Sprawdź nas też tutaj

Felieton

Niemiecka scena rapowa z polskimi korzeniami (2/3) – felieton

Kolejna dawka raperów i muzyków z naszej zachodniej granicy związanych z Polską.

Opublikowany

 

Gracek, Mateo i DMNK030

Podczas pisania pierwszej części artykułu nie zastanawiałam się nad tym, ile odcinków jeszcze powstanie. Oczywiście nie miałam zamiaru pisać dla Was telenoweli, ale tak się złożyło, że dotarliśmy do drugiego odcinka i nie ostatniego. Ktoś zadał mi dobre pytanie czy znam wszystkich zdolnych Polaków tworzących muzykę w Niemczech? Dało mi to trochę do namysłu. Po czasie stwierdziłam, że ta grupa rozrosła się do większych rozmiarów niż myślałam. Artyści z polskimi korzeniami na bieżąco nagrywają nowe kawałki, klipy czy albumy. Nie trzeba daleko szukać przykładów bycia „active”, tuż po pierwszej części artykułu „Niemiecka scena rapowa z polskimi korzeniami”, Kronkel Dom wypuścił pierwszy polski klip i podpisał kontrakt z nową wytwórnią. Schwesta Ewa promuje teraz film dokumentalny na swój temat, a Pusher i Oska030 zaprezentowali nowego zawodnika na rynku muzycznym. Nadszedł czas na to, abyście poznali więcej ciekawych osobistości. W dzisiejszą podróż zabiorę Was do krainy pop/r&b, reggae, dancehall, street rap czy stoner vibez. Robimy też mały ranking polskiej kuchni. Podkręćcie bass i zaczynamy.

Mark Forster @markforsterofficial

Mark Forster @markforsterofficial

Mark nie jest wprawdzie raperem, ale wokalistą pop/ r&b. Dlaczego znalazł się na obecnej liście? Gość w rok nabija 41 milionów wyświetleń i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy na niemieckim rynku muzycznym. Mark Ćwiertnia urodził się w Kaiserslauten i jest wszechstronnym muzykiem, który produkował piosenki dla innych artystów oraz agencji reklamowych. Jego nazwisko stało się bardziej znane fanom hip hopu parę lat temu. W 2013 roku Sido zaprosił go do współpracy i nagrali razem utwór „Einer dieser Steine” oraz rewanżowy „Au Revoir”, który był prawdziwym hitem, i pokrył się diamentem.

Mark należy do tych nielicznych osób, które w Niemczech nie kryją swojego pochodzenia i się tego nie wstydzą. W 2017 zaśpiewał w niemieckiej telewizji VOX „Lulajże Jezuniu”. Jednak to niejedyne jego wykonanie w naszym języku. Owocem współpracy z ikoną muzyczną Gentleman był singiel i remix „Like a lion”, gdzie Mark śpiewa po polsku.W 2018 roku otrzymał nagrodę Echo jako najlepszy artysta popowy w Niemczech. Niestety, nie udało mi się nawiązać z nim kontaktu, aby przeprowadzić krótki wywiad.

Mateo @mateo_berlin

Mateo @mateo_berlin

Culcha Candela (po polsku: płonąca kultura) to jeden z najbardziej znanych hip-hopowo, dancehallowo, reaggowych składów w Niemczech. Wydają muzykę od przeszło 10 lat. Formacja ugruntowana w 2002 roku to prawdziwy mix kulturowy, ponieważ ich członkowie pochodzą z Ugandy, Polski, Kolumbii, Korei Południowej. Generacji 80/90s znany jest na pewno utwór „In da City”, który banglał na niemieckiej i polskiej Vivie.Mateo Jasik urodził się we Wrocławiu, ale w wieku 6,5 lat zamieszkał w Berlinie. Przybył tutaj jako imigrant, dlatego ostro krytykuje wszystkich, którzy dyskryminują azylantów. Muzyk wziął również udział w programie „Germania”, gdzie opowiada o swoich polskich korzeniach i kulturowych aspektach. Na co dzień zajmuje się komponowaniem i pisaniem tekstów dla składu, a także jurorowaniem w muzycznych programach telewizyjnych. Bardzo pozytywnie wypowiada się o międzynarodowym mixie w zespole, który nadaje ich muzyce i charakterom dobrego smaku. W 2014 roku podpisał kontrakt z Warner Music na solowe projekty. Muzyka to dla niego emocje i coś, co pozwala mu tańczyć. Jego pasją jest także sztuka, a zwłaszcza fotografia.

W tym roku ukazał się dobrze przyjęty, najnowszy album Culcha Candela „Top Ten”.

Goldie: Co przynosi Ci największą przyjemność w robieniu muzyki?

Mateo: Największą przyjemnością w byciu artystą jest występowanie przed publicznością na scenie. Studio i wszystko inne jest okey, ale występy na scenie, to jest to, po co żyjemy.

W tym roku ukazał się nowy album Culcha Candela. Z czego czerpałeś największą inspirację do jego stworzenia i napisania?

Zazwyczaj największą inspiracją dla piosenek, które pisze to samo życie. Z powodu pandemii oraz lockdownu, jest oczywiście mniej piosenek o hedonistycznych nocach w klubach. Opowiadają one o tym, aby cieszyć się życiem i jak cenny jest każdy kolejny dzień. Bardziej carpe diem vibe i poważniejsze tematy.

Czy słuchasz jakiś polskich wykonawców muzycznych, może jakiś polski rap?

Nie. Wiem, że jest zajebisty polski rap, ale go słucham tylko wtedy, kiedy jestem w Polsce, w klubie.

Jaki vibe daje Berlin Tobie jako człowiekowi i w jakich kierunkach Cię kształtuje?

Berlin mnie stworzył w każdej postaci.

Ulubione przysmaki polskiej kuchni, nie żałuj sobie.

Pierogi ruskie 100%, barszcz, bigos.

AQUILA 777 @aquila_777

AQUILLA 777 @aquilla_777

Wyrazisty powiew rapowego wiatru napływa z Hamburga. Aquila777 odnajduje się bardzo dobrze na różnorakich beatach. Umie wcielić się w różne hip-hopowe postaci, od street po kawałki na lato.

Rodzice Davida pochodzą z Olsztyna i Gdańska. 27 latek z pewnością nie wstydzi się swoich korzeni, bo jego ksywka w języku łacińskim oznacza orła, co jest odniesieniem do polskiego orzełka.

W 2019 roku nawiązał kolaborację z Hurricane i to z nim jako Real Sound Kollabo zaczął wydawać pierwsze tracki na Youtube, a później wypuszczał muckę (w niemieckim slangu muzyka) pod skrzydłami polskiego labelu Soul Records. Razem z managerem Adrianem znanym jako Kruszyna, mają w planie wydać więcej polsko-niemieckich piosenek, nie tylko dla polskiej mniejszości, ale również dla słuchaczy mieszkających w Polsce. Obecnie skupiają się na rozwijaniu swojej ekipy Team777, która zrzesza wiele młodych talentów.

03.09 ukaże się nowy klip do singla „Wir geben Gas”.

Goldie: Co przynosi Ci największą przyjemność w robieniu rapu?

Aquila: Docieranie moimi tekstami do ludzi i sprawianie im przyjemności. To jest jedno z najlepszych uczuć, słyszeć swoją własną muzykę i widzieć, jak sprawia ona przyjemność innym ludziom.

Wyzwałeś na Hot16Challenge Marka Forstera. Czy odpowiedział na challenge? Dlaczego właśnie jego nominowałeś?

Niestety, Mark Forster nie odpowiedział. Nominowałem go, bo pochodzi z Polski i myślałem, że usłyszał o Hot16challenge i weźmie w tym udział. Byłoby ciekawe zobaczyć jak on by przedstawił swój Hot16challenge, jako piosenkarz.

Jak się zrodziła współpraca z Fresh Polakke. Czy spotkaliście się już wcześniej, np. na bitwie freestylowej. Widziałeś go w akcji?

W sumie to mój manager napisał do Fresh Polakke i zapytał go, czy nie miałby ochoty zrobić ze mną piosenki. Odpisał, że miałby ochotę, przyjechał do Hamburga i nagraliśmy piosenkę „ADAC”. Widziałem go też na bitwie freestylowej w Berlinie i od tego czasu zaczęła się nasza przyjaźń.

Jaki vibe daje Hamburg Tobie jako człowiekowi i w jakich kierunkach Cię kształtuje? Na jakiej dzielnicy tego miasta się wychowałeś?

Uwielbiam Hamburg, ponieważ każda dzielnica ma swój własny klimat. Ja wychowałem się w Glinde.

Ulubione przysmaki polskiej kuchni, nie żałuj sobie.

Lubię cała polską kuchnie, ale moje ulubione dania to barszcz czerwony, żurek i pierogi. A najsmaczniejszy barszcz, który do tej pory jadłem, to w restauracji „Achtern Diek”.

Manager Aquili nie tylko zajmuje się prowadzeniem kariery rapera, ale także sam wydaje muzykę. Urodzony w Gdańsku, wychowany w Hamburgu jako 18 latek zaczął DJ’ować na imprezach. Team777 posiadają swoje studio, gdzie tworzą wspólnie projekty. Pod koniec lipca na Youtube ukazał się nowy klip Kruszyny do wakacyjnej piosenki „Fiesta”.

DMNK030 @dmnk030

DMNK @dmnk030
fot. @dustinnaujokat

Märkisches Viertel pojawia się znowu na naszej muzycznej mapie, płodna dzielnia. Tym razem z bloków Sido, obok Stana nadaje również DMNK030. Urodzony w Niemczech, w wieku 6 lat przeprowadził się do północnego Berlina. Jako młody chłopak wolał oglądać MTV i Vive zamiast kreskówek.

W wieku 16 lat podjął pierwsze próby nawijek, a na studiach w Kolonii zaczął pierwsze tripy do studia. Przed powrotem do Berlina, poznany tam ziomek „wcisnął mi w ostatni dzień mikrofon do ręki i mówił, żebym w Berlinie dalej robił muzykę”. DMNK na serio zajął się muzą 2 lata temu, a od roku uczy się robić beaty i jak przyznał „no i tak teraz się jakoś wszystko toczy na tej samoróbce”. Korzenie Domnika sięgają Lubuskiego i czasem wplata w swoje szybkie flow jakieś polskie wstawki.

W sierpniu 2021 ukazał się najnowszy obraz do „Lassmeinbaum” ukazujący rapera w trochę innym vibe i stylówce. Zielone krzaki we frytkownicy? Easy.

Goldie: Co przynosi Tobie największą przyjemność w robieniu rapu?

DMNK030: Największą przyjemnością w robieniu rapu to jest to, że można cały swój ból i żale wylać na papier, ale tak samo to, że ludzie słuchają mojej muzyki i się z nią utożsamiają.

Niedawno ukazał się nowy kip do „Lassmeinbaum”. Co stało za inspiracją do tego numeru i czy „stoner rap” to coś dla Ciebie?

Palę już od wielu lat i dużo ludzi w moim otoczeniu też. Myślę, że tak poza tym jestem 100% za legalizacją!

Jak się zrodziła współpraca z Big Polak. Jak się poznaliście ?

Poznaliśmy się na Instagramie, jesteśmy z tego samego osiedla, więc nie trwało to długo jak siedzieliśmy razem w studiu.

Jaki vibe daje Berlin Tobie jako człowiekowi i w jakich kierunkach Cię kształtuje?

Berlin jest niemiecką stolicą hip-hopową. Zawsze jarałem się berlińskimi rapsami, 1Up i Berlin Kidz (graffitti), multikulturową kuchnią i ogólnie, tym że tutaj jest bardzo dużo różnych ludzi. Wykształcił mnie tak, że jestem przeciw systemowi, z czego jestem bardzo dumny.

Ulubione przysmaki polskiej kuchni, nie żałuj sobie.

Uwielbiam babci pierogi z mięsem, ale tak samo kluski śląskie z pyszną roladą oraz buraczkami, krokiety z kapustą i grzybkami, bigos, dobry żurek.

BIG POLAK @bigpolak_offiziel

BIG POLAK @bigpolak_offiziel

W kwietniu tego roku ukazała się ciekawa kolaboracja wyżej już wspomnianego DMNK030 z Big Polak. „Alles gut” to mocny i dynamiczny singiel, który definitywnie daje wyrazisty przekaz. Dennisa tata pochodzi z Rudy Śląskiej, a mama jest Niemką. Przygodę z muzyką zaczął od bitew freestyle’owych, które później zaowocowały pisaniem własnych tekstów. Jego wersy często zawierają ironiczny przekaz. Obecnie kręci nowe video do kawałka „Lila”, na którym znajdzie się również DMNK030.

Goldie: Co przynosi Tobie największą przyjemność w robieniu rapu?

Big Polak: To, że te myśli, których na co dzień nie mogę się pozbyć, mogę umieścić w muzyce. Fakt, że mogę tworzyć muzykę tak, jak chcę i jak mi się podoba.

Czy freestyle miał duży wpływ na Twoją muzykę?

Nie, freestyle to jest talent, na który trzeba ciężko pracować albo po prostu mieć duży talent. Ja osobiście uważam, że jestem w tym dobry. Pomaga mi to w pisaniu tekstów i rapowaniu.

Czy znasz jakiś polskich raperów? Jeśli tak, to kto przypadł Tobie do gustu?

Tak, lubię Malika Montanę. Mr. Polska też jest fresh.

Jaki vibe daje Berlin Tobie jako człowiekowi i w jakich kierunkach Cię kształtuje?

Berlin jest bardzo wielokulturowy, dlatego można powiedzieć, że znasz różne jego twarze. Ten szykowny, elegancki oraz brudny i niebezpieczny. Wybieram zdrowy mix tych dwóch stron.

Ulubione przysmaki polskiej kuchni?

Lubię bigos i pierogi.

GRACEK @the.gracek

GRACEK @the.gracek
Fot. @brevko_art

To pewny siebie typ, który ma konkretną wizję, zajawkę i sporo motywacji do rapu. Urodzony w Krakowie, a wychowany na berlińskim Weddingu, w młodości trenował boks. Jako swojego muzycznego idola wspomina Eminema, który dał mu inspiracje na chamskie punchliny, pełne słonej krytyki. – Bardzo polubiłem 187 Strassenbande, która skłoniła mnie do napisania pierwszego tekstu rapowego po niemiecku. – mówi Gracek.

Jak wspomniał w naszej rozmowie, ogromną sympatią darzy Palucha, Słonia i Szpaka, którzy dali mu motywację do tworzenia muzy po polsku. W lipcu wydał najnowszy klip do kawałka „Budzik”.

Zapytany o swoją przyszłość odpowiada: – Rozwijam się z każdym kolejnym tekstem i jestem pewien, że w przyszłości zobaczycie mnie w topowych rankingach polskiego rapu.

Goldie: Co przynosi Tobie największą przyjemność w robieniu rapu?

Gracek: W sumie powinienem tutaj napisać, że największą przyjemnością jest przekazywanie mojej muzyki innym, ale mam to w ch*ju. Po prostu lubię nawijać i to mi sprawia przyjemność. Chociaż miło jest usłyszeć, że komuś się podoba.

Czy większy wpływ na Twoją muzykę ma niemiecki czy polski rap?

Gracek: Nie wiem. Inspiruje się nie tylko rapem i nie tylko muzyką polską i niemiecką. Wiele rzeczy mnie inspiruję, chociaż zawsze inspiruję się tym, jak chciałbym wyglądać, mówić i nawijać. Jestem Grackiem, chociaż Gracek nie jest mną. Po prostu wcielam się w postać osoby, którą jestem gdy czuje beat.

Jakie są największe 3 różnice między polską, a niemiecką sceną?

Jest dużo różnic między polskim, a niemieckim rapem. Przede wszystkim tematyka. Niemiecka scena bazuje na przechwalaniu się i nawijce o dragach, kobietach i hajsie. Polska scena też zmierza w tym kierunku, ale dalej przedstawia przemyślenia i wartości. W Polsce jest totalnie inny flow i inna mentalność w nawijce no, i w sumie niemiecki rap mainstreamowy zmierza o wiele bardziej w kierunku gangsterskim niż w Polsce. Osobiście wolę polski rap. Aczkolwiek lubię posłuchać 187, Capital, Samra, Apache, Pashanim i wielu innych z niemieckiej sceny.

Jaki vibe daje Berlin Tobie jako człowiekowi i w jakich kierunkach Cię kształtuje?

Berlin mnie wcale nie kształtuje. Jest to miasto, w którym mieszkam i tyle.

Ulubione przysmaki polskiej kuchni?

Pierogi, gołąbki, żurek, barszcz czerwony z uszkami, sałatka jarzynowa, bigos, kotlet schabowy z ziemniakami i mizerią, strogonow, zupa ogórkowa, pomidorowa i grochowa. Zapiekanki, śledzie, tatarski, kluski Śląskie i hot dogi z Orlenu.

Najbardziej ulubione dania niemieckich raperów z polskimi korzeniami

Czas na nasz mały rapowy, kulinarny ranking. Wiadomo, że głodny raper to niegrzeczny raper, głodny Polak, jeszcze gorzej. Oczywiście ten przenośny głód jest wskazany, bo muzę gotuje się godzinami w studio (z angielskiego slangu „cooking”, czyli produkowanie muzy) tak długo, aby wykreować coraz bardziej wykwintne dania.

Teraz przed Wami „Top Chef Polonia Awards”! Stanowczą przewagę mają pierogi, które dostały 5 zgodnych głosów. Tuż za nimi gotuje się bigos, oraz leją barszcz i żurek. Zdecydowanie ciekawą potrawą są hot dogi z Orlenu, jako element naszego dziedzictwa narodowego. Jaka kuchnia taki rap.

Autor: Amanda aka @goldiethebossy

75 komentarzy
75 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Foliarz
1 rok temu

Polecam się szczepić, sam jestem zaczepiony podwójnie Moderną i moje dzieci też 7 letni synek Alan i 9 letnia córka Wanesa.

PS. Tutaj razem na szczepienie idziemy i każdy jak widać bez problemu to przeszedł

https://www.youtube.com/watch?v=mCYjIdlVASA

DJ's Project
1 rok temu
Reply to  Foliarz

Ale bym się szczepił z wami jakbym was spotkał słodkie misiaki!

Fizik
1 rok temu
Reply to  DJ's Project

Po szczepieniu pielęgniarzowi zrobiłem głębokiego loda

Prawdziwy Foliarz
1 rok temu
Reply to  DJ's Project

https://www.youtube.com/watch?v=3GHbGYxNvyY

To jest źródło prawdy . Nie wchodźcie w pierwszy link bo ten jest aktualniejszy

Tylko prawda
1 rok temu

Typie czemu tak mało plusujesz tego typa co wkleja tu ciekawe artykuły a później podajesz się za niego? Tak Cię boli ze mu ludzie wbijają łapki do góry a Ty sam musisz sobie minusować?

Borys
1 rok temu

Wow ale mi to otworzyło moje oczy! Polecam chyba ze sie boisz prawdy i jestes rudy jak ja.

DJ's Project
1 rok temu
Reply to  DJ's Project

Ale bym was lał po ryjach jagbym was spotkal wy bite kurwy

Foljasz
1 rok temu
Reply to  Foliarz

Po szczepieniu pielęgniarz zrobił mi hłęboki fisting na dwie ręce po ramiona, zesrał się na mnie i kazał mi to wszamać i zagrozil ze nke da mi certyfikatu jak nie zjem.

Midas
5 miesięcy temu
Reply to  Foliarz

XDDDFFDDFF

Armia Krajowa
1 rok temu

Kogo to kurwa obchodzi? Większość z nich za chwilę przypomni sobie jakimi to są polakami patriotami bo Niemcy mają ich za nieudaczników (i słusznie) a Polaczki jak widzą kogoś zza granicy to od razu brakuje im chuja w ustach. To samo z tymi czarnuchami co nagrywają reakcje na polskie teledyski a polaczki jarają się i nabijają im viewsy bo myślą że oni naprawdę jarają się tym kurewstwem xD

Jebać zjebów z glamrapu
1 rok temu
Reply to  Armia Krajowa

Akurat pierwszy Pan przedstawiony w tym tekście ma 3m słuchaczy w tym miesiącu na spotify i jego najnowsza płyta robi dziesiątki milionów odtworzeń.

Gamarżoba
1 rok temu

HAHAHAH JEBANE FOLKSDOJCZE JEBIĄ PODATEK NA HANSA Z BUNDESTAGU. ZARÓWNO WY JAK I WASI RODZICE MOGLIŚCIE WYJECHAĆ WSZĘDZIĘ, DO KAŻDEGO KRAJU NA TEJ PLANECIE KTÓRY OFEROWAŁ WYSOKI STANDARD ŻYCIA, A WYBRALIŚCIE SZWABÓW KTÓRZY NISZCZĄC TU WSZYSTKO PAKOWALI NAS DO PIECA. HA-TFU ŚMIECIE, JEBAĆ.

Tomas o.g
1 rok temu

UWAGA BARDZO WAŻNY KOMUNIKAT MIANOWICIE DAMIAN KROCZ Z BYDGOSZCZY TO JEBANA KURWA I POLICYJNY INFORMATOR , TAK DLA PRZYPOMNIENIA, JEBAĆ CWELA

Tomas to kurwa
1 rok temu
Reply to  Tomas o.g

DAMIAN KROCZ TO MISTRZ!

Corporation of evil 666
1 rok temu

Gdy do Was TVN und Polsat and TVP przyjadą to kopnij w kamerę i kamerzystów znokautuje tak by im mózgi uszkodzić (niech ataku padaczki dostanie dziennikarzyna polaczkowy).

Xzibit 666
1 rok temu

I have depression!

777Gracek
1 rok temu
Reply to  Xzibit 666

No to pomódl się do pana Boga.

Papryczek.
1 rok temu

A DJ TOMEKKKKK?

Papryczek.
1 rok temu
Reply to  Papryczek.

Kurwy jebane?!

SLAMSY
11 miesięcy temu

A PRZEPIS NA JESIENNY BARSZCZ Z KASZTANÓW ZNAJDZIESZ TUTAJ:
https://www.youtube.com/watch?v=jY0BPjgfaRk
Polecam dodać paru liści z byle jakiego drzewa

kolaborat
1 rok temu

lol

BOBBY
1 rok temu

This is a paragraph.

BOBBY
1 rok temu

Red paragraph text

Pawlok
10 miesięcy temu

Wszystkie chuje ze wsi tylko melun z jankowic

Xzibit 666
1 rok temu

Sex tape w tych czasach nikogo już nieszokuje! Nikt tego nieogląda!

Psisyn
1 rok temu

Niemiecka scena bazuje na przechwalaniu się i nawijce o dragach, kobietach i hajsie. Polska scena też zmierza w tym kierunku, ale dalej przedstawia przemyślenia i wartości.

Pięknie kurwa powiedziane.

Pedekiler
1 rok temu

Polsko-niemiecki raper … reparacel

Drug dope 666
1 rok temu

My phone number for SMS are:

+ 4 8 7 9 9 9 2 7 1 7 6

and

+ 4 8 5 7 9 0 2 3 9 2 8

Helmut
1 rok temu

Dzisiaj jest ten dzień, ta niedziela, która jest raz w miesiącu, kiedy możesz (jak człowiek) pójść rano do sklepu i kupić świeżą bułkę. Ahahaha!!! Od razu zrobiłem zapas na miesiąc, żeby nie musieć jeść czerstwych przez następne 3 niedziele.

Mam zakola jak TPS
1 rok temu

Sram na szwabów

Jebac TwojaMatke
1 rok temu

Co to za wysryw lakow o ktorych nikt z niemiec nie slyszal. JGR

Corporation of evil 666
1 rok temu

Przewidzimy to, że pedały chore na HIV & AIDS w dupy się będą ruchać!

RECTAL PROLAPSE
1 rok temu

chujowa muzyka w genach

Murda Muzik99
1 rok temu

Na zawsze jebać szwabów. Polak który słucha niemieckiego rapu to tzw hitlerowiec.

Marusia
1 rok temu

https://youtu.be/G5YxKDz_Kw0
Uwaga uwaga Filmik jak Sentino w szpilkach chodzi i rajstopach za babe przebrany

Kastor
1 rok temu

Jebane folksdojcze

Rap Dinozaur 86
1 rok temu

Na wstępie Wielkie Pozdro dla Amandy która wykonuje świetną pracę w artykułach o niemieckich polskojęzycznych raperach.

Chciałbym jedynie dodać że tak naprawdę na terenie Niemiec są takich pewnie setki. Ja oczywiście szanuje tylko tych którzy nie zmieniają swojego głosu modulatorem. Rapowe podziemie ma się o wiele lepiej niż pseudo artyści na autotune.

Sam mam tu od lat dobrego ziomka którego jak malik by zobaczył i usłyszał to oszczył by portki że nie wziął go zamiast Alberto. To by się dopiero sprzedało śląski brazylian cały wytatuowany i ala Pudzian z własnego AMG.

Nic na ściemie jak bratany, swoją drogą Józef chyba nigdy nie miał dnia nóg na siłce..
No i nie ma dla mnie czegoś takiego jak numer rapowy poniżej 3 minut ludzie bez jaj naprawdę.

Do tego artykułu jeszcze się szerzej odniosę bo potrzeba tu konkretnych argumentów tylko muszę się im wszystkim przysłuchać a aktualnie oglądam piłkę na eleven.

Dodam tylko, uważam że Pogoń Szczecin będzie w tym sezonie mistrzem polski!

AzbeST
1 rok temu

Wypierdalaj spermiarzu! Żeby spermić do Ciepłoty, to trzeba mieć nieźle najebane w bani! A felieton pisany jest zręcznym piórem gimnazjalisty – nie dziwi fakt, że podoba się fanowi piłki i rapu, bo wiadomo od kogo i dla kogo są to uciechy…

Rap Dinozaur 86
1 rok temu
Reply to  AzbeST

Spermic do ciepłoty? Nic nie rozumiem twojego szyfru. Ciebie i twojego koleszkę to wiadomo, sklepałbym na raz bez używania rąk, same kopniaki. A Józefowi jak bym wysprzęglił buta za to cwaniakowanie to złamał bym mu te dwa szczudła z miejsca. No chyba że popluł by podłogę to bym się poślizgnął. Luzuj porty azbescik.

AzbeST
1 rok temu

Zarobas z Niemiec to prawdziwy człowiek sukcesu:

– gra u bukmacherów, jak na prawdziwego Janusza przystało;

– rozlicza Turasów z podatku, mimo to nadal je u nich w knajpie;

– jest sztukmistrzem walk kopanych w internecie;

– jest prawie podwójnie pełnoletni i nadal słucha rapu;

– interesuję się polską Ekstraklasą i klubami takimi jak Pogoń Szczecin;

– z interpunkcją lekko na bakier;

– 6 zdań, a w nich – „koleszkę”, „złamał bym”, „popluł by”, a wcześnie pojawiało się „puki”;

– klepie na raz kopniakami, myśli, że rozmawia z Bratanem;

– jest gaszony do spodu minusami i jak na prawdziwego boomera przystało, dyskutuje wtedy jak jeleń z adminami!

A Amanda Goldie to wcielenie Ciepłoty, jak się przebiera za pannę!

Rap Dinozaur 86
1 rok temu
Reply to  AzbeST

Raz za małolata na kuponie weszło mi 20 zdarzeń zrozumiałem że umiem obstawiać u buka a teraz max 3 za wysoką stawkę, trzeba mieć szeroką wiedzę.

W 2019 roku byłem w PES SIM najwyżej rozstawionym Polakiem (2 miejsce na świecie) mimo pracy, sportu i rodziny. Pro Evo teraz zmieniło nazwę a w Fifie pierwszy strzał i gol wyjebałem ją w kosz.

Rozliczam wiele firm, to grube zadanie nie masz pojęcia jak skomplikowane. Jem u Turka bo wiem co tam wjeżdża i pasuje mi to.

Nie w internecie tylko, mam 180 cm, 90 kg i zero kałduna, wyobraź sobie gdzie i jak to się rozeszło.

Zawsze będę słuchał starego PL rapu ostatnio lecą mi w furze „skazani na sukces” projekt Piha i Pyskatego ale ty nie znasz tego.. znasz tylko autotune rap=pop.

Wybacz interpunkcję, mature zdałem jeszcze w PL ale klawkę mam DE i słownik mi sam nie poprawia jak tobie.

Interesuje się nie tylko Polska ekstraklasa ale i fortuna 1 liga a nawet ewinner 2

Całe gm2l czyta co tu jest pisane!

Jeśli Amanda to on to lepiej mu w sukni

AzbeST
1 rok temu

20 wydarzeń z kursami po 1,20 i samymi Barcelonami to żaden wyczyn. Za małolata weszło mi 13 wydarzeń z kursami powyżej 2. Nie uważam przez to, że potrafię obstawiam, tylko, że miałem kurwa szczęście, bo ma czegoś takiego jak umiejętności. Dlatego właśnie nadal istnieją i powstają kolejne firmy bukmacherskie!

Miałeś wtedy 33 lata! Jest mi przykro z powodu twojej rodziny. W ISSa niszczyłem każdego, w PESa wygrałem jakieś turnieje, ale po jakimś czasie normalny człowiek rozumie, że gry są dla upośledzonych i to nie jest życie.

Grube zadanie rozliczyć bude z kebabem. Jeśli masz papiery i wszystko jest czyste, to nawet kalkulatora nie trzeba, bo robi to za ciebie program. Nie ciś mi bajek, trudne może jest dla ciebie. Wiesz co wjeżdża u Turka? Chyba nie wiesz jak robi się mięso na kebab!

Właśnie grozisz tutaj kopniakami i nokautami. Halo! To jest śmieciowe forum właśnie w necie, ale ktoś kto napierdalał maniakalnie w udawane bieganie 22 facetow za piłką mógł się trochę zatracić…

AzbeST
1 rok temu

Mam 184cm i aktualnie ważę 88kg. Nie uważam się za atletę, przecież to średnie BMI, więc ty będąc niższy i cięższy zaczynasz być ulanym klocem. I wyobrażam sobie gdzie się rozeszło – w dupę i w uda…

Rap – od debili, dla debili. Wiem, że zawsze będziesz słuchał! Znam i taki, i taki. Nie ma różnicy. Jest to rozrywka dla dzieci. Kto tego nie rozumie jest zwyczajnie głupi. Musisz być dumny jak paw jeżdżąc po tych niemieckich drogach, a na głośnikach leci gość o ksywie PYSKATY!

„Klawkę” można ustawić na dowolny język i czcionkę, nie pogrążaj się. Chyba, że ty musisz mieć „z” na tym „y” żeby ci działało? Z „ę” problemu nie masz. I na chuj się chwalisz maturą? To jakiś zaszczyt? Ja się zastanawiam kto cię kurwa dopuścił! Nie mam też słownika na forum!

Piłka nozna – od debili, dla debili. Wiem, że oglądasz, pewnie nawet grałeś!

Nie kłam – te malpy nie potrafią czytać!

Wiedziałem, że lubisz transy. Ubolewasz, że już nie ma tu gifów. Żona wie, a może ma chuja?

AzbeST
1 rok temu
Reply to  AzbeST

I jeszcze panie z maturą przypomnę ci, że interpunkcja to coś innego niż ortografia czy gramatyka… Od 2005 nadal się to nie zmieniło, a jest to wiedza wymagana na egzaminie dojrzałości. A nie, chwila. Przecież twoja matura to byl test wyboru, czytanie ze zrozumieniem, krotkie wypracowanie i prezentacja. Czyli taki egzamin, do którego średnio rozgarnięty człowiek nie musi się nawet uczyć!

Każdy pewnie zna takiego gościa, co można się z niego śmiać, a on nadal się chwali tymi rzeczami, z których się śmiejesz. Nie rozumie sarkazmu, ani ironii. Robi jakieś proste rzeczy, ale myśli, że to wielka sprawa….

Rap Dinozaur 86
1 rok temu
Reply to  AzbeST

Spokojnie. Widzę ci zeszło na mnie pisania. Ale na szybkości ci odpowiem.

Nie obstawia się kursów poniżej 1.50. Osobiście lubię remisy no i ang league one.

Jak będziesz mieć żonę i dzieci jak ja zrozumiesz że zapewniając im szczęście można czasami na chwilę przysiąść.

W PESa 2 wygrane mecze w tygodniu przy 2 granych na 100 meczów w roku winduje lepiej niż typów co grają po 2000 meczow. Wszyscy moi zawodnicy byli na białych gwiazdkach a niszczyli złotych i czarnych, to sztuka.

Wiesz jakie obroty ma restauracja? A 50 firm z różnych branż? Trzeba bardzo uważać inaczej można splajtować.

Nikomu nie grozę tak sobie dumam.

Masz rację jestem kloc ale wysiekany i atletyczny.

To co leci mi w furze (w zależności od humoru) słyszę tylko ja bo inaczej wieś.

Piszę z telefonu nic tu nie przestawiam.

Jasne że grałem, zawsze nr 10 wiele lat.

Dzieci (i związki) są tylko z kobiety i mężczyzny.

Na luzie. Nie trzeba mieć nawet matury by być spoko gościem, ale dobrze ją mieć.

Odpocznij już

AzbeST
1 rok temu

Tak jak pisałem – nieogar jesteś do potęgi. Utwór „I started a joke” Bee Gees jest o tobie…
Nie obstawiam nic. Wystarcza mi to, co mam – nie muszę tego mnożyć, ani nabijać kieszeni bukmacherowi.
Mam dzieci i partnerkę. Ślubów nie uznaję. Jeśli miałbym siedzieć kawałkiem plastiku w rękach i lampić się w telewizor, to wolę spędzić z nimi czas. A jak mam czas przysiąść, to wolę książkę.
Sztuka grania w PESa – napisz o tym książkę!
Obroty czy dochody? Buda z kebabem to nie restauracja.
Uważaj żebyś się nie zadumał…
Kloc brzmi dumnie!
Nie jest ci wstyd przed samym sobą?! Szacunek zaczyna się od siebie…
Przestawienie opcji językowych na telefonie to jeden ruch palcem…
Wiedziałem…
Nikt ci się z gifami transów nie każe przecież wiązać, wszystko jednak jest dla ludzi!
Spoko gość z maturą…
Ja tak odpoczywam. Jestem w pracy i nie robię NIC z nią związanego, a jak piszę, to wyglądam na zajętego i nikt nie podchodzi, ani nic nie chce!

Rap Dinozaur 86
1 rok temu
Reply to  AzbeST

O jej! ten dalej swoje racje bez racji, choć nie ma podjazdu, tak sobie myślę widząc co piszesz.. powinniśmy przenieść się na aktualniejsze artykuły tam będę na ciebie czekać..

Myślisz że mi nie wystarcza że czasami pośle kupon?

Nie martw się o moją ekipkę w domu Najpierw obowiązki, wszystko gra.

Żeby osiągnąć taki pułap w PES SIM trzeba miesiąc taktyki bez żadnego meczu a później piszą mi z całego świata jakim cudem ich ogrywam w trybie trener przecież oni mają Ronaldo Messi Neymar a moich zawodników nawet nie znają! To sztuka!

Wstyd? To żart? Jestem Rapu Dinozaur wychowany na zasadach, żaden metal czy dziecko kwiat a tym bardziej nowomodny.

Nie popieram LGBT (to chore) ani eksperymentalnych szczepień. Tak samo noszenie czapki w pomieszczeniu lub farbowania włosów na inny kolor niż naturalne odcienie.

Pracuj gdzie chcesz byleby utrzymać rodzinę.

A jakie sporty uprawiasz? Pewnie jakieś cool, drogie i nowoczesne sporty solowe co?

AzbeST
1 rok temu

Drogi Dinozaurze Rapu,

Przyjemnie się z tobą rozmawia, ale chciałbym zaznaczyć, że nie będę z tobą chodził. Pomijając już płeć, to niesamowity obciach spotykać się i pojawiać się wśród znajomych z kimś, kto słucha rapu, interesuje się piłką i gra w gry. Za dużo chcesz wiedzieć o gościu, który obsypuje cię pociskami w necie!
Zaczyna się robić niebezpiecznie – zagadywanie o jakieś podjazdy, umawianie się przy innych artykułach, tłumaczenie się z hazardu i poglądów, wypytywanie o prywatę, czy opowiadanie o jakiejś Ekipie (a podobno nie słuchasz niu-skuli!).
Nie imponuje mi z jakimi dziećmi grasz po sieci. Dla mnie zakrawa to na rodzaj pedofilii.
Czasem zaskakuje mnie, że ludzie po trzydziestce mogą jeszcze myśleć w kategoriach wkładania kogoś do wora typu: metal, nowomodny, dzieci kwiaty (nie wiem w ogóle jak to w dzisiejszych czasach miałoby wyglądać!).
Dinozaur jesteś, bo zatrzymałeś się gdzieś w rozwoju i będziesz tak tkwił już pewnie do usranej śmierci…

Rap Dinozaur 86
1 rok temu
Reply to  AzbeST

Ile masz lat i jakie twe zasady?

Nie noszenie skarpetek do garnituru, koszula na wierzchu a nie w spodniach, czapka z daszkiem w pomieszczeniu lub aucie, podwinięte nogawki dresów, faceci w rurkach, farbowane włosy na zielono czy niebiesko, kolczyk w nosie jak krowa, tatuaże w widocznych miejscach, związki jednopłciowe, deskorolki i graffiti to wszystko charakteryzuje popalone styki w głowie. Autotune zamiast talentu. Nie popieram bardzo a na moralne nie starczy miejsca. Myślę że chyba nie wiesz jak dorastało się w latach 90tych.

Jestem w wielu kwestiach konserwatywny nie dlatego że nie lubię nowości tylko dlatego że mam swoje zdanie i upodobania. Nie lubię też kościoła i Religi ogolnie. Świat idzie do przodu i na niektóre rzeczy jesteśmy „skazani” niektóre też są w porządku ale jak coś nie jest zgodne ze mną to nie lubię tego bo jest to modne i stado baranów twierdzi że w przeciwnym wypadku będę potępiony.

Robię swoje, nie sprzedaje, choć umiem nawet nie pije i tak tkwię w tym…

AzbeST
1 rok temu

Jak moim ulubionym piłkarzem był Brolin, to ty nie potrafiłeś piłki kopnąć. Jak ja robiłem ręcznie patcha składów do ISS, tobie zaczynały włosy na jajach rosnąć.
To ty wszystko wiesz o dorastaniu w latach 90tych ,ale na ich początku nie byłeś jeszcze za kumaty i na gówno mówiłeś „e e”.
Piszesz mi o jakichś zasadach, a potem wymieniasz drobiazgowe poglądy. Do tego nie odnosisz się do nich osobiście, tylko srasz ogólnikami. Kto w ogóle chodził w dresie? Patola i biedaki! Ile czasu w tym garniturze spędzasz? To są wszystko pierdoły!
Jakieś czapki w aucie?! Jak w czasie pandemii miałem z powodu zamkniętych fryzjerów trochę dłuższe włosy i jadąc w ciepły wieczór autem z otwartym oknem zakładałem dżokejkę, żeby mnie włosy nie wkurwiały, to łamałem twoje zasady? Deskorolka to popalone styki?! Może na rowerze też nie można jeździć?
Według mnie nie ma czegoś takiego jak talent, a juz na pewno nie w rapie! A w muzyce liczy się przede wszystkim pomysł.
Jesteś cap zgrywający nonkonformistę

Foliarz
1 rok temu
Fizik
1 rok temu
Reply to  Foliarz

Jebac cie do spodu foliarska kurwo bita

Foliarz
1 rok temu
Reply to  Fizik

Dlaczego ? Mogbys podać jakiś sensowny argument ? Czy mścisz się w internecie za to ze jesteś przegrywam życiowym ?

Fizik
1 rok temu
Reply to  Foliarz

Jebac cie so spodu migomatem

Fizik
1 rok temu
Reply to  Fizik

Zaszczepiłem się wszystkimi mozliwymi szczepionkami i to po 5 razy. I ma koniec pielęgniarz ktury mnie szczepił zasadził mi w dupe rękę po łokieć. Kazał oblizać, a następnie zerżną mnie i zesral sie mi do ryja grożąc że jak nie zjem guwna to nie da mi certyfikatu.

Foliarz
1 rok temu
Reply to  Fizik

O i tym mnie przekonałeś, misisz mi podać ten punkt i idę się szczepic.

Fizik
1 rok temu
Reply to  Foliarz

Hahahhaha i plaskoziemiec utkany do spodu

DJ's Project
1 rok temu
Reply to  Foliarz

Ale bym was lał po ryjach jagbym was spotkal wy bite kurwy

Foliarz
1 rok temu

Polecam się szczepić, sam jestem zaczepiony podwójnie Moderną i moje dzieci też 7 letni synek Alan i 9 letnia córka Wanesa.

PS. Tutaj razem na szczepienie idziemy i każdy jak widać bez problemu to przeszedł

https://www.youtube.com/watch?v=mCYjIdlVASA

DJ's Project
1 rok temu
Reply to  Foliarz

Ale bym was lał po ryjach jagbym was spotkal wy bite kurwy

Fizik
1 rok temu
Reply to  Foliarz

Po szczepieniu pielęgniarz zrobił mi hłęboki fisting na dwie ręce po ramiona, zesrał się na mnie i kazał mi to wszamać i zagrozil ze nke da mi certyfikatu jak nie zjem.

Foljasz
1 rok temu
Reply to  Foliarz

A żona Karyna tez, czy tam Jessica też?

Prawdziwy Foliarz
1 rok temu
Reply to  Foliarz

https://moto.media.pl/socjotechniczne-kulisy-operacji-covid-19-i-sposoby-jej-zwalczania/

To jest źródło prawdy . Nie wchodźcie w pierwszy link to ten zjebany Sentino

Tylko prawda
1 rok temu
Reply to  Foliarz

Typie czemu minusujesz tego typa co wkleja tu ciekawe artykuły a później podajesz się za niego ? Tak Cię boli ze mu ludzie wbijają łapki do góry a Ty sam musisz sobie plusowac

Popularne