Sprawdź nas też tutaj

Wywiad

WĘŻU PMM: „NIE CHCĘ ŻEBY MOJA MUZYKA BYŁA POSTRZEGANA W KATEGORIACH PRODUKTU, TYLKO WARTOŚCI JAKIE ZE SOBĄ NIESIE”

Opublikowany

 

Ma na koncie kilka nielegali oraz pięć oficjalnie wydanych albumów PMM a już niebawem na rynku pojawi się jego w pełni solowa płyta.

Z Wężem rozmawiamy na kilka miesięcy przed premierą albumu "Wiadomość", który ma się ukazać w lutym.

 

marzenie, dzięki któremu jestem tym kim jestem. Po latach pełnych wykręconych akcji, nagrań i tysięcy melanży, mam na koncie kilka nielegali, zestaw gościnnych zwrotek i pięć oficjalnie wydanych albumów PMM. Udało mi się spełnić jeszcze jedno marzenie. Stworzyłem własne studio i po dwóch latach ciężkiej nauki i pracy nad tworzeniem muzyki, światło dzienne ujrzały moje pierwsze oficjalne produkcje. Możecie ich posłuchać na albumie "W stronę światła" ;). Dziś jestem gotowy, żeby dać Wam od siebie jeszcze więcej. Album nad którym pracuję jest dla mnie wyjątkową produkcją. Już wkrótce dowiecie się dlaczego. Do usłyszenia!

 

W internecie od kilku tygodni dostępny jest singiel „Inny świat”, zwiastujący Twój solowy projekt. Dlaczego akurat na ten numer się zdecydowałeś na początek?

Wężu: Bo album „Wiadomość” to mój „Inny świat” (śmiech). Poważnie, chciałem oficjalnie zaznaczyć, że trwają prace nad solowym materiałem. Jednak nie miałem jeszcze finalnie sprecyzowanego kierunku płyty. Przygotowuję dwa solowe projekty jednocześnie i zależało mi, żeby kolejność pojawiania się materiałów nie była przypadkowa i była ciekawa. Ten numer jest fajny, a jednocześnie nie zobowiązujący. Mogłem kończąc płytę nadal spokojnie pójść w dowolnym kierunku.

 

Jako pierwszy z PMM zdecydowałeś się na ruchy związane z tak naprawdę debiutem (śmiech) – kiedy po raz pierwszy pojawiła się myśl, że już czas na własną solówkę?

Wężu: Debiut po pięciu albumach PMM, to poważna sprawa. Patrząc z dystansem, na wielu płaszczyznach można „Wiadomość” nazwać albumem debiutanckim. To pierwsza płyta sygnowana jako solo WężuPMM i pierwszy album wydawany oficjalnie przez PMMrecords. Wracając do Twojego pytania, nad solowym albumem myślałem od zawsze. Kiedy podjęliśmy z Głową i Tomem Swedenem decyzję o wydawnictwach PMM, solowe projekty poszły w odstawkę aż do teraz.

 

Gdy rozmawialiśmy miesiąc temu powiedziałeś mi, że sam sobie zrobisz muzykę, dalej trzymasz się tego planu, czy zatrudnisz jednak dodatkowych producentów?

Wężu: Pracuję i przebywam z wieloma muzykami i artystami, stąd za wcześnie jeszcze na odpowiedź na to pytanie. Zastanawiam się nad współpracą producencką ale raczej na kolejny album. Na pewno jestem jedynym producentem wykonawczym albumu „Wiadomość”.

 

Dlaczego postanowiłeś samemu zająć się prócz warstwy lirycznej, muzyką?

Wężu: Już pierwsze numery jakie nagrałem w życiu wyprodukowałem osobiście (śmiech) … wyobraź sobie koniec lat 90-tych, PS One, stary Roland i możliwości pożyczonego komputera Intel Pentium 100. Dzisiaj ten zestaw, to historia. Od wtedy do dziś zbierałem się, żeby produkować profesjonalnie ale wymagało to czasu i inwestycji w siebie. Jak już coś robię, staram się to robić dobrze albo wcale. Lubię pracować nad czymś od początku do końca i wszystko robić po swojemu. Posiadanie studia i produkowanie muzyki daje mi taką możliwość. Poza tym to dobre uzależnienie, daje kopa, otwiera umysł i kreatywność.

 

Wasza muzyka ma własny sznyt, wypracowaliście przez lata unikalny styl jako PMM – będziesz kontynuował ten motyw na nadchodzącym krążku?

Wężu: Sznyt PMM mam w serduchu, ale na pewno prace nad albumami PMM z Głową, Asią Tyszkiewicz, Tomem Swedenem, O.S.T.R.em i innymi artystami kierunkowały w pewien sposób moją twórczość do tej pory. „Wiadomość”, to dla mnie w artystycznym sensie sposób na odnalezienie samego siebie i nadanie własnego, nowego kierunku muzyce.

 

W takim razie opowiedz o przesłaniu płyty – co Wężu PMM chce zawrzeć w warstwie lirycznej „Wiadomości”? Do kogo kierujesz ten krążek?

Wężu: „Wiadomość”, to z jednej strony Wężu, jakiego wielu słuchaczy zdążyło poznać. Jestem otwarty i szczery w tekstach, które są wypełnione emocjami i treściami autobiograficznymi, to się nie zmieni. Z drugiej strony „Wiadomość”, to inny ja, bo w procesie tworzenia moja muzyka ewoluuje. Rozwijam się muzycznie, a ogranicza mnie już tylko własna świadomość. Ten album dedykuję fanom hip-hopu ale nie tylko. „Wiadomość” jest dla ludzi, którzy kochają pasje, którym zależy na autentycznej, zaangażowanej muzyce. Na pewno nie jest to nudny materiał, który po przesłuchaniu odłożycie na półkę. Jak powiedział mój dobry kolega (de fakto muzyk jazzowy) – ten materiał żyje muzycznie i to jest w nim najlepsze.

 

W oczekiwaniu na solowy materiał zarówno Twój jak i Głowy – zechcecie wydać coś pobocznego dla ludzi, aby nie musieli czekać na pełnoprawne albumy?

Wężu: Prace nad obiema płytami są mocno zaawansowane. Początek 2016 roku to kilka singli zarówno ode mnie jak i od Głowy. „Wiadomość” do sklepów trafi już w pierwszej połowie lutego, nowe oficjalne klipy pojawią się w styczniu, a imprezowy singiel noworoczny ode mnie już za dwa tygodnie, także nie będzie trzeba czekać zbyt długo (śmiech).

 

W tym miejscu pytanie do Głowy, czy fakt iż Wężu już ruszył z promocją, zmobilizował Cię do wytężonej pracy aby dorównać koledze?

Głowa: Nad płytą „Jak nie dzisiaj to kiedy” pracuję już od jakiegoś czasu. Obaj byliśmy świadomi tego, że ruszy promocja jednego i drugiego materiału. Wężu miał więcej gotowych rzeczy, bo produkując bity na PMM, przygotowywał też produkcje na swój album. Dogadał wydawnictwo PMMrecords ze Stepem i ruszył. Normalna kolej rzeczy. Ja mój album planuję wydać pod koniec marca 2016, niedługo wjadą pierwsze single.

 

Wężu będzie stronniczy (śmiech), więc powiedz jeszcze jak oceniasz jego płytę?

Głowa: Wiesz co, podjęliśmy decyzje, że dopóki nagrania na obie płyty nie będą zakończone, to oprócz naszych gościnnych udziałów nie będziemy pokazywać sobie wszystkiego nad czym pracujemy. Uznaliśmy, że to wyjdzie na dobre obu albumom, bo nie będziemy mieli czym się wzajemnie sugerować ale na pewno będzie to bardzo dobry album. To w końcu PMM (śmiech).

Po przerwie na reklamy (śmiech) wracamy do tematu, Wężu kogo postanowiłeś zaprosić na płytę i dlaczego akurat takich ludzi?

Wężu: W tym momencie nie zdradzę jeszcze gości, którzy pojawią się na albumie. Wszystko wyjaśni się niebawem. Powiem tak … na album „Wiadomość” zaprosiłem ludzi, których twórczość robi na mnie wrażenie i mam kilka niespodzianek, których nie spodziewa się nikt (śmiech).

 

Wracam do naszej listopadowej rozmowy – w której poruszyłeś kwestię teledysków. Jesteś producentem wszystkich klipów do płyty, nic się nie zmieniło?

Wężu: Zgadza się, jestem producentem wykonawczym albumu, więc pośrednio też teledysków. Klipy realizowane są w oparciu o moje sugestie. Oczywiście bez zaangażowania ludzi, z którymi pracuję nic by z tego nie było ale staram się mieć wpływ na to co i jak jest realizowane. 

 

Nie będzie tajemnicą, jeśli powiemy, że większość roboty związanej z płytą wykonujesz sam i przy wsparciu znajomych. Dlaczego tym razem wziąłeś sprawy w swoje ręce i zdecydowałeś się na dystrybucję w Step Records?

Wężu: Na początek powiem, że to wyłącznie moja decyzja, nie wynikająca z żadnej konieczności. Mogłem wydać tą płytę we współpracy z Prosto, pojawiła się też inna wytwórnia, która wyraziła zainteresowanie wydawnictwem ale w obu przypadkach wiązało się to z wieloma poważnymi zależnościami i czekaniem, bo jak ktoś inwestuje w Ciebie, to może wiele od Ciebie wymagać i wiele narzucać. Nie uważam, że to źle ale dokonałem wyboru i postawiłem na niezależność. Step zaoferował PMMrecords warunki dystrybucji. Po zapoznaniu się ze wszystkim, nie zastanawiałem się zbyt długo. Zacznę od plusów takiej decyzji … przede wszystkim nie muszę na nic czekać, nie muszę nic z nikim konsultować i ustalać, nie muszę o nic pytać i prosić. Wszystko robię jak chcę, kiedy chcę i z kim chcę. Największe minusy mojego wyboru to praca praktycznie 24/24, zajebista odpowiedzialność za wszystkie etapy produkcji i stres wynikający z tego, że PMMrecords jako wydawca albumu „Wiadomość” odpowiada właściwie za wszystko. Na szczęście mam wokół siebie ludzi, którzy mają podobną zajawkę, są niezależni i w podobny do mnie sposób wygrzani artystycznie, rozumieją mnie i pomagają, bo naturalnie mają na to ochotę. Przy okazji dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierają. „Wiadomość” jest dla Was.

 

Lata spędzone w Prosto – to na pewno lata nauki, jakie wnioski na szybko nasuwają Ci się po tylu latach kontraktu w coby nie było największej wytwórni hip-hopowej w Polsce.

Wężu: Jak najbardziej wydając przez tyle lat albumy w Prosto Label wiele się nauczyłem i za to jestem wdzięczny. Z PMM trafiliśmy do Prosto w świetnym momencie – jako chyba pierwsza ekipa rapowa w labelu spoza stolicy. Mimo, że minęło tylko kilka lat, rap bardzo się zmienił, a razem z nim wydawcy, a może stało się to właśnie całkiem odwrotnie. Na pewno nie chcę być trybem w żadnej maszynie. Nie chcę, żeby moja muzyka była postrzegana w kategoriach produktu, a w kategorii wartości, jakie ze sobą niesie. Póki co „Wiadomość” jest przyjmowana bardzo dobrze zarówno przez słuchaczy, jak i przez innych artystów i media, które patronują produkcji. Dzięki temu jestem szczęśliwym człowiekiem, zapracowanym ale szczęśliwym (śmiech).

 

Na koniec trochę lżejszy temat – okładka – jest to kolejna rzecz, która ma być unikatowa i coś czego wcześniej nie było w kraju – opowiesz trochę o tym?

Wężu: Okładka to artystyczna wizja mojej bardzo dobrej koleżanki – Małgorzaty Bucy. Gosia jest magistrem sztuki, artystką plastykiem i malarką. Od lat aktywnie udziela się artystycznie. Zasiadała w zarządzie Związku Polskich Artystów Plastyków. Na potrzeby albumu namalowała obraz, na podstawie którego zaprojektowała okładkę. Dla klimatu książeczka do płyty została narysowana węglem. Fajne połączenie i bardzo pozytywnie wygrzany efekt.

 

Ok w tym momencie zakończymy – do tematu wrócimy po premierze krążka – przy czym powiedz mi jeszcze co przyniesie grudzień od Ciebie?

Wężu: Grudzień to oficjalny koniec prac nad albumem „Wiadomość”, dwa nowe teledyski na styczeń i przede wszystkim życzenia świąteczne i chwila zasłużonego odpoczynku. W grudniu na profilu www.facebook.com/wezupmm, pojawi się też noworoczny singiel niespodzianka, także zapraszam. Pozdrowienia ze Szczecina. 5.

 

0 0 vote
Article Rating
 
24 komentarze
24 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
WU-TANG
5 lat temu

haha ciekawe czy wie jak jego muzyka jest postrzegana na glamrapie
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=_ClFw-ekZ08&feature=youtu.be[/youtube]

HajsSIeZgadza
5 lat temu

WYPIERDALAJ Z SWOIM CHUJOWYM RAPEM, BO SERIO ODCZUWAM MOCNO ŻENADE JAK SLUCHAM TWOJEJ ' MUZYKI'

WyChillovany
5 lat temu

WĘŻU, SŁOŃ, KAJMAN, MAŁPA…

NIE WIELE WIEM O BRANŻY, ZWIERZĘTA, CLOWNY I ŁATWE DUPY.

Chajzerberg
5 lat temu

[img]https://s12.postimg.org/fd7m5w925/b0c3f1431d0cf3d7b9e4c100d48d579b.jpg[/img]

SIUSIAX
5 lat temu

oo,widze postawa przeciwna do postawy tego frajera Tedego

PIERDZIOCH
5 lat temu

[img]https://gfx.dlastudenta.pl/photos/kultura/kino_2012/wsciekle_piesci_weza.jpg[/img]

WŚCIEKNIĘTY WĄŻ UNIKA NIEPOTRZEBNYCH WALEK!

skipper
5 lat temu

dobrze gada 🙂

#KATOS
5 lat temu

DZIKI WĘŻUUUUUUUUUU!!!!!!!!!!!!!!!

tomegziomeg
5 lat temu

KURWA ZASKRONIEC IDZ DALEJ POLOWAC NA RYBKI
[img]https://img3.garnek.pl/a.garnek.pl/016/770/16770414_800.0.jpg/zaskroniec-ze-zdobycza.jpg[/img]

jagnie
5 lat temu
Reply to  tomegziomeg

WĄŻ POMÓGŁ RYBCE BO SIĘ TOPIŁA A TY I TAK POWIESZ ZE JEST ZŁY 🙁

trampki 2016
5 lat temu

WONRZ JEST

TYLKO JEDEN

KURWIU

NO NAME

[img]https://i.giphy.com/zPdwt79PXjMEo.gif[/img]

RyszardLiroyGraniecki
5 lat temu

Kto kurwa?!

mudzinzszn
5 lat temu

dobrze gada chop wy kurwie i pedaly jebane, no name to ruchal wasze stare i powstaly takie scierwa blehehe PROPS koleszko!

kalix
5 lat temu

ty się lepiej martw ,żeby twoja muzyka była w ogóle dostrzegana

jack the ripper
5 lat temu

żeby węża z pmm takie ciule glamskie obrażały to kurwa jest przejebka…jebać ten portal i całą tą hujoze!

bezbektakitam
5 lat temu

JEDYNY WONSZ TO WONSZ ŻECZNY

TUDUTUDU

[img]https://i.ytimg.com/vi/BhB2ZcXWJDk/hqdefault.jpg[/img]

zdziwho
5 lat temu

dobry wywiad, wiecej takich ludzi nam trzeba w polskim rapie

KarlmanoPMM
5 lat temu

Wezowy piona menciu a co to za zjebani pisarczykowie nie chowajcie sie za slabymi nikami dajcie namiary na siebie to pogadamy huehuehue

KarlmanoPMM
5 lat temu

Cffffaniaczki 🙂

Lawanna
5 lat temu

This is the appropriate path to consider if you
wish to hold consuming your selected foods while still attaining weight loss ambitions.

Here is my homepage … venus factor workout youtube: https://S3.Amazonaws.com/loswgt/index/195.html

Jerri
5 lat temu

With the release of Bob Lang’s newest and greatest title Great Ebook of Shop
Drawings for Craftsman Furnishings” my solely excuse for not finally building an amazing piece of furniture from this type is laziness, pure and easy!

Look at my blog post … dolls furniture plans (https://s3.amazonaws.com/: https://s3.amazonaws.com/woodforwork/index/192.html)

Eileen
5 lat temu

Your body isn’t a whiteboard marker the place you can scribble or draw anything and erase afterwards.

Feel free to visit my weblog: upper shoulder tattoo pain, Florene: https://s3.amazonaws.com/mketato/index/159.html,

Yong
5 lat temu

Most often it’s seen that a miscarriage happens within the first trimester itself.

My web-site … how to get pregnant with a boy book: https://s3.amazonaws.com/howpregx/index/103.html

Van
4 lat temu

This is all unpaid stuff I am talking, you never want to
go into paid marketing unless you want to.

Feel free to visit my webpage – monkey survey news: https://s3.amazonaws.com/onlinesurveyez/index/112.html

Popularne