Sprawdź nas też tutaj

Felieton

ROZKMINA: Beef is beef (cz.5)

Opublikowany

 

Do bardzo nietypowego muzycznego konfliktu doszło pomiędzy Peją a Żuromem latem 2008 roku. Nietypowego, bo rozegrał się on na przestrzeni niespełna dwóch miesięcy i nie do końca jasne są pobudki, z jakich Poznański MC zdecydował się odpowiedzieć na zaczepki skierowane w jego kierunku przez swojego przecież horrendalnie słabiej uzdolnionego kolegę po fachu, który przez taki obrót spraw zyskał tylko rozgłos.

Beef zapoczątkowany został przez Żuroma w utworze ”Mieliśmy Nagrać” promującym drugi jego solowy album pt. ”Poszukiwany (Rap z Celi i Wolności)” wydany 9 czerwca 2008 roku, w którym to utworze zdissował także Sokoła oraz Borixona, jak sam potem przyznał, chcąc wypromować się w ten sposób, co uznał za panującą w USA zdrową normę. Nie ulega jednak wątpliwości, że równie dobrym powodem do zaatakowania Poznaniaka z całą pewnością były dla niego osobiste porachunki. Żurom przywołał w tekście utworu zorganizowany przez niego Peji pobyt w hotelu, podczas którego miał on posunąć się do jego dewastacji oraz pobicia prostytutki: ”Do Ciebie w sumie nic nie mam/Oprócz tego, że nieładnie się zachowałeś/Kurwę najebałeś, bo sobie zasłużyła/Ale zaproszony, ugoszczony koncert należycie zapłacony/Hotel zostawiłeś kompletnie rozpierdolony”. Posunął się także do stwierdzenia, że taki stan rzeczy spowodowany był nadużywaniem przez Poznańskiego rapera środków psychoaktywnych oraz sterydów, zaznaczając również, że pozostałe mu zdrowie fizyczne zawdzięcza właśnie jemu, gdyż podczas wspólnego pobytu za granicą namówił kilku chcących dobrać się mu za skórę osiłków do porzucenia swych zamiarów. Podobnie jak w przypadku beefu pomiędzy Venomem a Jimsonem, w tym przypadku jedną z pobudek, z których Żurom zaatakował Peję, także okazała się niechęć tego drugiego do gościnnego udzielenia się w piosence. Żurom wspomniał: ”Nie chcesz się dograć z jakiś przyczyn, bo mnie już nie lubisz/Luzik, tylko powiedz to w oczy, a nie bełkotem się trudzisz/Jesteś zadufanym w sobie palantem i wielkim raperem/Którego trzeba wiele razy o wszystko prosić/Ja nie będę się kajał, dorośnij”. Peja do zarzutów Żuroma ustosunkował się w utworze ”Jedna Runda”, zarzucając mu przy okazji pazerność, brak lojalności, i pozerstwo. Do zarzutów o pobicie świadczących mu usługi panienki lekkich obyczajów odniósł się zgrabnie, powołując się na kodeks podwórkowy, wedle którego mówienie publicznie o tego typu sprawach stanowi dowód upadku zasad: ”Zapłaciłeś mi za koncert, pokój obrócony w pył/Co się stało dziwce, powinieneś zamknąć ryj/Powinieneś o tym wiedzieć, skoro jesteś taki git/Pewnych rzeczy się nie mówi, teraz za to się wstydź”. Poprosił go również o to, by ten przestał żywić wobec niego respekt za teksty jego piosenek, twierdząc, że z jego umysłowością nie może mieć na ich temat właściwego pojęcia. Peja podszedł do beefu w sposób merytoryczny, za powód obrania takiej właśnie taktyki podając prośbę swojego oponenta o to. Poznaniak skwitował ten fakt zabawnie, rymując: ”Dla mnie pseudo gangster Żurom, jest po prostu zwykłą… z cenzurą”.

 

Peja dla równowagi nagrał jednak jeszcze jeden utwór – zawierający ponad 50 wyrazów powszechnie uważanych za wulgarne ”Czysty Nokaut”, w którym chociaż głównie naubliżał swojemu przeciwnikowi, zawarł również bardzo interesujące wersy. ”I choć z pisania dissu lekko wyszedłem z wprawy/To dziś na pięćdziesiąt procent Cię rozkurwiam dla zabawy” – zarapował akcentując mizerny poziom muzyki tworzonej przez Warszawiaka, po czym dodał nawiązując do współtworzonego wiele lat wcześniej wraz z Wiśniowym duetu Ski Skład, który zakończył działalność w niejasnych okolicznościach: ”Bo ja błogosławię majk, a ty jak chcesz jaraj crack/Pozamiatane braap, kończę Cię jak Ski Skład!”. Na koniec piosenki Peja dokonał niezwykłego posunięcia – ogłosił ogólnopolski konkurs na najlepszy diss na Żuroma, oferując zwycięzcy możliwość nagrania z nim utworu na podkładzie DJ Decksa! Konkurs kończył się wraz z 1 września. „Przyszło ponad 300 dissów z czego kilkadziesiąt to zawodnicy pokroju Żuroma, ale mieliśmy tą świadomość, że do zabawy włączą się amatorzy, część disów było w formie tekstowej, jedni nagrywali bardziej inni mniej profesjonalnie. Są nawet dziewczyny. Szkoda tylko, że większość skupiła się na nieuzasadnionym bluzganiu, choć są też wyjątki. Wystarczyło zdissować go w dwóch lub 4 wersach, a reszta tekstu mogła na przykład: w pełni reprezentować umiejętności danego wykonawcy. Nikt jednak do tego w ten sposób nie podszedł. Ale są 3 utwory, które w ogóle nie zawierają tematu Żuroma. Te ekipy po prostu nie chciały go jechać nie znając osobiście, za to chcieli przedstawić nam swoje utwory z myślą o szerszej publikacji i to jest też fajna akcja. Z pośród całości wybraliśmy komisyjnie z Charliem 30 utworów, które według nas zasługują na uwagę. W niedalekiej przyszłości zamieścimy te utwory wraz z ankietą i to Wy słuchacze i fani hip hopu będziecie mogli wybrać zwycięzcę ponieważ mamy sprzeczne uczucia co do konkursowego kawałka numer 1, więc zostawiamy inicjatywę w waszych rękach” – powiedział Peja 6 września 2008 roku. Niestety, informacje odnośnie tego, kto wygrał konkurs, znane są tylko garstce osób – ponoć Peja zamieścił kiedyś na swoim kanale TouTube nieaktywny już filmik w którym przedstawił utwory faworytów, oraz wyłonił zwycięzcę. Niezależnie od tego, w internecie odsłuchać można wiele z nadesłanych na ów konkurs piosenek – większość z nich prezentuje jednak poziom tak żałośnie niski, że wzbudza zaledwie politowanie.

Żurom w odpowiedzi na dissy Peji nagrał utwór ”Druga runda”, w którym zawarł 8 zwrotek, przedstawiając w nich mocne, merytoryczne argumenty. Dziarsko odparł zarzuty Poznaniaka o cipowatość, nawijając zgodnie z prawdą: ”Mówię co myślę i dlatego mam jaja/Nie porównuj mnie do Mezia, to zwykła faja/Wielu myśli o tobie podobnie/Ale nie powie tego na głos, bo zlali by się w spodnie/Ja przynajmniej mam odwagę i chuja na to kładę/Że masz przewagę dalej z tobą jadę”. W przewrotny sposób wytknął mu także obraną przez niego rzekomo strategię marketingową: ”Szacunek ludzi ulicy chyba tylko z Poznania/Wymyśliłeś sobie hasło do zarabiania”. Na wysuniętą przez Poznaniaka propozycję stoczenia walki na ringu również nie pozostał głuchy: ”Chcesz się sprawdzić na ringu, nie ma sprawy/Nie boję się Ciebie, zrobię to dla zabawy/Przygotuję się kondycyjnie i sam Ci rzucę rękawice/Na razie poćwiczę, bo po sztucznym dopingu/Jesteś wirażka, poszła siłka poszła i maska/(…) Więc możesz trzymać mnie za słowo, rozegramy to na ringu honorowo/Przegram możliwe jednak nikt mi nie zarzuci tchórzostwa/A czas pokaże czy zadaniu sprostam”. Odparł również na zarzut Peji o koloryzowanie swojego życiorysu w tekstach piosenek i wypowiedziach, przypominając mu o tym, jak sam w numerze ”Głucha Noc” nawinął o tym, że został zatrzymany przez policję na dwie doby: ”Byłem poszukiwany, siedziałem i mam problemy z prawem/To o tym nagrywam więc na szczerość w moim rapie się nie porywaj/Nie pamiętasz już jak 48 na dołku przesiedziałeś/I o tym rymowałeś, straszną historię nam opowiedziałeś”. Peja nie odpowiedział na jego diss, ale Żuromski wystosował jeszcze jeden pojazd, w formie tracku pt. ”Chory Książę”. Zarapował tam: ”Szacunek ludzi ulicy? Chyba meneli bez pracy/Kiedyś może byłeś sobą, tworzyłeś prawdziwy rap/Teraz patologię wciskasz dzieciakom ruszającym w świat”. W swoje urodziny 30 lipca Żurom dostał od znajomego tort z wizerunkiem Rycha, który zjadł w opublikowanym w internecie filmiku, ogłaszając kulturalne zakończenie beefu.

 

Beef pomiędzy Żuromem a Peją był dziwaczny. Chociaż Żurom jest MC którego muzyki słuchać nie sposób dla przyjemności, bowiem nie posiada żadnego flow, a i rymuje często w sposób skrajnie banalny, stosując rymy czasownikowe, miał w konflikcie sporo racji. Peja jest za to nieporównywalnie lepszym raperem, jednak poza dissami, obrażał także przeciwnika publikując w internecie żenujące filmiki, samemu stając się obiektem drwin części odbiorców. Ostatecznie raperzy Ci nie spotkali się na ringu, chociaż przeniesienie konfliktu z płaszczyzny muzycznej na fizycznie bitewną wisiało w powietrzu, podgrzewając atmosferę. Żuromski na wskutek wdania się w konflikt z Peją zyskał uwagę słuchaczy oraz mediów, umożliwiającą mu nagłośnienie rzekomych pomówień, jakich stał się ofiarą. W styczniu 2008 roku został posądzony o sprzedaż Kieleckiemu gangsterowi 2 kg amfetaminy i 10 kilogramów marihuany, za co sąd rozpatrując jego sprawę po raz drugi orzekł go winnym popełnionego czynu, wymierzając w grudniu 2010 roku nieprawomocny wyrok 3 lat pozbawienia wolności, grzywnę w wysokości 20 tysięcy złotych, oraz przepadek korzyści majątkowej w wysokości 161 tysięcy złotych, jaką rzekomo uzyskał na drodze występku. W lutym 2012 roku sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia przez sąd okręgowy w Kielcach. Żurom stanął utworzył akcję ”Stop Pomówieniom”, której celem funkcjonowania jest ”wprowadzenie zmian w prawie karnym w zakresie sankcjonowania pomówień”. Żuromski wystąpił nawet w nadawanym na żywo programie ”Państwo w Państwie” emitowanym na łamach telewizji Polsat News, w którym to programie poruszane są sprawy osób zrujnowanych przez niekompetentnych i/lub skorumpowanych urzędników., itd. Żurom żeby przykuć uwagę ludzi w trakcie nagrania podpalił się nawet na wizji!

 

Żuromski w przeciągu lat parał się wydawaniem rapowych albumów. Posiadał trzy wytwórnie płytowe, z których dwie zakończyły działalność przez jego problemy z prawem. Syndykat Dźwięku (ostatni album wydany nakładem ukazał się w 2005 roku), Terror Muzik (2008 rok) i Klasyk założony w 2011 i działający do dnia dzisiejszego. W 2006 roku Żuromski wszedł w posiadanie praw do wydawania tytułów należących pierwotnie do katalogu wytwórni RRX Krzysztofa Kozaka, które to prawa były kwestionowane na drodze sądowej, aż do ostatecznego przyznania mu ich dopiero 22 lipca 2013 roku! W międzyczasie przeciw Żuromowi toczyło się również postępowanie karne – był posądzony o handel narkotykami. Sam wypowiedział się na temat afery poprzez swój profil Facebook w ten sposób: ”Wiem już na dziś tyle, że komuś zależało by mnie zniszczyć i odebrać mi prawa do katalogu. Wymyślono aferę narkotykową z moim udziałem, przekupiono jakiegoś gangstera z Kielc („Jezus”) by podał jedynie moją ksywkę i by na podstawie pomówienia złapać mnie i wtrącić na lata do więzienia. Wrogowie nie przewidzieli, że dzięki Bogu moja siła psychiczna, chęć życia i wiara połączona z motywacją doprowadzą do tego, że walka moja o swoje życie, dzieci i majątku który posiadałem doprowadzi do tego punktu w którym się obecnie znajduję”. co ciekawe, Żurom stał się również właścicielem praw do wydawania na wyłączność dwóch albumów SLU, które to prawa odsprzedał: ”Płyta SLUMS ATTACK Zwykła Codzienność jak i SLUMS ATTACK Slums Attack zostały sprzedane firmie FONOGRAFIKA. Po raz trzeci informuję, że wszystko poszło jak należy.” – napisał na stronie swojej ostatniej płytowej wytwórni Klasyk 23 lipca 2013 roku. Wcześniej prawa do wydawania ”Slums Attack” posiadała wytwórnia PH Kopalnia, a ”Zwykła codzienność” – RRX. Jak widać, Żurom nie okazał się być złośliwym do tego stopnia, by zechcieć wydawać albumy swojego przeciwnika. A może po prostu obawiał się jakiś możliwie związanych z tym konsekwencji?…

 
70 komentarzy

70
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
FSST

PRAWDZIWA HISTORIA:
[img]https://c3201142.cdn03.imgwykop.pl/comment_PbHYNOsgICScFJv1xemyOdjc9XuH3Ojo.jpg[/img]
[img]https://i.pinger.pl/pgr132/93171bc5000bf1dd52c0fa23[/img]

WJEŻDŻAM CI NA DYNIE

[img]https://i.imgur.com/Q8mZbAu.jpg[/img]

SuperRap

CO MNIE PENER I SAMOPODPALACZ OBCHODZI, GIMBY ZNAJO POLSKO KLASYKE?[img]https://imagizer.imageshack.us/v2/941x528q90/585/4kbu.jpg[/img]

BonusRTV

[img]https://blog.joins.com/usr/t/on/tony4328/1110/4e8b827c0b4c6.jpg[/img]

kutafon jebany

krol i tak wygral kazdy beef. pis jol, najlepszego.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=RSP-6u-nay4[/youtube]

tedsawdsda

[img]https://img.pl/LHmf.jpg[/img]

FSST

[img]https://zryte.pl/img/mem/peja_tibia_gala_10b.jpg[/img]
[img]https://www.glamrap.pl/images/stories/d5/54t87-69-876354gfdjfgj.jpg[/img]

BonusRTV

[img]https://alfa.gifs-planet.com/new4/826.gif[/img]

shayy

DOBRA KONIEC PIERDOLENIA..
JA SIE PYTAM DO JASNEJ CHOLERY GDZIE RECENZJA PŁYTY RAP ROKU NA GLAMRAPIE
[img[https://25.media.tumblr.com/fdb913b6732a9193d6cc64f4e019d926/tumblr_muid566Fpf1rwvksco1_500.gif[/img]

kal

[img]https://glamrap.pl/images/stories/f3/zurom-panstwo-w-panstwie.jpg[/img]
ŻUROM POKAZAŁCI W KTÓREJ GRASZ LIDZE
[img]https://www.hip-hop.com.pl/zdjecia/Tede.jpg[/img]
TEDE CIE ZMIAŻDZYŁ
[img]https://www.hiphopnieumarl.pl/wp-content/uploads/2011/04/parias1.jpg[/img]
PARIAS POSPRZĄTAŁ

quwa

DOBRA KONIEC PIERDOLENIA..
JA SIE PYTAM DO JASNEJ CHOLERY GDZIE RECENZJA PŁYTY RAP ROKU NA GLAMRAPIE
[img]https://25.media.tumblr.com/fdb913b6732a9193d6cc64f4e019d926/tumblr_muid566Fpf1rwvksco1_500.gif[/img]

RPS RPS ooo

POŁKNIJ ĆMĘ ZANIM ONA POŁKNIE CIEBIE ~ HADES

[img]https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRvLJgZaTyHoO1DoB3gdENjJ1wD8baVc-hxsQZ5gJcTkGzMww5dmo5juH7K[/img]

Kompot

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=zM0eItIKIHA[/youtube]

TAKIE TAM.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=-qyAdXBFbuo[/youtube]

gratis

[img]https://imageshack.us/a/img534/6500/skhc.jpg[/img]

EldoPrezidento

Płyta roku już jest KURWA!
https://www.sendspace.com/file/5d3fqy

ameno

Z OKAZJI NOWEGO ROKU, CHCIALEM ZYCZYC ‚GORZE’ WIELU PROBLEMOW I ZASLUZONEGO WPIERDOLU.

A TERAZ WYPIERDALAM SIE BAWIC, KURWY.:)

[img]https://26.media.tumblr.com/tumblr_lr9ki7GIpz1qisnl3o1_250.gif[/img]

dumin123

ELO
TUTAJ DUMIN123 NA BICIE
A NA MAJKU GRUBY CZARNY KOT
NIEDŁUGO NOWE PRODAKSZYNS
[youtube]https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=APZoxTEP4d4[/youtube]

Kópson

SYLWESTER A GIMBY NAPIERDALAJĄ SWOIMI MAGAMI
[img]https://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRdi_q0cQ5UbNsrzAt3jT70VAaNHQPs5sV4iuRcdUQIo9kQvzB9[/img]

dumin123

ELO
TUTAJ DUMIN123 NA BICIE
A NA MAJKU GRUBY CZARNY KOT
NIEDŁUGO NOWE PRODAKSZYNS
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=APZoxTEP4d4[/youtube]

jednanacja

siema nagrywamy za granicami kraju i szukamy opini osob 3…jesli znajdziecie chwile odsluchajcie 5

https://www.youtube.com/watch?v=fc_H0KTPnkk

jednanacja

tutaj macie drugi pozdrawiam…

https://www.youtube.com/watch?v=SdmP5e_-180

kozakkkk

[quote name=”FSST”][img]https://zryte.pl/img/mem/peja_tibia_gala_10b.jpg[/img]
[img]https://www.glamrap.pl/images/stories/d5/54t87-69-876354gfdjfgj.jpg[/img][/quote]

ŻUROM SIĘ PODPALA

DOBRE

Jaki kurwa nowy rok

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Ddnf0yNcCXU[/youtube]

kal

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=JZQx4Uwj-QI[/youtube]
PEJA DISS

SRAM_CI_W_PANCZLAJN

[quote name=”gratis”][img]https://imageshack.us/a/img534/6500/skhc.jpg[/img][/quote]

TO FAJNIE ALE MASZ DOWNA, KTO WYGRAŁ?

PIGEJ

[youtube]https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=zM0eItIKIHA[/youtube]

jednanacja

[quote name=”Jaki kurwa nowy rok”]https://www.youtube.com/watch?v=Ddnf0yNcCXU[/quote]
dobre mi sie podoba…

Que

KURWA WYJEBANE W TEN BÓLDUPY POZNAŃSKIEJ ŁAK SCENY PŁYTA ROKU WYSZLA

skatten10

[quote name=”SRAM_CI_W_PANCZLAJN”]TO FAJNIE ALE MASZ DOWNA, KTO WYGRAŁ?[/quote]
WYGRALA TWOJA STARA BO CIEGNELA MU ROGALA

Que

[img]https://oi40.tinypic.com/29gftih.jpg[/img]

Krs83

Ciekawe czy Rysio zone napierdala jak sie nazre matanabolu!!

skatten10

[quote name=”Que”][img]https://oi40.tinypic.com/29gftih.jpg[/img][/quote]
DLA DZIECI PLYTAROKU JEBAC TEGO ŁAKA

chujkurwa

[quote name=”SuperRap”]CO MNIE PENER I SAMOPODPALACZ OBCHODZI, GIMBY ZNAJO POLSKO KLASYKE?[img]https://imagizer.imageshack.us/v2/941x528q90/585/4kbu.jpg[/img][/quote]
props za pcp i Dizkreta i Praktika

jebacccc

[quote name=”kal”][img]https://glamrap.pl/images/stories/f3/zurom-panstwo-w-panstwie.jpg[/img]
ŻUROM POKAZAŁCI W KTÓREJ GRASZ LIDZE
[img]https://www.hip-hop.com.pl/zdjecia/Tede.jpg[/img]
TEDE CIE ZMIAŻDZYŁ
[img]https://www.hiphopnieumarl.pl/wp-content/uploads/2011/04/parias1.jpg[/img]
PARIAS POSPRZĄTAŁ[/quote]
po tedasie nie było co sprzątać już ;d #ah24n2 wieczny ból dupy rysia

kal

[quote name=”jebacccc”]po tedasie nie było co sprzątać już ;d #ah24n2 wieczny ból dupy rysia[/quote]
PARIAS PRZYBYŁ KOŁEK DO TRUMNY

gratis

[quote name=”SRAM_CI_W_PANCZLAJN”]TO FAJNIE ALE MASZ DOWNA, KTO WYGRAŁ?[/quote]
Stary bądź pewny, że dzisiaj POMACZAM. A ty gimbie pikolo i spać

abc

JEBAĆ ŁAKOW ERIPE WLASNIE ZJADŁ 2013 ROK

JEBAĆ ŁAKOW ERIPE WLASNIE ZJADŁ 2013 ROK

JEBAĆ ŁAKOW ERIPE WLASNIE ZJADŁ 2013 ROK

JEBAĆ ŁAKOW ERIPE WLASNIE ZJADŁ 2013 ROK

JEBAĆ ŁAKOW ERIPE WLASNIE ZJADŁ 2013 ROK

JEBAĆ ŁAKOW ERIPE WLASNIE ZJADŁ 2013 ROK

AJS

[img]https://cdnl.complex.com/mp/620/400/80/0/bb/1/ffffff/5bf317eae31cc2cb687cadb0f5069660/images_/assets/CHANNEL_IMAGES/POP_CULTURE/2013/03/the-30-sexiest-gifs-of-mila-kunis/mila12_505567.gif[/img]

hawudepe
zapinalismy_kurwe_w6

Życiówka Penera, żeby nie było to cytuje.
[img]https://e.lansik.pl/la769/7c08fa0700191db44ab0e0e4[/img]
„Wszyscy patrzcie na tego frajera. Stoi kurwa!! Chodź frajerze kurwo,
chodź ty kurwa chuju do szczania. Rozjebundo ty jebana z kibla kurwa. Chuj Ci na imię ej kurwo chuj Ci na imię, chuj Ci na imię ej kurwo chuj Ci na imię? Jesteś hejterem, więc wypierdalaj mi kurwo. Jesteś hejterem, więc wypierdalaj mi kurwo.
Ty kurwa pedale! Jak ja rapowałem ty dziwko, to ty żeś kurwa nawet nie wiedział kurwa jak się masz wysrać kurwa w nocnik ty kurwo! [aplauz fanów] Wiecie, co robić, nie? Wiecie, co z nim zrobić nie?! . Rozjebać w chuj!!!. Tak kończą frajerzy, właśnie tak! Wszystko na mój koszt, wszystko na mój koszt.”
[img]https://img.interia.pl/rozrywka/nimg/2/j/Oskarzony_Peja_Przyznal_4025648.jpg[/img]

zapinalismy_kurwe_w6

[img]https://i.imgur.com/nIZAjUZ.gif[/img]

JEBAĆ

PS ŻUROM WYGRAŁ

Lukasz20

[quote name=”FSST”]PRAWDZIWA HISTORIA:
[img]https://c3201142.cdn03.imgwykop.pl/comment_PbHYNOsgICScFJv1xemyOdjc9XuH3Ojo.jpg[/img]
[img]https://i.pinger.pl/pgr132/93171bc5000bf1dd52c0fa23[/img][/quote]
na i po co to frajerze kradniesz?

TenTypJay

Żurom to noskill i życiowa pokraka, Rychu cię rozjebał ty śmieciu przynosisz wstyd Warszawie, diss już się piszę, przygotuj się na liryczne morderstwo brudna szparo!!!

Lukasz20

[img]https://i.pinger.pl/pgr105/75b3886400074fac52bbca75[/img]

Zapraszam do polubienia fanpejdża. Pozdrawiam.
https://www.facebook.com/CrapRAPP?ref=hl

fffff

[quote name=”Lukasz20″]na i po co to frajerze kradniesz?[/quote]
komu kuhwa?

afshash

[quote name=”BonusRTV”][img]https://blog.joins.com/usr/t/on/tony4328/1110/4e8b827c0b4c6.jpg[/img][/quote]
gimby nie pamietajo
dobra jest caly czas….

Bogaci Chrześcijanie

Jebać brzydkich ludzi

Popularne