Sprawdź nas też tutaj

Wywiad

TUSZ NA RĘKACH: „BYCIE MC PRZESTAŁO BYĆ CZYMŚ WYJĄTKOWYM”

Opublikowany

 

Ksywka TuszNaRękach właściwie każdemu zajawkowiczowi, siedzącemu w kulturze hip-hopowej, powinna być znana. Niewątpliwe, że jest to artysta doświadczony, który na swoim koncie artystycznym ma już sporo. O tym, jaki ma pogląd na hip-hop, o wadach i zaletach kultury, hejtowaniu, a także o miłości możecie przeczytać w poniższej rozmowie.

 

Patrycja: Są osoby które twierdzą, że jesteś jednym z tych niedocenionych raperów. Jaki jest Twój stosunek do tego?

TuszNaRękach: Mój stosunek jest taki, że gdyby każda z osób, która twierdzi, że jestem niedoceniony, zamiast o tym pisać, poleciła moją twórczość jednej osobie, nie byłbym niedoceniony.

 

Patrycja: Masz już trzydziestkę na karku, swoje przeżyłeś i muzycznie też zrealizowałeś wiele ciekawych projektów.  Czy możesz powiedzieć, że jesteś spełniony w tym co robisz? 

TuszNaRękach: Absolutnie, spełnienie kojarzy mi się ze śmiercią (przyjmijmy, że artystyczną, na potrzeby młodszych czytelników). A tak bardziej serio, to staram się cały czas poszerzać swoje horyzonty twórcze i myślowe, dzięki czemu pojawiają się nowe wyzwania i cele. Dlatego też jeszcze bardzo daleko mi do spełnienia i jest mi z tym zajebiście dobrze.

 

Patrycja: Miałeś w życiu moment, w którym zastanawiałeś się nad sensem dalszego brnięcia w rap?

TuszNaRękach: Zastanawiam się nad tym bardzo często, po czym i tak nagrywam kolejny kawałek, kolejny album. Na tym etapie życia wiem, że nie potrafiłbym żyć bez muzyki i raczej nie ma szans żebym z tym skończył, wkurza mnie tylko, że człowiek się stara, kombinuje, a jeśli chodzi o odbiorców bardziej hiphopowych, mało kto to docenia. Ale jest mi zdecydowanie lepiej, odkąd przestałem jakoś szczególnie śledzić naszą scenę i jej kosmiczne paradoksy Śpię dużo spokojniej.

Patrycja: Hip-Hop jednym daje siłę i motywację, drugim zajęcie na życie, dla innych to tylko czysta zajawka. Czym dla Ciebie jest ta kultura?

TuszNaRękach: Jak byłem młodszy, był to po prostu fajny sposób na kreatywne spędzanie czasu i jakkolwiek banalnie to brzmi, alternatywa na szarą rzeczywistość. Malowanie, breakdance, skating, otarłem się chyba o każdy element poza dj’ingiem. Następnie rapowanie, które stało się moją ogromną zajawką i co w jakiś sposób zdefiniowało to jakim człowiekiem jestem, w co wierzę, jak żyję, czy jaki mam system wartości. W moim przypadku, gdy zaczynałem rapować miałem jakieś 13-14 lat, nie pamiętam już nawet, więc jak odliczymy takie wczesne dzieciństwo, to w sumie większość życia jestem raperem.

 

Patrycja: Jest wielu artystów, którzy chcą w szybkim tempie dostać się do czołówki i nieźle przy tym kombinują. Mam wrażenie, że Ty jesteś totalnym odzwierciedleniem takiego działania, prawda?

TuszNaRękach: Hmm przede wszystkim jak ja zaczynałem nic nie działo się jakoś super szybko. Raczej trzeba było się zasłużyć, żeby zdobyć słuchaczy. Chyba pierwszym MC z mojego pokolenia, który przebił się tak w miarę nagle, jest Małpa. Dopiero w ostatnich latach zaczął się ten boom na ‘szybki fejm’, wyświetlenia etc. A co do mnie to nie wiem. Mnie na pewno bardziej zależy na robieniu solidnych płyt, które coś przekazują, niż kawałków, które są może bardziej chwytliwe, za to niewiele za sobą niosą.

 

Patrycja: Ludzie uważają, że można wyżyć z samego tworzenia rapu, nagrywania albumów. Pytanie, czy każdy artysta może sobie na to pozwolić?

TuszNaRękach: Na pewnie nie każdy, ale moim zdaniem jeśli osiągniesz jakiś tam level popularności na gruncie krajowym i dzięki temu sprzedajesz trochę płyt i masz regularnie szansę grać koncerty, to spokojnie może to zastąpić taką bardziej ‘zwyczajną’ dzienną pracę. Choć wiadomo, że ‘wolne’ zawody to ciężki kawałek chleba.

 

Patrycja: Co najtrudniejsze jest w życiu artysty, który poświęca się swojej pasji?

TuszNaRękach: Jej strasznie trudne pytanie. Chyba najtrudniejsze są te momenty, kiedy nic nie idzie po Twojej myśli, dopada Cię brak motywacji, ciężko dostrzec ‘światełko w tunelu’, a mimo to nie masz wyjścia i musisz jakoś to przezwyciężyć i się pozbierać, bo wiesz, że alternatywą jest wizyta na pracuj.pl <śmiech>

Patrycja: Miłość to chyba jeden z najbardziej skomplikowanych elementów w życiu rapera. Tym bardziej, jeśli ten często wyjeżdża na koncerty, jak uważasz?

TuszNaRękach: Miłość to w ogóle jeden z najbardziej skomplikowanych elementów życia, a jeśli chodzi o bycie przy tym raperem, to już chyba bardzo indywidualna kwestia. Dla mnie jeśli jest mi z kimś dobrze, to po prostu nie szukam gdzie indziej i uważam, że nie ma sensu tego psuć dla jakiejś ‘przygody’ na afterparty. Kwestia priorytetów. Mam znajomych, którym się wydaje, że to jest takie super, że przez jakiś tam czas byłem singlem/raperem i mogłem robić co chcę i z kim chcę, tylko, że w pewnym momencie dużo fajniejsze jest mieć z kim dzielić wspomnienia, wyjazdy, gorsze chwile i złapać jakąś głębszą więź. Wydaje mi się, że prędzej czy później każdy potrzebuje ‘punktu zaczepienia’.

 

Patrycja:  Częste wyjazdy na koncerty wiążą się też z różnymi akcjami na backstage’u. Czy to prawda, że integracja między artystami i często osobami trzecimi przebywającymi również na backstage’u, nie zawsze kończy się pozytywnie?

TuszNaRękach: Tak, zdarza się, że bywa to strasznie irytujące. Jakoś szczególnie mi się to nie przytrafia, ale zdarzają się jednostki, które widzisz, że chcą Cię sprowokować w ten czy inny sposób, żeby potem mówić jaki jesteś zadufany czy jak gwiazdorzysz, bo nie chciało Ci się dalej kontynuować jakiejś durnej gadki. Nie mniej jednak, jak wspomniałem, ja raczej nie mam takich doświadczeń.

 

Patrycja: Jak uważasz, czy jest jakaś rozsądna granica między raperem a hejterem, która nie powinna zostać przekroczona?

TuszNaRękach: Nie wiem dla mnie to jest w ogóle chory temat jeśli chodzi o naszą scenę, bo jest cała masa bardzo średnich raperów, którzy są bardzo znani i tak naprawdę w momencie, w którym ktoś mniej znany zaczyna ich krytykować, automatycznie staje się hejterem i zazdrości. Tylko, że popularność w Polsce dawno przestała być wyznacznikiem jakości. Poza tym ‘hejter’ to chyba raczej ktoś kto krytykuje bez jakiś większych podstaw, więc nie wiem tak naprawdę jak to się odnosi do raperów.

 

Patrycja: I na zakończenie, tak podsumowując, co jest najbardziej wkurzającego w polskiej rap-grze?

TuszNaRękach: Na dzień dzisiejszy pierwsze o czym pomyślałem to to, że przestało funkcjonować określenie ‘xeroboj’. I to, że bycie Mc przestało być niestety czymś wyjątkowym. I tym miłym akcentem pozdrawiam wszystkich. Zmieńmy tę grę!

fot. Michal Mikee Wilczek

0 0 vote
Article Rating
 
34 komentarze
34 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
pakoltochuj
6 lat temu

CHYBA DLA CIEBIE ŁAKU
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=jkHI1hGvWRY[/youtube]

ImięImię
6 lat temu

POZDRO DRUGI

EdoEś
6 lat temu

Props na muzykę!

Emte
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=EBuC7-YL55E[/youtube]

eselu
6 lat temu

Jak sie narobilo tych raperow to nie ma sie dziwic,Bonusy,Pikeje itp

sdzg
6 lat temu

tusz na dupie

PSYCHOTROP
6 lat temu

Z TAKIM TALENTEM JAK TY TO NA PEWNO NIE BĘDZIESZ WYJĄTKOWY [img]https://media1.giphy.com/media/q4BOGFShEXcCk/giphy.gif[/img]

UFOLUDEN
6 lat temu

kurwa moze i ze mnie beka,ale slucham rapu od lat 90tych wychowalem sie na molescie,wwo,hg,bez cenzury,jwp,ziperze,ale w życiu o tym łaku nie slyszalem haha

Marky Mark
6 lat temu

MC to jedyna droga życia, łaku. Nawet pener ma z ciebie beke i wywija gałami z zażenowania.

[img]https://i.imgbox.com/cHZMAyzw.gif[/img]

glamaj suko
6 lat temu

No bo hip-hop to muzyka od przygłupów dla przygłupów. Co niby wyjątkowego jest w tym, że jakiś ulung z bloku po zawodówce weźmie do ręki mikrofon i zacznie nawijać swoje chujowe komunały? Hip-hop to siedlisko beztalenci, nie trzeba umieć nic, śpiewać, grać, wystarczy się nauczyć klepać do rytmu żałosne, dziecinne teksty i już. A nauczyć się rapować na poziomu przeciętnej krajowej mogą nawet wasze głuche stare. Podsumowując, zgadzam się – nie ma nic wyjątkowego w byciu MC.

Hugokopter
6 lat temu

Nowe pokolenie mc w porównaniu do rapu lat 90 ma się jak „Pitbull” do

pierwszej miłości/barw szczęścia

śmiechu warte

gamalox
6 lat temu

[img]https://img.dupcie.pl/pics/2013-11-09/1/8a6037811ed74be97a3d6341d74d16c8.jpg[/img]

Hugokopter
6 lat temu

[quote name=”glamaj suko”]No bo hip-hop to muzyka od przygłupów dla przygłupów. Co niby wyjątkowego jest w tym, że jakiś ulung z bloku po zawodówce weźmie do ręki mikrofon i zacznie nawijać swoje chujowe komunały? Hip-hop to siedlisko beztalenci, nie trzeba umieć nic, śpiewać, grać, wystarczy się nauczyć klepać do rytmu żałosne, dziecinne teksty i już. A nauczyć się rapować na poziomu przeciętnej krajowej mogą nawet wasze głuche stare. Podsumowując, zgadzam się – nie ma nic wyjątkowego w byciu MC.[/quote]

Kurwa nie sądze, fajnie, że hip hop to muzyka a nie kultura a Metalicca niepotrzebnie nagrywa z Bobem Marleyem wg mnie. Podsumowując pipka jesteś, nawet w szkolnej stołówce obrywasz kartoflami od młodszych klas

BUUUU
6 lat temu

[img]https://img.interia.pl/rozrywka/nimg/8/r/Fitkau_5751471.jpg[/img]

mmmm królowo

UFOLUDEN
6 lat temu

Kurwy jebane znów skoki odwolali! Zjeby zamiast robic mistrzostwa świata w lotach np w vikersund to wrac cwele robią w czechach ,gdzie srednio co 2 konkurs jest odwoloywany albo nawet co 1.FAX JU
[img]https://www.severnicechy.info/galerie/obrazky/image.php?img=53525&x=450&y=338[/img]
Spiskują chuje

Marky Mark
6 lat temu

[quote name=”BUUUU”][img]https://img.interia.pl/rozrywka/nimg/8/r/Fitkau_5751471.jpg[/img]

mmmm królowo[/quote]

Chopie, nie chcę cię rozczarować, ale królowa jest tylko jedna.

[img]https://i.imgbox.com/mUtvsL7I.gif[/img]

BeOeR
6 lat temu
BeOeR
6 lat temu

[youtube]*https://www.youtube.com/watch?v=IoGvGcYYYGo*[/youtube]

NON
6 lat temu

AHA WYPIERDALAJ

[img]https://i.imgur.com/e10HlF0.jpg[/img]

MC JAGÓDKA_
6 lat temu

[quote name=”Marky Mark”]Chopie, nie chcę cię rozczarować, ale królowa jest tylko jedna.

[img]https://i.imgbox.com/mUtvsL7I.gif[/img][/quote]

CO TO ZA CHŁOPACZEK?

[img]https://cdn10.se.smcloud.net/t/photos/t/270535/to-jest-chore-luksusy-dla-bestii-ciasnota-dla-samotnych-matek_18261856.jpg[/img]

Hejter01
6 lat temu

TEDZIK NA PROPSIE! NATOMIAST NA HEJCIE UŻYTKOWNIK KOPROBO ZA MARNE PRZEROBKI, NAPRAWDE MARNE I NIESMIESZNE.
[img]https://e.smog.pl/s4871/8d84f07f000f03d1517bf4b9[/img]

blend
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=FVx95bXmbR4[/youtube]

thsgh
6 lat temu

[img]https://i.imgur.com/hnaYWow.gif[/img]
Kto to jezd ??

BUUUU
6 lat temu

[quote name=”Marky Mark”]Chopie, nie chcę cię rozczarować, ale królowa jest tylko jedna.

[img]https://i.imgbox.com/mUtvsL7I.gif[/img][/quote]

ŻARTY, ON NAWET NIE WIE JAK SIE POSŁUGIWAĆ KUTASEM, NIE TO CO DOŚWIADCZONA KRÓLOWA

erthr
6 lat temu

[img]https://c3201142.cdn03.imgwykop.pl/comment_TDJZU1ae0WhyGQTq8U6Fo2ChVW2xc0v9.gif[/img]

EBEBEB
6 lat temu

WIDZIELI JAK LUXKURWA OD GOWNATANA PRZYTYLA ? HAHAHA BEKA
[img]https://s1.kozaczek.pl/2014/03/15/luxuria-pt-10.jpg[/img]

PSYCHOTROP
6 lat temu

[quote name=”EBEBEB”]WIDZIELI JAK LUXKURWA OD GOWNATANA PRZYTYLA ? HAHAHA BEKA
[img]https://s1.kozaczek.pl/2014/03/15/luxuria-pt-10.jpg[/img][/quote]

TO OD TEGO UGNIATANIA MASŁA NA KLIPACH. ELKO

NES_spec
6 lat temu

[img]https://4.bp.blogspot.com/-BVIShqVFsmE/Up4vSzBOYyI/AAAAAAAALkQ/INN6FATBXkI/s320/body+builder.jpg[/img]

A kiedy to przemawianie do gimbo-gawiedzi było wyjątkowe?! Łaku!

haiter
6 lat temu

Haituję wszystkich yżytkników glam-rap i każdego polskiego ciula, co się mc zwie. Uj wam w pyski kapsztyle pierdolone!!!

#nowy
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=FwVXLOVjdaY[/youtube]

ZJEDNOCZONA POLSKA 2

UFOLUDEN
6 lat temu

[quote name=”#nowy”]https://www.youtube.com/watch?v=FwVXLOVjdaY

ZJEDNOCZONA POLSKA 2[/quote]

Umysl sobie zjednocz a nie jakis łaków wrzucasz

qaz
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=MnifkJDvWOE[/youtube]
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Y1A47PxrA3o[/youtube]
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=dXFJx67s2FQ[/youtube]

takaprawda
6 lat temu

[quote name=”Marky Mark”]Chopie, nie chcę cię rozczarować, ale królowa jest tylko jedna.

[img]https://i.imgbox.com/mUtvsL7I.gif[/img][/quote]
KRÓLOWA PASZTETÓW CHYBA

Milfffy
6 lat temu

[img]https://fap.to/images/full/49/193/1930468608.jpg[/img]

Popularne