Sprawdź nas też tutaj

Felieton

ROZKMINA: Sen o wolności, czyli polscy raperzy za kratami

Opublikowany

 

Ostatnimi czasy temat więzienia w polskim rapie jest dosyć częstym tematem dyskusji. Regularnie dochodzi do nowych zatrzymań i w wielu głowach rodzi się pytanie: Kto będzie następny?

Królik Underwood, Chada i Bonus RPK to tylko czubek góry lodowej zorganizowanej machiny, która ma na celu wyeliminowanie z życia publicznego, raperów nie tylko wypowiadających się w swoich utworach w sposób niewybredny o aparacie władzy, ale także działających jak się okazuje ponad prawem. Skutkiem tego są wyroki pozbawienia wolności lub uwikłanie w procesy sądowe.

 

Do listy znanych przypadków kryminalnych w światku polskiego rapu, można dołączyć także sprawę niejakiego Kaliego (Marcina Gutkowskiego), byłego reprezentanta krakowskiej Firmy, który w 2001 roku został skazany przez sąd na pół roku pozbawienia wolności, a w 2002 roku został skazany ponownie na karę dwóch lat pozbawienia wolności w związku z popełnieniem przestępstwa przeciwko mieniu.

 

Znana jest też sprawa brata Pezeta Małolata, który po wydaniu swojej solowej płyty w 2005 roku "W Pogoni Za lepszej Jakości Życiem", trafił do aresztu śledczego pod zarzutem posiadania i handlu narkotykami. Warta wspomnienia jest też sprawa Popka z Firmy, który na swoim koncie ma siedmioletnią odsiadkę za pobicie.

 

Jednakże, jest szereg innych polskich raperów, uwikłanych w system karny, o których się tak często nie mówi. Warto przybliżyć trochę ich sylwetki.

 

DMK:

Michał Dmitruk (Dymek), urodzony 18 lutego 1984 roku, współtwórca projektu "Zarys Zdarzeń", znany lubelski organizator koncertów charytatywnych, działacz na rzecz młodzieży z rodzin patologicznych.

 

DMK, miał dosyć sporą przerwę w życiorysie po tym jak policja znalazła w jego domu duże ilości substancji narkotycznych i oskarżyła go o handel. To co odkryto w jego mieszkaniu to: 158 tabletek ecstasy, 22 g ecstasy w proszku, 50 listków LSD, 21 g marihuany, nielegalne anaboliki, kilka krzaków marihuany oraz elektroniczną wagę. Obecnie raper znajduje się na wolności. 

 

W 2013 roku nagrał album pt. "Wolny". Można go usłyszeć też m.in. w kawałkach: BRW/Defakto – Trucizna (feat. DMK), DJ Soina – Nieskomnie (feat. Wasp, DMK, Martita, Yak) i wielu innych.

 

Warunia MS (Miejski Sort):

Patryk Kozanecki, inaczej Warunia MS, Warunia JSP, Wara, Wra lub Kozan, urodzony w lutym 1994, współtworzył takie projekty jak JSP, Miejski Sort czy też Ciemna Strefa. Jest to raper bardzo mocno związany z zasadami ulicy. Niestety kilka dni temu został aresztowany, o czym można się dowiedzieć z oficjalnego profilu rapera Dudka P56.

 

Warunię MS można usłyszeć też w wielu występach gościnnych, m.in.: Adrian MTK – Życie Na Krawędzi (feat. Arturo, Warunia), Dudek P56 – Każdy (feat. Warunia) czy też Małach & Rufuz – Kilka Słów O Mnie (feat. Official Vandal, Warunia, Kafar, Dudek P56, Narczyk)

 

Robson Pro:

Dwudziestodwuletni raper z Warszawy, związany z ekipą Ciemna Strefa również wpadł w ramiona organów ścigania. Miejmy nadzieję, że po wyjściu na wolność będzie miał jeszcze szansę rozwinąć się artystycznie.

 

Można go usłyszeć m.in. w kawałkach: Dudek P56 – Warszawski Styl (ft. PRG, EKU, INKG, Robson Pro, Warunia MS (Muz: Czaha) , Dudek P56 – Życie zmusza (feat..End, Robson Pro, muz. Czaha) czy też w numerze RGM, Robson PRO, Kontra TTW – Kozackie Akcje

 

Kopczyk LS:

Paweł Kopczyński, dwudziestoośmioletni raper z Legionowa, członek ekipy Legionowski Styl, formacji ściśle związanej z Ciemną Strefą. Zawodnik ten ma dużą grupę zwolenników w kręgach odbiorców muzyki ulicznej, a w Internecie można zauważyć bardzo liczne komentarze o treści "Free Kopczyk".

 

Zapoznając się z jego twórczością, warto posłuchać: LS – Zrozum to Prod. NWS, LS ft. Bonus RPK – Wychowanie ulicy, oraz Daniel Moro – Doceń To Co Masz (feat. Kopczyk, Karat, DJ Gondek)

 

Apgar Solo:

Apgar Solo działa na scenie od 2003 roku. W jego rapowej twórczości widać wyraźne influencje jamajską stylistyką. W 2013 roku założył ekipę Miejskie Fascynacje, którą jakiś czas później opuścił, po to, by rozpocząć solową karierę i pracę nad krążkiem "Skazany na Piętno". Elegia zaś, jest to drugi singiel promujący płytę. Raper ma ciekawy, charyzmatyczny wokal i szkoda, że musiał trafić za kratki.

 

Sprawdzić warto: Miejskie Fascynacje/CS – Brudne Realia (prod. NWS), oraz Miejskie Fascynacje/CS – Bezwonny (feat. DJ Gondek, prod. WOWO)

 

A.R.F:

A.R.F. lub Arczi, raper z Krakowa, reprezentant Nowej Huty. Jego początki muzyczne sięgają 1999 roku. Do świadomości szerszego grona słuchaczy trafił wraz ze squadem Szajka, dzięki utworowi "Nowa Huta", który został nagrany w roku 2002, ale ukazał się dopiero rok później. A.R.F. zrobił do niego beat. W 2005 roku wydał swoje pierwsze solo ''Rap Na Emigracji''. Z kolei, w 2006 roku wyszła pierwsza płyta Szajki ''Nowohucka Rapu Wersja'', zaś w roku 2010 można było posłuchać już drugiej ich płyty – ''Uliczny Styl''.

2012 to moment przyjścia na świat drugiego solowego krążka A.R.F. pt. "Mój Los''. Niestety kariera rapera została wstrzymana na skutek pobytu w więzieniu. Szajka zdobyła już pewne uznanie wśród polskich raperów i znana jest ze swoich konotacji z Ciemną Strefą.

 

Kilka dobrych brzmień od A.R.F.: A.R.F.(Szajka) – Mój Los (prod.: WOWO scr. DJ Żusto%(Decybel)) oraz Nizioł ft. Sabot, Bosski, Tobi, Chińczyk, A.R.F, Gruszka, Gruber, Żabol, Tadek, Songo – KRK RAP.

 

TPS:

TPS, radomski raper, współtwórca projektów Banda Unikat, Ciemna Strefa, TPS & Dobo, ZDR, ZDRPK. W 2009 wydał swoje pierwsze solo pt. ''Trzeba Pomagać Swoim''. Obecnie przebywa w więzieniu, co nie przeszkodziło mu stworzyć utworu "Tylko i Wyłącznie", zarapowanego z Zakładu Karnego w Radomiu, a zrealizowanego w P1Studio.

 

Parę ciekawy gościnnych nut od TPS: Kali – Skończ Pierdolić (feat. HDS, TPS), Kizo & Rewiz – Przeznaczenia Się Nie Boję (feat. TPS), Nizioł – Nowe Czasy (feat. Miku, TPS)

 

RDi:

RDi, zawodnik ze Szczecina, członek składu Projekt Nasłuch. W Internecie mało jest szczegółów dotyczących jego pobytu w więzieniu przed laty, ale jest ono faktem. Bardzo charakterystyczna technika rymowania, ciekawa barwa głosu i mocne teksty to jego znaki rozpoznawcze. Niech słowami upamiętniającymi będą wersy Jimsona:

 

"W Afryce zabrzmi tamtam, a bęben pod więzieniem gra,
RDI jak Louis Parker na stu jeden fortepianach"

Słuchacze znają z reguły nowe oblicze RDI i Projektu Nasłuch, a fanów tej formacji namnożyło się po śmierci Orzeu'a (również członek Projektu Nasłuch). Ze starych nagrań szczecińskiego zawodnika warto sprawdzić: Greg – Mój Świat (feat. Hom Gotti, RDi), Jimson – Paryski Perkusista (feat. RDi)

 

G2E:

G2E, reprezentant katowickiego podziemia, członek ekipy Tewu ze Świętochłowic. Życiorys G2E zawiera wiele nagłych zakrętów i on także trafił z kratki, zaliczając tym samym dłuższą przerwę w twórczości. Znana też jest sytuacja, w której próbowano zabić G2E. Na szczęście rany kłute nożem nie były śmiertelne. Niedługo zaś nastąpi premiera solowego krążka reprezentanta świętochłowickiego squadu.

 

Rozpatrując twórczość G2E nie można patrzyć jednostkowo i należy rozpatrywać ją całościowo. Dlatego też jazdą obowiązkową jest sprawdzenie trzech płyt Tewu: Wyrwani ze sny, Ślad po sobie i Epidemia.

 

Polskich raperów za kratkami / mających sprawy karne w toku, lub takich, którzy do więzienia trafili w przeszłości jest więcej, ale o tym w kolejnych częściach.

 
55 komentarzy

55
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
gfgbfhf

UWOLNIC ZIOMALI

witam

TPS KOZAK, CZEKAM AŻ WYSKOCZY I NAGRA COŚ

ja

jebany komisariat a w nim jebana psiarnia z psami gadasz wypierdalaj nikt nie gada tutaj z konfitura nara

GDZIEjestGALIK?

pierwszy jeac gimbów.GALIK KRUL

a
TEDEKRUL99

PIERWSZY!!!ONE!!111!!
kocham Deysa

Janusz

[img]https://imgur.com/F4ChsLn[/img]
[img]https://i.imgur.com/TmKBz9z.png[/img]
[img]https://i.imgur.com/ek85twL.png[/img]
[img]https://i.imgur.com/gLRxneZ.png[/img]

Ambrosia

[quote name=”GDZIEjestGALIK?”]pierwszy jeac gimbów.GALIK KRUL[/quote]
GALIK DZIS ROZJEBAL JAKBY CO NA DZIEN KOBIET
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=i8P2fUzD30k[/youtube]

Fazi na wolno

[img]https://img690.imageshack.us/img690/5025/chadadoniu.jpg[/img]

Fazi na wolno

[img]https://i42.tinypic.com/6h5bo7.jpg[/img]

TenTypJanusz

WYMIENIONE KILKU TYPOW CO SIE POWALIŁO I TO MA BYC ROZKMINA? MOE JAKAS TEZA, WNIOSKI?

niemabumbap

[img]https://oi60.tinypic.com/2953kt1.jpg[/img]

kRISSJE

Chce się wam przerabiać te jotpegi? No kurwa, albo jesteście megakosmicznymi gimbami z mnóstwem czasu albo jebanymi bezrobotnymi z dwiema lewymi rękoma

#BEKA_JAK_SKURWYSYN
WEŹ MIE WENRZA WYSYP

LEON ZAWODOWIEC

[quote name=”kRISSJE”]Chce się wam przerabiać te jotpegi? No kurwa, albo jesteście megakosmicznymi gimbami z mnóstwem czasu albo jebanymi bezrobotnymi z dwiema lewymi rękoma

#BEKA_JAK_SKURWYSYN
WEŹ MIE WENRZA WYSYP[/quote]
Takie przerobki robi sie w 5 minut, przez tydziem mniej na to czasu poswiecam niz ty dziennie na fejbunia

tenCOwie

[quote name=”dasdsa”]CZEMU WIĘKSZOŚĆ Z TYCH PAJACÓW MA 3 LITEROWY NICK?[/quote]
bo dłuższe łatwiej zapomnieć

jaaaaaa

NO JAPIERDOLE MYŚLAŁEM ŻE TO ZACHARIASZ A TU SIN IDE SIE ZABIĆ JAK KURWA MOŻNA TAK LUDZI OSZUKIWAĆ

NACZELNY HEJTER

RDI PROPS
RESZTĘ JEBAĆ

Dawka.Gwardzino

DISS NA BRONKA!
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=qBC9MBgpYZ0[/youtube]

M.I.L.F.hunter

Czemu nie w ekowo?

Mokra93

Wyluzujcie polecam obejrzeć film bardzo dobry przed chwilą oglądałam 😉
link: 50twarzygreya-24.pl

inteligentny facet

[quote name=”Eldoka Na Twardo”]PRAWIDŁOWO, POZAMYKAĆ TYCH RAPERKUF. ZDELEGALIZOWAĆ POLSKI HIP HOP.

https://oi47.tinypic.com/35n8myg.jpg%5B/quote%5D

Raczej ciebie i twoje pedalstwo.

zasobslowzadwoch

TY KURWO WYMIENIASZ JAKIS ULICZNYCH ŁAKÓW, A GDZIE BOGUS SMIECIU JA SIE PYTAM ??!??!?!?!?!?https://www.youtube.com/watch?v=8NMivpgvkbM

zasobslowzadwoch
StawiamWiekoNaNiego

Warunia MS (Miejski Sort):

Patryk Kozanecki, inaczej Warunia MS, Warunia JSP, Wara, Wra lub Kozan, urodzony w lutym 1994

ożesz kurwa gimbgang

kaisa1221

Elo dobrzy ludzie! Widzieliście te nagranie z przesłuchania bonusa? zobaczcie jak go traktują… masakra! https://xurl.pl/etdX FreeBGU

nn
chujciwryj

DMK PRZECIEŻ DOPIERO CO POSZEDŁ SIEDZIEĆ CHUJOWY REDAKTORZYNO. ELO

glizdaa

TPS props

Dawka.Gwardzino

ZAPRASZAM NA DISS NA BRONKA! GŁOSUJEMY NA KORWINA!
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=qBC9MBgpYZ0[/youtube]

old boy

[quote name=”TenTypJanusz”]WYMIENIONE KILKU TYPOW CO SIE POWALIŁO I TO MA BYC ROZKMINA? MOE JAKAS TEZA, WNIOSKI?[/quote]

To glamrap nie oczekiwałbym jakiegokolwiek poziomu tekstów.

wie to kazdy

ale co to ma być? ze jebanych leszczy lamusów i i becyli zamykaja? I BARDZO DOBRZE
mniej cwelowskiego rapu

PR

bonus

lkaak

hahahahahah to powinno być w bekowo: Królik Underwood, Chada i Bonus RPK to tylko czubek góry lodowej zorganizowanej machiny, która ma na celu wyeliminowanie z życia publicznego, raperów nie tylko wypowiadających się w swoich utworach w sposób niewybredny o aparacie władzy, ale także działających jak się okazuje ponad prawem. Skutkiem tego są wyroki pozbawienia wolności lub uwikłanie w procesy sądowe.

ObozowyKapo

H AHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

Eldoka Na Twardo

PRAWIDŁOWO, POZAMYKAĆ TYCH RAPERKUF. ZDELEGALIZOWAĆ POLSKI HIP HOP.

[img]https://oi47.tinypic.com/35n8myg.jpg[/img]

www

Siostra 666 też siedziała, tyle że u proboszcza na kolanach

ddfgdfs

BUAHAHAHA TEMAT DO WYjEBANIA W ODBYT JAK ONI. PEDaly

clinton

Kogo kurwa obchodzi zycie tych patologicznych nol nejmow?!

LEON ZAWODOWIEC

Wystrzelac ich i tyle
[img]https://www.iv.pl/images/70237573583544004456.jpg[/img]

dasdsa

CZEMU WIĘKSZOŚĆ Z TYCH PAJACÓW MA 3 LITEROWY NICK?

ŁAKA MAKA FĄĄĄ

KURWA CO TO ZA WACKI?

haah

No napewno wielki spisek, przestepca spierdolil z przepustki, cisnal beke z psiarskich I zostal zlapany. Pewnie mieli w tym udzial illuminatti bo przeciez takich sie nie lapie !

odlE

Kogo to kurwa obchodzi? SIN ty kurwo!

guto

To za chujowy rap ich zamknęli jebac ich

KACEELELELELELELEL

co to za gowna

potluck4life

przecież to same patusy i nawet jakby nie rapowali to i tak by zawitali na celi prędzej czy później jedynie małolat lekko bananowy, ale on pewnie dupsko miał przeorane..

ROLEX_DLA_BIEDNYCH

MOIM ZDANIEM TAK NA PRAWDĘ ZAMYKAJĄ ICH ZA CHUJOWE RAPY TYLKO NIE MA NA TO PARAGRAFU DLATEGO MUSZĄ WYMYŚLAĆ NARKOTYKI ITP.

KURWIAG UMC

BEKA ZE WIEKSZOSC Z NICH KSYWKI TRZY LITEROWE

PRZYPADEK? NIE SONDE KURWA

Han Solo

To Biuro Ochrony Rapu ich zamyka za chujowe rymy. Czyli niejaki Paluch.

czwartywrapgrze

Generalnie cała Ciepła Strefa to banda dilerów.

Popularne