Sprawdź nas też tutaj

News

Wartość sprzedaży muzyki w Polsce i na świecie

Dwucyfrowy wzrost.

Opublikowany

 

Związek Producentów Audio Video przygotował podsumowanie 2023 r. na polskim rynku muzycznym. To kolejny rok z dwucyfrowym wzrostem, który wygenerował 671,5 mln zł przychodu, zapewniając Polsce 18. miejsce w rankingu największych rynków muzycznych świata.

DANE RYNKOWE 2023 – POLSKA

Za systematyczne wzrosty na rynku muzycznym odpowiedzialna jest sprzedaż cyfrowa, która w Polsce stanowi już prawie 77,5% całości rynku. W roku 2023 na muzykę w formatach cyfrowych wydaliśmy o prawie jedną czwartą (24,8%) więcej niż w roku ubiegłym, co przełożyło się na ponad 520 mln zł przychodu. Sprzedaż fizyczna, pomimo spadku udziału płyt CD (–10,9%), utrzymała wielkość zbliżoną do ubiegłorocznej, tj. przy wzroście o 1,6% przekroczyła poziom 151 mln zł. Zagwarantował to głównie rosnący udział sprzedaży płyt winylowych, który przy wzroście o 24,7% wygenerował ponad 61,8 mln zł przychodu.

Najpopularniejszą formą sprzedaży muzyki pozostaje streaming, który po raz kolejny umocnił swoją pozycję na rynku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku wygenerował ponad 516,8 mln zł przychodu, odpowiadając już za 99,4% sprzedaży cyfrowej oraz 77% sprzedaży całkowitej. Co ważne, wzrost ten został odnotowany przy systematycznie rosnącym udziale płatnych subskrypcji, które dzięki wzrostowi rok do roku o 26% stanowią już blisko 2/3 przychodu ze streamingu, tj. 329 mln zł.

Pomimo spadku sprzedaży płyt CD, w 2023 r. nośnik ten nadal odpowiadał za 13% całości sprzedaży, generując przychód na poziomie 87,4 mln zł. Płyty winylowe w 2023 r., po kolejnym roku wzrostów, odpowiadały już za 40,8% przychodu ze sprzedaży nośników fizycznych i 9,2% sprzedaży muzyki ogółem.

Podsumowanie sprzedaży fizycznej i cyfrowej

DANE RYNKOWE 2023 – ŚWIAT

Globalne przychody ze sprzedaży nagrań muzycznych wyniosły w 2023 r. 28,6 mld dolarów, co stanowi wzrost rok do roku o 10,2% – podała Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego (IFPI). Warto odnotować, iż wzrost sprzedaży nośników fizycznych postępuje już czwarty rok z rzędu. Rosnące zainteresowanie przede wszystkim winylami przełożyło się na globalny wzrost sprzedaży w segmencie nośników fizycznych o 13,4% rok do roku oraz o blisko 37% od 2020 r.

W coraz większym zakresie sukces przemysłu muzycznego przekłada się na wzrost wynagrodzeń wypłacanych artystom wykonawcom. Jak wynika z opublikowanych danych światowych, w okresie od 2016 do 2021 r. wartość wynagrodzeń wypłacanych artystom przez wytwórnie wzrosła o 96%. W tym samym czasie udział wynagrodzeń artystów w globalnych przychodach ze sprzedaży muzyki wzrósł o 20,2% i osiągnął w 2021 r. poziom 34,9% łącznych przychodów.

OFICJALNE LISTY ZPAV – 2023

Podsumowanie zestawień prezentujących najpopularniejszą muzykę w Polsce przynosi dobre wyniki twórcom krajowym. Polscy artyści stanowią większość w ścisłej czołówce wszystkich Oficjalnych List Sprzedażowych ZPAV, a wśród liderów znajdują się Dawid Podsiadło i Taco Hemingway.

Produkcje Dawida trafiły do pierwszej piątki każdej listy, a płyta Lata dwudzieste zajmuje pierwsze miejsce w podsumowaniu albumów w serwisach streamingowych. Natomiast szósty studyjny album Taco Hemingwaya 1-800-Oświecenie otwiera najbardziej kompleksowe zestawienie, łączące sprzedaż fizyczną i cyfrową albumów muzycznych – OLiS Albumy – oraz zestawienie OLiS Albumy Fizycznie. Najchętniej kupowanym winylem w roku 2023 był natomiast box zespołu Kult, przygotowany z okazji 41-lecia istnienia zespołu – XLI, a najpopularniejszym utworem w serwisach streamingowych okazał się singiel Taxi, przygotowany przez Kiza z udziałem Bletki.

W zestawieniach streamingowych 9 na 10 pierwszych utworów i albumów to produkcje krajowych twórców, a w top 100 należy do nich 68 utworów i 67 albumów.

Na liście łączącej sprzedaż fizyczną i cyfrową albumów – OLiS Albumy – pierwszy zagraniczny album pojawia się dopiero na miejscu 14. i jest to wydawnictwo włoskiego zespołu Måneskin, zatytułowane Rush!. Łącznie w top 100 do polskich twórców należą 72 albumy.

Nośniki fizyczne tylko dwa miejsca w pierwszej dziesiątce oddały zagranicznym twórcom: na miejscu 6. uplasowała się Metallica z 72 Seasons oraz na miejscu 9. Depeche Mode – Memento Mori. W całym zestawieniu prezentującym pierwsze sto pozycji 71 zajmują płyty polskich artystów.

Jedynie zestawienie płyt winylowych daje lekką przewagę artystom zagranicznym: należy do nich 55 pozycji w całym zestawieniu, jednak w top 10 już tylko cztery miejsca zostały oddane twórcom spoza Polski.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

 
Kliknij i skomentuj
Subscribe
Powiadom o

News

Smolasty chwali się nowym superautem za 2 mln zł

„Jestem pierwszym właścicielem tej wersji w Polsce”.

Opublikowany

 

Przez

Smolasty podzielił się z fanami swoim marzeniem, które osiągnął. To McLaren 750S, który kosztuje ok. 2 milionów złotych.

– Jestem pierwszym właścicielem tej wersji w Polsce – mówi artysta. – Od małolata pracuję regularnie jak maszyna nad nową muzyką i zagrałem już 700 koncertów dla Was. Poświęciłem na pasję całe życie kosztem wielu wyrzeczeń, ale dzięki Wam udało się – dodaje dumny.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

„To moja wizja rapu w Polsce” – Young igi o nowej płycie

Dzisiaj premiera płyty “Ekskluzywny Głód”.

Opublikowany

 

Przez

Piątek to tradycyjny dzień premier płytowych, a 24 maja przyniósł nam “Ekskluzywny Głód”, czyli najnowszy solowy projekt Young Igiego. To już trzeci krążek artysty wydany przez Def Jam Recordings Poland. Wyczekiwany album trafił już do najważniejszych serwisów streamingowych, a w wersji fizycznej do preorderowiczów.

Chwilę przed premierą pojawił się jeszcze “Bottle Pop”, czyli najnowsza singlowa odsłona “Ekskluzywnego Głodu”. Za brzmienie odpowiadają oczywiście Sergiusz i 2K, czyli producenci całej warstwy muzycznej najnowszego albumu Igora.

Bogatszy w nowe doświadczenia i środki wyrazu, ale jak zawsze melodyjny i skupiony na autorskiej wizji muzycznej. Young Igi prezentuje “Ekskluzywny Głód”, czyli najbardziej dopracowany album w swoim dorobku. Przy wsparciu gwiazdorskiego duetu producenckiego Sergiusz & 2K artysta stworzył album w 100% zgodny ze swoim spojrzeniem na rap. Przed Wami Trappist nowej ery, czyli mocne nawiązanie do artystycznych korzeni Igiego.

– “Ekskluzywny Głód” to pół roku nieprzespanych nocy, 100 butelek Hennessy, kupa śmiechu, nowe przyjaźnie i najlepsza płyta jaką zrobiłem. Produkcyjny wpi**dol, nawijkowo coś świeżego – moja wizja rapu w Polsce po raz pierwszy dowieziona od A do Z tak jak to miałem w głowie. Może nawet i trochę lepiej bo każda z osób, z którą pracowałem, włożyła w to więcej niż siebie. Dziękuję! – mówi Young Igi


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Taco Hemingway jednak będzie reklamował McDonald’s?

Ta reklama pojawiła się tylko na chwilę.

Opublikowany

 

Przez

Taco Hemingway przekonywał, że stroni od współprac reklamowych. Tymczasem McDonald’s wypuścił reklamę, w której subtelnie sugeruje, że podjął współpracę z raperem.

Jeszcze przed kontraktem z Matą, McDonald’s chciał zatrudnić w reklamie Taco Hemingwaya, który jednak odrzucił ofertę. Teraz na profilach restauracji pojawiła się reklama „Każda dziedzina ma swojego Big Maca. Każda ma swoją ikonę”. Czy Big Makiem wśród polskich raperów został Taco Hemingway?

Jeden z elementów reklamy szczególnie przykuł uwagę internautów. Na grafice widzimy m.in. żółty parawan, na którym pojawił się napis: „1-800-Oświecenie”, co oczywiście nawiązuje do tytułu ostatniej płyty rapera.

Raczej trudno tutaj mówić o jakimś przypadku. Wygląda na to, że raper zmienił zdanie i podjął współpracę z Makiem.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Pokrętne tłumaczenia Zeamsone spotkały się z ostrą ripostą Kuby Stemplowskiego

Stemplowski nie zostawia suchej nitki na raperze.

Opublikowany

 

Przez

zeamsone

Zeamsone został oskarżony o kradzież linii melodycznej, po czym wydał oświadczenie. Jego wersji nie kupuje Kuba Stemplowski, który w ostrych słowach odniósł się do jego wypowiedzi.

– To nie jest tak, że robię coś takiego i myślę „a ukradnę, bo fajne i nikt się nie skapnie”. Ja właśnie chcę, żeby ludzie się skapnęli, że gdzieś słyszeli tę melodię i to jest po prostu z tego numeru. Możecie to traktować jako oficjalne polskie rapowe remiksy tych numerów – tłumaczy się Zeamsone.

Kuba Stemplowski, promotor i aktywista hip-hopowy ostro zareagował na oświadczenie rapera:

– Jak się zapi*rdala melodię przy tym kawałku i przy dwóch co powiedziałeś, to się k*rwa pisze, że „inspired by” albo „zaj*bane stąd i stąd”, a nie k*rwa „produkcja muzyczna by Zeamsone”. Fhuja produkcja, bit zrobiłeś na zaj*banej melodii. I możesz to traktować jako oczywiste nawiązanie i oficjalne twoje pi*rdolenie, bo na oficjalny remiks od Tiesto to trzeba zasłużyć – uważa Stempel.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Zeamsone oskarżony o kradzież – oświadczenie rapera

„Jestem zdziwiony”.

Opublikowany

 

Przez

zemasone

Zeamsone został oskarżony przez słuchaczy o to, że w kawałku „4 rano” ukradł linię melodyczną z piosenki „The Motto” Tiësto i Avy Max. Po kilku dniach artysta wydał oświadczenie.

– Jestem zdziwiony, czemu akurat „4 rano” spotkała się z takim odbiorem, biorąc pod uwagę, że została zrobiona na tej samej zasadzie, co „5 Influencerek” czy chociażby „Kominiarka Nike”. Ma być to oczywiste nawiązanie do tych utworów. To nie jest tak, że robię coś takiego i myślę „a ukradnę, bo fajne i nikt się nie skapnie”. Ja właśnie chcę, żeby ludzie się skapnęli, że gdzieś słyszeli tę melodię i to jest po prostu z tego numeru. Możecie to traktować jako oficjalne polskie rapowe remiksy tych numerów – powiedział raper.

– Mam świadomość praw autorskich i mam ludzi, którzy zajmują się tymi tematami. Nawiązują kontakt z tymi twórcami i wszystko jest okej. Więc, jeżeli się boicie się o to, to spokojnie, zostawcie to mi i ludziom, którzy się po prostu tym zajmują po mojej stronie – dodał.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

To dlatego Kaczor BRS nie został dopuszczony do walki

Poznaliśmy przyczynę.

Opublikowany

 

Przez

kaczorbrs

Wokół nieodbytej walki Kaczora BRS narosło wiele wątpliwości. Włodarze twierdzą, że był on pijany, ale raper zdecydowanie temu zaprzeczył. Jak było naprawdę?

Zgodnie z zapowiedziami raper udzielił wywiadu, w którym również dość naokoło opowiada, dlaczego nie został dopuszczony do walki. Twierdzi on, że w sobotę nie spożywał żadnego alkoholu, ale piątek to zupełnie inna bajka. Raper tak zabalował na dzień przed walką, że w sobotę lekarze go nie dopuścili do pojedynku.

– Mój tryb życia obniżył pewne parametry w organizmie i ze względu na to lekarze mnie nie dopuścili. Nie mam do nikogo za to pretensji. Biorę się do roboty i rozjeżdżamy czaszki – powiedział Kaczor w rozmowie z Aleksandrą Florczak.

Wychodzi więc na to, że Kaczor był po prostu na dużym kacu, który spowodował, że miał gorsze wyniki, po których lekarze nie chcąc ryzykować jego zdrowia nie dopuścili go do walki.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

Popularne

Copyright © Łukasz Kazek dla GlamRap.pl 2011-2024.
(Ta strona może używać Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie.)

error: