Sprawdź nas też tutaj

Felieton

ROZKMINA: „Freszmeni”, czyli rzut oka na podziemie (cz.1)

Opublikowany

 

XXL to jeden z największych i najbardziej opiniotwórczych magazynów poświęconych tematyce hip hopu na świecie. Wydaje już od 1997 roku, goszcząc na okładkach takie postaci, jak Eminem czy Dr. Dre. Od 2008 roku pismo, w ramach akcji Freshman Class, corocznie typuje dziesiątkę młodych i mniej znanych (przynajmniej z założenia) raperów, którym wróży rychłe podbicie serc słuchaczy, i umieszcza ich na okładce. Z uwagi na popularność XXL, owe zestawienia dają naprawdę spore efekty. Na przestrzeni tych 6 lat wśród nominowanych znaleźli się tacy raperzy, jak Kid Cudi, Wiz Khalifa, Kendrick Lamar, MGK czy Macklemore (który sam rapował o tym, że marzył o znalezieniu się na okładce, i dopiął swego).

Polską odpowiedzią na tę akcję miały być Młode Wilki z ramienia Popkillera, które doczekały się edycji w 2011 i 2012 roku. Projekt budził trochę wątpliwości, wielu zarzucało, że portal jest zbyt mało znany, by promować niejednokrotnie znanych już raperów, i to głównie on odniesie korzyść z przedwsięzięcia. Krytykowano też obsadę obu edycji, tu na usprawiedliwienie warto dodać, że niektóre typy XXL Freshmen też są uznawane za chybione.Inicjatywa wypaliła połowicznie: na minus zaliczam, poza częścią obsady, nagranie zwrotek na odpierdol, dotyczy to zarówno wspólnego possecuta, jak i całych numerów składających się na cd pod banderą Młodych Wilków. Na plus wypromowanie, przynajmniej częściowe, niektórych raperów. Patronat dość popularnego portalu, possecuty wyprodukowane przez Ostrego, wrzuty wielu raperów na facebooka – wszystko to składało się na odbicie pewnych echem w środowisku. Wspólny numer z 1 edycji, Na Front, uzyskał blisko 300 tysięcy wyświetleń, Prosto Z Frontu kilkadziesiąt tysięcy więcej, do tego wprowadzono nagrywanie klipów do oddzielnych utworów wilków. Raperzy, którzy wzięli udział w projekcie i osiągnęli pewien sukces, to m.in. Bisz, Buka, Bonson czy Medium. Oczywiście nie można ich traktować jako produktów akcji, nie mniej dołożyła ona swoje cegiełki.

 

W moim tekście przywiąże większą wagę do słowa klucz, czyli Freshmen. Nie chcę tu mówić o raperach, którzy są już dość fejmowi (Eripe), nagrali podziemne klasyki (Junes) czy ich dalsza kariera jest niepewna (Ciech). Nie zamierzam też powielać raperów, którzy brali udział w młodych wilkach.  Tym razem pominę też tych, którzy wydali legale (Dwa Sławy) bądź załapali się do fejmowych wytwórni i ich widmo wisi nad nimi (Kuba Knapp). Oto rzut oka na mniej lub bardziej głębokie podziemie.

 

ENSON
Gorzowski raper i freestylowiec. To właśnie tej drugiej działalności zawdzięcza dotarcie do  pewnej publiczności. Zaczął od wygrania Wielkiej Bitwy Szczecińskiej w 2006, potem przyszły wysokie lokaty na takich imprezach jak Wielka Bitwa Warszawska czy Wojna o Śląsk. Według niektórych, to on powinien wygrać finał tej pierwszej imprezy, gdzie zmierzył się z Flintem. Do historii polskiego freestylu przeszły jego dwa legendarne pojedynki z Trzy-Sześciem, w ramach Bitwy o Mokotów i WBW. To w tej drugiej walce padł słynny pancz „masz 20 lat a wyglądasz jak mała dziewczynka, u ciebie Masturbacja to pedofilia”. Parę lat temu zakończył karierę freestylowca, pozostawiając po sobie opinię mocarnego panczlajnera ze specyficzną manierą i przeciętnym flow, który nie wykorzystał do końca swego potencjału, nie wygrywając żadnej z najważniejszych imprez.

Nawiązując do bitew, warto wspomnieć o dwóch beefach. Pierwszy miał miejsce między nim a ekipą 3FRap. Gorzowski raper nagrał wpierw przyzwoitą Pokutę, a następnie odpowiedział na diss będący stekiem wyzwisk i gróźb za pomocą Prawda się nigdy nie starzeje , którym znokautował siedmiu (!) raperów. Mimo słabej jakości utworu i kiepskiego wokalu, wersy typu „Idę pod łukiem triumfalnym, ciebie triumf omija łukiem” czy „Chciałeś ruchać moją rapgrę panczem? Ja twoją rucham teraz, bo jej uda kurwa nie znają się nawet na siema” zrobiły niezłe wrażenie na nielicznym wówczas słuchaczach śledzących beef. Kolejnym przeciwnikiem Eno był Tomb, który, mimo wyższego poziomu niż 3FRap, także uległ. Enson na zaczepki (spowodowane tym, że odmówił wspólnej nagrywki) wpierw odpowiedział w gościnnej zwrotce w utworze Offline, wypluwając pancz za panczem, a następnie nagrywając według niektórych najlepszy diss w polskim rapie, którego tytuł „Nie nagram dla ciebie featu” jest parafrazą starego utworu w konwencji bragga pdt. „Nie nagram na ciebie dissu”. Utwór ten zdawał się potwierdzać tezę o byciu najlepszym polskim panczlajnerem, a „Twój rap jest jak bierki – cienki i bardzo mało z niego wyciągniesz nikogo nie ruszając” został mianowany jedną z najlepszych rapowych rozkmin.


Studyjna kariera Ensona obfituje w kilka epek nawijanych na wolno, parę zapomnianych,  jak Serce ep czy trochę bardziej znane Litery Jutra, a także w jedyny jak na razie w miarę rozpoznawalny materiał, czyli 8 kroków dalej, na którym udzielił się Laikike1. Jest to, jak mówi sam raper,  zbiór mniej lub bardziej starych kawałków. Choć bity (poza do tego w Świat jest wielki) stoją na raczej niskim poziomie, a flow i dykcja pozostawiają sporo do życzenia, poziom liryczny w dużej mierze nagradza te niedoskonałości. Świetne bragga, ciekawe koncepty i sporo mocnych wersów, zarówno bitewnych, jak i życiowych, choćby:

 

„Wrogowie to abonament za posiadanie talentu”
„Twoje pomocne dłonie zamykają mi się na gardle, znam je tak, że mógłbym nawijać ich linie papilarne”
„Weterani, niby grają od tak dawna, że ich matki straciły cnotę przy ich kawałkach”

 

Właśnie błyskotliwośc stanowi główną siłę rapera. Dobry wers atakuje dobry wers , nachodząc na poprzedni dobry wers. Ze świecą szukać podobnego tekściarza w polskim rapie, który tkałby równie złożone sieci gier słownych, nawiązań i porównań. Warto wrócić do kwestii głosu i dykcji. Można wywnioskować, że Enson urodził się z dość poważną wadą wymowy, potwierdza to stary track A.J., gdzie nie wymawia on połowy głosek. Dzięki pracy nad sobą, na tym materiale nie jest już tak źle jak było, a późniejsze ćwiczenia emisji głosu, lekcje śpiewu, a nawet operacja strun głosowych pozwoliły uzyskać ponadprzeciętne możliwości w tym zakresie. Od brzydkiego kaczątka do łabędzia.
Obecnie raper pracuje nad nową płytą, która pierwotnie miała ukazać się już 2 lata temu, nie wiadomo jednak, jak często zmieniała się jej koncepcja i ile tekstów poszło do kosza. Na razie trzeba się zadowolić licznymi featuringami. Poniżej kompilacja występów gościnnych z 2012 roku, z której można się dowiedzieć, jakie postępy poczynił raper.

 

PJENTAK
Rozpoczynał karierę startując w bitwach freestylowych, jednak nie odnosił tam większych sukcesów. Pewien fejm, niestety, negatywny, wyrobił mu dopiero beef z B.R.O.  Po tym, jak raper z kolorowym plecakiem nagrał swój track z (przynajmniej w założeniu) maszynowym wyrzucaniem z siebie wersów, Pjentak zdissował go na bicie z Remember The Name, gdzie nagrywając na raz dorównał Bro w kwesti fast rappingu. Tamten odpowiedział na diss, po czym Pjentak nagrał Masz i pomyśl, czym moim zdaniem ewidentnie wygrał beef. Wers z Millerem domknął wieko. W opinii fanów Bro, których jest zdecydowanie więcej, wygrał jednak kolory chłopiec, i w ten sposób Pjentak ma negatywną opinie u części rapowego elektoratu.


Lepszą promocję niż beef robią mu nagrywki. Pierwszym materiałem, który trafił do neta i odbił się jakimś echem, był w W kurwe brudny mixtape, nagrany jeszcze pod ksywką Pjentack razem z wówczas nieco bardziej znanym Plejerem, który swoją drogą również freestylował. Materiał był całkiem przyjemny, chłopaki mieli między sobą świetną chemię na majkach, nawijając na niezłych bitach szczere i proste, ale nie prostackie teksty. Jeszcze lepsze opinie zebrał Rap outlet mixtape, a którym raper jeszcze bardziej rozwinął stylówkę i  flow, dalej dając te same, autentyczne i zajawkowe teksty z licznymi follow-upami. W 2011 ukazała się epka z Jacą, niestety epka, bo przez problemy z dyskiem stracono część materiału. To co pozostało, to świetne bity Jacy i ten sam, niezły, uliczny rap. Pjentak nagrał też dwa albumy w składzie z Rinem, Siejkiem i Zbylem, jeden z nich to epka z 2011, druga to lp z 2012. W obu przypadkach mamy to samo – dość przyjemne, ale w istocie przeciętne bity, jeszcze słabsi koledzy i dobry Pjentak.

To, co charakteryzuje jego rap, to specyficzna maniera i sposób akcentowania wersów oraz dość dynamiczne, ściśnieniowane flow. Dysponuje pewną charyzmą, autentycznością, tak, że wierzę w jego historie, gdy opowiada o swoich przeżyciach. Stawia raczej na proste rymy, bez jakiegoś przerostu formy nad treścią, choć zdarzają się przyzwoite wielokrotne. Całkiem niedawno Pjentak przeszedł lekką przemianę i postawił na niuskul, niejako odcinając się od dotychczasowej twórczości. Pracuje nad nowoczesną płytą w amerykańskim stylu, godzinami ćwiczy flow i dykcję, stosuje zabiegi takie jak przyspieszenia i hashtagi. Na owoce tej metamorfozy jeszcze poczekamy, tymczasem poniżej reprezentatywny dla jego twórczości utwór.

 

WICIU
Podobnie jak powyżsi raperzy, zaczynał od freestylu, co szło mu całkiem nieźle. W swoim CV mógłby mógłby zapisać m.in. 2 miejsce w Bitwie o Fort, 2 miejsce w eliminacjach do WBW 2009 czy wygranie Bitwy o Bitwę w Warszawie. Jego dyskografia jest póki co dość uboga. Zadebiutował 8 minut rapu, czyli czterema krótkimi utworami, w którym zaprezentował wszelakie gry słowne i bragga. Materiał został niezbyt przychylnie przyjęty, hejtowali go nawet ludzie, którzy potem jarali się kolejnym materiałem, czyli Dwoma Biegunami. Jest to inna płyta, nagrana bardziej na poważnie, choć teksty zostały napisane w mniej więcej 2 tygodnie, a bity dobrane lekko na odpierdol. Traktuje ona o życiu Witona, o jego przeżyciach, doświadczeniach, piciu z ziomkami. Można by rzec, standardowy, podziemny rap, z którym można się utożsamić. Z czasu 8 minut zostały tylko pewna skłonność do gier słownych i ogólnie błyskotliwych linijek, których nie brak na albumie, jest też kilka follow-upów.

 

„Kolejny dzień jak Tupolew zleciał”
„Są na bakier z techniką jak kurwa amisze”
„Każda chce pereł i masę innego chujstwa my jak mamy perły to obok łomzy i żubra”

 

Mimo niedostatków we flow i lekko przymulonego głosu, album jest propsowany do dzisiaj.  Witon ujął słuchaczy nie tylko rapem, ale też swoim podejściem do życia. Na każdym teledysku czy filmiku, na którym jara się lajkami na fejsbuku emanuje pozytywną energią i uśmiechem od ucha do ucha. Nie zmienia tego nawet fakt, że rzucił w fana krzesłem.
Od czasu swojej ostatniej płyty, Wiciu nagrał wiele featów, wziął udział m.in. w Wizji lokalnej Warszawa, skąd pochodzi jego słynne, parafrazowane wielokrotnie „Jak mój człowiek Plejer”. Wydał też trochę luźnych utworów, w tym Nie poddawaj się na elektronicznym bicie, gdzie ujął sztampowy temat w całkiem ciekawe wersy, jak choćby:

 

„Nie gadam, że jestem alkoholikiem,
choć weekend w weekend walę liter w liter typie
bardziej niż hajsu szkoda mi czasu, choć za ten szmal rozkręciłbym niezły biznes
rozkręciłem tylko nerwy ze stali,
stawy – kurwa mać, jestem rozmontowany”

Pare miesięcy temu wydał też utwór, w którym zmierzył się z obecnymi trendami w polskim rapie, czyli hashtagami i przyspieszeniami na niuskulowym bicie, pdt. Nikt w Polsce jak. Obecnie pracuje nad kolejną płytą, nie wiadomo, czy klasyczną, czy utrzymaną właśnie w takiej konwencji jak poniższy track.

 


61 komentarzy
61 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
elo
9 lat temu

pierwszy gimby

SMARKI AKA TONY FLEGMY
9 lat temu

JEBAĆ PJENTAKA ALE ZA WSPÓŁUDZIAŁ W TYM PROPS
[img]https://img545.imageshack.us/img545/9234/bro.gif[/img]

HajsSIeZgadza
9 lat temu

ERIPE….TEN PAN ZJADA PODZIEMIE!!!

[img]https://www.patokalipsa.com/wp-content/uploads/2012/07/eripe-odium-ep-front.jpg[/img]

Krzak Noris
9 lat temu

[img]https://legia.com/images/bgsplash_mistrz.jpg[/img]

HEJTDONOSICIEL
9 lat temu

[img]https://z1.demoty.pl/423d6f3bd5a79221746f6ac90867a6318942fbb7/gdybys-zakochal-sie-na-pierwszy-rzut-oka[/img]

ElektrycznyPastuch
9 lat temu

[img]https://skwk.pl/images/galeria/2013/kibice/RuchDD/FDP_7879.jpg[/img]

RZARY HEMP GRÓ
9 lat temu

„Całkiem niedawno Pjentak przeszedł lekką przemianę i postawił na niuskul, niejako odcinając się od dotychczasowej twórczości. Pracuje nad nowoczesną płytą w amerykańskim stylu, godzinami ćwiczy flow i dykcję, stosuje zabiegi takie jak przyspieszenia i hashtagi”

BEKA

SMARKI AKA TONY FLEGMY
9 lat temu

A CO DO ENSONA TO CHYBA OCZYWISTE, ŻE PROPS ZA WPIERDOLENIE TOMBA
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=IS27n4TNyJg[/youtube]

bezbek.com
9 lat temu

[img]https://bezbek.com/upload/20130526134417uid1.jpg[/img]

A$AP_ELDOKY
9 lat temu

[img]https://media.tumblr.com/bba02fe1a99f21ab76196a3c921b7cc6/tumblr_inline_ml9vh6F9tg1qz4rgp.gif[/img]
LE GRUBA ROZKMINA NAWET DWÓCH ZDAŃ NIE PRZECZYTAŁEM

EAZYE
9 lat temu

KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ PLYTY ROKU! KAJMAN/GEDZ… Czytaj więcej »

faZI
9 lat temu

[quote name=”bezbek.com”][img]https://bezbek.com/upload/20130526134417uid1.jpg[/img][/quote]
kot Chady podobny do właściciela

KACZOR WYPLATA
9 lat temu

CO TO ZA NOLNEJMY NIEUDACZNIKI? BEKA!

Jaszczomb
9 lat temu

[img]https://gifsforum.com/images/gif/other/grand/8b555a700467cb0ab8a80de445ff5200.gif[/img]

za długie nie czytam. wiadomo kto rządzi na polskiej scenie i w podziemiu.

Nocny Narrator.

Zirh_dla_Bogaczy
9 lat temu

Gimby pamiętajo ?

[img]https://saturdaynightscreening.files.wordpress.com/2012/01/max-payne-game.png[/img]

AA
9 lat temu

^^ idiota

asap leszek
9 lat temu

CIE ZROBIL WIEM

propsssss
9 lat temu

[img]https://img818.imageshack.us/img818/919/42864351.jpg[/img] Sprawdzac Pojednani W Rapie- na propsie!

Krzak Noris
9 lat temu

[img]https://i1.ryjbuk.pl/24ab2e781daee531f6724280cc9e1224c0904e29/dat-ass-sexy-gif-gif[/img]

SMARKI AKA TONY FLEGMY
9 lat temu

[quote name=”Zirh_dla_Bogaczy”]Gimby pamiętajo ?

[img]https://saturdaynightscreening.files.wordpress.com/2012/01/max-payne-game.png[/img][/quote]
[img]https://static.giantbomb.com/uploads/original/0/4024/585349-max_payne_face.jpg[/img]

Michał Tuziak
9 lat temu

HAHAHA ROBAKI XDDD
[IMG]www.facebook.com/photo.php?fbid=512748785449992&set=a.231052563619617.58228.135408929850648&type=1&relevant_count=1[/IMG]

j88
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=rog8ou-ZepE[/youtube]

PIERUN
9 lat temu

[img]https://s6.ifotos.pl/img/tede-tanc_nrsrera.gif[/img]

siaja
9 lat temu

[quote name=”Zirh_dla_Bogaczy”]Gimby pamiętajo ?

[img]https://saturdaynightscreening.files.wordpress.com/2012/01/max-payne-game.png[/img][/quote]

HAHA MAKS PEJN NA PROPSIE

Rahim
9 lat temu

FOKUS?
[img]https://gochat.in/Content/Avatars/80147-big.jpeg?6821ed568651484c9b80441311102101[/img]
[img]https://www.fokuspace.com/wp-content/uploads/2013/03/fo-e1363203777305.jpg[/img]

Krzak Noris
9 lat temu

Eldo?
[img]https://4.bp.blogspot.com/_mveHL3n_4ME/R8h-E3gOVHI/AAAAAAAAAEM/z9OO8X5uy3Q/s400/Barach%2BHussein.gif.png[/img]

A$AP WISNIEWSKY
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=NEsip6g3If8[/youtube]
I TAK GIMBY NIE ZNAJO

PrawilnyDKA
9 lat temu

Jeśli ktoś nie zna Ensona czy Pjentaka, to ja na prawdę nie wiem co Wy gimby robicie na portalu hiphopowym…
Pjentak- Wpierdolił B.R.O + zajebista zwrotencja na Wizji;
Enson- Wpierdolił TomB’a, wydał mega zajebisty album, zalicza progres od 1410 i freestyle ma na poziomie czołówki kraju.
Elo.

WiFiBanda
9 lat temu

„Mimo niedostatków we flow” – tam nie powinno być:”Mimo niedostatków we FLOLE”?

nIE Banglasz
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=qvdTpJ7Uer8&feature=youtu.be[/youtube]

fsssstone
9 lat temu

[quote name=”PrawilnyDKA”]Jeśli ktoś nie zna Ensona czy Pjentaka, to ja na prawdę nie wiem co Wy gimby robicie na portalu hiphopowym…
[/quote]
DALEJ NIE CZYTALEM

URW
9 lat temu

[img]https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/188381_158919134166657_5720409_n.jpg[/img]

2222
9 lat temu

[quote name=”Jaszczomb”][img]https://gifsforum.com/images/gif/other/grand/8b555a700467cb0ab8a80de445ff5200.gif[/img]

za długie nie czytam. wiadomo kto rządzi na polskiej scenie i w podziemiu.

Nocny Narrator.[/quote]
jak tego gifa robisz? podasz mi program?

..
9 lat temu

[quote name=”bezbek.com”][img]https://bezbek.com/upload/20130526134417uid1.jpg[/img][/quote]
[img]https://fotozrzut.pl/zdjecia/10590a6a88.jpg[/img]

bggghg
9 lat temu

https://www.youtube.com/watch?v=7XwIKY2-kjA jedyna wyjebana zwrotka Ensona, reszta dobra

lklkjlk
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=7XwIKY2-kjA[/youtube] jedyna wyjebana zwrotka Ensona, reszta dobra (wrzucam drugi raz bo za pierwszym nie pykło). jebać tych innych wymienionych łaków

123123123123
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=BtGgSf5pvM4[/youtube]

ZetPeTe
9 lat temu

[img]https://files.gadu-gadu.pl/dynastia-bb5e320804922378ed6041d17ec7478c01ee9df9.jpg[/img]
Podziemie, podziemiem, ale czy gimby znajo ?

xxel
9 lat temu

[quote name=”SMARKI AKA TONY FLEGMY”][img]https://static.giantbomb.com/uploads/original/0/4024/585349-max_payne_face.jpg[/img][/quote]
Wiciu ?

DJ_ŚMIEĆMEN
9 lat temu

[img]https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/11931_322418427886748_1463186136_n.jpg[/img]

Coś dla koneserów XD

ALKOmonoGAMIA
9 lat temu

[quote name=”ZetPeTe”][img]https://files.gadu-gadu.pl/dynastia-bb5e320804922378ed6041d17ec7478c01ee9df9.jpg[/img]
Podziemie, podziemiem, ale czy gimby znajo ?[/quote]

Dynastia Czingis Han na propsie.

El Jebako
9 lat temu

WICIU PROPS ZA ROZJEBANIE WIZJI LOKALNEJ A P(j)ENTA TO WACK ALE JEBAĆ BRO ŻEBY NIE BYŁO
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Fjdmqr5KixA[/youtube]

Jongman
9 lat temu

a Dla Mnie i tak RDK ze Słubic jest największym freshman’em… https://www.youtube.com/watch?v=pJ1wQ_7KYQM

ENSON KRUL
9 lat temu

ENSON KRUL KURWA NIKT JAK ON

Unikat
9 lat temu

CO ZA BEKA PRZECIEZ WIADOMO ZE W WARSZAWIE CALA SCENE ZJADAJA BALAGANY NA BANI

Ja12312312312
9 lat temu

[quote name=”lklkjlk”]https://www.youtube.com/watch?v=7XwIKY2-kjA jedyna wyjebana zwrotka Ensona, reszta dobra (wrzucam drugi raz bo za pierwszym nie pykło). jebać tych innych wymienionych łaków[/quote]
Jak to jest jedyna dobra zwrotka Ensona, to ty kurwa uszu nie myłeś do wydania tego kawałka ^^

chadasynbogdana
9 lat temu

[img]https://userserve-ak.last.fm/serve/500/68283882/LSO+TDW+280327_187314057988581_1808200.jpg[/img]
TO JEST KURWA PODZIEMIE. LSO TDW

adsafd
9 lat temu

[quote name=”ZetPeTe”][img]https://files.gadu-gadu.pl/dynastia-bb5e320804922378ed6041d17ec7478c01ee9df9.jpg[/img]
Podziemie, podziemiem, ale czy gimby znajo ?[/quote]

Carrington dobry ruchacz

michau111
9 lat temu

https://www.facebook.com/pages/Gimby-nie-znajo/160576450786136

Drodzy userzy – skoro adminów glamrap tak bardzo denerwują posty typu „gimby nie znajo” zróbmy bazę wspomnień z naszego dzieciństwa i udowodnijmy że nasze roczniki „znajo” – zapraszam do przeczytania opisu na czym polega cała inicjatywa i oczywiście lajkowania ELDO POZDRAWIA WSZYSTKICH PIS JOU – ŁOOOOOOO !

+ prawilnie przypominam kto jest królową:

[img]https://www.wmagazine.com/images/celebrities/2011/07/cess-beyonce-looks-01-h.jpg[/img]

cojestciete
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=fBtjavoHur0&feature=player_detailpage#t=180s[/youtube]

W HIP HOPIE CHLOPCZE NIE MA EMERYTOW SA OLDSCHOOLOWCY POWIEM CI BEZ KITU !!!

Popularne