięcie Donatana, wykorzystywanie jego jakże intratnego patentu. Rżnięcie powiadacie? Lepiej już kreować rozpoznawalne brzmienie na bazie sampli z polskiej muzyki ludowej niż układać gotowe pętle z paczek, no nie?

 

Niekiedy tęsknię za czasami, gdy hip-hop był synonimem łysych dresów i uśmiercania nieprawdziwych. Wspominam writerów i ich opowieści o tym, jak potrafili stać całymi dniami pod wolnymi ścianami na mieście, aby namierzyć gostków, którzy niechlubnie zżynają ich litery. Naprawdę. W tamtych czasach układanie klocków z gotowymi melodiami było niezwykle napiętnowane i oznaczało, że ktoś z lenistwa działa na eJay Music Maker. Wspomniałem już wcześniej, że nastał idealny czas na nadanie tożsamości naszej muzyce rap. Wyodrębnienie stylistyki, która to od narodzin była jedynie formą odtworzenia. Tylko trochę si w tym wszystkim pogubiliśmy. Ludzie ulegli przewartościowaniu. Zamiast wypracować styl, którego Niemcy mogliby nam pozazdrościć, a Japończycy jego plony wykorzystywać w swoich operach mydlanych, wolimy się kurwa wyzywać od złodziejów. Najgorsze, że za zgodą czołowych i rozpoznawalnych przedstawicieli gatunku, którzy swoimi wypowiedziami, broniącymi swoich kumpli, dają niejako przyzwolenie na tę wojnę. A może już mamy tę polskość, którą pospiesznie przeoczyłem? W końcu kłótnia i wzajemne oskarżanie się to taki polski atrybut. Od zawsze. Obecny również w środowisku rapowym. Rapowym. Rap, rap, rap… Dzisiejszy rap jest dla mnie jak Snapchat – zdaję sobie sprawę z jego popularności, ale kompletnie nie rozumiem, o co w nim chodzi.

 

Autorem tekstu jest Modest z ElQuatroNagrania.

23 komentarze
23 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
kolpaczek
5 lat temu

o rany nie chce mi się tyle czytać…

ADMlN
5 lat temu
Reply to  kolpaczek

Streszcze ci to:
Bełkot o tęsknocie za czasami komuny tylko ujęte to w taki sposób, że sam autor pewnie nawet nie zna komuny lub nie wie, że taki świat byłby dla niego najlepszy chociaż sam takie podejście faworyzuhe. Tfuu… jebać lewaków, liczy się tylko Zioło OG

hprng
5 lat temu

Prawdziwe

666papiesz
5 lat temu

„multiplikacje, komplikacje, kopie kopii kopii…”
-brzmieniowo i textowo B.O.K 100% bez xera. ale dla gimbów i tego co z nich wyrosło to nisza…

666papiesz
5 lat temu

polaczek o polaczkach napisał 😀

maciekm
5 lat temu
Reply to  666papiesz

Masz coś kurwo do mnie jak tak to powiedz mi to w cztery oczy pizdo a nie pisz tutaj takich bredni boisz sie wyjdz na solo jak taki jesteś madry.

666papiesz
5 lat temu

haha jaki internetowy spinacz piździelec 😀 mama wie że przeklinasz w internetach, zamiast się uczyć do poprawki z pszyry?

maciekm
5 lat temu
Reply to  666papiesz

Odezwała się kurwa zjebana nie bądź taka kurwa internetowa powiedz mi to w oczy szmato zjebana.!!!!!

666papiesz
5 lat temu
Reply to  maciekm

gdzie mieszkasz ściero? od razu mówię, że jak za daleko, to nie przyjadę, szkoda mi czasu na takich piździxów

maciekm
5 lat temu
Reply to  666papiesz

Ty kurewsko ściero jebana ileż ty masz latek żeby tak pisać 14,16 a może gimbusem jesteś dziwko a kak na twe wiadomości to mieszkam w Suchej Cipce nawet nie wiesz gdzie to jest Pizdo.

666papiesz
5 lat temu
Reply to  maciekm

masz racje pedale – nie wiem gdzie to jest i nawet nie chcę wiedzieć. jeśli szukasz chłopaka, to polecam cydżego, co prawda preferuje on czarne knagi, ale jak się z nim dogadasz i posłuchasz z nim trapów z USA to zrobi dla ciebie wyjątek.
szkoda mi cię, że spuszczasz się do komentarzy na gr, ale tak to jest jak starzy zablokowali ci strony z gejowskim porno 😀

maciekm
5 lat temu

Wzajemnie PEDALE SKURWIALY HUJ CI W DUPE NIECH CIĘ JAKAŚ PIZDA CI WRESZCIE WPIERDOLI GOŃ SIĘ PO CAŁOŚCI HUJU PIZDOWATY NIECH CIĘ CYDZY JEBIE W TE JEBANE BIAŁE DUPSKO KURWO TROGLODYDZKO WIDAC WSTYDZIĆ SIE SWEGO WIEKU A STARY TO JEST TWÓJ FIUT LUB TWOJA PIZDA CZYMKOLWIEK JESTEŚ GNIDO LUDZKA CHYBA.!!!!

666papiesz
5 lat temu
Reply to  maciekm

Nie znalazłem Suchej Cipki, ale znalazłem Cipki Suche. To koło Poronina i to by się zgadzało, bo jesteś efektem ubocznym nieudanej próby poronienia. Współczuję twojej mamie, że musi się męczyć z takim zjebem genetycznym jak ty. Moim wiekiem się nie interesuj, o twoim świadczą twoje komentarze, składnia i ortografia. Dużo bardziej ogarnięci ludzie w twoim wieku biegają mi po browary i zapałki, także stul pizdę gnojku, ucz się grzecznie do poprawek i nie denerwuj mamy. Nawet nie wiesz jak mnie bawi twoja spina 😀
Tyle że już się robisz nudny…

maciekm
5 lat temu
Reply to  666papiesz

Wzajemnie idź so mamusi niech dobrze zrobi a długo ci to zajęło gdzie mieszkam ależ zjeb z ciebie mamusia chyba Cię rodzila przez dupsko bo ze taki niedorobiony jesteś polaczku.naraza gnido dworska

macm
5 lat temu
Reply to  666papiesz

JEBAC 666 PAPIESZ TI KURWA PIZDA CIPA KTÓRĄ TRZEBA RUCHAC OD TYŁU BO TO BIAŁA DZIWKA JAKICH MAŁO W TYM KRAJU WSZYSTKO NA MÓJ KOSZT GIMBUSY.

maciekm
5 lat temu
Reply to  maciekm

A tak ogólnie PIERDOLE CIEBIE MIZGOZJEBIE HUJ CI W DUPE I SPIERDALAJ STĄD KURWO NIECH HUJ CIĘ SZCZELI W DUPSKO WIELKIE BIAŁE PIZDO JEBANA SPIERDDAŁAJJ.!!!!!!!!!!!!!!

666papiesz
5 lat temu
Reply to  maciekm

ale śmieszny śmieszek z ciebie taki śmieszkowaty rozśmieszacz 😀

loldwa
5 lat temu

NAJTAŃSZE UNIKATOWE UBRANIA W LICYTACJI, ABY WEJŚĆ W LINK WYSTARCZY USUNĄĆ SPACJE W SŁOWIE ALLEGRO

alle gro.pl/koszulka-prosto-anniversary-m-unikat-plny-i6885369010.html
alle gro.pl/spodnie-dresowe-mass-denim-l-prosto-nike-adidas-i6885351358.html
alle gro.pl/bluza-prosto-l-plny-mass-alkopoligamia-tede-i6885364755.html
alle gro.pl/bluza-prosto-xl-euro-2012-plny-mass-alkopoligamia-i6885365778.html
alle gro.pl/stoprocent-koszulka-m-plny-mass-prosto-adidas-i6885367609.html
alle gro.pl/koszulka-plny-l-unikat-prosto-stoprocent-mass-i6885371280.html
alle gro.pl/koszulka-plny-l-unikat-prosto-stoprocent-mass-i6885372911.html
alle gro.pl/koszulka-l-plny-wielkie-jol-nike-puma-prosto-plny-i6885373665.html
alle gro.pl/bluza-adidas-m-jak-nowa-nike-puma-prosto-plny-i6885384731.html

NAJTAŃSZE UNIKATOWE UBRANIA W LICYTACJI, ABY WEJŚĆ W LINK WYSTARCZY USUNĄĆ SPACJE W SŁOWIE ALLEGRO

alle gro.pl/koszulka-prosto-anniversary-m-unikat-plny-i6885369010.html
alle gro.pl/spodnie-dresowe-mass-denim-l-prosto-nike-adidas-i6885351358.html
alle gro.pl/bluza-prosto-l-plny-mass-alkopoligamia-tede-i6885364755.html
alle gro.pl/bluza-prosto-xl-euro-2012-plny-mass-alkopoligamia-i6885365778.html
alle gro.pl/stoprocent-koszulka-m-plny-mass-prosto-adidas-i6885367609.html
alle gro.pl/koszulka-plny-l-unikat-prosto-stoprocent-mass-i6885371280.html
alle gro.pl/koszulka-plny-l-unikat-prosto-stoprocent-mass-i6885372911.html
alle gro.pl/koszulka-l-plny-wielkie-jol-nike-puma-prosto-plny-i6885373665.html
alle gro.pl/bluza-adidas-m-jak-nowa-nike-puma-prosto-plny-i6885384731.html

NAJTAŃSZE UNIKATOWE UBRANIA W LICYTACJI, ABY WEJŚĆ W LINK WYSTARCZY USUNĄĆ SPACJE W SŁOWIE ALLEGRO

braaa
5 lat temu

Czyli z jednej strony polski jazz był dobry bo był w stylistyce ze Stanów, ale rap jest zły bo jest w stylistyce ze Stanów. Może powinniście chłopcy na tych spacerkach jednak te browarki pić bo przynajmniej byłoby usprawiedliwienie dla tego pierdolenia.

Brak sil
4 lat temu

I patrzac tu po komentarzach widac naszą „polskość” jak jeden drugiego goni, zebraly sie takie dwa, nawet nie chcę gimbow obrazac, gdyz pewnie sa na wyzszym poziomie niz oni, i niestety na wielu forach, komentarzach sa takie psychozjeby, co sprawia im radosc wyzywania sie nawzajem. Chociaz taki „magik” na YouTube, cos w stylu tego najmodniejszego powyzej. Tylko czemu on wykorzystal dobre imie Magika. Tak autorze, jak wspomniales, ze jeden raper niszczy innego, ze polski rap nie mogl sie wzbic na wyżyny, przez co? Jak to mowil Kasta „hip-hop mial łączyć nas, dzis to sciema, dissy, dojzale burki, ktos wciaz sie gniewa” wojna miasto przeciw miaastu, swojego czasu byly duze derby w P-ń Peja/Killaz. Ale widac, to jest w naturze Polskiej, by sie nienawidzic, jest chwilka dobrze to trzeba to zjebac.

maciekm
5 lat temu

Gimby i tak to są jedno wielkie dno bezmozgie zjeby które nie znają się na niczym w realu to by mi nawet nie mruknął ani słowem na ten temat a w necie same hojraki jak Szpilka który dużo gada a Gówno potrafi takie to znacy Rapu w tym kraju a na pewno gimby jebane mają tu dużo do powiedzenia żal mi takich lfimbygimby y w realu nie powiedzą ci tego prosto w buźke tylko w necie takie mądrale szerzą się jak muchy do gówna to jest takie nasze społeczeństwo które niewiedzą nie grzeszą ale co ja z wiatrakami nie można walczyć bo i tak na taką głupote jaką mamy w kraju nie ma lekarstwa i nigdy nie będzie żal mi takiego narodu tępego jak wy Polaczki jebane no i co zrobicie mi coś zlamasy białe zjebane w dupe jebane huj wam dupe kurwy i dziwki na wieki wiekow amen SPIERDALAC STĄD WY JEBANE SESRANE KURWY JEBANE…..!!!!!!

cydży
5 lat temu

Z NAZWY RAP, A POLSKIE GÓWNO EWENTUALNIE, ŻADEN KMIOT CO COS TAM SE NAWIJA POD NOSEM CZY TO OD TYGODNIA CZY OD 30 LAT NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z RAPEM, TYLKO Z POLSKIM GÓWNEM OBESRANYM. TAKŻE TYTUŁ TEGO Z DUPY NEWSA POWINIEN BRZMIĆ Polski rap, a „RAP” tylko z nazwy. W rzeczywistości to taki z niego Snapchat – felieton

cxax
5 lat temu
Reply to  cydży

daj jakas dupeczke shemale bo dzieki tobie polubilem babeczki z kutasem

Popularne