Sprawdź nas też tutaj

Recenzja

Borixon – „Mołotow”

Kielecki Juliusz Cezar opanował do perfekcji lapidarność stylu.

Opublikowany

 

Jakiś czas temu mój ziomek przeciął się na koncercie z Borixonem, czego następstwem było powstanie określenia „dobry wujek”. Nie dziwię się, że nie użył stwierdzenia „ojciec chrzestny”, bo byłoby one za poważne, tym bardziej, że w rapie zarezerwowane jest m.in. dla Hirka Wrony czy Krzyśka Kozaka. „Dobry wujek”, wbrew infantylnego wydźwięku, najlepiej pasuje do kogoś, kto krystalizował scenę. Przez lata kariery nie stracił twarzy, co więcej, z każdym kolejnym albumem jeszcze mocniej zakorzeniał się w tym rapowym rezerwacie.

Nie spodziewałem się, że po parunastu wydanych albumach, nie licząc Gangu Albanii, Borixonowi w końcu uda się zdobyć muzyczny Olimp (przyp.red. Olis). Zawsze był w ekstraklasie, ale raczej w dolnych rejonach tabeli. Zdarzały mu się baraże, ale po okresie ciszy i powrocie z UK, zaatakował świeżością jak krnąbrny beniaminek. Tyle, że to nowatorstwo nigdy nie pozwalało mu zdobyć większej popularności. Pewnie, były wyjątki, ale zawsze należał do czyjejś drużyny (patrz Gang Albanii czy „Równonocy” Donatana). Teraz w końcu może powiedzieć, że osiągnął to co planował przez lata. „Mołotow” pozwolił mu znaleźć się w Hall of Fame, zarazem udowadniając, że należy do nielicznych, którzy mają szacunek wśród starych, młodych i nowych słuchaczy.

Tede i Borixon to doskonałe przykłady na to, że czuć się świeżo jak Fa w kulce można zawsze, niezależnie od rocznika. W przypadku Borixona wydaje się, że robi to ciut umiejętniej od Jacka. Może to tylko pozory, skoro TDF od jakiegoś czasu ma swoje drugie „5 minut” i z każdym kolejnym rokiem próbuje być jeszcze bardziej rookie, co nie zawsze przysparza mu hype’u. Borygo wręcz przeciwnie. Powoli dążył do tego co go definiuje obecnie. Nie było terapii szokowej, a wręcz udało mu się przemknąć bezszelestnie przez granice i nikt nie przypiął mu łatki emigranta z Albanii. Jego sukces ma dwa podłoża. Pierwszym są starzy słuchacze. Z jednej strony synonim starych czasów, postać sentymentalna. W dodatku przemycająca poważne treści na syntetycznych brzmieniach, czyli po prostu „oldschoolowiec na trapach” którego nie wstydzą się słuchać. Na drugiej linii frontu mamy młodych, słuchających starego Borygo, bo: brzmi fajnie, robi rap z ich młodymi idolami i ogólnie jest fajny, taki „dobry wujek”, dlatego też lgną do niego, bo czują pozytywne wibracje i podświadomy respekt. Toteż nie ma co się dziwić, że mamy teraz czas Borixona. Nie myślcie sobie, że spłycam jego sukces muzyczny. To tylko preludium przed deserem, na który zaserwowano słuchaczom koktajl w postaci „Mołotowa”.

Ten album to zdecydowanie mocniejsza strona dylogii. „Koktajl” był tylko zmieszany, brakowało mu dobrego wstrząśnięcia, w dodatku szczypta aromatu w postaci Belmondo czy Hewry budziła ambiwalentne odczucia. „Mołotow” na drugą nóżkę wszedł zdecydowanie lepiej. Składniki zostały idealnie wyważone. Producenci spisali się na medal. i gołym okiem widać, że należą do międzynarodowego koncernu. Bity leżakowały odpowiednio długo pod równie czujnym okiem Borixona. Kolejny dowód na to, że wspólna praca w studio się opłaca, a efekty przewyższają oczekiwania. Muzycznie nie ma tu słabej pozycji, w dodatku balans jaki został osiągnięty pomiędzy mocnymi, bengerowymi podkładami, a tymi spokojnymi lecz pełnymi głębi, jest na prawdę imponujący.
Jak na ich kanwie prezentuje się liryka? Spokojnie można postawić znak równości pomiędzy muzyką i słowami. Borixon w końcu jest Borixonem. Kielecki Juliusz Cezar opanował do perfekcji lapidarność stylu. Wersy są proste, ale nie bez polotu, bo przecież ma wiatr w skrzydłach, skłaniający do refleksji nawet w newschoolowej otoczce. Rozliczenie z przeszłością jest obecnie bardzo modne, albo po prostu wszyscy „starzy” raperzy zaczęli wchodzić w wiek dorosłości, który w ich przypadku pojawia się znacznie później niż u statystycznego Kowalskiego. Borygo zrobił to z klasą, co jest in plus. Cały czas jednak daje do zrozumienia, że ma „Rękę na pulsie” i potrafi też zaserwować „Weedbenger”. Niemniej jednak cichym zwycięzcą tego albumu jest numer, który opowiada o miłości, a w dodatku patent z tymi samymi rymami w obu zwrotkach, wyszedł na prawdę ciekawie. „Nic” dodać nic ująć, a wisienką na torcie niech będzie „Klon”, do którego z sentymentem będą wracać te młodsze roczniki, które za parę lat doczekają się swoich własnych.

Numery i refreny wkręcają się jak nietoperze. Mamy tu sprytne follow up’y. „Djengi” to zremiksowane „pliki pliki”, a „Małagarstka” powstawała w Antananarywie, no i to „spać, palić i dzwonić” jakoś dziwnie kojarzy się z singlem tego boysbandu. Nie wiem czy ten ostatni zabieg był celowy czy po prostu ja zaliczyłem za daleki odlot, bo śmiało mogę stwierdzić, że otrzymaliśmy opus magnum Borixona i tylko czekać co przyniesie nam przyszłość.

8.3 Ocena redakcji
7.2 Ocena słuchaczy (6 głosy)
Teksty8
Bity9
Flow8
  Zaloguj się, żeby ocenić
Sort by:

 

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}

6 komentarzy
6 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Werwolf
4 lat temu

Płyta jest naprawdę kozacka. Naprawdę nie ma się do czego przyczepić.

Samanta92
4 lat temu
Reply to  Werwolf

To prawda, ale dlaczego Borixon mówi, że mamy tej płyty nie sprawdzać i chce ją na dniach wycofać z empików? Coś ukrywa? źródło: https://www.youtube.com/watch?v=b-pTN5U4Vso

HRABIA ŚWIĘTOKRZYSKI
4 lat temu
Reply to  Samanta92

CO ZA PADAKA.JAK BYM CHCIAŁ POŚCIELÓWY TO KRZYSZTOFA KRAWCZYKA BYM POSŁUCHAŁ

.....01:59
4 lat temu
Reply to  Werwolf

Dokładnie

przemo?
4 lat temu
Reply to  .....01:59

Tede go zjada.nara

krol
4 lat temu
Reply to  przemo?

Caly czas wrzucacie gowna. Zjedz to gowno I se beknij. MatKa twoja poczuje swiezosc w pizdzie glonojadzie

Popularne