Sprawdź nas też tutaj

Wywiad

Zdrowus: „Chciałbym zrobić bity dla Rytmusa” |WYWIAD

Opublikowany

 

Dziś naszym bohaterem będzie kolejny reprezentant MHM.

Ze Zdrowusem przeprowadziliśmy interesującą rozmowę, która zaciekawi nie tylko jego fanów, ale i osoby nieznające zupełnie jego twórczości. Czasami śmiesznie, nieszablonowo, ale zawsze na temat. 

Nie jesteś jeszcze mainstreamowcem, znają Cię jedynie w określonych kręgach. Mógłbyś się przedstawić słuchaczom?Zdrowus: Nie mogę wyjść z podziwu jak pięknie ubrałeś w słowa stwierdzenie "jakiś noname" (śmiech). Jestem Zdrowus, zwany także Zdrewe, producent i wokalista z Krakowa, członek byłego Miami Hit Music oraz kolektywu muzycznego Vixagedon.

 

Mi temat nie jest obcy, był on przez MHM poruszany niejednokrotnie. Mógłbyś opowiedzieć jednak jak poznałeś się z chłopakami?

Zdrowus: Poznaliśmy się tak właściwie na forum rapgra.com. Maciek Spons wstawiał tam swoje rzeczy, ja swoje i tak od słowa do słowa najpierw zostałem zaproszony do nagrania gościnki na płytę Sponsa i Perrego, a potem do ekipy.

 

Kto w ogóle tworzył podstawowy trzon ekipy, a jacy muzycy dołączyli później?

Zdrowus: Podstawowy trzon to przede wszystkim Maciek Spons, Perry, Hightower, Nieno. Nie powiem Ci teraz dokładnie w kolejności kto był następny, ale przez nasze szeregi przewinęło się wielu artystów – Suchar, Pablo Novacci, Bedoes, Blejk, DMN the Diamond itd.

 

Coś cicho ostatnio u was?    

Zdrowus: Wiele razy próbowaliśmy po części słusznie tłumaczyć to tym, że normalnie pracujemy, nie jesteśmy muzykami na pełen etat i tak dalej, jednak doszedłem wraz ze Sponsem do wniosku, że jest to tylko i wyłącznie wina naszego braku konsekwencji i obaw o słaby odbiór w dzisiejszych czasach. Nie rzucę jednak pustych słów na wiatr mówiąc, że niedługo już nie będzie cicho, pracuję nad projektem i współtworzę go z jednym z "trzonów" z pytania powyżej. Na swoim Soundcloudzie regularnie dodaje też swoje produkcje na sprzedaż, lub dla nie-raperów moich fanów po prostu do sprawdzenia.

 

Nie macie w planach jakiejś reaktywacji, żeby znów prężnie działać?

Zdrowus: Tak jak powyżej, choć nie nazwałbym tego reaktywacją MHM.

 

Ta konwencja już się wypaliła?

Zdrowus: Myślę, że tak. MHM było potrzebne nam za czasów gdy nie znaliśmy się face to face. Po tym jak Maciej przyjechał do Krakowa, a za nim Suchar i Perry, zaczęliśmy mniej poważnie traktować szyld MHM, bo staliśmy się poprostu przyjaciółmi, którzy robią razem muzykę.

 

Patrząc z perspektywy czasu, z kim współpracowało CI się najlepiej. W sferze muzycznej najlepsza chemia była między Tobą i…?

Zdrowus: Definitywnie Maciej Spons, wiele razem przeżyliśmy poza muzyką i to bardzo na to wpłynęło. Jeśli chodzi o Maćka jednak, to czas przeszły w tym pytaniu jest niepotrzebny.

 

Jesteś bardziej raperem czy producentem?

Zdrowus: Dobre pytanie, na które sam chyba do końca nie znam odpowiedzi. Ostatnio bardziej producentem.

 

Nieraz chwytałeś za majka i wychodziło Ci to na prawdę dobrze. Nie myślałeś o nagraniu rapowego albumu?

Zdrowus:  Oczywiście, że tak. Na przełomie ostatnich 2 lat miałem chyba z 10 pomysłów na płytę, nagrałem w sumie 4 kawałki, jednak brak czasu i bardziej priorytetowe projekty zawsze odwodziły mnie od tego. Teraz mam większą motywację, niż przez ostanie 2 lata, może coś z tego będzie.

 

Dobra, to pozostańmy przy produkcji muzycznej. I tu moje standardowe pytanie. Pochodzisz z muzykalnej rodziny czy pasje do muzyki zaszczepiłeś sobie sam?

Zdrowus: Muzyka zawsze była ważnym elementem w moim domu, jednak w mojej rodzinie nikt bezpośrednio jej nie tworzył. Pasję zaszczepiłem w sobie sam, a raczej jak to w moim przypadku bywa stwierdziłem, że skoro ktoś może, to czemu i nie ja, skoro mi się to podoba.

 

Jakie były Twoje początki, kim się inspirowałeś zanim zacząłeś tworzyć na poważnie?

Zdrowus: Rapowo wychowałem się głównie na artystach z południa Ameryki, byłem pod wielkim wpływem produkcji z tzw. Dirty South.

 

A twój ulubiony program do robienia muzyki?

Zdrowus: Zdecydowanie Ableton Live, choć by się nim posługiwać na stałe przebyłem długą drogę przez FL Studio, Cubase, Studio One jak i nawet Pro Toolsa.

 

Muzycznie serwujesz nam elektroniczne odloty jak i ciężko wywiezione trapy, nigdy nie miałeś zapału do klasycznych brzmień?

Zdrowus: Dociekliwi znajdą w zakamarkach Internetu moje kawałki lub kawałki na moich bitach, w których ciąłem sample.

 

Pozostańmy przy tej elektronice. "Boże Zdrewe jak napierdala". Nie znudziła Ci się jeszcze ta łatka?

Zdrowus: Oczywiście że nie, to znak rozpoznawczy.

 

Mentalnie muzycznie jesteś w Stanach. Borgore czy Borgerous?

Zdrowus: Zdecydowanie Borgore za jego naleciałości rapowe jak i wykształcenie muzycznie i pojebaństwo.

 

Chciałoby się pewnie wylądować w Spinnin' Records?

Zdrowus: Nigdy w życiu. Jeśli już mówimy o takich wytwórniach to albo Buygore, albo Barong Family.

 

Jakie jest Twoje muzyczne marzenie, z kim chciałbyś współpracować?

Zdrowus: Ostatnie pare miesięcy, sukcesy niektórych, którzy zaczynali pod naszym wpływem, nauczyły mnie tego, że wszystko jest możliwe i chyba nie ma już co spychać tego do strefy marzeń. Jeśli już miałbym kogoś wspomnieć to tak na szybko przyszło mi na myśl, że chciałbym zrobić bit/bity dla Rytmusa.

 

Tak po czasie, którego bitu się najbardziej wstydzisz, a który jest Twoim ulubionym?

Zdrowus: Wstydzić mogę się tylko tego jak biednie są przemiksowane wcześniejsze moje produkcje. Nie mam także swojego ulubionego bitu, bo przez to, że podczas miksu i masteru słuchałem setki razy tego co było na nim nagrane jest to dla mnie po prostu mój bit.

 

Dyrato typowy hardstyle'owy benger. Jak obecnie jest z twoim zamiłowaniem do klimatów muzycznych. Skrobiesz sobie coś "od nurtu do nurtu"?

Zdrowus: Patrząc w kanony podgatunków EDMu Dyra ma tylko naleciałośći hardstylowe i to chyba jest odpowiedzią na pytanie. Moje produkcje zawsze są łączeniem tego co się da i tego co jest w smak. Tak na przykład na płycie "Hipsteriada" chciałem zrobić  wówczas wczesny EDMtrap, a wyszła po prostu Hipsteriada. Na Vixagedonie chciałem zrobić przekrój podgatunków EDMu, a wyszedł po prostu Vixagedon.

 

Nie myślałeś o graniu jakiś setów Dj'skich po Polsce?

Zdrowus: Ostatnio dostałem propozycje grania, jednak nie takich setów autorskich o jakich myślisz. Zachodzi więc duże prawdopodobieństwo, że będzie można mnie zobaczyć w klubach w Polsce.

 

Nawet jak jesteś domatorem, nigdy nie korciło Cię wkręcić się do Prozaka (red. klub w Krakowie)? Twoja stylówka idealnie tam pasuje.

Zdrowus: Jeśli dostałbym taką propozycj, to bym zagrał, jednak sam się wpraszał na siłę nie będę, zwłaszcza, że trochę zmieniła mi się wizja grania w klubie i jeśli mam grać swoją muzykę, to zdecydowanie bardziej wolę być raperem.

 

Trochę za daleko odlecieliśmy muzycznie, przecież to portal o rapie. W najbliższym czasie będziemy mogli usłyszeć twój bit u jakiegoś rapera z poza składu MHM?

Zdrowus: Tak jak odpowiedziałem wyżej, nauczyłem się, że wszystko jest możliwe, stąd naprawiam błędy swojej wcześniejszej kariery i wysyłam paczki do raperów. Mogę tylko powiedzieć, że odzew jest i to bardzo pozytywny, ale nie lubię zapeszać.

 

No i na koniec, chyba maczałeś palce, jak nie obie dłonie w produkcji najnowszej płyty Kobika? Możesz powiedzieć o tym coś więcej?

Zdrowus: Kobik swój album "Sygnatura" nagrywał u mnie w domu, zająłem się jego miksem i masterem oraz po części produkcją wykonawczą. Czekajcie do wiosny, bo materiał jest brzmieniowo świeży i mocny jak przystało na Szymona.

 

To co, muzyczny powrót do rapu?

Zdrowus: Z rapem na dobrą sprawę nigdy się nie rozstałem, bo zawsze miałem w głowie połączyć go z elektronicznym i nowoczesnym brzmieniem. Z Vixagedonem i wcześniejszymi rzeczami byliśmy w tym pierwsi.

 

Ostatnio na twoim insta można zobaczyć Cię w rzeczach BOR. Będziesz produkował dla Palucha, czy jednak zostajesz przy frazie "wszystko w swoim czasie"?

Zdrowus: Rzeczy BOR to chyba za dużo powiedziane. Kobik pożyczył mi swoją czapkę na klip, na którym jestem, bo sam mam ich mało, a nie chciałem występować w tej samej co na klipie do "Master P" (śmiech). Z produkowaniem dla Palca to też trochę za dużo powiedziane, ale na pewno będzie okazja, żebym wysłał mu paczkę bitów specjalnie dla niego. Tak jak wyżej, wolę jednak nie zapeszać.

 

Dalsze plany na przyszłość?

Zdrowus: Wybicie się w końcu z bycia nonamem, jednak tak, by nie stać się jakąś wielką rozpoznawalną gwiazdą, nie jestem do tego stworzony (bycie znanym producentem byłoby chyba idealnym rozwiązaniem, choć czasem bym też coś pośpiewał). Oprócz tego z chęcią w końcu zarobiłbym jakiś pieniądz na muzyce, żeby dorobić sobie do pensji. 

 

Dzięki za wywiad.

Zdrowus: Ja również dziękuje. Pozdrawiam.

7 komentarzy
7 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
treter
5 lat temu

AMBITNIE KURWA, NAPRAWDĘ

ObozowyKapo
5 lat temu

MÓGŁBYŚ ZROBIĆ DZIECKO, ALE LEPIEJ SOBIE ODPUŚĆ. RYTMUS? A KTO TO JEST? ZROBIENIE BITU DLA CHADY ALBO TPSA TO PRAWDZIWE WYZWANIE. TYLKO SAMPLE Z PIANINKIEM MUSZĄ BYĆ GRANE.

cydży
5 lat temu

KIM TY JESTES I CZY JESTEŚ ZDROWUS A UMYŚLE ? NAPEWNO NIE.

betopies2137
5 lat temu

boze zdrewe jak napierdala
jutro przyrka kurwy nie znajace Zdrowusa
2137 GĘ GĘ GĘ

GANDZIOR GANDA
5 lat temu

LASKE PEWNIE TEZ

Szwab SZM
5 lat temu

ZDROWUS DLA RUTMUSA… JA PIERDOLE, KTO IM TE KSYWY WYMYŚLA. JAK MAM GO SPRAWDZIĆ SKORO PO SAMEJ NAZWIE DOSTAJE KURWICY

Moja mama pije
5 lat temu

chuj Wam wszystkim w dupe. Jebac Wisle I Cracovie, tylko Hutnik

Popularne