Sprawdź nas też tutaj

Felieton

ROZKMINA: Memento Mori

Opublikowany

 

Ciężko wyobrazić sobie dzisiejszy rap bez takich postaci jak Ten Typ Mes, Szad, Bisz, Onar i VNM. Nie każdy słuchacz wie, że wszyscy z wyżej wymienionych o mało co nie stracił życia w jakiś okolicznościach, co barwnie zostało opisane przez nich w ich piosenkach. Zapraszam do zapoznania się z historiami tych postaci, oraz ich charakterystyką.

Szad, jeden z członków składu 3W, z którym nagrał 3 znakomite płyty, w solowym utworze promującym jego pierwszy solowy album pt. ”21 Gramów”, rapuje o tym, jak w dzieciństwie został potrącony przez samochód wybiegając za piłką na ulicę, co omal nie skończyło się jego śmiercią, podkreślając również swoje poczucie wdzięczności wobec hipotetycznej siły wyższej która ocaliła mu życie: ”24 godziny stała opieka, 21 dni mi dawał lekarz, kazał nie zwlekać/Widzieli przepaść, pozostało czekać/Patrzyć na zegar, jak czas ucieka, powrót z daleka/Może tak miało być, a może ktoś tam coś pozmieniał?/Może po prostu uznał, że mam tu coś do zrobienia?/To dziecko chciało żyć, bo już nie miało nic do stracenia/Dziś tamto dziecko ma ten dług do spłacenia”. Szad jest jednym z najlepiej władających słowem polskich MC’s, jego zwrotki zarówno na solowych piosenkach, jak i tych nagranych wraz z Trzecim Wymiarem przepełnione są oszałamiającym wprost bogactwem form i treści, są maksymalnie dopracowane tak z technicznego, jak i z merytorycznego punktu widzenia, raper sprawnie używa wielokrotnych rymów odnajdując się doskonale w każdej podjętej przez siebie tematyce. Album ”21 Gramów” został nagrany na brudnych, ciężkich, samplowanych bitach, i jest dość trudny w odbiorze, ale z całą pewnością wart przesłuchiwania, aż do czasu pełnego jego zrozumienia. W 2013 roku raper przymierza się do wydania nowego solowego albumu, pt. ”I Niech Szukają Mnie Kule”, zapowiadając, że jeszcze nigdy nie był tak mocno zadowolony ze stworzonego przez siebie materiału, ale być może będzie to jego ostatnie muzyczne dokonanie.

 

Ten Typ Mes w swoim utworze pt. ”Witaj Śmierci” z debiutanckiego solowego, legalnego albumu  ”Zapiski Typa” (2005) opisuje, jak pewnego wieczoru wybrał się na melanż, wypijając kilkanaście piw. Następnego dnia nasz bohater obudził się w swoim mieszkaniu z obolałą głową nie pamiętając prawie nic z poprzedniej nocy. Czuł się koszmarnie, kilkakrotnie zwymiotował, wziął więc taryfę i pojechał do szpitala. Na miejscu raper poddaje się badaniom, i czując się lepiej, postanawia opuścić szpital, kiedy zatrzymuje go lekarz: ”Ubieram się i patrzę na minę doktora/Wygląda jakby wiedział już co działo się wczoraj/I mówię: „doktorze nic mi nie jest na pewno”/Słyszę: „pański mózg prawie wypływa na zewnątrz”. Następnego dnia znajomy relacjonuje mu przebieg zdarzeń, który doprowadził go niemalże do zgonu: ”Chciałeś mierzyć się z dresiarskim stadem/Po jednej stronie ty, po drugiej dziesięciu/Nafetowanych gówniarzy marzących o spięciu menciu/Potem była tam karetka i psy, a ty ujebany krwią mówiłeś: kurwa, nie wiem kto to był!”. Na wskutek obrażeń wstawiono mu tytanową płytkę w głowę, i założono 30 szwów, po czym została mu duża blizna, doskonale widoczna w teledysku do utworu pt. ”Zanim Znajdziemy”, gdzie raper wyjątkowo wystąpił krótko obcięty. Ten Typ w ”Witaj Śmierci” Przyznaje też, że opisane w piosence wydarzenie było jego drugim spotkaniem ze śmiercią – pierwsze nastąpiło kilka lat wcześniej, kiedy wraz z Lerkiem będąc pod wpływem alkoholu rzucili śmietnikiem w szybę wystawową, a znajdujący się w okolicy stróżę prawa pobili ich bardzo dotkliwie, na wskutek czego skończył z połamanymi żebrami i pękniętym płucem.

Ten Typ Mes jest jednym z najlepszych Polskich MC’s, wraz z Emilem Blefem wydał dwa albumy (pierwszy był nielegalem, drugi doczekał się oficjalnej dystrybucji) pod szyldem Flexxip, po czym zabrał się do kariery solowej, nagrywając trzy wyśmienite płyty nacechowane intrygującym brzmieniem, ponadprzeciętnym flow oraz ciekawymi tekstami.

 

Innym znakomitym MC, który stał kiedyś twarzą w twarz ze śmiercią, jest Bisz. W jego przypadku jednak całe spotkanie z nią wyglądało zupełnie inaczej, bowiem sam postanowił wyjść jej na przeciw, pewnego dnia wybierając się na dach bloku, z zamiarem popełnienia samobójstwa. Doszedł jednak do wniosku, że skoro jest na tyle zdeterminowany, że byłby w stanie odebrać sobie życie, z całą pewnością tym bardziej stać byłoby go na sprostanie swoim wszystkim problemom, co było punktem zwrotnym w jego młodym życiu. O całym zajściu rapuje w rewelacyjnym utworze pt. ”Spadam w górę” z płyty B.O.K. pt. ”W Stronę Zmiany” (2011): ”Pamiętam przełom, godzina prawdy, dach bloku/Smak porażki, brak nadziei i ten żal w oku/Właśnie wtedy Bóg mi nadał kierunek/Gdy wszystko strzelił chuj i chcesz skakać/Lepiej spadaj w górę/Jeśli jesteś zdolny do tego, by zabić się/To jesteś zdolny do wszystkiego/ Odwagi, postawisz się im/Nie masz nic do stracenia, do zdobycia wszystko”. Teksty piosenek Bisza są bardzo przemyślane, stanowią świadectwo zmagań z problemami egzystencjalnymi, raper stara się w nich podejmować kwestie tego, jak być, a nie jak mieć. Nagrał kilka płyt wraz ze swoim składem B.O.K., zaś w tym roku światło dzienne ujrzał jego pierwszy solowy album pt. ”Wilk Chodnikowy”. utrzymany jest on w poważnym tonie, zarówno pod względem muzycznym, jak i tekstowym, a prawie każda z piosenek opowiada o bólu istnienia.

Sam artysta przedpremierowo wypowiadając się na temat płyty w wywiadzie z serii FDG Snapbox powiedział: ’Płyta będzie bardzo różnorodna, jednak z naciskiem na ten cięższy klimat, szczęśliwi zawsze sobie poradzą, wolę nagrywać muzykę dla ludzi, którzy zmagają się z życiem – tak jak ja w sumie – i dla nich przede wszystkim będzie ta płyta. ”Wilk Chodnikowy”, czyli sztuka przetrwania w dosyć ciężkich czasach, całkiem młodego jeszcze człowieka”. Bisz pisze również wiersze, wiele z nich można przeczytać na jego stronie internetowej, zaś do wspomnianego solowego albumu dołączony jest ich nowy tomik. Innymi dwoma MC’s, którzy odważnie i szczerze przyznali się do tego, że mieli kiedyś myśli samobójcze, są Vixen oraz Pezet.

Ten pierwszy w utworze ”Stereotypy” zarapował: ”(…) Nie raz człowiek nagrabił sobie tak, że chciał się zabić”, Pezet w przejmująco szczerym tracku pt. ”Byłem” ze swojej ostatniej solowej płyty nawija: ”Choć nie wie nikt o tym tak jak o łzach/Które czasem same napływały do oczu/Kilka razy wychodziłem na dach/Nie wiem po co, może po to by skoczyć/Ale jestem tu, przez odwagę lub strach”.

Pochodzący z Elbląga VNM w tekstach swoich piosenek kilkakrotnie napomykał o tym, że w wieku 4 lat zachorował na raka. W numerze pt. ”Efekt Motyla” nagranym wraz ze swoim zespołem 834 rapuje: ”Gdybym kiedyś mógł prosto tak, cofnąć czas/To bym połknął kwas i wjebał w żyłę słomką gaz/Żebym tylko bez wścieklizny mógł marzyć/Że wtedy w Gdańsku obudziłem się bez blizny na twarzy/Nowotwór mógł mnie zabić, jasne, że wiem/Ale dlaczego czterolatek dostał raka przez sen/Życie dało mi prezent, ale ciągle czas mój bije/Bo mam 21 lat i żyję”, w również nagranym pod szyldem zespołu ”Jestem Tylko Człowiekiem” nawija: ”Jak miałem 4 lata chirurg pociął mi buzie/Może przez to emocje kipią jak kocioł w tej muzie” przyznając, że doświadczenie śmierci prawdopodobnie zmieniło sposób postrzegania przez niego życia. W innym  kawałku pt. ”Supernova” z solowej płyty ”Etenszyn: Drimz Kamyn Tru” rapuje: ”Ujebali mi pół japy jak miałem 4 lata/Fajnie że masz całą, ja i tak na tracku lepiej latam”. Raper jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych i stylowych MC na polskiej rap scenie. Nagrał w podziemiu kilka nielegali wraz ze swoim zespołami 834 i K2F, a potem kilka solowych, aż w końcu dołączył do wytwórni PROSTO, gdzie nagrał jak dotąd dwa legalne albumy. Cechuje go ciekawy, niechlujny styl składania rymów i szalone flow, chociaż ten pierwszy aspekt nie każdemu może przypaść do gustu, z uwagi na zdarzające się raperowi powtórzenia rymu, oraz proste i niejednokrotnie dziwaczne metafory, ale jego styl oraz umiejętności wciąż ewoluują i z płyty na płyty prezentuje coraz wyższy poziom.

 

Onar w numerze pt. ”Osobiście” promującym jego pierwszą solową płytę pod tym samym tytułem, opowiada o tym, jak w dzieciństwie został ukąszony przez osę, na co jego organizm, zapewne z powodu alergii, zareagował zapadnięciem w śmierć kliniczną, przyznając się otwarcie do tego, że doznanie to zmieniło jego sposób postrzegania życia: ”Prawie umarłem gdy mnie ugryzła osa/Ledwo życie wydarłem gdy krew leciała z nosa/Szukasz sensacji? Coś Ci powiem/Że już praktycznie umarłem jako człowiek/Co ze zdrowiem? Nikt nie myślał/Przeżyłem śmierć kliniczną, która po mnie przyszła/Operacja na otwartym sercu, głuchy dźwięk/Prosta linia, na ekranie życia cień/Kilkadziesiąt sekund, brak oddechu/Brak bicia serca mimo podawanych leków/Wróciłem z tamtej strony/Bogaty w wiarę, w szczęście, w talent, wam to daje”. Onar nagrał dwa albumy muzyczne z O$ką, pięć solowych oraz trzy w duecie z Pezetem, jako Płomień 81, oraz dograł się gościnie do masy tracków. Jest raperem, który nie każdemu przypada do gustu ze względu na specyficzny, zachrypnięty wokal, jednak z całą pewnością do jego niezaprzeczalnie mocnych stron zaliczyć należy celność obserwacji, świetne punchline’y jakimi wykazał się podczas beefu z Tede, oraz niebywała szczerość, szczególnie dobrze wyeksponowana na jego dwóch ostatnich, solowych albumach – ”Dorosłem Do Rapu” (2011) oraz ’Przemytnik Emocji” (2012).

 

Raperzy których historie tutaj przytoczyłem są jednymi z najlepszych i najciekawszych na polskiej rap scenie, co daje pewne przypuszczenie, że doświadczenie śmierci zmieniło coś w ich życiu, sprawiło, że docenili je, i wpłynęło pozytywnie na zaangażowanie w twórczą pracę, która będzie przecież jedynym co po nich zostanie światu, kiedy odejdą. Każdy z nich popchnął rap w nieco innym kierunku, pokazując, że jest to muzyka uniwersalna, w której niemalże każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście, daleki jestem od stwierdzenia, że stanięcie twarzą w twarz ze śmiercią było czymś zupełnie pozytywnym, nie życzę tego nikomu, jednak skoro już doszło w ich życiach do niego, cieszę się, że potrafili zmotywować się pamięcią o istnieniu śmierci do uwrażliwienia się tak na negatywy, jak i pozytywy życia, oraz nauczyli się kreatywnie oddawać je w swojej muzyce, przysługując się tym samym innym ludziom.

0 0 votes
Article Rating
 
38 komentarzy
38 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
huj w was
8 lat temu

gimby do pały jebać pedego

sk
8 lat temu

do którzy krzyczą jebac lewactwo mamy polsce rządy talibokatoli w postaci gowina tuska konserwatysty który się boi odważnych decyzji bo co powie Kościół To co by było gdyby dopuścić do władzy tych wszystkich pojebow których wy chcecie onery mlodzieze wszechpolskie i innych popierdolencow od śledztwa smoleńskiego to by się niedalo już w polsce żyć było by państwo policyjnokoscielne Przecież ci debile głoszą że trzeba wystąpić z unii ja Więc kurwy nie pierdolcie W końcu w hiphopie chodzi chyba o to żeby było więcej wolności a nie żeby popierać faszystów od ojca ryzyka i nie mówcie że jestem lewakiem bo myślę jak większość polaków A więc jak chcecie być pseudopatriotami faszystami ktorzy wesza spisek w zamachu a tak naprawde trgedia byla wynikiem polskiego i ruskiego burdelu to nie w hiphopie który niesie że sobą inne wartości styl życia który można prowadzić dzięki wolności A więc wypierdalać być faszystami gdzie indziejCytować  

RZARY HEMP GRÓ
8 lat temu

LECH NA KOLANACH
BEKA !

Bubibi
8 lat temu

Eldo, zafristajlujesz coś dla nas?

[img]https://www.hostarea.de/server-11/November-50e3e73efe.gif[/img]

o
8 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=beCo6RwhFQ0[/youtube]

huj w was
8 lat temu

[quote name=”o”]https://www.youtube.com/watch?v=beCo6RwhFQ0[/quote]
kurwa cwelu nagrywasz swe odgłosy jak cie w dupe zapinają

Sokół Pali Jana
8 lat temu

NIC NIE PORADZĘ…MUSZĘ ZDISSOWAC PEJĘ
[img]https://dcs-188-64-85-16.atmcdn.pl/scale/o2/tvn/web-content/m/i/144a3f71a03ab7c4f46f9656608efdb2/bc47f5e0-50b0-11e1-bea7-0025b511226e.jpg?salt=B20265F528121F05A596842B7D9A37C8&token=2484B9B3AE9672FE4A0A412FBCA52C570F878E3F30693B20F798D7675DEC02D9E0B3732B694FB31BE34E4CF8EFA675745987E8F9B91E7733815983EC35F7A311A2A4AA8F6AE0D03E72D17B4AE3A001C1212544FC92BA260B628DC91CC3020A713CC2FADEC21E623422C64AFE017728FFECE016D9AFBCD3FF3CC95F15E5905F4A&type=1&quality=100&srcmode=4&srcx=0/1&srcy=0/1&srcw=450&srch=450&dstw=450&dsth=450[/img]

Sokół Pali Jana
8 lat temu

WYLEWA MI SIĘ Z RYJA PRAWDZIWY ULICZNY HARDKOR
[img]https://www.glamrap.pl/images/stories/f1/bro_756857879.jpg[/img]

RZARY HEMP GRÓ
8 lat temu

[quote name=”Bubibi”]Eldo, zafristajlujesz coś dla nas?

[img]https://www.hostarea.de/server-11/November-50e3e73efe.gif[/img][/quote]

BEKA Z USZTAKA

PRZYPOMINAM

ZOBACZ ELDOKA NA WOLNO, MASZ TUTAJ PRZED SOBĄ MOJĄ MYŚL UWOLNIONĄ, GOTÓW DO WALKI JAK LOBO I TAK JAK COP ROBO OCZYSZCZAM MIASTO ZE… Z PUSTĄ GŁOWĄ.A WIĘC ZOBACZ JAK NA WOLNO ELDO JEDZIE CAŁY ŚWIAT PADA TUTAJ NA KOLANA, ZOBACZ ELDO CAŁY CZAS SIE STARA NO BO OBROŃCY TYTUŁU ZNISZCZĄ KAŻDEGO KTO FIKA Z PUSTĄ GŁOWĄ, ZNISZCZE WSZYSTKICH ZOBACZYSZ, ELDO MIASTO WYCZYŚCI Z TYCH KTÓRZY SĄ NIE NAJSYS ALE WORST,LEŻĄ NA PODŁODZE ZOBACZ ELDOKA ZNISZCZY PRZEJDZIE PO NICH JAK TAK JAK WALEC,ZNISZCZE, ZOSTAWIE CIE SEMPOM,ELDO PREZIDENTO,ZOBACZ TAK JAK NA KUBIE FIDEL CASTRO NIGDY NIE SKOŃCZE BO CAŁY CZAS MIKROFON WŁĄCZE, NIKT MI GO NIE ODETNIE, ZOBACZ ELDOKA WIĘC ZOBACZ TERAZ SPRAWDŹ TU, W PROGRAMIE SKŁAD, ERDO I RED, ZOBACZ WIĘC NA WOLNYCH MAJKACH NIGDY TO NIE KOŃCZY SIE, A ELDO POZDRAWIA WSZYSTKICH PIS JOU

mama
8 lat temu

bisz dzięki bogu żyje inni niech skaczą

konioWAL
8 lat temu

SZUSTY!
DLUGIE, DLATEGO TYLKO NIEKTORE GIMBY TO PRZECZYTAJA

Sokół Pali Jana
8 lat temu

ŻARY PLN JRSZCZE JEDEN MACH JESZCZE JEDEN SKRĘT

BEKA
[img]https://www.mmwarszawa.pl/rep/meeting/2989.3.jpg[/img]

gownigown
8 lat temu

[quote name=”Bubibi”]Eldo, zafristajlujesz coś dla nas?

[img]https://www.hostarea.de/server-11/November-50e3e73efe.gif[/img][/quote]

HAHAHAHAHAAAAA
PROPSY !

Norbert Kubota
8 lat temu

[quote name=”Sokół Pali Jana”]ŻARY PLN JRSZCZE JEDEN MACH JESZCZE JEDEN SKRĘT

BEKA
[img]https://www.mmwarszawa.pl/rep/meeting/2989.3.jpg[/img][/quote]
Ciekawe czego więcej podpierdalasz: czy ziomków na komendzie czy obrazków od innych, konfituro kreaturo.

Dawaj kolejne obrazki, żebrz kurwo o plusiki… cóż za mentalna i umysłowa Somalia.

Tacy jak Ty nie śmieją się zbyt długo.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=3-Z_jLYgLY8[/youtube]

Rysio z klana
8 lat temu

[quote]Onar w numerze pt. ”Osobiście” promującym jego pierwszą solową płytę pod tym samym tytułem, opowiada o tym, jak w dzieciństwie został ukąszony przez osę[/quote]

Kurwa co za debil to interpretował?
[img]https://swiat-obrazkow.pl/obrazy/3/254/ja_pierdole.jpg[/img]

MozartFunkuPipko
8 lat temu

Memento Mori wy pazerne świnie!
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=pNsY3kAg_hg[/youtube]

SMARKI AKA TONY FLEGMY
8 lat temu

SZAD DOŻYWOTNI PROPS,MAM NADZIEJE ŻE NOWA PŁYTA BĘDZIE TAK ZAJEBISTA ŻE „ZGUBIĘ PAPCIE” #GANDZIOR
[img]https://deejothiphop.like.pl/upload/image/Szad/Szad.jpg[/img]

A SOKÓŁ PALI JANA TO ŚCIERWO

dumin123
8 lat temu

[img]https://upek.pl/attachments/muzyka/300d1312477277-szad-21-gramow-2011-1296645485.jpg[/img]

KOZAK PŁYTA W CHUJ

RZARY HEMP GRÓ
8 lat temu

[quote name=”dumin123″][img]https://upek.pl/attachments/muzyka/300d1312477277-szad-21-gramow-2011-1296645485.jpg[/img]

KOZAK PŁYTA W CHUJ[/quote]

JESTES ZBYT MLODY I GLUPI, ABY ZROZUMIEC TEKSTY SZADA
LADNA POKAZOWKA

PRZYPOMINAM
[img]https://e-fotek.pl/images/78739846438017587684.jpg[/img]
BEKA Z GIMBA ZALOGOWANEGO NA KWEJKU

Koneser
8 lat temu

[img]https://glamrap.pl/images/stories/f3/vnm_4568658768.jpg[/img]

FAN TEDEGO
8 lat temu

[img]https://www.facebook.com/photo.php?fbid=459551520729969&set=a.401992976485824.99051.401982726486849&type=1&relevant_count=1[/img]
Jebac Penera

SiwyDym
8 lat temu

SZACUNEK DLA CHŁOPAKÓW. NIE NAPISALI O PEZECIE JAK TO PRZEZ CIASNE RURKI PRAWIE MU NÓG NIE AMPUTOWALI.

FAN TEDEGO
8 lat temu

[img]https://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/c6.0.403.403/p403x403/532221_459551520729969_844598610_n.jpg[/img]

Jebac Pezeta??

Anty-Hipster
8 lat temu

[quote name=”gownigown”]HAHAHAHAHAAAAA
PROPSY ![/quote]
Nie zagarniaj fejmu creatywnych tumoku

maniakos8
8 lat temu

[img]https://www.hostarea.de/server-11/November-50e3e73efe.gif[/img]PIESKA LESZKA WYKRECA BO ZJADL NIEDOJAZAŁA KONICZYNE

JA PIZGAM
8 lat temu

KURWA KTO TO PISAŁ??! się pytam. Onara nie ugryzła osa. To metafora. Onar był chory na serce i przeszedł poważną operację w celu zreperowania go…
W „Apetyt” padł wers – ” Każdy kto mnie zna wie że mam serce/ Po operacji ale jest jak bezkres.”

KlawiszChady
8 lat temu

[u]JA ZNAM KOGOS KTO NIESTETY PRZEGRAL Z OKNEM[/u]

[img]https://bi.gazeta.pl/im/44/50/c0/z12603460X,Magik–Paktofonika-.jpg[/img]

Jacka graniecka
8 lat temu

Rahim król

czarnezło
8 lat temu

[quote name=”Rysio z klana”]Kurwa co za debil to interpretował?
[img]https://swiat-obrazkow.pl/obrazy/3/254/ja_pierdole.jpg[/img][/quote]
Też się zastanawiam

LG
8 lat temu

Artykuł ciekawy trza przyznać, co prawda uważam, że każdy jest narażony (nawet każdego dnia – można by rzec) na utratę życia chociaż wiadomo niekiedy komuś udaje się wyjść cało z opresji i ładnie to opisać w swoich rapowych kawałkach lub też może schować tylko dla siebie. Muszę powiedzieć,że ciekawa ta rozkmina,choć z powyższych komentarzy widzę,że nie do końca we wszystkim dopracowana, ale miło się czytało i dowiadywało o różnych aspektach z życia powyższych bohaterów owego artykułu. Dodam jeszcze, że bardzo spodobał mi się cytat z piosenki Bisza: „Nie masz nic do stracenia, do zdobycia wszystko” -myślę, że nie raz to stwierdzenie słyszałam, choć pewnie w innej formie, ale ten jest na prawdę niezły.
Podsumowując: ciekawy artykuł, troszkę faktów trzeba by więcej przeanalizować i potwierdzić bo z tą osą też wydało mi się to dziwne, ale ogólnie jestem bogatsza o rąbek wiedzy w dziedzinie rapu.
Tak trzymać ! Pozdrawiam oby tak dalej i lepiej 🙂 powodzonka przy następnym artykule życzę 🙂

SZAD
8 lat temu

ARTYKUŁ DOBRY, TYLKO SZAD Z 3W NAGRAŁ 4 PŁYTY…

Karol Malinowski
8 lat temu

[quote name=”SZAD”]ARTYKUŁ DOBRY, TYLKO SZAD Z 3W NAGRAŁ 4 PŁYTY…[/quote]
a Mes jeszcze 247

PENISDICK
8 lat temu

PRZECIEZ CHADA WYJEBAL Z OKNA 6 PIETRA JAK SPIERDALAL PRZED PSAMI BYLO TO W JAKIMS WYWIADZIE. INFO POTWIERDZONE

slu
8 lat temu

Jeszcze Rycha walnął samochód i leżał chyba około roku w szpiatlu. Możliwe do sprawdzenia w kawałku chyba Staszica Story 3 / Wstecz z Noji.

kh.g
8 lat temu

kyrwa to ja na maturze lepsza rozprawke dojebalem niz ten dziennikarzyna co te teksty pisze. „Innym znakomitym MC, który stał kiedyś twarzą w twarz ze śmiercią,” niemiłosiernie rozwleczone i pododawane wszędzie przymiotniki byle tylko zgadzała się ilośc znaków. Jak na strone która ma tyle wyswietlen i hajsu z reklam moglibyscie załatwić sobie porzadnego recenzenta a nie typa co ledwie składa zdania, ktore brzmia jak wyjete z wypracowania do szkoły

ZiomekYo
8 lat temu

Onara nie ugryzła żadna osa!

„Ledwo przeżyłem, gdy mnie ugryzła osa, ledwo życie wydarłem jak krew leciała z nosa” – to jest tak jakby cytat, że niektórzy tak gadają jak im się stanie cokolwiek, że się otarli o śmierć, a tak naprawdę gówno wiedzą jak to jest się z nią zetknąć. A operacje miał na serce bodajże.

Wielkie K.
8 lat temu

[quote name=”ZiomekYo”]Onara nie ugryzła żadna osa!

„Ledwo przeżyłem, gdy mnie ugryzła osa, ledwo życie wydarłem jak krew leciała z nosa” – to jest tak jakby cytat, że niektórzy tak gadają jak im się stanie cokolwiek, że się otarli o śmierć, a tak naprawdę gówno wiedzą jak to jest się z nią zetknąć. A operacje miał na serce bodajże.[/quote]

NO KURWA W KOŃCU KTOŚ KTO ROZUMIE TEKSTY RAPOWE!!! WYJEBCIE TEGO PSEUDO-FELIETONISTE I DAJCIE PRACĘ TEMU ZIOMKOWI!!!

ameno
7 lat temu

debesciak jak huj XDDDDDDDDDDDDDDDDD

promującym jego pierwszą solową płytę pod tym samym tytułem, opowiada o tym, jak w dzieciństwie został ukąszony przez osę, na co jego organizm, zapewne z powodu alergii, zareagował zapadnięciem w śmierć kliniczną,

CO ZA KRETYN TO PISAL>

Popularne