Sprawdź nas też tutaj

News

Respekt – ubrania od Molesty

Oddaj szacunek klasyce.

Opublikowany

 

Vienio,Włodi,Pelson jako Molesta
Vienio, Włodi i Pelson

Molesta Ewenement zapisała się do kanonu polskiego hip-hopu jako jedna z pierwszych i najbardziej wpływowych grup hip-hopowych w kraju. Założona w 1995 roku przez Vienia i Włodiego grupa początkowo nosiła nazwę Mistic Molesta. To ważna data dla polskiego hip-hopu m.in. dlatego, że swoje debiutanckie płyty wydali wtedy Liroy i Wzgórza Ya-Pa-3. Surowy i ostentacyjnie chuligański rap warszawskiego składu spopularyzował w Polsce kulturę blokowisk. Logo składu było widoczne na prawie każdym murze, setkach plakatów koncertowych, a także na tatuażach. W końcu grupa zdecydowała się też założyć własną markę odzieżową Respekt.

Respekt

„Oni, gdy słyszą Molestę mówią Respekt” – nawijał Pelson na płycie „Nigdy nie mów nigdy” wydanej w 2006 roku. Wtedy członkiem składu był jeszcze Wilku WDZ, który rok po wydaniu tego albumu opuścił grupę na rzecz Hemp Gru. W pewnym momencie zespół zdecydował się wrzucać swoje logo na ubrania. Powstała dedykowana marka nazwana po prostu „Respekt”. Była to spolszczona nazwa słowa „respect” oznaczającego szacunek. Brak doświadczenia raperów w biznesie tekstylnym spowodował jednak, że dochodziło do wielu zawiłych sytuacji. Marka na pewien okres zniknęła, po czym była reaktywowana. Upór i dążenie do celu wraz ze świetnymi produkcjami były jednak kluczem do sukcesu. Można do niego zaliczyć m.in. wypuszczenie limitowanej koszulki ze złotym nadrukiem logo Molesta Ewenement. 500 sztuk rozeszło się na pniu i dziś to produkt nigdzie niedostępny, który był rekordy cenowe u resselerów.

Vienio reklamuje ubrania Respekt Molesty

Kolekcja Respekt reklamowana przez Vienia

Kozacka jakość

Ubrania Respekt Street Stuff są szyte w Polsce, a najlepiej o ich jakości niech wypowiedzą się ich użytkownicy. Na popularnym forum Slizgu słuchacze wymieniają się doświadczeniami odnośnie m.in. ciuchów od Molesty. Chociaż niektórzy narzekają na zbyt proste wzory na bawełnie, to zdecydowanie nie odmawiają marce bardzo wysokiej jakości, na którą Vienio, Pelson i Włodi stawiali od samego początku istnienia firmy. – Kiedyś miałem koszulkę Respekt. Zwykła biała z napisem „Respekt” na klacie. Gdybym z niej nie wyrósł, to prawdopodobnie miałbym ją dalej, bo jakość była kozacka – pisze jeden z użytkowników serwisu. – Jednej rzeczy nie można odebrać Repsektowi. Zajebistej jakości. Ze 2 lata temu kupiłem teesa i do dziś jak nowy mimo, że jak śmigałem w takich ciuchach, to była mocno katowana – dorzuca inny.

Respekt Street Stuff dzisiaj

Marka Respekt Street Stuff nie posiada rozbudowanych kolekcji z setkami wzorów i kolorów. To przede wszystkim mini kolekcje dla prawdziwych fanów składu oraz osób, które doceniają wkład zespołu w kulturę hip-hop. Dzisiaj Respekt ciężko znaleźć w sklepach stacjonarnych, ale marka wciąż jest dostępna w internecie. Na limitowane dropy składają się bluzy z kapturem, t-shirty oraz klasyczne crewnecki, na których zobaczymy oldschoolowe box logo czy herb Molesty.

Bluza Respekt z kapturem czarna

Klasyczna bluza z kapturem Respekt

Molesta wymyśliła „Elo”

W ramach ciekawostki, którą na pewno znają starsi słuchacze, a młodszych warto z nią zaznajomić. Popularne wciąż powitanie „Elo”, które przetrwało próbę czasu i do dzisiaj możemy je usłyszeć na ulicach zostało wymyślone właśnie przez Molestę.  – Przez moich kumpli, całą ekipę, Vienia i resztę. Na ławkach – zdradził Pelson w jednym z wywiadów. – To po prostu skrót od angielskiego „hello” – wyjaśnił. Zwrot, którym porozumiewamy się do dzisiaj powstał na stołecznym, ursynowskim podwórku w latach 90-tych.

Gdzie kupić ubrania Molesty?

Respekt Street Stuff to klasyczne wzory i bardzo limitowane mini kolekcje, które udostępnianie są tylko raz na jakiś czas. Molesta nie goni za trendami, blichtrem czy blaskiem. To gruby tom w historii polskiego rapu i szacunek dla klasyki. Ubrania marki RSS są dostępne na UrbanCity.pl – Respekt.

Popularne