Sprawdź nas też tutaj

teledysk

Polskie Znaki i Vito Bambino ratują pamięć polskich pieśni ludowych

Wzruszająca pieśni o równości ludzi wobec śmierci.

Opublikowany

 

fot. Kobas Laksa

Ważne postacie polskiej popkultury pod przewodnictwem Radka Łukasiewicza (Bisz/Radex, Pustki, Artur Rojek), Jarka Ważnego (Kult) oraz Janusza Zdunka (Kult) ratują polskie pieśni ludowe przed wyginięciem, poruszając niezwykle ważny, ale trudny temat. Do tej pory ukazały się trzy utwory nagrane wraz z Sanah, Matyldą Damięcką i Michałem Szpakiem. Kolejną odsłoną jest utwór “Niech monarchowie” z udziałem Vito Bambino. To wzruszająca pieśni o równości ludzi wobec śmierci.

“Życie prezydenta i generała warte jest tyle samo, co życie dziecka, lekarza, kierowcy ciężarówki czy szeregowego żołnierza. I skończy się tak samo, niezależnie czy pod gołym niebem, czy za grubym murem pałacu. Tym, którzy o tym zapomnieli, przypominamy, korzystając z dorobku naszej kultury ludowej”- mówią muzycy

“Śmierć króla z tronu w ciemną trumnę wsadzi
i z majestatem w ziemię zaprowadzi
z ręki cesarskiej berło wytrącywa
piaskiem przykrywa”- to fragment utworu “Niech Monarchowie”

Wszystko zaczęło się od Radka Łukasiewicza, Jarka Ważnego i Janusza Zdunka, którzy postanowili zmierzyć się z tematem przemijania, śmierci i żałoby. Mimo, iż to elementy nieuchronne, będące częścią codzienności, stanowią w naszym kraju kulturowe tabu. Muzycy stworzyli niezwykłe kompozycje, które pomogą słuchaczowi spojrzeć na kwestie ostateczne z innej perspektywy i dzięki temu pomóc mu w oswajaniu trudnych doświadczeń.

Materiały do „Rzeczy ostatnich” to wynik wielu godzin rozmów i spotkań z pasjonatami tematu z całego kraju; twórcami ludowymi z Zamojszczyzny, Lubelszczyzny i Podkarpacia; wiejskimi kantorami, śpiewakami i śpiewaczkami. Podróży po polskich wsiach, miastach i miasteczkach. Wkrótce okazało się, że na podróży się nie skończy.

Na podstawie zebranych przez Jarka Ważnego tekstów i zrębów melodii (nagrywanych na dyktafon w kole gospodyń wiejskich czy podczas bezpośrednich spotkań ze śpiewakami) powstały kompozycje skierowane do współczesnego odbiorcy.

Od początku rozumieliśmy trudność zadania, żeby współczesna „piosenkowa” produkcja nie pozbawiła pierwotnych pieśni ich właściwego ducha i sensu. Zdajemy też sobie sprawę, jaka ciąży na nas odpowiedzialność: niektóre z tych utworów nigdy nie zostały profesjonalnie nagrane, nie posiadały także aranżacji – wszystkie były tradycyjnie wykonywane „a capella” przez płaczków pogrzebowych, nierzadko z improwizowanymi melodiami. Postanowiliśmy nagrać je z wokalistami, uprawiającymi na co dzień różne style, których barwy głosu i emocjonalność pozwolą odnaleźć się w tej osobliwej materii. Są to Michał Szpak, Matylda Damięcka, Vito bambino i inne popularne postaci.

Album dedykujemy Bartowi Sosnowskiemu, który zaśpiewał z nami w utworze “Cokolwiek w świecie”.

Premiera albumu “Rzeczy ostatnie” została zaplanowana na 25 marca.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

 
5 komentarzy
Subscribe
Powiadom o

teledysk

6L4NK na bicie diamentowego producenta CULTENA

“Duch” to pierwszy singiel z albumu artysty.

Opublikowany

 

Przez

„Duch” to pierwszy krok w ramach promocji nadchodzącego albumu 6L4NK. Płyta “Memories” reprezentanta Antidotum Records ukaże się w styczniu.

6L4NK w swoich mediach społecznościowych poinformował, że jednym z gości na albumie będzie Filipek. Kolejni rapowi goście mają zostać ujawnieni w nadchodzących tygodniach. Album ukaże się nakładem Antidotum Records, gdzie wydaje m.in. Bęsiu.

Za wideo odpowiedzialny: Fish Eye Visions. Muzykę stworzył diamentowy producent CULTEN.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

teledysk

Gedz i Quebonafide serwują „Głupie pomysły”

Raperzy promują projekt “Anatema”.

Opublikowany

 

Przez

gedz

Jednym z najbardziej wyczekiwanych numerów tego roku była jedna z ostatnich gościnek Quebonafide w karierze. Artysta udzielił się na kawałku Gedza pt. “Głupie pomysły”, który miał premierę dziś w nocy.

„Głupie pomysły” to utwór wyprodukowany przez @atutowego, Gedza i PJ Cake’a. Artyści przedstawiają w nim swoje bolączki, z którymi muszą się mierzyć każdego dnia i nie tylko. Nocne życie i tytułowe “głupie pomysły” spędzają im sen z powiek.

Do tej pory pojawiły się cztery single z najnowszego projektu Gedza “Anatema”. Wprowadzające do klimatu “Introsapiens”, mocniejszy i zdecydowany “Nonsens” oraz spokojny “Abonament”. Na TikToku pojawił się także fragment utworu “Slow mo”, a fani domagają się także innych utworów z płyty.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

teledysk

Jakie są rapowe umiejętności Oliwki Brazil? Oto jej „Freestyle”

Warner Music przekonuje: „Talent raperki docenia każdy”.

Opublikowany

 

Przez

Oliwka Brazil wróciła i pokazuje swoje rapowe umiejętności. Na jakim są poziomie możecie sprawdzić odpalając „Freestyle”.

– Oliwki Brazil przedstawiać nie trzeba chyba nikomu, kto nie spędził ostatnich lat pod kamieniem. Młoda raperka, która szturmem i kontrowersją wdarła się na polską rap scenę to postać, którą jedni kochają, a drudzy wręcz przeciwnie. Historia kontrowersji związanych z Oliwką jest tak kolorowa, jak ona sama, ale nie przysłania to faktu, że talent raperki docenia każdy – informuje Warner Music.

Oliwka swój ostatni singiel wydała już ponad pół roku temu i od tego czasu fani nie mogli się doczekać na nowości. Jakie więc nastąpiło zdziwienie, gdy dzisiaj zupełnie niespodziewanie i bez żadnej zapowiedzi na streamingach i kanale YouTube Oliwki pojawił się Freestyle, czyli luźny numer będący absolutnym popisem umiejętności rapowych Oliwki. Dynamiczną i gęstą nawijkę w połączeniu z trapowym bitem docenili nawet ci, którzy zdecydowanie fanami Oliwki nie są:

Jednak to nie wszystko, o do Freestyle powstał również niezwykle oryginalny klip, który zobaczyć można na YouTube. Całość nakręcona została jednym ujęciem w konwencji amerykańskiego talk show. Freestyle to nie tylko nowy numer Oliwki, ale przede wszystkim zajawka i zapowiedź tego, co czeka nas za tydzień (30.11). Bo właśnie za tydzień premierę będzie miał nowy singiel Oliwki „Pu$$ycat Dollz”, który z pewnością będzie niemałym wydarzeniem.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

teledysk

Komu jest nie w smak, że Szybki Szmal się znów rozpędza?

A także, co ma wspólnego teledysk „Pool Party” z Miśkiem z Nadarzyna?

Opublikowany

 

Przez

szybki szmal

Właśnie wjechał kolejny klip od Szybkiego Szmalu. „Pool party” to powrót do najgorętszych dni lata. Przydomowy basen, pełny ziomków i ziomalek pulsuje do bitu Rabespierra, który był też producentem pierwszego singla „Za szybki”. Tym razem do Winza i 2$Z Kaliego dołączyli Czeczen i Joanna, czyli hardcorowe duo CZN&J, o którym niebawem będzie głośno za sprawą nadchodzącego singla, gdzie wspiera ich 30 raperów z całej polski, a w teledysku wg doniesień ma w roli głównej wystąpić Mirosław Dąbrowski, znany jako Misiek z Nadarzyna.

To trzeci już teledysk promujący najnowszą płytę labelowej ekipy. Przypominamy, iż w wakacje ukazał się „Mixtape 2023”, czyli piąty album spod szyldu Szybkiego Szmalu. Czterech producentów i dziesięcioro wykonawców pokazuje, że muzyka to nie tylko influenza i patologia, ale nadal można robić swoje wg własnych zasad. Każdy z artystów, to weteran, który udowodnił nie raz, że bity i nawijka to w życiu nie epizod, ale motyw przewodni na wieki wieków.

Ciekawe czy i tym razem któryś z dawnych uczestników projektu znów wyskoczy jak przysłowiowy pajacyk z pudełka, by przypomnieć, że z Esz-Esz nie ma już nic wspólnego od przeszło dekady? Jak widać niektórym ciężko przełknąć, że od EnzisKenzis (2001) przez Benzynę (2010) aż do ostatnich płyt z 2022 i 2023, Szybki Szmal pozostaje tą samą sunącą do przodu ideą, mimo że personalnie, poza obecnymi od początku Ciechem i Kalim, budują go wciąż różni ludzie. Wielu by wolało, aby Szybki Szmal umarł już dawno, ale na to się nie zanosi.

Przypomnijmy jeszcze, że lada dzień ukaże się piąty solowy album 2$Z Kaliego, czyli Kalifornia, o czym z pewnością będziemy jeszcze informować. Więcej info na Insta @szybki.szmal, TikToku @szybki.szmal i Youtube @SzybkiSzmal


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

teledysk

Gościnka Kaczego Proceder, który wciąż przebywa za kratami

Posłuchajcie numeru „Dom pułapka”.

Opublikowany

 

Przez

kaczy proceder

Kaczy Proceder zatrzymany przez służby kilka miesięcy temu, udzielił się gościnnie w numerze reprezentanta Warner Music, Plusa „Dom pułapka”.

Wygląda na to, że Plus po serii eksperymentalnych singli powraca do swoich korzeni i prezentuje nowy utwór zatytułowany „Dom pułapka”, z gościnnym udziałem Kaczego. Ta współpraca jest wyczekiwana przez wielu fanów obu artystów.

W czerwcu media donosiły o zatrzymaniu warszawskiego rapera i od tamtego czasu fani nie mieli okazji usłyszeć go na żadnym nowym projekcie, zatem ta premiera to nie lada wydarzenie. Singiel zapowiada nowy materiał Plusa, który ukaże się nakładem Warner Music Poland. Klip gościnnie został opublikowany na kanale Step Records ze względu na współpracę obu wytwórni.

Kawałek otwiera mocny, energiczny refren. Zarówno Plus, jak i Kaczy pokazują bardzo dobrą formę w tym numerze i zaskakują trafnymi punchline’ami. Za produkcję odpowiada popularny producent Pieruun, który wyprodukował m.in „No to cyk” Diha. Koniecznie sprawdźcie teledysk, na którym pojawił się długo niewidziany Kaczy.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

teledysk

Frosti niechciany i nielubiany

Raper zwiastuje nowy mixtape.

Opublikowany

 

Przez

Raper przedstawia kolejny utwór z nadchodzącego mixtape „One foot out”.

Po „INTRO (One foot out)”, „1996” i „Nie będe legendą”, Frosti atakuje kolejnym, bardzo osobistym singlem z nadchodzącego wydawnictwa. „Niechciany, nielubiany” to emocjonalny utwór z prostym klipem, nagranym w symbolicznym dla Frostiego miejscu, w którym lata temu raper zarobił na pierwszy mikrofon grając na gitarze.

Premiera mixtape’u jeszcze w tym roku.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

Popularne

Copyright © Łukasz Kazek dla GlamRap.pl 2011-2023.
(Ta strona może używać Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie.)