Sprawdź nas też tutaj

Wywiad

MALIK MONTANA: „JA ROBIĘ MUZYKĘ, NIE JESTEM PEDAGOGIEM”

Opublikowany

 

Raper związany z ekipą #GMLL szykuje się do wydania pierwszego materiału nagranego po Polsku.

Malik Montana od dłuższego czasu mieszka w Polsce, jednak urodził się w Niemczech gdzie spędził dzieciństwo. Do tej pory jego produkcje nagrywane były głównie w języku angielskim, teraz jednak raper zamierza podbić polski rynek. Z poniższej rozmowy dowiecie się jakie są jego plany i szerzej poznacie jego historię.

 

Od kilkunastu dni wypuszczasz pojedyncze numery, zwiastują one coś większego?

Malik Montana: Tak, zwiastują nadchodzącą EP-kę "Haram Masari", co po polsku znaczy „Brudnie pieniądze”.

 

Jaki materiał zebrałeś na nadchodzącym krążku, w jakim stylu będzie utrzymany?

Malik Montana: Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć, bo każdy numer jest inny i w swój sposób wyjątkowy, dużo emocji i uczucia przede wszystkim. Wydaje mi się natomiast, że nie było takiego materiału w Polsce wcześniej, gdzie tak bezpośrednio mocne słowa padały z prawie, że popową melodią.

 

Twoje teksty są mocne, nawiązują do życia na ulicy. Zdajesz sobie sprawę, że trafiają na różny grunt?

Malik Montana: Nie myślę o tym i nie mam też zamiaru w jakikolwiek sposób ograniczać swoich emocji w muzyce. Ja robię muzykę, a nie jestem pedagogiem.

 

A co jeśli ktoś za bardzo się wczuje w to co usłyszy w tekstach?

Malik Montana: "Gangsta rap made me do it".

 

Gościnnie na płycie między innymi Tede, Sentino, Smolasty, jakim kluczem dobierałeś gości?

Malik Montana: Sentino tak samo jak i Diho, nie widzę opcji by ich nie było #gmll. Jeśli chodzi o Smolastego podoba mi się to co robi, znamy się przez wspólnych znajomych, także współpraca była nieunikniona i całkowicie naturalnie – powstała Petarda! Jeśli chodzi o Tedego, nikt inny z polskiej sceny jak on na tym numerze.

 

Na dzień dobry nagrywasz z jedną z legend polskiego rapu, chwyt marketingowy, czy może inne względy?

Malik Montana: Jak już wyżej mówiłem, nagrałem refren, zwrotkę i pierwszą i jedyną osobą, która przyszła mi do głowy, która mogłaby dolać benzyny do ognia był właśnie Tede.

 

Gdy rozmawialiśmy kilka miesięcy temu, opowiadałeś mi o swoich muzycznych planach, EP-kach, kolaboracjach z zagranicznymi artystami – na ile to co sobie założyłeś udało Ci się zrealizować?

Malik Montana: Wiesz co, plany są jak najbardziej aktualne. To co sobie założyłem jest realizowane i czeka na wypuszczenie. Patrząc na odbiór kawałka "make due" ze Styles P, który ma zaledwie ponad 6 tysięcy wyświetleń na YouTube, nie bardzo widzę na tę chwilę sensu wyrzucać nowych tego typu projektów. Po wypuszczeniu polskiej EP-ki "Haram Masari" materiał angielski, czyli EP-ka "Amen" ujrzy światło dzienne. Możecie spodziewać się na niej kilku naprawdę solidnych numerów z ciekawymi gośćmi.

 

To, że mówisz w kilku językach bardzo ułatwia dotarcie do ludzi m.in. z Ameryki?

Malik Montana: Z pewnością łatwiej i chętniej dobić interes z kimś, z kim swobodnie rozmawiasz, niż z kimś kto duka i się jąka.

 

Nie bawisz się w półśrodki, nie pchasz się po wytwórniach, nie miałeś propozycji, czy po prostu sam chcesz zadbać o swoje interesy?

Malik Montana: Wychodzę z założenia że żadna wytwórnia ani label w Polsce nie jest mi w stanie dać  to czego nie mógłbym zrobić sam. No może dystrybucja. Drugą kwestią są wizerunki wspomnianych podmiotów. W tym kraju wytwórnie hip hopowe wizerunkowo nie pasują do mnie, albo ja do nich. Estetycznie nie byłbym w stanie się utożsamiać z żadną z nich. Biorąc pod uwagę fakt, że zarobek z ośmiu tysięcy sprzedanych płyt mając wytwórnie jest taki sam jak sprzedając 2 tysiące samemu, nie ma to najmniejszego sensu dla mnie. Działając konsekwentnie z czasem wierzę, że pojawią się lepsze oferty i możliwości.

 

Zdajesz sobie sprawę, że taki sposób budowania wizerunku zajmuje więcej czasu, pochłania też większe nakłady finansowe?

Malik Montana: Jestem w pełni świadomy tego i wierzę, że jeśli coś ma być to będzie…

 

Ciekawa historia, nie działasz z pomocą sponsorów, nie reklamujesz żadnej marki. Nie puszczasz nawet swojej muzyki z dużego kanału. Nikt w międzyczasie Ci tego nie proponował?

Malik Montana: Jakieś tam propozycje były, ale żadna na tyle ciekawa, chciałbym aby muzyka sama się obroniła i kojarzono mnie z #Gmll.

Dzisiaj zaczynasz śpiewać po polsku, mimo, że masz kolaboracje z ludźmi między innymi ze Stanów. Dlaczego nie skupiłeś się na tamtejszych rynkach?

Malik Montana: Plan od początku był taki, żeby wybudować fanbase w Polsce, i z tym co tutaj zostanie wybudowane ruszyć dalej. Mówię w kilku językach także czas i praca pokażą, które rynki jak się przyjmą.

 

Myślisz, że Europa czy Ameryka skusi się na kogoś, kto rapuje / śpiewa po polsku?

Malik Montana: Nie mówię że nie, bo nic nie jest niemożliwe, ale robiąc muzykę po polsku myślę o Polsce i ewentualnie Polakach za granicą. Pomysł z polskim projektem był bardzo spontaniczny i nazwałbym to nawet impulsem. Co z tego wyniknie czas pokaże.

 

Rozmawiałem z pewnym producentem, którego znasz na Twój temat. Obaj uznaliśmy, że masz potencjał i jesteś tym czego polska scena by potrzebowała. Widzę także po aktywności, że ludzie są tego samego zdania. Jak reagujesz na takie pochlebne słowa?

Malik Montana: Miło mi, motywuje to do robienia jeszcze lepszych rzeczy.

 

Kolejna sprawa, więcej w twoich utworach popisów wokalnych, niż czystego rapu, jakbyś się na ten moment określił?

Malik Montana: Nie chce się określać ani szufladkować, to co w danej chwili czuję, to robię.

 

Reprezentujesz kolektyw GMLL – jest to nieformalna grupa zrzeszająca, no właśnie kogo?

Malik Montana: GMLL rodzina, gang i movement. Na chwilę obecną jeśli chodzi o raperów to: Malik Montana, Sentino, Diho oraz producent Olek.

 

Twój styl bardziej wpisuje się w to co jest popularne w Ameryce, czy może przyporządkował byś się bardziej do brzmienia rodem z zachodniej Europy?

Malik Montana: Wychował mnie zdecydowanie amerykański rap, ale na chwilę obecną wolę zachodnioeuropejskie brzmienie.

 

Urodziłeś się w Hamburgu, w mieszanej rodzinie. Twój ojciec pochodzi z Afganistanu, mama jest Polką – jak żyło się w Niemczech dzieciakowi z mieszanej rodziny?

Malik Montana: W Niemczech takich rodzin jest pełno, wychowywałem się w multikulturowym środowisku gdzie nie dzieliło nas pochodzenie czy religia, a łączyły wspólne pasje i zainteresowania.

 

Sam mam znajomych w Niemczech, Francji czy UK. Powiedz na ile wychowanie w multikulturowym społeczeństwie pomaga Ci nawiązywać kontakty? Nie sądzisz, że ktoś kto wychowywał się wśród innych kultur, jest bardziej otwarty na innego człowieka?

Malik Montana: Cośw tym jest, ale też nie do końca, bo wszystko według mnie to kwestia charakteru i otwarcia na ludzi i świat. Poznałem masę ciekawych i otwartych ludzi z małych miast, prowincji i tak samo dużo zamkniętych w sobie ludzi z metropolii, nie ma na to reguły moim zdaniem.

Ostatnio modny jest temat uchodźców, tego czy ich przyjmować, czy nie – Ty jako dziecko emigrantów ekonomicznych co sądzisz na ten temat?

Malik Montana: Pomoc ludziom w potrzebie jest dla mnie podstawą człowieczeństwa, aczkolwiek polski system socjalny nie jest na tyle rozwinięty, by miało to jakąkolwiek racje bytu. Patrząc na to ilu Polaków wyjeżdża za lepszym życiem do innych krajów.

 

Na pewno mieszkając w Niemczech, podróżując po świecie spotykasz Polaków, którzy właśnie wyjechali w poszukiwaniu innego, lepszego życia. Co mówią o kraju?
Malik Montana:
W rozmowach z Polakami za granicą większa część najeżdża na polski system socjalny, zarobki i sytuacje panującą w kraju. Mi osobiście jest przykro mając mamę Polkę słuchać i patrzeć jak rodowici 100 procentowi Polacy po kilku latach w innym kraju zapominają o swojej kulturze, tradycjach i obyczajach i zamiast polskich świąt obchodzą np. Halloween.

 

Twoja mama jest Polką, mieszkasz w Warszawie, masz rodzinę. Jak Wam się tu żyje?

Malik Montana: Z mojej rodziny w Polsce mieszka moja żona, syn i mama, która po ponad 20 latach za granicą chciała wrócić do kraju. Mi różnicy nie robi kraj w jakim mieszkam, jeśli są pieniądze w kieszeni wszędzie mi dobrze.

 

Nie boisz się, że kiedyś Twojego syna spotka jakaś przykrość z racji tego, że jego ojciec nie jest w pełni Polakiem. Ostatnio w Polsce co raz częściej mówi się o przejawach rasizmu.

Malik Montana: Ostatnio o tym dyskutowaliśmy z żoną wracając z synem z dnia adaptacyjnego w żłobku. Wzrok opiekunek i pytania zadawane żonie były co najmniej niesmaczne i nie na poziomie.
Ja osobiście jakoś bardzo tego nie odczuwam, może kwestia przyzwyczajenia, mam natomiast nadzieję, że do czasu kiedy syn dorośnie takich jak on będzię już więcej i nowa generacja da lepsze świadectwo. Tak czy tak, nauczę go jak sobie radzić.

 

Czy kiedykolwiek byłeś ofiarą takiego ataku zarówno w Polsce bądź gdziekolwiek na świecie?

Malik Montana: Tak, w Polsce, ale to dobrych kilka lat wstecz, jeśli mówimy o jakichś bójkach czy awanturach.

 

Jesteś Muzułmaninem. Polacy jak zapewne zauważyłeś boją się islamu. Utożsamiają go tylko z jednym. Możesz się do tego odnieść?

Malik Montana: Uważam, że cały ten niby strach i ubliżanie jest w dużej mierze tylko w internecie. Ludzie, których głównym źródłem informacji jest TVN, czy inne stacje lub strony propagandy syjonistycznej nie są dla mnie warci czasu ani dyskusji.

 

Religia według mnie powinna być indywidualną i prywatną sprawą każdego człowieka. Zgadasz się z tym?

Malik Montana: Zgadzam się w 100%.

 

Wiem, że podróżujesz między Polską i Niemcami, które społeczeństwo jest bardziej zradykalizowane i które sceptycznie podchodzi do tematu emigrantów?

Malik Montana: Na ten temat wiem tyle ile widzę. Emigrantów z całego świata w Niemczech jest zdecydowanie więcej niż w Polsce. Wszędzie znajdziemy zwolenników i przeciwników w zależności od środowiska, jednych będzie więcej drugich mniej i nie dotyczy to tylko tematu emigrantów.

 

W takim razie powiedz, poruszmy jeszcze jedną kwestię. Słucha Cię wielu ludzi, komentują Ci wpisy. Na pewno dostajesz różne wiadomości prywatne. Co możesz z tego miejsca powiedzieć do swoich zwolenników jak i tych, którzy mają do Ciebie jakieś „ale”?

Malik Montana: Zwolennikom chciałbym podziękować za wsparcie i zaufanie w nasz movement #gmll Gaaang! Do tych co mają jakieś „ale”, róbcie co robicie, obyście klikali i oglądali nowości od nas.

 

Dzięki za rozmowę!

0 0 votes
Article Rating
 
40 komentarzy
40 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Gm2l ❤❤
4 lat temu

Ja nie mam pojęcia czy wy muz zazdrościcie ze mu sie w życiu układa ?
Co to ze wierzy w allacha nie oznacza ze wypierdoli pół polski w kosmos debile zajebane wy kurwa i to was ruchaja kozy i to wy jesteście największym scierwem tego społeczeństwa

as
5 lat temu

Skończcie skrzeczeć, piszczeć, miałczeć i nagrywajcie rap a nie jakieś gówno.

LEON CWEL
5 lat temu
Reply to  as

[img]https://images63.fotosik.pl/813/d3329fbd8cfa583amed.jpg[/img]

wojteksokul
5 lat temu
Reply to  as

rap w polsce skonczyl sie dawno temu

#sendnudes
4 lat temu
Reply to  as

jakci sie cos nie podoba to niekomentuj bo malik robi naprawde dobry rap polski mimo to ze jest obcokrajowcem i urodzil sie gdzie indziej. szacun dla niego

DO LEONA CWELA
5 lat temu

CO TO KURWA ZA MUZUŁMANIN?
[img]https://x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_c53sejzTof2dOpQ5gXTUd5s0VAvPY7qg.jpg[/img]

SPOCONYkurwiszonTDF
5 lat temu
Reply to  DO LEONA CWELA

NIE WRZUCAJMY WSZYSTKICH DO JEDNEGO WORA TAK JAK POLSCY KIBOLE I PRAWICA
ISLAM – RELIGIA POKOJU
[img]https://veneremurcernui.files.wordpress.com/2013/05/syr1.jpg[/img]

wojti
5 lat temu

MALIK PROPS JAK CALE GMLL

royk
5 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=TORuVCCwJR8[/youtube]

KOnrad555
5 lat temu

KOZY pasać wyp….

beka111
5 lat temu

[img]https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpt1/t31.0-8/s960x960/11999580_1041542645865637_1897138325327052669_o.jpg[/img]

mesjaszzbawiciel
5 lat temu

Malika tez zaprosilem
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=oC4qGcSDFUY[/youtube]

TWOJAMATKASUKO
5 lat temu

ELO GIMBY, ZAGADKA, KIM JEST PRAWILNY ZIOMEK ZE ZDJĘCIA? [img]https://cdn2.fotka.pl/a.fotka.pl/013/443/13443425_800_s.jpg[/img]

SPOCONYkurwiszonTDF
5 lat temu
Reply to  TWOJAMATKASUKO

TEN OBOK MATKI B.R.O ?

TWOJAMATKASUKO
5 lat temu

[img]https://cdn3.fotka.pl/a.fotka.pl/013/313/13313134_800_s.jpg[/img]

SENDINO
5 lat temu

MALIK BANANA???? CO TO ZA GÓWNO!!!! NIE POZDRAWIAM

fruwajonca mewa
5 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=4e0WfUzbVc0[/youtube]

biuahahhaa
5 lat temu

” Polacy jak zapewne zauważyłeś boją się islamu.. ”

[img]https://gifsec.com/wp-content/uploads/GIF/2014/07/LOL-Gif-gifs.gif?gs=a[/img]

kurwa bez jaj 😀 tu nie niemcy, austria, czy inne cioty z zachodu

skipper
5 lat temu
Reply to  biuahahhaa

TY KURWO KLEKAJ PRZED ALLAHEM PRAWICOWCU ZAJEBANY

Biuahahha
5 lat temu
Reply to  skipper

Ssij jaja

SZWESTA EWA
5 lat temu

MOHAMED TO BYL PEDOFIL WIADOME A ISLAM TO KURWA SCIERWO
TWOJA MATKA JAK MONTANNA TO KURWA A TWOJ SYN BEDZIE PEDAL
ZONE SPRZEDASZ ZA KOZE WYPIERDALAJ DO RAJCHU ZBIERAC TRUSKAWKI Z SENTINO
TO MOZE SIE DOROBISZ BO WPOLSCE ZAWSZE BEDZIESZ JEBANA MUZULMANSKA DZIWKO
MAM NIE UCZYLA CIE PACIERZA AMEN TO ZWYKLA ZAGRANICZNA KURWA WON Z
POLSKI KONFIDENCJIE DIOX MIAL RACJE WYRUCHAC CI ZONE # DIOX HI FI BANDA

MALIK SANTANA
5 lat temu

MAM JESZCZE JEDNO WAZNE PYTANIE: JAKIE TO UCZUCIE WIEDZIEC ZE TWOJA MATKE RUCHAL CIAPATY?
PEWNO KOZACKIE CO?

ciapata sentina
5 lat temu

malik mam nadzieje ze ze twoj syn bedzie pedalem tak go wychowasz wedlug swojej pojebanej religi cipaty pedale

KURWY POLSKIE
5 lat temu

ZALOSNE

MOKOTOW MOK
5 lat temu

malik ty pierdolony sprzedawczyku co z policja spzredal chlopkow z bemowa i bielan bonus juz ci dopierdoli wyjebac z polski kazdego zacofanego islama teroryste co jebie kozy i kazda kurwe co daje dupy tym pedderstom

mailik zapytaj matki jakie to uczucie jak jebie ja ciapaty bo ty jestes kundel nie real ciapaty

!
5 lat temu

Pierdolone zacofance co nie wysciubily nosa poza swoja wioske..Zygac sie chce patrzac na te komentarze..

penis jezusa
5 lat temu

hanna montana :V::V:V:V:V:V

Stan
2 lat temu

Muzulmanin… Haha, a na kazdym teledysku leci butelka za butelka… Taki z niego muzulmanin, jak ze mnie taoista.

STRZELAC DO ARABOW
5 lat temu

SLUCHAJCIE JEBAC ARABOW, ALLAH TO PIZDA, NIECH WROCA CZASY KRZYZOWCOW I USTAWIA TA CIAPATA HOLOTE BO TEN ABSURD MUSI W KONCU SIE SKONCZYC. MALIK WYPIERDALAJ TAM SKAD PRZYPLYNALES NA LODZI

jaś skoczowski
2 lat temu

Ma płynąć na łodzi do Hamburga? To nie lepiej już balonem?

A no tak, łódzią szybciej niż na koniu, krzyżowcu… Te, napisz mi jedno, przyznaj się, tym krzyżem to Cię mam prała zamiast pogrzebacza?

LEON CWEL
5 lat temu

JEBAĆ ARABÓW!
[img]https://gif.wiocha.pl/images/9/9/99dab42e0419cb7387011d87af1d75ad.gif[/img]

hahahahu
5 lat temu
Reply to  LEON CWEL

co to ma być??

SPOCONYkurwiszonTDF
5 lat temu
Reply to  LEON CWEL

woda święcona

WU-TANG
5 lat temu

ANI KURWA RAPEREM WACKU!
[img]https://www.popkiller.pl/sites/default/files/images/szops-cie_nxaerep.jpg[/img]

KasztelanJasnyDać
5 lat temu

JEBAĆ BEZUCZUCIOWE SZMATY . VANILLLAHAJSS WYJEBAŁ PŁYTA ROKU . WRÓCIŁEM
[img]https://49.media.tumblr.com/3f1866d1e73d02d2acdf4ebf778ad7d0/tumblr_nip230L9Hn1sl85a7o1_400.gif[/img]

jiokhanioklok
5 lat temu

SZMATOGLOWY KOZOJEBCA WYPIERDALAJ

TWOJAMATKASUKO
5 lat temu

MALIK ZE SWOJĄ SUKĄ [img]https://e.pardon.pl/pa310/0c19f1bf0017a75945b7d216[/img]

gm2l
5 lat temu

na glam rapie dalej poziom jak w gimnazjum widze
pozdro malik
#gmll

Jebac ciapatych
5 lat temu

Wypierdalaj z polski cipaty pedale

fan malika
4 lat temu

MAlik jest spoko w to rasistowskie kurwy

Popularne