Sprawdź nas też tutaj

News

NEWSWEEK: BOGOWIE RAPU

Opublikowany

 

W najnowszym wydaniu Newsweeka pojawił się artykuł o Paktofonice.

  

 

Razem stworzyli petardę, bez której polski hip-hop byłby uboższy o cały kosmos. Powstaje właśnie pierwszy film o Paktofonice, legendarnym zespole ze Śląska.

Było ich trzech – w każdym z nich inna krew. Najmłodszy Fokus, z przeciętnej śląskiej rodziny, robił wrażenie ostrego wojownika. Gdy w 1998 roku powstawała Paktofonika, dobiegał pełnoletności.

Starszy o dwa lata Magik, dziecko budżetówki, już mąż i ojciec, bez reszty oddany swojej sztuce, idealista zakochany w rapie od siódmego roku życia, gdy pierwszy raz zobaczył program „Yo! MTV Raps”. Obydwaj wychowani w blokowiskach Katowic.

I niemal rówieśnik Magika, Rahim, z kameralnego satelickiego miasta Mikołów, może najlepiej sytuowany, trzeźwy mediator, wróg narkotyków, zaoczny student marketingu.

Razem stworzyli petardę, bez której polski hip-hop byłby uboższy o kilkadziesiąt utworów i o cały kosmos. Jednak gdy w roku 2003 Paktofonika dawała ostatni koncert, Magik nie żył od ponad dwóch lat. 26 grudnia 2000 roku, kilka dni po premierze „Kinematografii”, fenomenalnego debiutu zespołu, skoczył z dziewiątego piętra bloku.

 

Dzieci brudnej ulicy

Dziś byliby pewnie supergwiazdą, może na skalę Europy, gdyby nie tamta tragedia. Ale teraz upomina się o nich kinematografia – Leszek Dawid właśnie zakończył zdjęcia do „Jesteś bogiem” według scenariusza Macieja Pisuka. To pierwszy polski film fabularny pokazujący środowisko hiphopowców. Zazwyczaj o zespole, który w ramach regularnej działalności wydał tylko jedną płytę, szybko się zapomina. No, chyba że mowa o Sex Pistols. Albo o Paktofonice. – Dużo koncertuję po kraju i nie ma miejsca, gdzie nie usłyszałbym skandowania „Pe-eF-Ka!” [skrót nazwy kolektywu zgrupowanego wokół zespołu – przyp. red.] albo wołania „Jestem bogiem!” [najsłynniejszego utworu Paktofoniki] – opowiada mi Rahim.

Skandują, bo jedna „Kinematografia” i wydane dwa lata potem, skompilowane z odrzutów „Archiwum Kinematografii” odmieniły oblicze polskiego rapu i zdobyły szturmem serca dzieciaków w całej Polsce. Stali się legendą. – Byli bardzo zdolni, szczególnie Rahim i Fokus, świetni raperzy, Rahim w dodatku wyrósł na genialnego producenta – opowiada Hirek Wrona, promotor rapu w Polsce. – Magik był może najsłabszy technicznie. Ale ich aura, tajemniczość, brak uśmiechów zwracały uwagę. Szczególnie po śmierci Magika.

 

Magiczna muzyka

Kiedy w 1998 roku Fokus rzucił pomysł, by wspólnie z Rahimem i Magikiem powalczyć na scenie rapowej, nie zastanawiali się, czy będą popularni. – Chcieliśmy tylko poprzez muzykę opowiedzieć o rzeczywistości, poskarżyć się na to, co nas boli – mówi Rahim. Dwaj starsi mieli już doświadczenie. Rahim w technikum rapował w 3-X-Klanie. Magik niedawno odszedł od sensacyjnej grupy Kaliber 44. Narzucili sobie mistrzowskie wymagania. Każdy utwór miał być zamkniętą opowieścią o jakimś problemie – czasem społecznym, czasem osobistym. Bez epatowania agresją i balangami. Byli chłopakami ze Śląska, gdzie taśmowo zamykano kopalnie, a wojsko czyhało na poborowych. Strach myśleć o przyszłości. Kawałek „Jestem bogiem” autorstwa Magika miał siłę, by przywrócić godność „dzieciom z brudnej ulicy”, które tłumnie przychodziły na występy.

Porażali. Wspomina Dolnoślązak L.U.C: – Należymy razem do pewnej szkoły parafilozoficznego hip-hopu. Paktofonika to wielki dowód, że muzyka, aby była magiczna, wcale nie musi brzmieć perfekcyjnie. Może być brudna i niedofinansowana, ale jeśli ma duszę i szczery krzyk tak piękny jak ich płyty, staje się niezapomniana.

 

Po złej stronie tęczy

„Kinematografia”, nagrany u Rahima w domu zbiór kilkunastu opowieści „filmowych” z życia, trafił do sklepów przed Gwiazdką 2000 roku z potencjałem na tytuł wydarzenia końca milenium. Wszystko się teraz mogło zdarzyć, ale zdarzyło się najgorsze. Magik popełnił samobójstwo. Jedni mówili, że nie wytrzymał presji sławy – ale ta wciąż była przed nimi. Inni, że zaszczuło go środowisko, na co jednak brakuje dowodów. Jeszcze inni, że powodem była sytuacja materialna – kontrakt z menedżerem i wytwórnią płytową nie odmienił w jego życiu specjalnie niczego.

Sam Rahim nie chce wracać do tamtych uwikłań, ale Rahim z Fokusem (jako zespół Pokahontaz) sportretowali branżę w późniejszym utworze „Rap (biznes) zone”: „Podpisz ten papier ziomek / Szrajbnij tu i tu i tu załatwione / (…) Sprzedaj mu kawałek nieba / Nieba nie weźmie ciebie mu potrzeba”. Skok Magika na drugą, złą stronę tęczy wziął się pewnie z nawarstwienia wielu przyczyn. Facet bez reszty oddany muzyce, bezkompromisowy, nadwrażliwy perfekcjonista. Może uznał, że nie spełnia własnych oczekiwań? – Dlaczego odszedł? Nie lubię tego pytania – ucina Rahim. – Nie znam na nie odpowiedzi, a chociaż minęło 11 lat, ciągle mnie to boli.

Po kilku miesiącach kompletnego rozbicia Fokus z Rahimem dali się namówić na koncerty, podczas których rymy Magika odtwarzano z dysku. Już pierwszy występ uświadomił im, że publiczka nie chce zapomnieć o Paktofonice. – Był megaścisk, nie dało się nawet zapalić fajki, bo z braku tlenu zapalniczki nie działały – opowiada Rahim. Za tym występem przyszły setki kolejnych aż do pożegnalnego koncertu w marcu 2003 roku, a także Fryderyka 2001. Czy album broni się sam, czy przysłużyła mu się tragedia?

 

Żywa legenda i nieznośny mit

– Nigdy nie zapomnę tego, jak bardzo przywrócili mi wiarę w polski hip-hop, który stał się dla mnie w pewnym momencie żenujący – zapewnia L.U.C. Hirek Wrona jest bardziej surowy: – „Jestem bogiem” to jeden z megahitów ostatnich dwóch dekad, ale reszta płyty jest po prostu przyzwoita. I Rahim, i Fokus rzadko wykonują Paktofoniczne utwory na koncertach, mają wystarczająco dużo własnego, późniejszego materiału. Jednak z widowni słychać żądania, w dodatku wykrzykiwane coraz młodszymi głosami. W klubach pojawiło się nowe pokolenie, które Paktofonikę poznało dopiero niedawno. Stajemy się więc świadkami narodzin nowej klasyki. Na takie miano zasłużyła muzyka nagrana zaledwie dekadę temu.

 

Fokus wydał w tym roku drugą solową płytę „Prewersje”, już szykuje kolejną. Rahim ma za sobą własne „Podróże po amplitudzie”, nie tylko występuje, lecz także wspiera innych artystów jako producent i promotor. Obydwaj są dużo dalej niż w szczenięcych czasach Paktofoniki.

 

 

 

Film „Jesteś bogiem” ma wejść na ekrany na początku stycznia. Kilka dni wcześniej, 26 grudnia, w 11. rocznicę odejścia Magika, w MegaClubie odbędzie się wielki koncert. – Może to zaspokoi potrzeby fanów Paktofoniki przynajmniej na jakiś czas – snuje nadzieje Rahim. Ważniejsze jest jednak, by nowi fani zachowali wierność prawdziwej Paktofonice. Inaczej mówiąc, by film nie przekuł żywej legendy w nieznośny, patetyczny mit lub nie zrobił z niej tandetnego, jarmarcznego świątka.

 

Autor: Filip Łobodziński,  Źródło: Newsweek Polska

 

Przesłał: Cysiek

 


56 komentarzy
56 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
DOBRY WYWIAD
11 lat temu

/angry-mother-storms-backroom-casting-couch-office/

Adam Małysz
11 lat temu
Reply to  DOBRY WYWIAD

Oddałbym wszystkie skoki za jeden Magika… 🙁 [*]

NoComment
11 lat temu
Reply to  Adam Małysz

Wszystkie zwrotki tumanie

Adam Małysz
11 lat temu
Reply to  NoComment

A TY WEŹ SIĘ NIE WPIERDALAJ MIĘDZY WÓDKE A ZAKĄSKĘ

Bjekoj
11 lat temu
Reply to  DOBRY WYWIAD

BOGOWIE NIE UMIERAJĄ

aImLeSS
11 lat temu
Reply to  Bjekoj

Najbardziej mnie boli to, że w tym całym chwaleniu Magika zapomina się o K44… Mówi się o Magiku od początku PFK. A przecież Magik wcześniej nagrał 2 pełne płyty z K44. Najpierw psychorap, później już typowy HH. Uważam, że w tym całym porównaniu dAb, Joka i DJ Feel-X są niedoceniani. A jednak oni na równi z Magikiem ćwiczyli swój warsztat muzyczny….

bastion
11 lat temu
Reply to  DOBRY WYWIAD

SKOCZYŁ SE MAGIK PO FAJKI, A ŻE CAŁKIEM MU WYLECIAŁO Z GŁOWY ŻE BYŁ CIUT WYŻEJ NIŻ NA PARTERZE TO SZCZEGÓŁ.

DOBRA, CHUJ TAM, NIE BYŁ TO JAKIŚ GÓRNOLOTNY KAWAŁ.

DOBRY WYWIAD
11 lat temu

Dziś byliby pewnie supergwiazdą, może na skalę europy

eeee
11 lat temu
Reply to  DOBRY WYWIAD

Ty kurwo falista chyba cię pojebao cwelu zarzygany przez kolege starego. Chuj ci na imię

łun
11 lat temu
Reply to  eeee

jak sie zdenerwowałas nadżerka cię męczy??

Mastamc
11 lat temu

Pfk nic dodac nic ujac

hejter
11 lat temu

Fokus nie jest z przeciętnej śląskej rodziny.Fokus to banan.Oczywiście nie ma to jakiegokolwiek znaczenia w związku z niczym.

DGE
11 lat temu
Reply to  hejter

„tu średnia zarobków to pięć tysięcy jaka szkoda, że w pięć miesięcy” – DonGurelEsko – El polako

Każdy kogo hejcisz
11 lat temu

Ten film powstaje kilka lat.

huj
11 lat temu

rozjebał mnie tytuł

DAJ MI WODE
11 lat temu

Bedzie lot magika przez okno w tym filmie ?

smok28gda
11 lat temu
Reply to  DAJ MI WODE

słabe żarty. może pośmiejemy się z twojej matki?

doniuSLU
11 lat temu
Reply to  DAJ MI WODE

Ma byc podobno. Bedzie leciec pod kawalek „lece bo chce, lece bo zycie jest zle” podobno

TheMuodaCrew
11 lat temu

https://www.facebook.com/kupamiecimagika – Zapraszam do wzięcia udziału w akcji…

Eldoka Na Wolno
11 lat temu

Magik podczas Skoku,
Pierdolnął
Fajnego
Kopyrtka
:]

BUCZER PETEPE YO
11 lat temu

LUC SPIERDALAJ, CHCESZ SIĘ NA PAKTOFONICE WYPROMOWAĆ ? IDŹ DO POKOJU SKRĘCAĆ ŚRUBKI CZY COŚ PODOBNEGO

omen
11 lat temu

BEKA Z WIEPSZA

kk
11 lat temu
Reply to  omen

chyba rz

NoComment
11 lat temu
Reply to  omen

Beka to z tego jak zostałeś wychowany mizerny farmazonie.

OiO
11 lat temu

haah ::D

ten sam news jest na Onecie. jesli ktos z redakcji to przepisywal to mu wspolczuje 😀

POLSKICASSIDI
11 lat temu

WYMIENI MI KTOŚ CHOCIAŻ JEDNĄ RZECZ, ARGUMENTUJĄCĄ JARANIE SIĘ MAGIKIEM?

-NIE UMIAŁ LATAĆ
-MIAŁ POSRANY STYL
-PRÓBOWAŁ NA SIŁE BYĆ ORYGINALNY

WYMIENIAĆ DALEJ?

Twoja Stara
11 lat temu
Reply to  POLSKICASSIDI

Dokładnie props Człowienu..gimby jarają się nieboszczykiem, którego przewyższają raperzy z ANDERGRANDU.

Twój Stary
11 lat temu
Reply to  Twoja Stara

Ale kilka lat temu, jak jeszcze beki z Magika nie było to byś kurwo na kolanach go bronił. W Polsce nie ma dobrego andergrandu, bo każdy kto był w nim dobry(Smark, Tet, Jims(TAK WIEM KURWA SZAFA))powoli się promują. PFK to klasyka i chcąc nie chcąc zawsze ludzie z innych środowisk będą pamiętać właśnie PFK.

Twoja Stara
11 lat temu
Reply to  Twój Stary

Kurwą to jesteś ty…a wiem że o zmarłych gada się w samych superlatywach..ale bez przez sady…a jak by Liroy zmarł w 2001 roku to też byście się nim jarali.

POLSKICASSIDI
11 lat temu
Reply to  Twój Stary

ALE OGARNIASZ CZŁENIU, ŻE MAGIK BYŁ PO PROSTU ASŁUCHALNY?

POLSKICASSIDI
11 lat temu
Reply to  Twój Stary

I PO PIERWSZE, NIE MÓW DO MNIE KURWO.. PO DRUGIE, TO CHUJ Z TEGO, ŻE WIĘKSZOŚĆ GRACZY Z ANDERGRANDU SIĘ WYBIJA? TO ŹLE? ZASŁUGUJĄ SKILLSAMI NA PROMOCJE, TO TO MAJĄ, PROSTE. A MAM UWAŻAĆ MAGIKA ZA DOBREGO RAPERA TYLKO DLATEGO, ŻE WNIÓSŁ COŚ DO POLSKIEGO RAPU? TO SAMO MÓGŁ BYM NAPISAĆ O PEI, WNIÓSŁ DUŻO DO POLSKIEJ RAP SCENY, ALE RAPER Z NIEGO MARNY. WIĘC MI NIE PIERDOL NAWET TEGO, ŻE NIE MOGE MÓWIĆ O TYM, ŻE MAGIK BYŁ NOŁSKILLEM, TYLKO DLATEGO, ŻE TO NIBY „KLASYKA”.

K.
11 lat temu

Trochę kurwa jednak pamiętam to inaczej. „bogowie hiphopu”? Troszkę niebardzo, raczej się przyjeli u ludzi co rapu nie słuchali, ortodoksi specjalnie się nie jarali. A ten LUC to gówno nie autorytet, niech się ta kreatura nie odzywa bo może i robi muzykę ale ta kultura już dawno go wypluła, jebanego klauna któremy czuje się lepszy. Po chuj dawać mu głos?!

peace
11 lat temu

dzieci nie trujce. PFK to naprawde klasyka i jak narazie i chyba na zawsze najlepsze HH w Polsce! jak macie obrażać Magika to sie nie wypowiadajcie nie wiecie dlaczego tak naprawde to zrobił

dss
11 lat temu
Reply to  peace

Najlepszy hh w Polsce? Co Ty kurwa pierdolisz?

NoComment
11 lat temu
Reply to  peace

Najlepszy Hip Hop w Polsce? Ziemia, woda , powietrze i ognień… Upadłeś na głowę? Z całym szacunkiem dla Magika, ale to nie był rap którego się słuchalo w tamtych czasach, jak ktoś powyżej napisał, PFK przyjęło sie najbardziej w grupie ludzi którzy nie sluchali rapu. PS. Nie wiem ile masz lat, ale na pewno nie słuchasz Rapu od 96, więc nie wypisuj farmazonów typu ”PFK” Najlepszy rap, Gdybys siedzial w tym od początku to wiedziałbyś ze w tamtym okresie jaralismy się WYP3, TDF-em ktory cisnął w podziemiu, nawet solo Liroyem, co jeszcze…Nie znasz płyty ”Masz i Pomyśl” WWO? SKANDAL Molesty? FISZ? To nas krztałtowało a nie jakaś tam Kinematografia pseudo wyznawcy Polskiego HipHopu. Tyle w temacie

Twoja Stara
11 lat temu
Reply to  NoComment

Polać mu, dobrze gada.

edward
11 lat temu
Reply to  NoComment

@nocomment to że Warszawka jarała się tym co wymieniłeś nie znaczy że w całej Polsce tak było. Wymieniłeś tylko mainstreamowych raperów więc widzę że gówno wiesz o „tamtych” czasach. Co do Liroya i WYP3 się zgodzę – ale oni pojawili się ciut wcześniej. Co do tego że słuchali tego tylko nie słuchający rapu -> sam się kompromitujesz. Polska scena dopiero rozkwitała a zagranicznych wykonawców słuchała garstka zapaleńców która jarała się tym co udało im się dorwać, więc na dobrą sprawę nie było „słuchaczy” rapu bo jak można się tak nazwać w czasach gdy nie było internetu a legal miało 3 wykonawców na krzyż? Wkurwia mnie też ta gloryfikacja przez gimbów Magika, ale to taka sama sytuacja jak Gruby Pezet czy Ostry

up
11 lat temu

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

.,,
11 lat temu

PFK to klasyka

doniu
11 lat temu

magik może robić mi laske

Clemenza
11 lat temu

MAGIK R.I.P [*]

Gandzior
11 lat temu

Już z nazwy njusa miałem beke

epsid
11 lat temu

„Dziś byliby pewnie supergwiazdą, może na skalę Europy, gdyby nie tamta tragedia…” – po tym farmazonie skończyłem czytać.

ehe
11 lat temu

BEKA ZE WSZYSCY ZACZYANA SIE KIMS JARAC PO JEGO SMIERCI HEHEHEHE NAWET SLABYMI RAPERKAMI CO NAGRALI JEDNA PLYTE
MAGIK, AMY, MAJKEL DŻEKSON, TU PAK HEHEHEHE
POZDRO DLA LUDZI MYSLACYCH, TRWAJACYCH PRZY SWOICH POGLADACH I TYCH KTORZY NIE JARAJA SIE TYM CO NARZUCAJA IM MEDIA 😉

aImLeSS
11 lat temu
Reply to  ehe

Ależ pieprzysz… Aż czytać żal baranie… Michael Jackson królem popu był okrzyknięty jeszcze za życia. Tak jak Madonna jest królową popu…

lenzu
11 lat temu
Reply to  ehe

Taki już jest świat, że ludzie jarają się artystami, którzy odeszli. Jednak mówiąc tak o 2Pacu i Magiku, grubo przesadzasz, naprawdę grubo.

McPride
11 lat temu

Z całym szacunkiem dla PFK i tego co wnieśli muszę jasno powiedzieć, że Newsweek przesadził mówiąc, że bez nich polski rap byłby przez długi czas dużo uboższy. To samo można powiedzieć o WFD, Moleście, Płomieniu 81, ZIP Składzie, Grammatiku itd.
Wychwalanie Paktofoniki pod niebiosa niestety nie przekłada się na rzeczywistość tak, jakby wielu ludzi sobie tego życzyło.

TDF
11 lat temu

buahahahahahahha ADAM MAŁYSZ mistrz buahahahahahaha

Twoja Stara
11 lat temu

czemu zabraliście mi mój nick dziwkiiiii?????????????????? ;D

mary jane
11 lat temu

bardzo, bardzo ale to bardzo chujowy artykuł. nastawiony na wywarcie jak największego wrażenia na człowieku, ktory o pfk słyszy po raz pierwszy, a nie na faktach. wiele ubarwnień. i te wypowiedzi hirka i luca… porażka. lepsze artykuły nt. paktofoniki i magika pojawiały sie 10 lat temu.

lenzu
11 lat temu

Ech, może nie byli najlepsi, ale byli dobrzy. PFK miało swój styl, to jest klasyka. Choć bardziej cenię sobie Magika w K44, to w PFK też był dobry, tego nie da się zaprzeczyć.

zsxpo
11 lat temu

to przeszlosci zacznijcie zyc i sluchac nowych wykonwacuw .. oni byli i nie wruca wspomijcie se raz a nie hejtujcue na youtube ze pfk najlepsza jak sa lepsi o glowe od nich .. kiedys moze byli teraz by nikomu nie dorownali !

Puciek1312
11 lat temu

Ile mozna juz czekac na ten film…

elo siema elo
11 lat temu

Na allegro można kupić pamiątkowe koszulki „Jestem Bogiem”!

SuperJanPalony
11 lat temu

Chuj mnie obchodzi magskoczek – Hanka nie żyje, kurwy!

https://www.chamsko.pl/4070/Tragedia

Popularne