Sprawdź nas też tutaj

Felieton

ROZKMINA: Sen o wolności, czyli polscy raperzy za kratami

Opublikowany

 


Ostatnimi czasy temat więzienia w polskim rapie jest dosyć częstym tematem dyskusji. Regularnie dochodzi do nowych zatrzymań i w wielu głowach rodzi się pytanie: Kto będzie następny?

Królik Underwood, Chada i Bonus RPK to tylko czubek góry lodowej zorganizowanej machiny, która ma na celu wyeliminowanie z życia publicznego, raperów nie tylko wypowiadających się w swoich utworach w sposób niewybredny o aparacie władzy, ale także działających jak się okazuje ponad prawem. Skutkiem tego są wyroki pozbawienia wolności lub uwikłanie w procesy sądowe. 

Do listy znanych przypadków kryminalnych w światku polskiego rapu, można dołączyć także sprawę niejakiego Kaliego (Marcina Gutkowskiego), byłego reprezentanta krakowskiej Firmy, który w 2001 roku został skazany przez sąd na pół roku pozbawienia wolności, a w 2002 roku został skazany ponownie na karę dwóch lat pozbawienia wolności w związku z popełnieniem przestępstwa przeciwko mieniu.

 

Znana jest też sprawa brata Pezeta Małolata, który po wydaniu swojej solowej płyty w 2005 roku "W Pogoni Za lepszej Jakości Życiem", trafił do aresztu śledczego pod zarzutem posiadania i handlu narkotykami. Warta wspomnienia jest też sprawa Popka z Firmy, który na swoim koncie ma siedmioletnią odsiadkę za pobicie.

 

Jednakże, jest szereg innych polskich raperów, uwikłanych w system karny, o których się tak często nie mówi. Warto przybliżyć trochę ich sylwetki.

 

DMK:

Michał Dmitruk (Dymek), urodzony 18 lutego 1984 roku, współtwórca projektu "Zarys Zdarzeń", znany lubelski organizator koncertów charytatywnych, działacz na rzecz młodzieży z rodzin patologicznych.

 

DMK, miał dosyć sporą przerwę w życiorysie po tym jak policja znalazła w jego domu duże ilości substancji narkotycznych i oskarżyła go o handel. To co odkryto w jego mieszkaniu to: 158 tabletek ecstasy, 22 g ecstasy w proszku, 50 listków LSD, 21 g marihuany, nielegalne anaboliki, kilka krzaków marihuany oraz elektroniczną wagę. Obecnie raper znajduje się na wolności. 

 

W 2013 roku nagrał album pt. "Wolny". Można go usłyszeć też m.in. w kawałkach: BRW/Defakto – Trucizna (feat. DMK), DJ Soina – Nieskomnie (feat. Wasp, DMK, Martita, Yak) i wielu innych.

 

Warunia MS (Miejski Sort):

Patryk Kozanecki, inaczej Warunia MS, Warunia JSP, Wara, Wra lub Kozan, urodzony w lutym 1994, współtworzył takie projekty jak JSP, Miejski Sort czy też Ciemna Strefa. Jest to raper bardzo mocno związany z zasadami ulicy. Niestety kilka dni temu został aresztowany, o czym można się dowiedzieć z oficjalnego profilu rapera Dudka P56.

 

Warunię MS można usłyszeć też w wielu występach gościnnych, m.in.: Adrian MTK – Życie Na Krawędzi (feat. Arturo, Warunia), Dudek P56 – Każdy (feat. Warunia) czy też Małach & Rufuz – Kilka Słów O Mnie (feat. Official Vandal, Warunia, Kafar, Dudek P56, Narczyk)

 

Robson Pro:

Dwudziestodwuletni raper z Warszawy, związany z ekipą Ciemna Strefa również wpadł w ramiona organów ścigania. Miejmy nadzieję, że po wyjściu na wolność będzie miał jeszcze szansę rozwinąć się artystycznie.

 

Można go usłyszeć m.in. w kawałkach: Dudek P56 – Warszawski Styl (ft. PRG, EKU, INKG, Robson Pro, Warunia MS (Muz: Czaha) , Dudek P56 – Życie zmusza (feat..End, Robson Pro, muz. Czaha) czy też w numerze RGM, Robson PRO, Kontra TTW – Kozackie Akcje

 

Kopczyk LS:

Paweł Kopczyński, dwudziestoośmioletni raper z Legionowa, członek ekipy Legionowski Styl, formacji ściśle związanej z Ciemną Strefą. Zawodnik ten ma dużą grupę zwolenników w kręgach odbiorców muzyki ulicznej, a w Internecie można zauważyć bardzo liczne komentarze o treści "Free Kopczyk".

 

Zapoznając się z jego twórczością, warto posłuchać: LS – Zrozum to Prod. NWS, LS ft. Bonus RPK – Wychowanie ulicy, oraz Daniel Moro – Doceń To Co Masz (feat. Kopczyk, Karat, DJ Gondek)

 

Apgar Solo:

Apgar Solo działa na scenie od 2003 roku. W jego rapowej twórczości widać wyraźne influencje jamajską stylistyką. W 2013 roku założył ekipę Miejskie Fascynacje, którą jakiś czas później opuścił, po to, by rozpocząć solową karierę i pracę nad krążkiem "Skazany na Piętno". Elegia zaś, jest to drugi singiel promujący płytę. Raper ma ciekawy, charyzmatyczny wokal i szkoda, że musiał trafić za kratki.

 

Sprawdzić warto: Miejskie Fascynacje/CS – Brudne Realia (prod. NWS), oraz Miejskie Fascynacje/CS – Bezwonny (feat. DJ Gondek, prod. WOWO)

 

A.R.F:

A.R.F. lub Arczi, raper z Krakowa, reprezentant Nowej Huty. Jego początki muzyczne sięgają 1999 roku. Do świadomości szerszego grona słuchaczy trafił wraz ze squadem Szajka, dzięki utworowi "Nowa Huta", który został nagrany w roku 2002, ale ukazał się dopiero rok później. A.R.F. zrobił do niego beat. W 2005 roku wydał swoje pierwsze solo ''Rap Na Emigracji''. Z kolei, w 2006 roku wyszła pierwsza płyta Szajki ''Nowohucka Rapu Wersja'', zaś w roku 2010 można było posłuchać już drugiej ich płyty – ''Uliczny Styl''.

2012 to moment przyjścia na świat drugiego solowego krążka A.R.F. pt. "Mój Los''. Niestety kariera rapera została wstrzymana na skutek pobytu w więzieniu. Szajka zdobyła już pewne uznanie wśród polskich raperów i znana jest ze swoich konotacji z Ciemną Strefą.

 

Kilka dobrych brzmień od A.R.F.: A.R.F.(Szajka) – Mój Los (prod.: WOWO scr. DJ Żusto%(Decybel)) oraz Nizioł ft. Sabot, Bosski, Tobi, Chińczyk, A.R.F, Gruszka, Gruber, Żabol, Tadek, Songo – KRK RAP.

 

TPS:

TPS, radomski raper, współtwórca projektów Banda Unikat, Ciemna Strefa, TPS & Dobo, ZDR, ZDRPK. W 2009 wydał swoje pierwsze solo pt. ''Trzeba Pomagać Swoim''. Obecnie przebywa w więzieniu, co nie przeszkodziło mu stworzyć utworu "Tylko i Wyłącznie", zarapowanego z Zakładu Karnego w Radomiu, a zrealizowanego w P1Studio.

 

Parę ciekawy gościnnych nut od TPS: Kali – Skończ Pierdolić (feat. HDS, TPS), Kizo & Rewiz – Przeznaczenia Się Nie Boję (feat. TPS), Nizioł – Nowe Czasy (feat. Miku, TPS)

 

RDi:

RDi, zawodnik ze Szczecina, członek składu Projekt Nasłuch. W Internecie mało jest szczegółów dotyczących jego pobytu w więzieniu przed laty, ale jest ono faktem. Bardzo charakterystyczna technika rymowania, ciekawa barwa głosu i mocne teksty to jego znaki rozpoznawcze. Niech słowami upamiętniającymi będą wersy Jimsona:

 

"W Afryce zabrzmi tamtam, a bęben pod więzieniem gra,
RDI jak Louis Parker na stu jeden fortepianach"

Słuchacze znają z reguły nowe oblicze RDI i Projektu Nasłuch, a fanów tej formacji namnożyło się po śmierci Orzeu'a (również członek Projektu Nasłuch). Ze starych nagrań szczecińskiego zawodnika warto sprawdzić: Greg – Mój Świat (feat. Hom Gotti, RDi), Jimson – Paryski Perkusista (feat. RDi)

 

G2E:

G2E, reprezentant katowickiego podziemia, członek ekipy Tewu ze Świętochłowic. Życiorys G2E zawiera wiele nagłych zakrętów i on także trafił z kratki, zaliczając tym samym dłuższą przerwę w twórczości. Znana też jest sytuacja, w której próbowano zabić G2E. Na szczęście rany kłute nożem nie były śmiertelne. Niedługo zaś nastąpi premiera solowego krążka reprezentanta świętochłowickiego squadu.

 

Rozpatrując twórczość G2E nie można patrzyć jednostkowo i należy rozpatrywać ją całościowo. Dlatego też jazdą obowiązkową jest sprawdzenie trzech płyt Tewu: Wyrwani ze sny, Ślad po sobie i Epidemia.

 

Polskich raperów za kratkami / mających sprawy karne w toku, lub takich, którzy do więzienia trafili w przeszłości jest więcej, ale o tym w kolejnych częściach.

 
55 komentarzy
55 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
witam
7 lat temu

TPS KOZAK, CZEKAM AŻ WYSKOCZY I NAGRA COŚ

a
7 lat temu
gfgbfhf
7 lat temu

UWOLNIC ZIOMALI

ja
7 lat temu

jebany komisariat a w nim jebana psiarnia z psami gadasz wypierdalaj nikt nie gada tutaj z konfitura nara

GDZIEjestGALIK?
7 lat temu

pierwszy jeac gimbów.GALIK KRUL

TEDEKRUL99
7 lat temu

PIERWSZY!!!ONE!!111!!
kocham Deysa

Janusz
7 lat temu

[img]https://imgur.com/F4ChsLn[/img]
[img]https://i.imgur.com/TmKBz9z.png[/img]
[img]https://i.imgur.com/ek85twL.png[/img]
[img]https://i.imgur.com/gLRxneZ.png[/img]

Ambrosia
7 lat temu

[quote name=”GDZIEjestGALIK?”]pierwszy jeac gimbów.GALIK KRUL[/quote]
GALIK DZIS ROZJEBAL JAKBY CO NA DZIEN KOBIET
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=i8P2fUzD30k[/youtube]

Fazi na wolno
7 lat temu

[img]https://img690.imageshack.us/img690/5025/chadadoniu.jpg[/img]

Fazi na wolno
7 lat temu

[img]https://i42.tinypic.com/6h5bo7.jpg[/img]

TenTypJanusz
7 lat temu

WYMIENIONE KILKU TYPOW CO SIE POWALIŁO I TO MA BYC ROZKMINA? MOE JAKAS TEZA, WNIOSKI?

niemabumbap
7 lat temu

[img]https://oi60.tinypic.com/2953kt1.jpg[/img]

kRISSJE
7 lat temu

Chce się wam przerabiać te jotpegi? No kurwa, albo jesteście megakosmicznymi gimbami z mnóstwem czasu albo jebanymi bezrobotnymi z dwiema lewymi rękoma

#BEKA_JAK_SKURWYSYN
WEŹ MIE WENRZA WYSYP

LEON ZAWODOWIEC
7 lat temu

[quote name=”kRISSJE”]Chce się wam przerabiać te jotpegi? No kurwa, albo jesteście megakosmicznymi gimbami z mnóstwem czasu albo jebanymi bezrobotnymi z dwiema lewymi rękoma

#BEKA_JAK_SKURWYSYN
WEŹ MIE WENRZA WYSYP[/quote]
Takie przerobki robi sie w 5 minut, przez tydziem mniej na to czasu poswiecam niz ty dziennie na fejbunia

tenCOwie
7 lat temu

[quote name=”dasdsa”]CZEMU WIĘKSZOŚĆ Z TYCH PAJACÓW MA 3 LITEROWY NICK?[/quote]
bo dłuższe łatwiej zapomnieć

jaaaaaa
7 lat temu

NO JAPIERDOLE MYŚLAŁEM ŻE TO ZACHARIASZ A TU SIN IDE SIE ZABIĆ JAK KURWA MOŻNA TAK LUDZI OSZUKIWAĆ

Dawka.Gwardzino
7 lat temu

DISS NA BRONKA!
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=qBC9MBgpYZ0[/youtube]

M.I.L.F.hunter
7 lat temu

Czemu nie w ekowo?

Mokra93
7 lat temu

Wyluzujcie polecam obejrzeć film bardzo dobry przed chwilą oglądałam 😉
link: 50twarzygreya-24.pl

inteligentny facet
7 lat temu

[quote name=”Eldoka Na Twardo”]PRAWIDŁOWO, POZAMYKAĆ TYCH RAPERKUF. ZDELEGALIZOWAĆ POLSKI HIP HOP.

https://oi47.tinypic.com/35n8myg.jpg%5B/quote%5D

Raczej ciebie i twoje pedalstwo.

zasobslowzadwoch
7 lat temu

TY KURWO WYMIENIASZ JAKIS ULICZNYCH ŁAKÓW, A GDZIE BOGUS SMIECIU JA SIE PYTAM ??!??!?!?!?!?https://www.youtube.com/watch?v=8NMivpgvkbM

zasobslowzadwoch
7 lat temu
StawiamWiekoNaNiego
7 lat temu

Warunia MS (Miejski Sort):

Patryk Kozanecki, inaczej Warunia MS, Warunia JSP, Wara, Wra lub Kozan, urodzony w lutym 1994

ożesz kurwa gimbgang

kaisa1221
7 lat temu

Elo dobrzy ludzie! Widzieliście te nagranie z przesłuchania bonusa? zobaczcie jak go traktują… masakra! https://xurl.pl/etdX FreeBGU

nn
7 lat temu
chujciwryj
7 lat temu

DMK PRZECIEŻ DOPIERO CO POSZEDŁ SIEDZIEĆ CHUJOWY REDAKTORZYNO. ELO

glizdaa
7 lat temu

TPS props

Dawka.Gwardzino
7 lat temu

ZAPRASZAM NA DISS NA BRONKA! GŁOSUJEMY NA KORWINA!
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=qBC9MBgpYZ0[/youtube]

old boy
7 lat temu

[quote name=”TenTypJanusz”]WYMIENIONE KILKU TYPOW CO SIE POWALIŁO I TO MA BYC ROZKMINA? MOE JAKAS TEZA, WNIOSKI?[/quote]

To glamrap nie oczekiwałbym jakiegokolwiek poziomu tekstów.

wie to kazdy
7 lat temu

ale co to ma być? ze jebanych leszczy lamusów i i becyli zamykaja? I BARDZO DOBRZE
mniej cwelowskiego rapu

PR
7 lat temu

bonus

lkaak
7 lat temu

hahahahahah to powinno być w bekowo: Królik Underwood, Chada i Bonus RPK to tylko czubek góry lodowej zorganizowanej machiny, która ma na celu wyeliminowanie z życia publicznego, raperów nie tylko wypowiadających się w swoich utworach w sposób niewybredny o aparacie władzy, ale także działających jak się okazuje ponad prawem. Skutkiem tego są wyroki pozbawienia wolności lub uwikłanie w procesy sądowe.

DJ DZIADZIOR
7 lat temu

CO ZA JEBANY DEBIL TO PISAL DO DZISIAJ SIE ZASTANAWIAM

kuba ziom
7 lat temu

Wszyscy dobrzy ludzie trzymajcie się. PDW Chada,PDW Bonus.
Śmierć kurwom i frajerom co się prują jak szmaty na psach.

globglob
7 lat temu

z tej zbieraniny łaków + mega łaki na featach to tylko g2e dobry rap

Kvczi
7 lat temu

( ͡° ͜ʖ ͡°)

Anaruk
6 lat temu

Wychodzac za próg domu wasza odwaga sie konczy tu swoje wypociny tylko umiecie przedstawiac zal takich ameb

ObozowyKapo
7 lat temu

H AHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

Eldoka Na Twardo
7 lat temu

PRAWIDŁOWO, POZAMYKAĆ TYCH RAPERKUF. ZDELEGALIZOWAĆ POLSKI HIP HOP.

[img]https://oi47.tinypic.com/35n8myg.jpg[/img]

www
7 lat temu

Siostra 666 też siedziała, tyle że u proboszcza na kolanach

ddfgdfs
7 lat temu

BUAHAHAHA TEMAT DO WYjEBANIA W ODBYT JAK ONI. PEDaly

clinton
7 lat temu

Kogo kurwa obchodzi zycie tych patologicznych nol nejmow?!

LEON ZAWODOWIEC
7 lat temu

Wystrzelac ich i tyle
[img]https://www.iv.pl/images/70237573583544004456.jpg[/img]

dasdsa
7 lat temu

CZEMU WIĘKSZOŚĆ Z TYCH PAJACÓW MA 3 LITEROWY NICK?

ŁAKA MAKA FĄĄĄ
7 lat temu

KURWA CO TO ZA WACKI?

haah
7 lat temu

No napewno wielki spisek, przestepca spierdolil z przepustki, cisnal beke z psiarskich I zostal zlapany. Pewnie mieli w tym udzial illuminatti bo przeciez takich sie nie lapie !

odlE
7 lat temu

Kogo to kurwa obchodzi? SIN ty kurwo!

potluck4life
7 lat temu

przecież to same patusy i nawet jakby nie rapowali to i tak by zawitali na celi prędzej czy później jedynie małolat lekko bananowy, ale on pewnie dupsko miał przeorane..

ROLEX_DLA_BIEDNYCH
7 lat temu

MOIM ZDANIEM TAK NA PRAWDĘ ZAMYKAJĄ ICH ZA CHUJOWE RAPY TYLKO NIE MA NA TO PARAGRAFU DLATEGO MUSZĄ WYMYŚLAĆ NARKOTYKI ITP.

KURWIAG UMC
7 lat temu

BEKA ZE WIEKSZOSC Z NICH KSYWKI TRZY LITEROWE

PRZYPADEK? NIE SONDE KURWA

Popularne