Sprawdź nas też tutaj

Felieton

ROZKMINA: Bisz – ”Pollock”.

Opublikowany

 

”Pollock” Bisza, który jako pierwszy promował jego solowy album pt. ”Wilk Chodnikowy”, wywołał piorunujące wrażenie na zdecydowanej większości polskich słuchaczy muzyki rap, którzy okrzyknęli go z miejsca jednym z najbardziej zdumiewających utworów w całej jego historii.

Piosenka, oprawiona w surowy klip dobiła do łącznej ilości ponad miliona wyświetleń. ”Pollock”, nagrany na alternatywnie brzmiącym podkładzie, zawiera w swej warstwie tekstowej całą masę smaczków (metafor, nawiązań, układów rymów), której warto przyjrzeć się z bliska, rozkładając ją na czynniki pierwsze i otrzymując receptę na napisanie genialnej piosenki.

 

Zapraszam do przeanalizowania kunsztu lirycznego Bisza, który – można to rzec zupełnie pewnie – jako jeden z nielicznych jest w stanie każdemu przywrócić wiarę w muzykę rap, której potencjał 99 procent twórców pozostawia niewykorzystany.

 

”Na chuj mi Rolex, atomowe zegary
Budziki? Teraz jest zawsze, teraz
Wystarczy umieć liczyć do zera”

 

Raper podkreśla w tych wersach fakt, że należy zawsze po prostu żyć chwilą zamiast czekać na cokolwiek, ponieważ tylko chwila bieżąca jest użyteczna, W ciekawy sposób opowiada się za tym, że czas nie mierzony wcale jest wart zawsze więcej od tego odliczanego chociażby złotym Rolexem, zegarem atomowym (najdokładniejsze urządzenie na świecie zdolne do dokonywania pomiaru czasu), zbędne są mu również budziki, bo żyjący chwilą przytomny jest zawsze i wszędzie.

 

”Ciężką nogę wbijam w podłogę, wbijam się w moment
Nie samochodem korek zabiłbym, nie myślą że stoję (Nie stoję)
Zapierdalam we wszystkich kierunkach przestrzeni naraz
Chcą mi przestrzelić kolana w urzędach
I na wykładach, w kolejkach i na kazaniach
Ciśnienie rozpierdala mi łeb jak granat
Robię jeeeb – zamach”

 

Tutaj mamy dość luźne wersy mówiące o tym, że cały świat sprawia wrażenie wrogiego, czasami wręcz w morderczym stopniu. Dwie pierwsze linijki tekstu zawierają w sobie po 3 rymy.

 

”Ludzie mówią „weź się lecz się”
Sam się weź się, lecz się, kurwa, co jeden lepszy ekspert
Pieprzę ostracyzm, 8 godzin dziennie robię te rapy
A oni mówią: „weź się chłopie do pracy””

 

Wersy te stanowią odniesienie do ludzi, którym wydaje się, że czerpanie zysku z robienia czegoś, co się kocha, jest równe lenistwu. Tymczasem zawód artysty, chociaż wolny, wiąże się z masą wyrzeczeń, oraz koniecznością wykonywania ogromnego nakładu pracy jeśli chce się stworzyć dzieło naprawdę wyczerpujące.

 

”Sam się, weź się odbij, mam najlepsze flow, by
Dać pojęcie im, co mogliby mieć, gdyby umieli nadążyć
Psy nie mają za co gonić mnie, młode koty nie mają z czym
Daję ten polski syf, oni wstają śpiewają hymn”

 

Raper swoim zaangażowaniem w tworzenie daje przykład tego, czego można dokonać, jeśli reprezentuje się swoją osobą skrajną uczciwość artystyczną.

 

”Rap gra to moja Eurydyka
Nie oglądam się, wyciągam ją z podziemia nie na przypał”

 

Bisz w tych wersach nawiązuje do Greckiego mitu o wyprawie Orfeusza do Hadesu skąd chciał wydobyć na ziemię swoją ukochaną, Eurydykę, zmarłą na wskutek ukąszenia węża. Orfeusz przybywszy do królestwa umarłych, wzruszył swoją grą na lirze boga Hadesa oraz jego małżonkę, Persefonę na tyle mocno, że Ci pozwolili mu zabrać ze sobą ukochaną z powrotem do świata żywych, stawiajac jednak jeden warunek: podczas gdy Hermes (bóg kupców) będzie prowadził ją do wyjścia tuż za Orfeuszem, ale nie będzie mu w tym czasie wolno ani raz spojrzeć na jej oblicze. Bohater opowieści nie potrafił się jednak powstrzymać i na zawsze utracił swoją ukochaną… Porównanie muzyki rap do Eurydyki, oraz podziemnej rap sceny do hadesu, gdzie dziewczyna tkwiła żywa tylko w połowie, bo zaledwie duchem, jest absolutnie genialnym zabiegiem. Bisz wyciągnął ją stamtąd.

 

”I nie poddam się, choć mówią że ten syf jest świeczki nie wart
Gdzie mam to co mówią, wiesz, odpalam kandelabr”

 

Raper nie ma zamiaru zrezygnować z tworzenia przez twierdzenia malkontentów jakoby uczestnictwo w rap grze nie było przysłowiową grą wartą świeczki, sprawą którą jest sens się zajmować; wręcz przeciwnie – żeby pokazać im, jak bardzo są w błędzie, sam ”odpala kandelabr” – kilkuramienny świecznik, co jest, jak się zdaje metaforą tego, ze on sam potrafi nadać sens danej rzeczy.

 

”Światło, nie będę ściemniać, że
nie wiem, że zgasło Już wielu. Niosę je”

 

Autor posłużył się tutaj niezwykłą grą słów opowiadając o wewnętrznej, widocznej dla innych ludzi sile, którą w sobie nosi, a którą posiadało przed nim też wielu, ale straciło ją w jakiś okolicznościach.

 

”Nie sprzeniewierzę tej siły, wciąż mam w sobie rap zwierzę,
Nie utrzymasz mnie na smyczy, lecz po pierwsze nie założysz jej”

 

Nawiązanie do dzikiej, artystycznej natury, wręcz instynktu twórczego, z którym raper sugeruje, ze się urodził. Nawet gdyby chciano ograniczyć jego wolność artystyczną (wolność do wyrazu samego siebie) nikomu to się nie uda, a nawet gdyby, natura pozostanie.

 

”Wciąż napierdalam syf na kartki jak Pollock, Pollock
Wciąż napierdalam syf na kartki jak Pollock
Wszyscy muszą być kimś, mi wystarczy być sobą”

 

W wersach tych Bisz daje do zrozumienia, że należy zawsze być ukierunkowanym na samopoznanie, odnalezienie własnego JA; nie należy robić czegokolwiek żeby na siłę przypodobać się ludziom, ponieważ osoba, którą będą w Tobie wtedy podziwiali nie będzie Tobą, będzie sztucznie wykreowanym bytem, żywym kłamstwem, a to z samej definicji uniemożliwia zrobienie czegokolwiek sensownego, prawdziwego. Kurt Cobain, lider zespołu Nirvana, napisał kiedyś: ”Wolę być nienawidzony za to, kim jestem, niż kochany za to, kim nie jestem” – słowa te doskonale oddają sens wypowiedzi rapera.

 

”Wciąż napierdalam syf na kartki jak Pollock, Pollock
Wciąż napierdalam syf na kartki jak Pollock
Nie rozumieją mojej sztuki, niech się pierdolą”

 

Nawiązanie w wersach do osoby Jacksona Pollocka, Amerykańskiego malarza reprezentującego swoją trudną w odbiorze sztuką nurt ekspresjonizmu abstrakcyjnego (malarstwo, którego podstawą jest szybkie, spontaniczne tworzenie pod wpływem emocji). Nie wszyscy muszą rozumieć jego sztukę, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś, kto ją doceni za dziesięciu.

 

”Wbijam chuj, mam komfort jak Concorde dźwięk przebija
Mam flow, co pływa jak ryba, wpływa na ogląd, jak kompot w żyłach
Jak w kompot śliwa wpadłeś, ponton pękł jak kondom
Twoja dziewczyna budzi się sina”

 

4 wersy zawierające bardzo dużą ilość rymów i przedstawiają sytuację rozbudzającą wyobraźnię, wymagają jednak przy tym kilkukrotnego przesłuchania ich, raper bowiem – celowo czy też nie – zagmatwał ją, używając wielu odmiennych porównań.

 

”Masz pecha, mam więcej prochu niż w aptekach
A łaki spierdalają w popłochu, uciekaj!
Masz czerwony punkt na plecach
Słów pułk na plecach i rymów desant
I kilka stów luf, co z baranów rżną kebab”

 

Wersy zawierają całą masę odniesień militarnych; począwszy od zastosowania homonimów (słowa o takiej samej wymowie i pisowni, ale różnych znaczeniach – proch może być strzelniczy, ale w aptekach sprzedaje się leki, potocznie zwane właśnie prochami).

 

”Czyściec, terror, czołgi obracają łby o 3.6.0. stopni”

 

Ciekawy układ rymów – ”czyściec, terror, czołgi” rymuję się z ”trzy-sześć-zero stopni”.

 

”Wzgórza mają oczy, nie ukryjesz się, to bombing
Jesteś bezradny jak pociągi, żenujący jak 2 na szynach”

 

Dwóją na szynach określa się potocznie ocenę dopuszczającą w Polskich szkołach; raper wspominając wcześniej o tym, ze w obliczu jego zmasowanego lirycznego ataku, słuchacz jest bezradny jak pociągi, sprawia, że można dwojako interpretować końcówkę tego wersu – jako spotęgowanie beznadziejnej sytuacji (jeden pociąg jest skazany na zagładę w sytuacji bombardowania, więc w tym gorszym położeniu są dwa) albo jako właśnie ”dwójka z dwoma minusami”, którą Bisz zapewne wystawiłbym słabym MC’s.

 

”Tak nawijam jak karabin, jestem jak kałach w ręku Araba
Nic nie przeszkadza mi by rapapapap
Robić. Warto być gotowym na wszystko
Na celowniku punkt G życia #SEX PISTOLS”

 

Ostatnie odniesienia do toczenia batalii; słowo ”Araba” perfekcyjnie współgra ze słowem ”rap” zdeformowanym >karabinowo< w ”rapapapap”.

 

”Ręka, noga, mózg na ścianie #POLLOCK”

 

Prawdziwa sztuka miota swoim odbiorcą na lewo i prawo, paradoksalnie czyniąc z niego jeden z jej elementów. Im bardziej wstrząśnie nim, poruszy go, tym większa jest jej rzeczywista wartość. Raper ujmuje to dosyć makabrycznie – sugerując zupełne rozniesienie słuchacza swoi artyzmem.

 

”Oni chcą być w mediach, nie ma sprawy #NEKROLOG”

 

Tym MC’s, którzy chcą koniecznie zabłysnąć szerzej publiczności, Bisz umożliwi to, posyłając ich do piachu – a więc dystansując ich swoimi raperskimi umiejętnościami, w rezultacie czego zasłyną jedynie ze swojej sromotnej porażki.

 

”Utylizuję słabe gówno- #ŁE-EKOLOG,
Pieniądze zabiły zajawkę, lecz nie moją”

 

Bisz przyrównuje się do ekologa, ponieważ poziom jego sztuki otwiera ludziom oczy na słaby materiał muzyczny zatruwający Środowisko hip-hopowe. Po raz trzeci pod rząd raper używa hashtagu do spuentowania swoich myśli.

 

”Pierdolę stado, chodzę gdzie chcę i kiedy chcę
Mam jeden moment, jeden strzał jak Eminem
Nie po to by zaistnieć, lecz po to żeby mieć
Pewność, że żyłem tak jak chcę, nim przeminę”

 

Trzeba samemu chwytać rozeznanie w życiu i świecie. Każdy z nas posiada tylko chwilę, która powinien jak najlepiej spożytkować. Bisz sugerując przy tym że podobieństwo jego położenia wobec upływu czasu (i oczywiście nas wszystkich) odnosi się do piosenki ”Lose Yourself” w której intrze mówi: ”Look, if you had one shot, or one opportunity/To seize everything you ever wanted in one moment/Would you capture it? Or just let it slip?”. Żyć powinno się w poczuciu szczęścia, żeby można było umrzeć z uśmiechem na twarzy, wierząc święcie w to, że uczyniło się wszystko co w swojej mocy, by doznać spełnienia na każdej płaszczyźnie życia.

 

”Wciąż napierdalam syf na kartki jak Pollock, Pollock
Wciąż napierdalam syf na kartki jak Pollock
Nie rozumieją mojej sztuki, niech się pierdolą”.

47 komentarzy
47 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
WJEŻDŻAM CI NA DYNIE
9 lat temu

BMW E60 na PROPSIE! za głęboki bagażnik
[img]https://i.imgur.com/9j5YOKR.jpg[/img]

Bario Malotelli
9 lat temu

# najlepszych raperów w pl:
Bisz
Buka
Medium

A$AP_ELDOKY
9 lat temu

[img]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/42/Reni%2C_Guido_-_Himmelfahrt_Mariae_-_1642.jpg[/img]
GIMBY W KOŚCIELE

poppasfirma
9 lat temu

Props!
[img]https://www.popkiller.pl/files/gfx/S/solar_bialas_odliczanie.JPG[/img]

GRUBYTWOJWODZ
9 lat temu

HEHEH KURWYYYYYYYYYYYYYYYYYYY

Bario Malotelli
9 lat temu

[quote name=”Bario Malotelli”]# najlepszych raperów w pl:
Bisz
Buka
Medium[/quote]
Poprawka
Powinno być 3 zamiast #

Rory Gallagher
9 lat temu

A PROPOS ROZKMINY . BEKA!
[img]https://s6.ifotos.pl/img/lolsjpg_nrnwsph.jpg[/img]

Łooooooo_Na_Legalu
9 lat temu

PRAWILNIE PRZYPOMINAM PIERWSZEGO SPRINTERA POLSKIEJ REPREZENTACJI

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=OW7CQw8kB8I[/youtube]

Obstrukcja
9 lat temu

RAP BISZA NA PROPSIE, KUREWSKIE TEKŚCIWA SKROBIE

ALE NA TEJ FOCIE WYGLĄDA JAK JEDEN Z BOHATERÓW….

[img]https://s6.ifotos.pl/img/67598-436_nrnwwqq.jpg[/img]

LUDZKIEJ STONOGI

[img]https://1.fwcdn.pl/ph/81/11/558111/289249.1.jpg[/img]

PS RODZICE OGLĄDAĆ NIE POZWALAJO. BEKA!

siaja
9 lat temu

GIMBY NIE ZNAJO
[img]https://www.vismaya-maitreya.pl/jezusewww.gif[/img]

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
9 lat temu

[quote name=”WJEŻDŻAM CI NA DYNIE”]jej aż szczęka opadła po takiej rozkminie
[img]https://i.imgur.com/3AfBAwb.jpg[/img][/quote]
admin, ogarnij kurwa, albo rapowy portal albo od razu zrobcie mozliwosc wrzucania filmow porno, wypierdalac koniobijcy, znajdzcie sobie panny cioty

RZARY HEMP GRÓ
9 lat temu

[img]https://www.picshot.pl/pfiles/206135/KOZA.jpg[/img]

scscsdvsz
9 lat temu

[img]https://terazpasy.pl/var/ezflow_site/storage/images/media/images/kibice/rasizm_graffiti/124477-1-pol-PL/rasizm_graffiti.jpg[/img]

Rory Gallagher
9 lat temu

GIMBY NIE ZNAJO.BEKA!
[img]https://s6.ifotos.pl/img/mamajpg_nrnwssn.jpg[/img]

asad
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CNiL-w4fwS4[/youtube]

sdafvasdfsdfvdsA
9 lat temu

GIMBY NIE ZNAJO. BEKA!
[img]https://allstarsdota.webs.com/dota.jpg[/img]

rhs
9 lat temu

props za akcje
[img]https://www.biography.com/imported/images/Biography/Images/Profiles/H/Rudolf-Hess-388151-1-402.jpg[/img]

GRG MDR
9 lat temu

pierdolić patologów, truskuli, niuskuli, oldskulów, pikejów, traperów, tylko cygański rap styl, tobi king na zawsze props![youtube]https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=k1iWov5CwHg#![/youtube]

X i Jedyneczka
9 lat temu

bisZ props

Matson#
9 lat temu

https://www.youtube.com/watch?v=RzY5Lq5-99M PIKEJ TO DOPIERO POCZATEK WOJNY!!!!

EroJWP
9 lat temu

PROPS BISZ[img]https://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS_CPeFwaKvUSUNW4WOXx2fex6x7YrLJQhVLNPPHr5tM2_48vQXGw[/img]

PROPS ERO

[img]https://s2.manifo.com/usr/e/e482/ce/manager/ero.jpg[/img]

twuj stary
9 lat temu

hshhahshahshahshahhhhhhhhhhahahahs

ale jaja

EEEEEE
9 lat temu

BOMBING BEZRADNY JAK POCIĄGI NAPEWNO NIE CHODZI O BOMBARDOWANIE TY ROZKMINIACZU, BOMBING GRAFITI NA POCIĄGU, BEZRADNY , KUMASZ ? :O

WYPIERDALAĆ
9 lat temu

[quote name=”Bario Malotelli”]# najlepszych raperów w pl:
Bisz
Buka
Medium[/quote]
BUKA TO FRAJER

CZIF KIF
9 lat temu

[img]https://gfx.mmka.pl/newsph/435649/1218138.3.jpg[/img]

BRAWO DAŁNIE, NA MATURZE BYŚ MIAŁ 70%

kehi
9 lat temu

Juz mnie dobiło pierwsze słowo „piosenka” utwór*

abndyk
9 lat temu

beka !!!!!!!!!!!! koles musi debilom zwrotki interpretowac huehuehue

Gimbubebe
9 lat temu

KURWA POWIEDZCIE ZE KTOS TO NAPISAL DLA BEKI, PRZECIEZ NIEKTORE TEKSTY SA TAK OCZYWISTE ZE SIE SMIALEM CZYTAJAC TO.

didaskalia
9 lat temu

’Ciężką nogę wbijam w podłogę, wbijam się w moment
Nie samochodem korek zabiłbym, nie myślą że stoję (Nie stoję)’

POLLOCK zginął w wypadku samochodowy, rozpierdolił się jak był najebany

ml
9 lat temu

kurwa każdy kto słucha rapu i wsłuchał się w tekst Bisza powinien go zinterpretować, nie odkryliście Ameryki. sorry.

KRULPIKEJ
9 lat temu

[quote name=”Rory Gallagher”]GIMBY NIE ZNAJO.BEKA!
[img]https://s6.ifotos.pl/img/mamajpg_nrnwssn.jpg[/img][/quote]

PROPS ZIOMECZKU ZA RONALDO

kng
9 lat temu

[quote name=”WYPIERDALAĆ”]BUKA TO FRAJER[/quote]
SAM JESTEŚ FRAJER, WYPIERDALAJ

AUGUST II MOCNY
9 lat temu

[img]https://userserve-ak.last.fm/serve/_/39388755/Tabaluga+ab11e51e0a.jpg[/img]

GIMBY NIE ZNAJO

asd
9 lat temu

[quote name=”Rory Gallagher”]GIMBY NIE ZNAJO.BEKA!
[img]https://s6.ifotos.pl/img/mamajpg_nrnwssn.jpg[/img][/quote]
O kurwaaa gdzie on ma uszy?

Props za prawdziwego Ronaldo (Najlepszego napastnika w historii pilki noznej)

mello
9 lat temu

texty moze i dobre, ale gosc ma wade wymowy i jest asluchalny!…

BISZ
9 lat temu

[quote name=”mello”]texty moze i dobre, ale gosc ma wade wymowy i jest asluchalny!…[/quote]

SPIERDALAJ

skurwygrys
9 lat temu

dopuszczający to zwykła dwója, dwa na szynach to przepuszczenie kogoś byleby tylko nie musieć sie z nim dalej użerać. debilu

śmietnik w głowie
9 lat temu

polock srolock, zauważyłem już dawno, że follow-upowanie jakiejś sztuki jest modne, w sumie to jest zajebiste, ale czemu kurwa wszyscy muszą follow upować te same osoby? Miliard tekstów o bukowskim czy chuj wie kim, a do Pollocka to Laik coś kiedyś już go followupował „śmietnik mam w głowie jak Pollock” Idę o zakład, że to było inspiracją dla Bisza bardziej niż sama sztuka Polocka.

Kamerzysta
9 lat temu

Hahahahahah, zaraz pierdolnę, co za artysta pisał te analizę. Bombing kretynie jebany tyczy sie graffiti na pociągach a nie bomb, co za pusty łeb. PIKEJ KRUL RAPU.

tłusty.łoś
9 lat temu

CHUJOWA PRACA MATURALNA !!!111!111

cyganowicz
9 lat temu

co za syf

Załaz
9 lat temu

ho ho ho …a co to!? buehehehe 😀

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=juWbpMKwE7c[/youtube]

…przy tym należy ĆPAĆ!!!

zaprzeczenie_pacyfiz
9 lat temu

[quote name=”A$AP_ELDOKY”][img]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/42/Reni%2C_Guido_-_Himmelfahrt_Mariae_-_1642.jpg[/img]
GIMBY W KOŚCIELE[/quote]idź w chuj z tą religią

zaprzeczenie_pacyfiz
9 lat temu

[quote name=”mello”]texty moze i dobre, ale gosc ma wade wymowy i jest asluchalny!…[/quote]Wade wymowy to chyba masz kurwa Ty, wypierdalaj umyć uszy.

zaprzeczenie_pacyfiz
9 lat temu

Bisz, Zeus, Dondi, Buczer, Brożas, Zawik, Zelo, Bezczel, Diox, Kaen, RY23, Słoń, Sheller, Hades, Sitek.

Zacznijcie kurwa słuchać i słyszeć.

ta
7 lat temu

taaa

jebac
9 lat temu

JEBAC NONAME

Popularne