Sprawdź nas też tutaj

Wywiad

Jędker: „Z Sokołem nie zamknęliśmy sobie żadnych furtek”

Spotkaliśmy się z Realistą i wypytaliśmy się… o wszystko.

Jędker

Opublikowany

 

Chociaż wielu w to nie wierzyło, Jędker wrócił na scenę i wydał na początku roku swoją drugą solową płytę „X”. Z współtwórcą jednego z najbardziej legendarnych składów WWO spotkaliśmy się w Warszawie, żeby porozmawiać nie tylko o nowej płycie, ale o wszystkich turbulencjach, które wokół jego osoby się ostatnio pojawiły.

Jesteś zadowolony z odbioru płyty?

Generalnie jestem zadowolony, ale nie mam aż tyle feedbacku. Jak już dostaję wiadomości, to bardziej takie, że album jest na naprawdę spoko.A z komentarzy?

Komentarzy nie czytam zawodowo, oduczyłem się kompletnie.Śledzisz, co Polscy raperzy mówią o tej płycie?

Nie, tak jak już zaznaczyłem w jakimś wywiadzie, nie śledzę, jestem poza Polską, nie mieszkam w Polsce, nie obserwuje, na jaram się polską muzyką kompletnie, może jazzową, ale ogólnie jestem outside.

Co cię skłoniło do wydania płyty?

Głód nagrywania i tworzenia.

Czyli tęskniłeś jednak za tym?

Nie, właśnie nie tęskniłem. Pewnego dnia przyszedł głód i już poszło, to był dzień jak Prodigy umarł, to był grudzień 2017 i tak mnie nagle coś tknęło.

Czy masz kontakt z ludźmi, z którymi kiedyś nagrywałeś?

Z większością ludzi, z którymi coś nagrywałem mam kontakt, a jest tych ludzi jak sam sobie zdajesz sprawę nie dziesięć, tylko będzie ich około stówki albo lepiej. Generalnie z większością mam kontakt i to bardzo dobry.

Czy jest jakaś szansa na kolaboracje np. z Sokołem?

Kto wie? My nigdy sobie żeśmy żadnych furtek nie zamykali, ja mam takie wrażenie. Ja na pewno tego nie wykluczam.

Rozmawialiście o tym?

Nie, nie było okazji. On teraz promuje swoją solową płytę. Ja mam swoją solówkę, to nie jest dobry czas na myślenie o takich rzeczach. Ale może jeszcze będzie czas, nie wiadomo.

Wujek Samo Zło powiedział, że nie masz powrotu na scenę – jak się do tego odniesiesz?

A co, Wujek Samo Zło jest jakąś babcią klozetową tej sceny i klucze trzyma do kibla, czy o co chodzi? Nie wiem, a może do schodów na scenę? Jak nagrywasz płytę i chociaż jedna osoba ją przesłucha, to już wróciłeś. Nikomu nie zabraniam słuchać i robić sobie, co kto naprawdę lubi. A Wujka znam mnóstwo lat, także wiem, że w oczy by mi tego nie powiedział. A może już całkiem mu odbiło.

Jesteś zadowolony ze swojej drogi muzycznej?

Jestem bardzo zadowolony. Dziesięć longplayów nie każdemu udało się wydać. Myślę, że to jest w porządku.

Nie żałujesz, że nie zostałeś na dłużej w rapie?

Ja nic nie żałuję, nie oglądam się za siebie. Mam cały czas nowe challenge. Zanim był rap miałem hardcorowy zespół, o którym też krążą w tym mieście legendy, bo bardzo odpi*rdalaliśmy z dobrymi muzykami. Zanim rap w ogóle wjechał do Polski, to ja już byłem liderem zespołu, graliśmy na żywca. Później byłem długo, długo w rapie, późnej długo robiłem elektro. Były więc trzy gatunki, których się dotknąłem i mam wrażenie, że gdzieś tam się w nich w jakiś sposób spełniałem. Także to dla mnie jest to fajne, że mogłem być multi w tym wszystkim.

Jednak najbardziej przywiązałeś się do rapu.

Do rapu poczułem głód, jednak rap to jeden z filarów. Z resztą, jak my byliśmy młodzi, jak były te pierwsze kluby warszawskie, takie w których pojawiały się pierwsze narkotyki, to wówczas na imprezie nie było czegoś takiego, że była impreza dedykowana danemu gatunkowi muzycznemu tylko było techno w trendzie, gdzieś tam leciały hardcorowe rzeczy. Czy to była Alfa czy Hybrydy czy inne miejscówki, leciał rap, leciał hardcore, leciało techno lub jakieś wyj*bane elektro. Wszystko było na jednej imprezie. Wszyscy ludzie tego słuchali. Na mnie największy wpływ nie wywarł rap, tylko wywarły te wszystkie gatunki, których uwielbiam do tej pory słuchać, czyli cała muzyka.

Ale najwięcej zrobiłeś w rapie.

Najwięcej płyt, to na pewno tak.

Monopol tworzyłeś razem z Czarnym, Robertem M…

Bardzo duża grupa artystów się przewinęła przez trzy składy, ok. 15-20 osób. Robert M., dziewczyny od Napieralskiego – Aniołki, Kasiarzyna z zajebistym głosem, Adam Wilk, od masteringu starego WWO. Dużo ludzi w tym uczestniczyło, którzy swoim profesjonalizmem podnieśli poziom tego projektu.

No właśnie. Tyle ludzi było w Monopolu, ale największa krytyka spadł na Ciebie. Właściwie tylko na Ciebie.

Ktoś musi to przyjąć na klatę, ktoś musi dźwignąć, ktoś musi być mężczyzną, prawdziwym, a nie płakać z tego powodu. Okay, chcieli się na mnie wyrzygać, to się wyrzygali. Ja i tak miałem już wtedy nowy challenge i szedłem w inną stronę. Dalej po swoje tak jak zawsze, z podniesioną głową i tyle.

A co z książką, która z tego co nam wiadomo jest w trakcie pisania?

Książka „Dzienniki Pokładowe Rapera” jest prawie ukończona. Jest aktualnie na etapie edycji. Myślę, że może opowiedzieć młodym ludziom trochę o historii tego naszego muzycznego gatunku, który tam gdzieś próbowaliśmy zawsze rozkręcić. Myślę też, że dużo prywatnych historii tam przedstawię. Niesłychanie ciekawych oczywiście.

Książka ma wymiar autobiograficzny?

Nie, absolutnie książka nie jest autobiografią, ani biografią. Jest to zbiór opowieści szalonej treści. Interesujący zbiór.

Czemu nie mieszkasz już w Polsce?

Też miałem taki moment, że chciałem wyjechać stąd i wyjechałem sobie do Australii. Tam się odnalazłem, byłem tam ponad trzy lata, skończyłem sobie studia, złapałem nowe skillsy w paru różnych branżach, tak mi się spodobało, że sobie zostałem. Teraz jestem w Holandii od pół roku, bo tam pomagam przy rozkręceniu bardzo fajnego, ważnego projektu muzycznego,. Od razu dodam, że niezwiązanego z weedem. Jestem bardzo za tym, żeby CBD zostało wprowadzone do Polski, żeby ludzie mogli się leczyć. A rekreacyjna marihuana dałaby nam więcej turystki i przychodu oraz zmniejszyłaby ciemną strefę. Same plusy.

Planujesz wrócić?

Najchętniej, bo się tu urodziłem, kocham ten kraj ponad wszystko. Nie tylko to miasto, ale też dużo miejsc w tym kraju, które są jak perełki. Cały kraj to jest jak skansen. Tylko, żeby się w nim lepiej ludziom żyło, żeby nasza władza nie okradała zwykłych Kowalskich. Tego sobie życzę.

Raperzy pchają się ostatnio do polityki. Wybrałbyś się w te rejony?

Ja się na pewno nie będę pchał do polityki. I tu nie chodzi o odnalezienie się, bo studiowałem nauki polityczne. Po prostu wiem, że nie chcę tam iść.

Jak odniesiesz się do sprawy z Sokołem, która miała miejsce dość dawno, ale nadal nie do końca została wyjaśniona. Chodzi o kawałek „Sztruks”, który jak wielu uważa, był o Tobie.

Sokół mówił w jakimś wywiadzie, że „Sztruks” nie jest o Jędkerze, jednak dużo osób o tym mówiło nadal, że to o mnie. Szczerze? To ani razu nie przesłuchałem tego w całości, mało mnie obchodzi polska muzyka. Ta kłótnia to był jeden wielki głuchy telefon, bo myślę, że ani Sokół, ani ja nie powiedzieliśmy nic takiego, żeby mieć między sobą jakąś spinkę. Natomiast fakt jest taki, że to, że to, że już nie nagrywamy mogło doprowadzić do jakiś dziwnych pompowań przyczyny, dlaczego razem nie nagrywamy I jakby to rozpoczęło lawinę głuchego telefonu.

Zapraszałeś Sokoła na płytę?

Nie, żadnego z Zipów nie zaprosiłem na płytę.

Celowo?

Tak, jak najbardziej celowo. Chciałem mieć na krążku ludzi, których na polskiej scenie jeszcze nie słyszeli. Chciałem bardzo, żeby pojawił się Hijack. “Jeśli wiedziałbyś” to jest utwór, którego wytwórnia Prosto nie chciała wydać. Moją drugą solową płytę miałem przygotowaną w 2008 roku. Zaproponowałem im to, mając z nimi wtedy obowiązujący kontrakt. Także to był kawał dobrze przygotowanego materiału i wytwórnia się nie zgodziła. Nie była w ogóle zainteresowana wydaniem tego materiału. Bardzo mnie zdziwiło, że teraz Sokół mówi, że to jest najlepszy kawałek z płyty. Ja nie wiem czy to jest część jakiejś gry, czy część jego marketingu. Szczerze, to nie chcę nawet wiedzieć, nie obchodzi mnie to.

Ale ogólnie kontakt macie dobry?

Oczywiście, jak najbardziej. Jako starzy kumple, wszystko bez problemu. Mamy do siebie szacunek i to jest najważniejsze.

Zbiórka na płytę nie odbiła się bez echa w środowisku. Skąd wziął się pomysł?

Fundraising jest znany od ponad 10 lat i nie rozumiem o co chodziło, że jeżeli Jędker zrobił fundraising, to trzeba go jechać, a każdy na świecie może to zrobić na byle gówno i jego się nie jedzie. Ludzie, opamiętajcie się, to jest zwykła zbiórka pieniędzy, bo ktoś nie ma pieniędzy. Dlaczego się robi fundraising? Bo ktoś nie ma na coś pieniędzy i prosi ludzi, czy mogą dorzucić się do pewnej akcji. Ostatnia puszka świętej pamięci Pana Prezydenta Gdańska – 16 milionów się uzbierało. No to czego wy chcecie od tego fundraisingu? Zbiórka pieniędzy, czy to jest złe czy to jest dobre. Sami sobie odpowiedzcie na to pytanie.

Nie szukałeś wytwórni, która by ten materiał wydała?

Szukałem. Cztery albo pięć topowych wytwórni polskich odrzuciło moją płytę. Myślę, że niektórzy sobie bardzo później pluli w brodę, widząc że jest pierwsza na iTunes albo pierwsza w Google Store.

A pytałeś w Prosto?

Nie, nie chciałem wydawać w Prosto. Właśnie po tej akcji związanej z płytą, o której wcześniej wspomniałem. Potem Wojtek się mnie pytał, czy nie chcę wydać w Prosto, mówię więc: „Słuchaj, odrzuciłeś 10 lat temu moją płytę solową, no to teraz dlaczego miałbyś ją wydać. Nie, otóż ja nie chcę wydać jej u Ciebie. Bez żadnego kwasu, po prostu jesteśmy dorośli, ja sobie znajdę jakąś inną wytwórnie, która będzie dla mnie lepsza” – tak mu powiedziałem.

Ale nie znalazłeś i wydałeś sam.

Znalazłem, mamy Wiór Records. Staramy się promować, wspierać, dzwoneczki klikać, subskrybować. Wióra deski nadchodzą, ciuchy, będzie dla moich poj*banych fanów, będzie limitowana edycja mojego longsleeve, które uwielbiam, bo jak jeździsz na desce, to sobie nie zdzierasz nic jak się wywrócisz i zrobię coś takiego kolekcjonerskiego. Nadchodzą ciuchy, deskorolki, również gra, nad którą pracujemy. Wydawnictwo nie tylko skupia się na wydawaniu płyt i artystów, o których też już niebawem będzie można coś więcej powiedzieć. Książkę możliwe, że będziemy musieli wydać jako wydawnictwo sami, jeżeli nie znajdę poważnego wydawnictwa, żeby się znaleźć w Empikach.

Jakieś plany muzyczne?

Y. (śmiech)

A Twoje plany?

Mam głód koncertowy. Nie jestem artystą, który ogarnia sobie samemu koncerty, po prostu jestem poza tym. Jeżeli będzie ktoś, kto się tym zajmie, jestem chętny.

Co z trasą koncertową?

Jak najbardziej, czekam na telefony od agentów!

W Polsce bywasz rzadko, jednak zdarza Ci się jeszcze, że ludzie Cię poznają, podchodzą do Ciebie na przykład mijając Cię na ulicy?

Zdarza się, rzadziej niż kiedyś, ale jak najbardziej zdarza się. Jestem też nadal w szoku, że to się zdarza. Jeszcze nie umarliśmy.

Dzięki za rozmowę.

Dzięki za zaproszenie, spotkanie i rozmowę.

Rozmawiali: Kinga Mazurek i Kuba Jędryka

33 komentarze
33 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Jędker - burak rzucany po świecie
3 lat temu

outside, long sleeve, challenge – Jędker idioto, choćbyš wrzucił setki słów w obcych językach, to i tak buractwa z twarzy i z biografii nie wymażesz. Trzeba by było być wyjątkowym dzbanem, żeby brać cię za światowca realizującego projekty, a nie za nieudacznika którego dziadowski los rzuca po świecie.

80Procent90TutajtoZjebyiNiedorozwoje
3 lat temu

HURTOWE DODAWANIE PLUSÓW I MINUSÓW, W KILKA SEKUND…!!!

SKANDAL!

ROBICIE BAGNO I ROZPIERDALACIE GLAM RAP, TAK JAK HIP HOP PL …!!!

PRZEGRYWY ŻYCIOWE PO DOPALACZACH, JEBAĆ, TFU KURWY, CWELE, FRAJERZY, OBSZCZAŃCY, OBSRAŃCY, ŻYCIOWE PATAŁACHY, POPAPRAŃCY Z GULEM I BÓLEM KAPSKA, ZBOCZUCHY DO WORA…!

STOP KUTASOM NA GLAM RAPIE INICJATYWA OBYWATELSKA
3 lat temu

Jebać Moderatorów Glam Rapu, którzy Hurtowo w kilka sekund, Plusują-Minusują po 10 Lajków (akcja przy Njusach o Tede), tak aby nadać priorytet komentarzom, manipulować…!!!

Jebać za Tolerowanie tych Ścieków, tego Szamba, tego Bagna…!
Niszczycie Portal, tak jak był niszczony Hip-Hop.PL!!!

Niech Reklamodawcy, zaczną Was Pierdolić!

POPKILLER.PL i CGM.PL – na Propsie!
…a Wy, jesteście Śmieszni i zarazem Żenujący-Żałośni!

Jebać, wszystkie Kurwy, Tfu…

Trystydycymyt
3 lat temu

Mamy kwiecień, a ten baran dalej czeka „na telefon od agentów” celem zagrać koncert z płytą wydaną w styczniu. Dalej nie dociera że te pare płyt to kupił wojtek żeby ci przykro nie było?
No a hasło że monopol to było elektro, to uważam za dowcip dnia. Jeśli to było elektro to ciekaw jestem tego hard coru. Fajnie że cały czasu masz poczucie humoru. Bo poczucia realizmu, panie realista, to za grosz.

Stoproc
3 lat temu

Przecież to skończony glupek. Nie chce sam przed sobą się przyznać , że zjebal sprawde. Taki prawilniak. Sokol wozi się land roverem, ma szacunek, piękna kobietę i 15tys w preorderze, a ten dzban mowi , że idzie po swoje wiodac życie zachodniego zula. Deska, ziolko i kreska. Skończył jakieś gowno studia w szkole prowadzonej przez afrykańskich misjonarzy i się ciągle tym chwali. A prawda jest taka , że wszyscy mają z ciebie beke Jedrula. Wini z bilonem otwarcie w wywiadach się z ciebie smieja, ja tobie tez cisne bo kiedyś wierzyłem w to co tam w tych kawałkach piepszyles zwykły flecie.

Giboszcz
3 lat temu
Reply to  Stoproc

To powiedz to w twarz a nie piszesz po forach lamusie tylko umiecie gębą klapac obrażać bo sami nic nie osiagneliscie sami znawcy a co dopiero skończyli gimnazjum

cydży
3 lat temu

NIE ROBIŁEŚ ŻADNEGO ELEKTRO CEPIE TYLKO WIEŚNIACKIE DISCOPOLO. NIE ZMYŚLAJ ŻEBRAKU.

Luka Dončić
3 lat temu
Reply to  cydży

W elektro musi być pierdolnięcie

Wasz ziom
3 lat temu

Nawet nie czytam. Sluchalem Wwo od 2001 teraz to sobie Arbuziku mozesz mowic co chcesz jestes spalony.

Rocznik 84

Sobota
3 lat temu

1. Kurwa dzbanie sokół odrzucił twój kawałek bo był chujowy, a teraz mówi że jest najlepszy na płycie, bo płyta jest jeszcze chujowsza.
2. Hijack nieznany na polskiej scenie? No debil.

Kurła somsiedzie
3 lat temu

Myslałem, że ten pacjent trochę dojrzał ale widzę, że nie. Dalej opowiada bajki – jaszczomb mu zaproponował wydanie krążka w prosto a on odmówił. Ha ha ha haaaaa!!!! No kurwa beka w opór. Jędker wypierdalaj gamoniu jebany.

sada
3 lat temu

On teraz promuje swoją solową płytę. Ja mam swoją solówkę, to nie jest dobry czas na myślenie o takich rzeczach.

kurwa gdzie skala,na twoją płyte to nawet żal sie wysrać jedker, grałeś jakiś koncert ze swoim materiałem ? chyba na dworcu dla uchodźców z syrii

Piter
3 lat temu

Pozdro Jedker, szacunek za wwo na zawsze

Odb
3 lat temu

Żadne sokoły nie przelecą przez zamkniętą furtkę jędkera.

Esmyr
3 lat temu

BEKA Z TEGO HIPOKRYTY I DISKOPOLOWCA JĘDKERA. KURWO PRZEPROŚ VERBE I 18L I WYPIERDALAJ MIESZAĆ BETON W HOLANDII

Jarek
3 lat temu

Kurwa mam 33 lata i to mój pierwszy komentarz {hejt} więc ogólnie chyba zawodowo nim nie jestem. JENDKER wiem że nie czytasz komentarzy ale kurwa to co pierdolisz w tym wywiadzie nawet mnie spokojnego człowieka wkurwilo nie będę sie za bardzo rozpisywał więc powiem Ci coś w trzech punktach. 1 nie wydLes płyty w Prosto bo by cie kurwa nie chciała wydać 2 Nie nagrałes z żadnym zipem kawałka na płytę bo żaden kurwa by nie chciał (mało tego każdy szanujący się raper w Polsce pokazał by ci serdeczny palec) 3. wyjechałes z Polski bo nawet 10 latek gnoil twój pseldonim. Powiem Ci ze przesluchalem tą twoją płytę X i jest tak marna że nawet sam Wojtek SAMO ZLO ma więcej do powiedzenia niż ty. HOBBI TURYSTA OD FLESZY DYSTANS w sumie to jebac mógłbym się rozpisać więcej ale chuj jestem katolikiem więc pasuje wybaczyć. Ale nie w wciskaj ludziom wałów HIPOKRYTO. RESPEKT

Huwdu
3 lat temu

PROSZE zdejmijcie te morde z glownej strony bo sie zrzygac idzie jak sprawdzasz niusy

Endu
3 lat temu

O czym ten pacan pier…oli?

Ooo makarena
3 lat temu

Widać, że jak u Kukona mama też sypie groszem na artykuły na Glamrapie

papps
3 lat temu

Skąd w was tyle jadu?muzyka ma łączyć a nie dzielić

Żakła Bann
3 lat temu

Naprawdę, kurwa, WEŹCIE TEN KURWA RYJ ZE STRONY GŁÓWNEJ JA PIERDOLEEE

00:12 i 17
3 lat temu

Opublikowany 2 godziny temu Przez Kinga Mazurek

15:47 7

i dziwka twoja stara
3 lat temu

jeny ale ten glamrap sie skurwil, wrzuca sie najbardziej kreatywne pancze na chujowych polskich raperow czy jak to nazwac i juz jestes kurwa minusowany, nie ma po co juz tu wchodzic szkoda kurwa pedaly, moze jest jakis promyk nadziei jezeli tylko wbijecie 10 lajkow pod tym komentarzem to oznacza ze jeszcze nie jest z wami tak zle, ze jest jeszcze szansa ze chuj wam kurwy w morde jak to czytacie specjalnie takie dlugie i zjebane zeby wam marnowac czas wy jebane smiecie idzcie na dwor bo cieplo dzisiaj a nie kurwa przed klawiatura siedzicie cepy jebane do szkoly jutro kurwa chamie pierdolony i wypierdalaj stąd w trymiga do nauki brudna dziwko matka twoja skacze jo

Luka Dončić
3 lat temu

Spierdalaj łaku. Jak jesteś minusowany to znaczy, że nic ciekawego nie masz do powiedzenia i tyle.

AbDuL All_KOzYEB
3 lat temu

WY KURWA WSZYSCY MOŻECIE POCAŁOWAĆ JĘDKERA W LEWE JAJO,CHCECIE WSZYSTKICH ROZLICZAĆ DOOKOŁA TO KURWA ZACZNIJCIE OD SOBIE BO WY DOPIERO JESTEŚCIE CHODZĄCYMI KURWAMI HIPOKRYTAMI BEZMÓZGAMI Z NIEDOJEBANIEM WRODZONYM.

Trystydycymyt
3 lat temu

Poszczekał? To teraz do budy!

AbDuL All_KOzYEB
3 lat temu
Reply to  Trystydycymyt

STUL PIZDE MALEPETO JEBANY

AbDuL All_KOzYEB to Gówno
3 lat temu

AbDuL All_KOzYEB sam stul pizdę melepeto naucz się pisać albo niech cię ktoś wyrucha w te zgniłe dupsko białe najbardziej zjebane gówna się nie tyka

AbDuL All_KOzYEB to Bezmózg
3 lat temu

AbDuL All_KOzYEB jest niedojebaną kurwą szmatą pizdą bezmózgiem zruchaną w kiblu na sraczu na stacji benzynowej.

Czapo
3 lat temu

A Ci dalej o tym zamulencu,kogo to kurwa obchodzi co myśli ten pajac, jakie to on ma plany(longsleeve, gry,deski) beka w chuj z typa. Pozdro

i dziwka twoja stara
3 lat temu

nie zamknęli sobie żadnych furtek, wiadomo że dla wojtka zawsze brama analnej rozkoszy stoi otworem i może w nią wejść kiedy tylko zapragnie, nasuwa się pytanie czy wojtek jeszcze potrafi przeżywać chwile uniesienia seksualnego w towarzystwie jędkera któremu capi parówka, a tak poza tym uważam, że polski rap powinien zostać zniszczony.

Beka z cwęlkiera
3 lat temu

XD

you mad?
3 lat temu

ZAMKNIJ JUŻ TĄ DUPE CHUJ KOGO INTERESUJĄ TE TWOJE WYSRYWY

Popularne