Sprawdź nas też tutaj

Felieton

Popek najbardziej kasowym raperem w Polsce?

Jako jedyny raper w naszym kraju może się pochwalić dwiema diamentowymi płytami w dorobku.

Opublikowany

 

Żeby znaleźć najbardziej dochodowego rapera w naszym kraju musielibyśmy wszystkim zajrzeć do rozliczenia podatkowego. Dlatego też pomijamy ten aspekt i skupimy się na artystach, którzy otrzymali najwyższe wyróżnienia muzyczne w Polsce i zarabiają na muzyce od lat.

Przodownik Donatan

Jeżeli zastanawiacie się, ile diamentowych wyróżnień jest w Polskim rapie, szybko odpowiadamy… trzy. Jako pierwszemu tego typu nagrodę udało się zdobyć w 2013 roku Donatanowi. Diamentową płytę zdobywa się za 150 tysięcy sprzedanych egzemplarzy – tutaj jednak – wcale tak nie było. Jeszcze kilka lat temu Związek Producentów Audio i Video zliczał sprzedaż dwupłytowego albumu oddzielnie. Na przykładzie to wygląda tak, że aby zdobyć złotą płytę (15 tys. sprzedanych egzemplarzy) wystarczyło zrobić podwójny krążek i opchnąć go w 7,5 tys. egzemplarzy. Proste? To dlatego np. album Firmy „Nasza broń to nasza pasja” uzyskał status platynowy (trzeba sprzedać 30 tys. płyt) przy sprzedaży tylko 20 tys. sztuk kopii. Było to wydawnictwo… trzy płytowe. W przypadku dwupłytowej „Równonocy” Donatana musiał on sprzedać 75 tys. egzemplarzy, aby cieszyć się diamentem, który jest od 150 tys. sprzedanych płyt, bo sprzedaż jego płyty została policzona podwójnie. Od kilku lat nie praktykuje się już jednak zasady podwójnego naliczania sprzedaży dwupłytowych wydawnictw. Pojawił się w zamian za to streaming.Dwa diamenty Popka

Dopiero dwa lata po sukcesie Donatana, na naszym rodzimym podwórku pojawiła się druga diamentową płyta. Zdobył ją kontrowersyjny skład Gang Albanii, którego członkowie nawet nie ukrywali, że to projekt zrobiony, żeby zarobić. I zarobili. Oficjalnie Popek, Borixon i Rozbójnik Alibaba  sprzedali 150 tysięcy kopii albumu „Królowie życia”, ale nie do końca tak było.

Kiedy na rynku pojawił się album Albańczyków, w ZPAV panowały już zupełnie inne zasady niż wtedy, kiedy Donatan debiutował z „Równonocą”. Do sprzedaży wliczany był tzw. streaming, czyli wyświetlenia utworów z Youtube czy z serwisów streamingowych.  Odsłony były po prostu wliczane do ogólnej sprzedaży wydawnictwa. W Polsce przelicznik był prosty – 2500 odsłon któregoś z numerów równał się sprzedaży fizycznej jednej płyty. Przed trzema laty, kiedy wiedzieliśmy, że Gang Albanii zdobył już podwójną platynową płytę wyliczyliśmy ile mniej więcej sprzedali oni fizycznych wersji swojego krążka, a ile nabiły im odsłony.  „Album Gangu Albanii w serwisie Youtube został odtworzony 67,8 mln razy (dane na dzień 25.05.2015). Kiedy ilość wyświetleń podzielimy przez 2500 wychodzi nam 27 tysięcy płyt zdobytych z samego streamingu z serwisu Youtube. Pamiętajmy jednak, że należy doliczyć do tego także streaming z takich serwisów jak Spotify, Wimp czy Deezer – te liczby nie będą jednak już tak imponujące. Wychodzi więc na to, że same wyświetlenia klipów to 1/2 łącznej liczby sprzedanych płyt, a więc fizycznych nośników poszło do tej pory ok. 30 tysięcy (podwójna platyna = 60 tys. egzemplarzy)”. Całość naszych wyliczeń przeczytacie tutaj: Ile faktycznie płyt sprzedał Gang Albanii?Pierwsza diamentowa płyta Popka już za nami. Czas na drugą.

Podwójnie diamentowy Król

Od kilku tygodni wiemy, że Popek zdobył drugą w karierze diamentową płytę, którą odebrał kilka dni temu podczas festiwalu Polsatu. To jedyny polski raper z dwiema diamentowymi płytami – trzeba to przyznać, że nikt nie osiągnął takiego sukcesu. Ba! Żaden inny raper nie ma w dorobku diamentu, bo przecież to Donatan – producent ma oprócz niego podobne wyróżnienie. Tym razem sukces osiągnął wspólny album Popka i Matheo „Król Albanii”, który ukazał się w 2016 roku. Tutaj jest tak samo jak w przypadku pierwszego diamentu – do sprzedaży wliczany jest streaming. Sam singiel „Wodospady” zdobył 55 milionów wyświetleń. Po krótkich wyliczeniach wiemy już, że tylko ten numer został zaliczony jako sprzedaż 22 tysięcy egzemplarzy (55 mln dzielimy na 2500). Tak więc bez streamingu Popkowi i Matheo ciężko byłoby uzyskać diamentową płytę, którą otrzymuje się od 150 tys. sprzedanych kopii – trzeba jednak przyznać, że ich album też sprzedał się w ogromnej liczbie fizycznego wydania. Niestety nie wiemy oficjalnie jaki jest stosunek sprzedaży fizycznych nośników do muzyki cyfrowej, bo ZPAV nie podaje takich danych.

Zmiana przepisów

Uzależnianie przyznania złotych, platynowych i diamentowych płyt za muzykę cyfrową od liczby wyświetleń budził wiele emocji. W pewnym momencie, tj. 1 marca 2017 roku ZPAV poszedł po rozum do głowy. Ogłoszono, że od marca 2017 roku w przypadku płyt dostępnych cyfrowo, przyjmowany będzie następujący przelicznik: 20 złotych przychodu będzie przyjmowane jako sprzedaż jednego albumu. Sumowany będzie zarazem przychód z wszystkich utworów z albumu. By uzyskać złotą płytę trzeba będzie sprzedać muzykę za 20 tysięcy, za platynę – 40 tysięcy, a za diamentową – 200 tysięcy. Warto jednak dodać, że kryteria dla nośników fizycznych nie zmieniły się, co oznacza, że w przypadku polskiej płyty trzeba osiągnąć progi 15 (złoto), 30 (platyna) i 150 tysięcy (diament) sprzedanych płyt.

O.S.T.R. przejmuje tron

Odpowiadając na pytanie z tytułu, czy Popek jest najbardziej kasowym raperem w Polsce – możemy powiedzieć, że… raczej nie. Kariera Popka na pełną skalę rozwinęła się dopiero niedawno. Ma on na koncie kilka sukcesów i oprócz wcześniej wymienionych diamentowych płyt również złoto i platyny, ale jest jeszcze… O.S.T.R.

Łódzki raper działa z powodzeniem na scenie od 20 lat. Ma na koncie wiele złotych, platynowych i podwójnie platynowych płyt. Chociaż na jego koncie nie ma najwyższego wyróżnienia, czyli płyty diamentowej – taką mógłby już mieć. Wydany w 2016 roku album „Życie po śmierci” sprzedał się w 100 tysiącach egzemplarzy. Co najważniejsze, nie ma tu mowy o żadnym streamingu. Wytwórnia, w której wydaje O.S.T.R. – Asfalt Records nie wlicza do sprzedaży wyświetleń. – Naszym zdaniem internetowe wyświetlenia video nie oddają faktycznego uznania słuchaczy, w przeciwieństwie do realnej sprzedaż muzyki – mówią przedstawiciele wytwórni. Dlatego też zakładając hipotetycznie, że O.S.T.R. wliczałby streaming do sprzedaży płyt zapewne dzisiaj również miałby na koncie diament.

Kto jest zatem najbardziej kasowym raperem w Polsce? Jeżeli przyjmiemy tylko dochody z muzyki jest to prawdopodobnie O.S.T.R., który od dwóch dekad wydaje (i dobrze sprzedaje) płyty oraz gra bardzo liczne koncerty. Jeżeli jednak kariera Popka będzie się rozwijała w takim tempie jak teraz, to za chwilę może on dogonić swojego bardziej doświadczonego kolegę.

 
21 komentarzy
21 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasss
4 lat temu

Powiem tak… Popek siłą rozpędu jeszcze jako tako dziala, ma swoje 5 minut dlatego zapraszany jest do telewizji jako taka swoista ciekawostka. Jednak za rok czy dwa nikt raczej nie bedzie sie do niego przyznawal tak jak nikt nie poszedlby juz na koncert gangu.. pieniążki sie szybko skonczą i finalnie zostanie garaż. Ostr bedzie gral dotąd dopoki nie powie pass i to jest ta roznica.

Mariano
4 lat temu

Pierwszym diamentem w rapie była płyta Liroya, sprzedaż pół miliona egzemplarzy fizycznych. Autor nie ogarnia tematu kompletnie z tego co widzę.

Odb
4 lat temu

Łukasz Fapowy….ogólnie piszesz popek raper to znaczy że masz kiepskie pojęcie o Rapie.uszu nie masz?gang to jakieś youtubowe ścierwo i nazywanie tego raper jest nie na miejscu. Zrobił kawał bo jest cwany i nabrał ameby

JacekPlacek
4 lat temu

Tak to nie mozna porownywac niczego bo 5 lat, czy 10 lat temu byly inne czasy. Żaden argument. Liroy sprzedal pol miliona i to jest fakt. Jest to masakra. Liroy byl wtedy wszedzie i nie wspominanie o tym to po prostu struganie pawiana.

hejter
4 lat temu

1995 liroy był pierwszy w polsce wydał w wielkiej wytwórni słaba promocja bez internetu a popek to nieporozumienie jakieś cpun i psełdo raper a w pazdzierniku wpierdol od modelki a step trzepie na nim hajs takie gówno tylko w polsce w 2018 roku

Szatan
4 lat temu
Reply to  Mariano

No właśnie Liroy peja co to kurwa ma być ptfu gimbusowe ściero w redakcji

Odb
4 lat temu

Co jak co ale Ryszard Peja też ma od chuja płyt. Czego o tym nie piszecie? Wieprz zakazał??

Damian
4 lat temu

Redaktorzynko, przymiotniki piszemy małą litera a więc, a nie .

gość
4 lat temu

Małpa ma NOWOTWORA.

hejter
4 lat temu

felieton o popku niby raper niby wojownik w klatkach niby aktor w polsacie GWIAZDA w polsce litości

Marek
4 lat temu

OSTR TO BEDZIE 5 PŁYT PŁAKAŁ ŻE NIE MOŻE SOBIE ZAKURZYĆ AHAHAHA

Szatan
4 lat temu
Reply to  Marek

Rozjebane

MIRAS X
4 lat temu

Tak na nowy miesiąc proponuję https://www.youtube.com/watch?v=wKyn9B6p1-A JAK TO JEST projekt 139

kikiki
4 lat temu
MIRAS X
4 lat temu

3 to byłyby tematy dla CERVANTESA na dzisiejszy świat : https://www.youtube.com/watch?v=HvGwmHqPe2s KICHOT DZIŚ projekt 142

tak własnie
4 lat temu

hahahah pierdolicie o Ostrym, a o Peji żadnej wspominki, no brawa, brawa

WOJTUS
4 lat temu

BORIXON 2 DIAMENTY MA NP AUTOR DO SZKOLY RAZEM Z PEJOM

slav0
4 lat temu

Strzelam w ciemno, że ostry ma najwięcej kasy z rapu. Największa ilość płyt, największa rzesza wiernych fanów. Co prawda nie ma go w reklamach, w programach i bilbordach ale żaden Popek mu szybko nie dorówna. Ostr prośba skup się na kolejnych projektach aby nie były one mono tematyczne, wiem rozumiem rodzina jest najważniejsza, ale nie można powtarzać czegoś nty raz bo się znudzi… Słucham wszystkich twoich płyt więc podaję się za obiektywnego słuchacza, pozdrawiam

Bart
3 lat temu
Reply to  slav0

Słucham OSTR chyba z 15 lat – ostatnie jego płyty są słabe, może młodziaków z liceum porywają, ale mnie już nie.
Ile razy można wracać do autobiografii…

MIRAS X
4 lat temu

Popularne